FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


kizil ordu ve mehter

palavra
bir zamanlar komunistler moskovaya , mollalar irana ve benzeri bir suru slogan vardi

kimsenin bir yere gittigi yok ama kizil ordu yani komunizmin belkemigi olan ordu

bizde milliyetciligin en somut sekli olan mehter marsi konseri vermis

arkadaslik ve dostluk adina guzel bir gelisme

Quote:
Kızıl Ordu Korosu ve Mehter Topluluğu'nun birlikte yer aldığı 'Dostluk Konseri'nde Kremlin Sarayı Konser Salonu'nu dolduran beş bine yakın Rus ve Türk unutulmaz bir gece yaşadı.

Kızıl Ordu'nun söylediği Ceddin Dede ve Genç Osman marşları ile coşan sanatseverler mehter takımının Kalinka şarkısına Rus ve Türk bayraklarını sallayarak eşlik etti.

Rusya'da kutlanan Türk Kültür yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programda Mehter Topluluğu ve Serkan Çağrı grubu, Kızıl Ordu Korosu ve Dans Topluluğu ile birlikte düet yaptı. Korhan Abay'ın Rusça sunumu ile gerçekleşen organizasyonda dünyanın en eski askeri bandosu olan Mehter Takımı ile 1973 yılında kurulan Kızılordu Korosu ilk kez Kremlin sarayında birlikte konser verdi. 18 Ekim'de Kazan'da bir konser veren Mehter Takımı, 22 Ekim'de Krasnadar'da da bir konser verecek.

İki ülkenin milli marşlarının söylenmesi ile başlayan konserde Mehter takımı ve Kızıl Ordu Korosu Suzinak Peşrev, Nihavent Longa, Hicaz Humayun Peşrev, Estergon Kalesi, Kutlama, Ceyranım Gel Gel, Genç Osman, Yine Bir Gülnihal, Ceddin Dede ve Kalinka'yı birlikte seslendirdi. Salat-ı Ümmiye'yi okuyan mehtere Sema grubu eşlik etti. Kemençe taksimi ve Türk folklor ekibinin gösterileri de sanatseverlere ayrı duygular yaşattı.

Kızıl Ordu Korosu'nun seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar arasında Solovı Rassii, Balada o Saldate ve Katyuşa yer aldı. Kızılordu Kafkas Oyunları ekibinin sunduğu gösteriler de seyircileri etkiledi. İki ordu korolarının birlikte seslendirdikleri 'Ceddin Dede' ile program sona ererken tüm sanatseverler dakikalarca organizasyonu ayakta alkışladı.

DOSTLUK KONSERİ NOBEL'E ADAY

Mehter takımı ve Kızıl ordunun aynı sahneyi paylaşarak sanatseverlere sundukları unutulmaz ziyafetin Nobel Barış Komitesi'nin dikkatine sunulacağı belirtiliyor. Programın organizatörlüğünü üstlenen İLOR yönetim kurulu başkanı Oktay Ülkügüner, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada 500 yıllık tarih içinde birbirleri ile savaşmış iki ülke ordularının korolarını bir dostluk konserinde bir araya gelmelerinin kendisinin bir hayali olduğunu söyledi. Ülkügüner, "Konu 2002 yılında gündeme gelmişti. Kızıl Ordu korosunun şefini İstanbul'a davet ederek kendisi ile görüşmüştük. Ancak bir kısım gelişmeler neticesinde bu günlere kaldı. Rusya'da kutlanan Türk kültür yılı ise ortak konser için bulunmaz fırsat oldu. Kızıl ordu Ceddin Dede'yi söylemeye başladığı zaman çok duygulandım" dedi.

Çalışmanın büyük ilgi topladığına dikkat çeken organizatör Rus tarafı ile de görüştüklerini önümüzdeki dönemde başta Türkiye olmak üzere Avrupa şehirlerine de konseri taşıyacaklarını belirtti. Ülkügüner 'Dostluk Konseri' için Rusya tarafı ile birlikte Nobel Barış Komitesi'ne başvurduklarını da kaydederek şunları aktardı: "Bizden programla ilgili görüntü ve bilgi istediler. Kendilerine önümüzdeki hafta ileteceğiz. Barış ödülü verilmesini umut ediyoruz. Olmasa bile en azından ödül programında Mehter takımı ile Kızıl Ordu'nun birlikte konser vermesini isteyeceğiz."
maeglin20
Göz boyama.. Benim ırkıma senelerce işkence yapan soysuzların torunu isterse gelsin Türk'ün oyunu Güreş'i Kırkpınar'da yapsın.. Değişen ne olur ? Hemen kardeşim mi oluyor ?

