FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Google Chrome 4 Günde Operayı Solladı

tufansaba
Quote:

1.5 Hafta önce kullanıma sunulan Chrome, rakiplerinden Opera'yı geride bırakmayı şimdiden başardı. Tarayıcının bu başarısı Google'ı bile şaşırttı.
Salı günü piyasaya sürülen tarayıcının en dikkat çekici özelliği, sürati. Sayfa yüklemede, dosyala indirmede ve video oynatmada rakiplerinden daha hızlı olan program, istatistiklerde de hızla yükselişte.

Amerikalı web şirketi NEt Applications'un bilişim portalı PC Welt'e dayanarak verdiği habere göre, Chrome pazar payını daha ilk günden %1,48'e yükseltti. Sonraki günler için başka bilgiye ulaşılamazken Chrome'u kullananların sayısının özellikle hafta sonu artış göstermesi bekleniyor.

Net Applications'un verilerine göre, Chrome bu performansıyla Netscape ve Opera'nın kullanıcı sayılarını geçmekle kalmadı aynı zamanda ikiye de katladı. Amerikalı firmaya göre Opera'nın piyasa payı %0,74 Netscape'inki ise %0,72.

Google da şaşırdı

Google Sözcüsü Kay Overbeck de, kendisinin ve firmasının Chrome'un bu kadar ilgiyle karşılanmasından memnun olduğunu açıkladı. "Başta basının olmak üzere kamuoyunun bu düzeyde ilgi göstermesine şaşırdık." diyen Overbeck, Chrome'un Google tarafından çıkarılacak olan Android isimli cep telefonu işletim sisteminin bir parçası olup olmayacağı konusunda açıklama yapmazken, tarayıcının Linux ve Mac sürümleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bu arada sektörde Chrome'un en büyük rakibinin kim olacağı üzerine de fikir yürütülüyor. Amerikalı portal TG Daily'e göre metin ve fotoğraf düzenleme ile tabela hesaplamalarında web tabanlı programların kullanımını kolaylaştıran Chrome'un asıl rakibi Internet Explorer ve tüm Windows yazılımı.

PC Welt ayrıca Chrome'un Firefox Mozilla için de ciddi bir rakip olduğunu belirtirken, Firefox kullanıcılarının Internet Explorer kullanıcılarına göre yeniliğe açık ve değişime meraklı olduklarını vurguluyor.

Öte yandan Amerikalı internet portalı GigaOM'un röportaj yaptığı tarayıcı piyasasının eski liderlerinden Netscape'in kurucusu Marc Andreessen de Chrom'un iyi bir başlangıç yaptğını belirtip, tarayıcıyı etkileyici bulduğunu açıkladı.
RosenCruz
günde belkide milyarlarca tık alan google anasayfasına konan bir reklamı var bu chrome un..daha ne olsun.... Laughing
palavra
ben firefox 3 ten memnunum

simdilik google un internet tarayacisini denemedim
ama ilk firsatta deneyecegim
PTCpara
Firefox 3 güzel, hiç gerek yok değişikliğe.
RosenCruz
ben hala ff 2.x ile takılıyorum..add on larım saolsun...ama chrome hoşuma gitti..
PTCpara
RosenCruz wrote:
ben hala ff 2.x ile takılıyorum..add on larım saolsun...ama chrome hoşuma gitti..

Ben de addonlar yüzünden uzun süre eski versiyonda kalmıştım ama kullandığım tüm eklentilerin yeni sürümü çıkınca ben de yeni sürüme geçtim.
RosenCruz
PTCpara wrote:
RosenCruz wrote:

Ben de addonlar yüzünden uzun süre eski versiyonda kalmıştım ama kullandığım tüm eklentilerin yeni sürümü çıkınca ben de yeni sürüme geçtim.

açıkçası fazla takip etmiyorum..ama şimdilik 2.x iyi gibi...olmadı bir ara laptopda denerim..iyiyse kurarım ikisinede... Wink Arrow
cngzcngz
Chrome beni yeterince tatmin etmedi. Opera Kullanmaya devem Smile
mr.emre
Tatmin etmemesi normal. Çünkü daha ilk sürüm. Bence gelişecek. Çok gelişecek.
RosenCruz
mr.emre wrote:
Tatmin etmemesi normal. Çünkü daha ilk sürüm. Bence gelişecek. Çok gelişecek.

ilk sürüm bile değil..Beta....! şimdilik iyi.. Wink