FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Toshibadan Evinize Çok Küçük Bir Nükleer Reaktör

nagra
Quote:
Toshiba alışılmış örneklerinden 100 kat küçük bir nükleer reaktör geliştirdi. 200 kilowatt üretim gücündeki reaktörün yaklaşık 6x1,8 metrelik boyutları hayli etkileyici. Tamamen arıza çıkarmayacak ve kendi kendine işleyecek bir şekilde üretilmiş. Bu reaktörle üretilen enerjinin maliyeti, kilowatt saati 5 cent olarak hesaplanmış. Ürün 2008 yılında Japon, 2009 yılında ise Amerika ve Avrupa pazarına sunulacak.
Toshiba, birbirinden ayrı apartman ya da şehir bloklarının elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için mikro ölçekli bir santral türü geliştirdi. Boyutları 6 metreye 1,8 metre olan bu reaktör, enerji şirketlerinden ihtiyacını karşılıyan ve enerji gereksinimlerini kontrol etmek isteyen uzak yerleşim birimleri, küçük iş grupları ya da birbirine bağlı komşular için çok şeyi değiştirecek.

200 kilowattlık bu reaktör tam otomatik, aşırı ısınma koruması ve tehlikeli durumlarda koruma modu gibi özelliklerle tasarlanmış. Normal satrallerden farklı olarak yeni reaktör reaksiyonu başlatmak için kontrol çubuğu kullanmıyor. Bu reaktör, nötronları absorbe etmede etkili olan lityum-6 izotopunu kullanıyor. Lityum-6 hazneleri, reaktör çekirdeğine giren dikey bir çubuğa bağlı. Reaktördeki tüm işlem kendini 40 yıla kadar devam ettirebilmekte. Eletrik üretimi ise, kilowatt saati 5 sent yani şebeke elektrik tutarınının yaklaşık yarısı.

Toshiba, bu santrali 2008 de Japonya'da 2009 da ise Avrupa'da satışa sürmeyi planlıyor.

Kaynak: Fazlamesai.net
selim06: lütfen alıntılarınızda Quote kodu kullanınız....
sefilim
işte sonumuz geldi Laughing
alpaybey
nihayet beklenen enerji çözümleri çıktı. Bunun zaten daha küçük bir versiyonu arabalar için yakında çıkacak..
cavbela
sefilim wrote:

alıntı tagı kullanmadığı içinmi, yoksa nükleere bukadar bulaştığımız içinmi:)

alıntılar için alıntı (quote) tagı kullanman daha kaliteli bir paylaşım ortamı yaratmak ve daha kolay host alabilmen için yaralı olur..
sefilim
nükleere bulaştığımız için tabiki Wink

cavbela wrote:
sefilim wrote:

alıntı tagı kullanmadığı içinmi, yoksa nükleere bukadar bulaştığımız içinmi:)

alıntılar için alıntı (quote) tagı kullanman daha kaliteli bir paylaşım ortamı yaratmak ve daha kolay host alabilmen için yaralı olur..
tufansaba
yansanayi ürünleri çıkmasa bari Razz

yada eskicilerin eline düşmese ne varsa parçalıyorlar Laughing
sefilim
ben de o küçükçekmecedeki hurdacıların marifetine değinecektim zaten Very Happy

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1999/01/10/89574.asp

tufansaba wrote:

loserk
sefilim wrote:

tufansaba wrote:

haberi okudum da, "vay salaklar" demekten kendimi alamadım. Üstünde uyarı olmasına rağmen ne diye parçalamaya uğraşırsın? Hadi kendini öldürmeye kararlısın madem, başkaları da etkilenmiş radyasyondan, onlardan ne istedin Confused
sefilim
dikkat edersen haber arşivi 1999 yılına ait Smile

yani bundan yaklaşık 10 sene öncesine ait , merak ettiğim konu acaba zihniyet değiştimi ? beni karamsar olarak görmeyin ama bana kalırsa zihniyet değişmedi hep aynı

ben de isterdim ki zihniyetimiz değişsin insanlarımız hep aydın kişiler olsun ama malesef bir arpa boyu yol almış değiliz , milletce bir kaoso doğru sürükleniyoruz

loserk wrote:
sefilim wrote:

tufansaba wrote:

haberi okudum da, "vay salaklar" demekten kendimi alamadım. Üstünde uyarı olmasına rağmen ne diye parçalamaya uğraşırsın? Hadi kendini öldürmeye kararlısın madem, başkaları da etkilenmiş radyasyondan, onlardan ne istedin Confused
darkeagle
loserk wrote:
sefilim wrote:

tufansaba wrote:

Karanlıkta ışık saçıyorlardır şimdi...
nagra
faredir fare...
anilerk
sefilim wrote:

Herkes dünyada alternatif enerjileri kullanalım diye haykırırken biz evimize mi sokucaz nükleer enerjiyi Very Happy
Komik mi desem üzücü mü desem bilemedim.
hekimusta
daha bakalım neler neler cıkacak
sefilim
en iyisini ogameciler yapmış valla

enerji sıkıntısı yok

solar enerji santralleri ve füzyo enerji santralleri enerji ihtiyacını gayet güzel görüyor , birde solar uydu bastınızmı deymeyin keyfinize

yalnız solar uydular çok çabuk vuruluyor haberiniz ola Laughing