Mollalar pers eline, Komünistler moskof eline !
palavra
maeglin20 wrote:
Göz boyama.. Benim ırkıma senelerce işkence yapan soysuzların torunu isterse gelsin Türk'ün oyunu Güreş'i Kırkpınar'da yapsın.. Değişen ne olur ? Hemen kardeşim mi oluyor ?

Mollalar pers eline, Komünistler moskof eline !


yok oyle kardes oldugumuz falan ama
yinede bunlar insani iliskiler acisindan guzel gelismeler

turkiyenin en buyuk muteahhitlik sirketleri rusyada is yapiyor, binlerce vatandasimiz oralarda calisiyor.

gecen ay bizden domates almadilar diye ne yapacagimizi sasirdik,yeniden domates satabilmek icin atmadigimiz takla kalmadi.

gecmisi olmayanin gelecegide yoktur

gecmisine tas atanin , gelecegine gulle atarlar.

tarihimizi iyi bilmeliyiz ama gelecek adina dostluklar kurmak icin de istekli olmaliyiz.


Ataturk te cumhuriyetin ilk yillarinda rusya ile iliskilere ozel bir onem vermis ve onlari bati karsisinda bir denge unsuru olarak kulllanmistir.

biz yunanlilarla savasirken , her ne kadar pakistanli ve hintli muslumanlarin gonderdigi paralarla da olsa zamanin rusya hukumeti bize silah tedarik etmistir.

taksim meydanin daki Ataturk heykelinin yaninda meshur rus generallerininde heykeli bulunmaktadir.bildigim kadariyla bunlar zamanindaki iyi iliskilerimizin yuzu suyu hurmetine dikilmislerdir.
cavbela
ne rusyanın komunistliği var artık, nede kızıl ordunun kızıllığı.
onlar öyle akıllarına her esen şarkıyı marşı söylüyorlar.
palavra
cavbela wrote:
ne rusyanın komunistliği var artık, nede kızıl ordunun kızıllığı.
onlar öyle akıllarına her esen şarkıyı marşı söylüyorlar.


orasi da oyle tabi
isi tamamen magazine doktuler

hatta gecen yillarda tarkanin sarkilarini bile soyledikleri olmustu

ama yinede insan daha bir 20 yil onceki sartlarin keskinligi , bloklarin belirleyiciligi ile simdiki durumu karsilastirinca sasirmadan edemiyor.


cinlilerin bir bedduasi varmis

--Allah seni gecis doneminde yasatsin diye

biz de oyle hizli bir gecis doneminden gectik
20 yilda cok sey degisti ihtimal onumuzdeki uc -bes yildada bir cok sey degisecek
selim06
tabi bunlar Amerika'nın Ortadoğudaki en güçlü müttefiğiyle yakınlaşmak istemenin de bir ürünü diye düşünüyorum. Kremlindeki bir organizasyonun plansız programsız yapıldığına inanmak güç, Putin ve robotu Medyedev ne düşünüyorlar kestirmek için biraz beklemek gerekecek tabi. Türklerle dost olurlarsa biliyorlar ki hem Orta Asya civarındaki Türk devletlerini daha rahat himaye edecekler hem de Orta Doğu'ya hakim olabilecekler. Aynı şeyler Türkiye için de geçerli tabi. Rusya 30 sene önce farklı bir methodla aynı şeyleri denemişti ama artık akıllandılar gibi çatışmaktansa anlaşmakla siyasal hamleler yapıyorlar. Şangay Paktı, Türk ve İran yakınlaşmaları gibi. Amerika'nın krizine bile kapitalizm eleştirisi getirmiyorlar yüksek sesle, bunun yerine ticari anlaşmalar yapıyorlar. Kendilerini çalışmalara kanalize ediyorlar, mehtaran davulunun sesi uzaktan hoş geliyor bize de Very Happy
RosenCruz
iyi performanstı bence.trt yayınladı
badboyyad
Bu gerçekten gurur duyulcak bir olay çünkü kzıl orduya mehter takımını soktuk yakın Türkçemizide öğretiriz zaten Türk okulları bunu gerçekleştiriyor.Mehter takımının orda olmasının bi sebebi de bana göre Türk okulları.[/b]
sefilim
her alanda rusyaya yakın olmak bizim menfatimize
Related topics
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Turkiye Lubnana asker gondermeli mi?
FRANSA MECLİSİNDE KABUL EDİLSÖZDE ERMENİ SOY KIRIMI TASARISI
dünyanın en büyük ordusu
hintce-turkce ortak kelimeler
cumhuriyet gazetesi reklamı
bosna-soykirim
Windows XP Ottoman edition hakkında bilgi
Cumhurbaşkanı Adayımız
some nice places from Turkiye
Genelkurmaydan Sert Açıklama
29 Nisan 2007 Cumhuriyet Mitingi
Tsubasa Türk olsun
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.