FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Rusya Gürcistan'a girdi

sefilim
Quote:
Rusya devlet televizyonu, Rus ordusunun Güney Osetya'ya girdiğini duyurdu. Gürcistan Güvenlik Konseyi ise, Rusya ile savaşa yakın olduklarını açıkladı.

Gürcistan Devlet Başkanı ise iki Rus savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı. Rusya devlet televizyonu Rus tanklarının Güney Osetya'nın başkentinin içine doğru ilerlediğini duyurdu. 150 Rus tankı ve zırhlıların Güney Osetya'ya girdiği Gürcistan tarafından da doğrulandı.

Rusya üs vurdu

Gürcü kaynaklar ayrıcaı, Rus uçaklarının Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yakın bir üsü vurduğunu duyurdu. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili CNN International'a yaptığı açıklamada, ülkesinin kendini savunmaya çalıştığını söyledi.

Gürcistan Devlet Başkanı, dünya liderlerinden Rusya'ya baskı yaparak Moskova'nın askeri operasyonlarını durdurmasını istedi. Saakaşvili, "Uluslararası toplumun Rusya Federasyonu'na açık bir mesaj göndermesini istiyoruz" dedi.

Rusya Gürcistan'ı bombaladı

Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da çatışmalar sürerken, iki Rus savaş uçağı Gürcistan topraklarını bu sabah bombalamıştı. Gürcistan hükümeti ise 3 saatlik ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

Rusya'ya ait SU-24 bombardıman uçaklarının, Gürcistan'ın çatışmaların devam ettiği Güney Osetya bölgesindeki Kareli kentindeki polis merkezini bombaladığı belirtildi.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Rus bombardıman uçaklarının Kareli kentindeki polis merkezini hedef aldığı ve buraya iki adet bomba bıraktığı ifade edildi.

Polis binasının zarar gördüğü belirtilen açıklamada, herhangi bir kayıp olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, iki Rus savaş uçağının Kareli, üçüncüsünün ise Gori yakınına bomba bıraktığını, Kareli'de siviller arasında yaralılar bulunduğunu söyledi.

3 saat ateşkes ilan etti

Gürcistan hükümeti, bugün TSİ 14.00'dan 17.00'a kadar ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Hükümetten yapılan açıklamada, ateşkes süresince bölgedeki ayrılıkçıların silah bırakarak teslim olmaları çağrısı yapıldı.

Silah bırakan ayrılıkçıların ayrıca af kapsamına alınacağı ve kendilerine güvenlik garantisi verileceği kaydedildi.

11 yerleşim birimi Gürcü kontrolünde

Gürcü birliklerin Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin çevresindeki 11 yerleşim birimini kontrol altına aldığı belirtiliyor.

Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, taraflar arasında dün ateşkes sağlandıktan birkaç saat sonra bölgedeki Gürcü köylerinin bombardımana tutulması üzerine askeri operasyona başlamak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Bir Rus askeri öldü

Gürcistan'ın, kuşatma altındaki Güney Osetya başkenti Tshinvali'ye açtığı topçu ateşi sırasında 1 Rus barış gücü askeri ölürken, 2 asker de yaralandı. Saldırıda Rus karargahlarının zarar gördüğü açıklandı.

Saakaşvili: Rusya geniş çaplı saldırıya hazırlanıyor

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Rusya'nın geniş çaplı saldırıya hazırlandığını açıkladı.

Putin: Gürcistan'ın saldırısı yanıtsız kalmayacak

Rusya Başbakanı Putin'de Gürcistan'ın saldırısının yanıtsız kalmayacağını söyledi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulundu.

Putin, Pekin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Gürcistan liderliğinin Güney Osetya'da çok saldırgan eylemlere başvurduğunu, aralarında Rus barış gücü askerlerinin de bulunduğu kayıplar olduğunu" ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da geçen hafta yaptığı açıklamada, sınırlarındaki bir savaşa kayıtsız kalmayacaklarını belirtmişti.

Gürcistan'da sorunlu bölgeler

Bağımsızlıktan bu yana Gürcistan halkı iç savaş dönemleri ve merkezden kopan Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinden gelen bağımsızlık taleplerinden kaynaklanan şiddet olayları yaşadı.

Diplomatik girişimlerin son yıllarda göreli bir sükûnet sağlamış olmasına rağmen, Rusya ile yakın bağları olan her iki bölge için de gerginlikler varlığını sürdürüyor.

Rusya'nın her iki bölgede de 1990'ların başından itibaren barış gücü askerleri bulunuyor. Tiflis sık sık bu askerleri ayrılıkçıların safında yer almakla suçluyor.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

millet 3.dünya savaşını ortadoğuda beklerken kafkaslarda çıkacak galiba

ümidim şuki inşallah bu dalaşma tez zamanda kısa kesilir
maeglin20
Dengeler değişiyor mu ne ?
selim06
Açıkcası sadece Osetya bölgesi boyunca ilerleyeceklerini düşünüyorum. Gürcistan'ın kendi topraklarına girmek demek tüm NATO'ya savaş açmak demek. Gürcistan zaten Amerika korumasındaydı; Rusya Osetya'ya girerken bunları da göze almış demektir. Gürcistan'ın esas topraklarına kadar ilerlemezler diye düşünüyorum; zaten kış başlayacak. Aksi takdirde kötü günler bizi bekliyor: Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı, enerji koridorları falan hep Gürcistan üzerinden geliyor, hem enerji hem de ısınma sıkıntısı çekebiliriz (Avrupa ülkeleri de dahil).
anilerk
selim06 wrote:
Açıkcası sadece Osetya bölgesi boyunca ilerleyeceklerini düşünüyorum. Gürcistan'ın kendi topraklarına girmek demek tüm NATO'ya savaş açmak demek. Gürcistan zaten Amerika korumasındaydı; Rusya Osetya'ya girerken bunları da göze almış demektir. Gürcistan'ın esas topraklarına kadar ilerlemezler diye düşünüyorum; zaten kış başlayacak. Aksi takdirde kötü günler bizi bekliyor: Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı, enerji koridorları falan hep Gürcistan üzerinden geliyor, hem enerji hem de ısınma sıkıntısı çekebiliriz (Avrupa ülkeleri de dahil).

