FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Windows XP'nin perakende satışı durduruldu

tufansaba
Quote:
Microsoft, Windows XP işletim sisteminin perakende satışını durdurdu.

Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi, Windows XP için Nisan 2014 tarihine kadar güvenlik ve diğer önemli güncellemeleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Şirket, stokların tükenmesinin ardından perakende olarak Windows XP satmayacak ancak üretici firmalarla yapılan anlaşma doğrultusunda 2010 yılına kadar henüz Windows Vista işletim sistemi ile çalışmayan bazı dizüstü bilgisayarlar XP işletim sistemi yüklü olarak kullanıcıya gelecek.

Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi, mevcut lisanslı Windows XP kullanıcılarının teknik destek hizmeti almaya devam edeceğini bildirdi. Mestçi, şunları kaydetti: “Yakın zamanda Windows XP için çıkardığımız Service Pack 3 sürümü, bu desteğin süreceğinin göstergesi olmakla birlikte, yine Windows XP için Nisan 2014 tarihine kadar güvenlik ve diğer önemli güncellemeleri sunmaya devam edeceğiz. Windows XP için kesintisiz destek sağlamamızın en büyük nedeni, kullanıcıların uzun seneler boyunca Windows tabanlı bilgisayarlarını koruduklarını bilmemizdir. Bu desteğimiz, bütün kullanıcılarımıza mümkün olan en üst seviyede destek vereceğimizin taahhüdü olarak değerlendirilebilir.”

Windows XP’ye teknik destek ya da güncelleme hizmetlerinin sunulması, mevcut XP kullanıcılarını 2014 yılına kadar potansiyel siber saldırılardan koruyacak.

Öte yandan teknik desteği durdurulan önceki sürümlerden Windows 98 ve Windows ME halen bazı bilgisayarda kurulu bulunuyor. Bu işletim sisteminin kullanıcıları, yazılımlarının güvenlik yamaları çıkarılmadığı için çeşitli tehlikelerle karşı karşıya bulunuyor. Microsoft, söz konusu kullanıcıların zarar görmemeleri için Microsoft’un en son işletim sistemi Windows Vista’ya geçilmesini öneriyor.

Böylelikle orjinallik kalkanı kalkmış olur umarım Smile
anilerk
yakında güncellemelerde durur zamanında 98 olduğu gibi.öpe öpe vistaya terfi etmek zorunda bırakılıcaz açıkçası.iş yerinde kullanıdığımız paket program net frameworke ihtiyaç duymasa ubuntu kurucam makineye ama olmuyor işte.
sefilim
ben de bunu için pardusa geçiş yapalım diyorum ya Cool
cavbela
anilerk wrote:
yakında güncellemelerde durur zamanında 98 olduğu gibi.öpe öpe vistaya terfi etmek zorunda bırakılıcaz açıkçası.iş yerinde kullanıdığımız paket program net frameworke ihtiyaç duymasa ubuntu kurucam makineye ama olmuyor işte.

yalnız bu sefer durum biraz daha farklı olacak. 98 ile çalışan makinalar xpye geçince ağır aksakta olsa çakıştı. şimdi xpden vistaya geçmek isteyenlerin bir çoğu makinalarınıda değiştirmek zorunda kalacak...
vista öyle bir sistemki ilk açılışta 2gb ramin %60ını harcayabiliyor. hangi makina dayanabilirki buna????
darkeagle
cavbela wrote:
anilerk wrote:

yalnız bu sefer durum biraz daha farklı olacak. 98 ile çalışan makinalar xpye geçince ağır aksakta olsa çakıştı. şimdi xpden vistaya geçmek isteyenlerin bir çoğu makinalarınıda değiştirmek zorunda kalacak...
vista öyle bir sistemki ilk açılışta 2gb ramin %60ını harcayabiliyor. hangi makina dayanabilirki buna????

Ticaret dediğin böyle birşey...
anilerk
Vista ultimate i kurdum makinama.15 dk baktım 16. dakikada kaldırıp yine xp kurdum.boş sistem 10 küsür gb mı ne yer kaplıyor.sırf görsellik olacak diye işletim sistemimi değiştiremem.bundan sonra geçiş yapacağım sistem ya ubuntu olacak ki şu anda xp ile beraber kullanıyorum gayet memnunum.yada pardus olacak.