Dün stratejistlerden birini dinledim.Şöyle diyor " Gürcistan,Amerikanın arkasında olacağını sandı fakat Amerika'nın başında Irak ve İran problemleri var.Şu anda bu olaya giremez."
hekimusta
Amerika Rusyaya sert bi şekilde çıktı ancak ben bunu amerikanın yürekten yaptıgına inanmıyorum. Hatta Rusya ile müttefik olarak dahi gizli olarak çalıştıgına inanıyorum. Sadece dünya gözünde kendi imajını biraz düzeltmek adına söylenmiş sözler bence. Eğer öyle olmasa ırak savasını nasıl yorumlayabiliriz ki???
darkeagle
Başlık cinsel unsur içermekte Razz

Lütfen close RazzRazzRazz
sefilim
valla darkeagle

haberin kaynağı Hürriyet Gazetesi

bilemiyorum yani Wink

darkeagle wrote:
Başlık cinsel unsur içermekte Razz

Lütfen close RazzRazzRazz
selim06

Dün haber ajansları Gori kentinin de düştüğünü söyledi; artık Başkente 60km uzaklıkta Rus Birlikleri. Gürcüler de son bir direniş için Tiflis'in çevresinde konuşlanıyorlarmış; tabi bundan istifade Abazya da isyana başlamış ama Gürcüler karşı koyamıyormuş Tiflis'i korumak amacıyla. Ayrıca Gürcistan Türkiye'den asker talep etmiş. Sanırım Rusya da Böl- Parçala- Yönet modeline geçecek yani Abazya, Osetya ve diğer ayrılıkçı unsurlarla Gürcistanı kontrol etmek istiyor. Zaten Karadeniz'de de Gürcü gemileri batırılmış. Nato'nun Rusya'ya en yakın "kalesi" Türkiye kaldı bu durumda.
sefilim
her zaman olduğu gibi savşalarda en ciddi kaybı siviller alıyor tabi Confused aynı senaryo burada da tekrarlandı
syktasarim
o çocuklara gençlere sivil insanlara çok acıyorum ya Confused
BURAK_X
savaştan nefret ediyorum Evil or Very Mad
hekimusta
BURAK_X wrote:
savaştan nefret ediyorum Evil or Very Mad

me too
badboyyad
bence bütün hata gürcistanın savaş donanımları olmadan rusyaya kafa tuttu bu hata gürcistana pahalıya patladı zaten ekonomisi bozuktu iyice bozuldu.Ben ordaki halka üzülüyorum çünkü en fazla savaştan etkilenen evleri yok olan masum halktan başkası olmadı birilerinin çıkarları için yaptığı işler masum halkta patlıyor zaten.
Speak to the hand ! SAVAŞA HAYIR ! Speak to the hand
sefilim
Applause ! BARIŞA EVET ! Applause

badboyyad wrote:
bence bütün hata gürcistanın savaş donanımları olmadan rusyaya kafa tuttu bu hata gürcistana pahalıya patladı zaten ekonomisi bozuktu iyice bozuldu.Ben ordaki halka üzülüyorum çünkü en fazla savaştan etkilenen evleri yok olan masum halktan başkası olmadı birilerinin çıkarları için yaptığı işler masum halkta patlıyor zaten.
Speak to the hand ! SAVAŞA HAYIR ! Speak to the hand
RosenCruz
kafkasyada abd-rusya çekişiyor arada ufaklar eziliyor.
cavbela
RosenCruz wrote:

savaşın bir nedenide amerikanın şuan yaşadağı ekonomik kriz. amerika bu krizi atlatmak için karşıklık yaratmak zorunda. gerekirse bir dünya savaşı bile çıkartıp, sınırları yeniden çizip ekonomisini düzeltebilir.
bu durumda dikkatli olmakta yarar var. emreryalist bir savaş, rusya - abd çekişmesi yüzünden gençlerimizin ölmesine tahamül edemem. türkiye hiç bir şart altında bu şavaşa dahil olmamalı.
RosenCruz
cavbela wrote:
RosenCruz wrote:

savaşın bir nedenide amerikanın şuan yaşadağı ekonomik kriz. amerika bu krizi atlatmak için karşıklık yaratmak zorunda. gerekirse bir dünya savaşı bile çıkartıp, sınırları yeniden çizip ekonomisini düzeltebilir.
bu durumda dikkatli olmakta yarar var. emreryalist bir savaş, rusya - abd çekişmesi yüzünden gençlerimizin ölmesine tahamül edemem. türkiye hiç bir şart altında bu şavaşa dahil olmamalı.

abd yeni bir savaş çıkarır mı bilmem...ama kafkasya avrupa ortadoğu üçgeninde gizli enerji savaşları yaşanıyor...ve bu savaşta israil-amerika bile birbirine düşman durumda....abd-ingiltere,rusya,israil ve ab savaşın tarafları.....