FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Pardus 2008 çıktı

tufansaba
Quote:
TÜBİTAK-UEKAE bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesi olan açık kaynak kodlu Pardus'un son sürümü Pardus 2008 indirilmeye hazır. TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) ile yürütülen özgür ve yerli yazılım Pardus'un son sürümü Pardus 2008 indirilmek üzere internette kullanıcılarla buluştu.
Daha önceki tüm sürümleri gibi bir özgür yazılım olan Pardus 2008, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile özgürce dağıtılıp çoğaltılabiliyor.

Pardus projesinin temel hedefleri olan kolay kurulum ve kullanım yönünde, gerek altyapı ve gerekse kullanıcı arayüzü düzeyinde önemli yeniliklere sahip olan Pardus 2008 aynı zamanda geniş donanım desteği, kararlı ve güvenilir Linux altyapısı ve tek bir CD ile gelen çok çeşitli uygulamaları ile masaüstü kullanıcılarına yepyeni bir özgürlük deneyimi yaşatmayı vadediyor.

Pardus 2008 ortalama bir donanımda çalıştırılabiliyor. Yüksek performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 MHz işlemci öneren işletim sistemi için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri ise şöyle;

256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
800 MHz Intel ya da AMD işlemci (1200 MHz tavsiye edilir)
En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)

İlgili değişiklerin kontrolü için > http://www.pardus.org.tr/urunler/pardus-2008-surum-notlari-tr.html

İndirmek için >> http://www.pardus.org.tr/indir.html

Yer için fazla istenmiyor mu Confused
anilerk
ati kartlarda hala problem devam ediyormu acaba? sürücü sorunu olmasa şimdiye kadar xp yi çoktan terketmiştim.birde lexmark printerı tanıtamadım önceki sürümde.inşallah çözülür driver sorunları.
sefilim
yavaş yavaş pardusa geçiş yapmak lazım
selim06
unix tabanlı bu işletim sistemini geliştirmemiz gerçekten önemli bir şey.Pardus Ofis bilgisayarları için hem virüslerden korunma hem de kolay kullanım dolayısıyla çok güzel.fakat oyun bilgisayarları için unix tabanlı olması büyük bir eksi.Kimi uyumluluk modülleriyle Windows'un çoğu programı(ve oyunu) çalıştırılabiliyor olsa da aynı performansı almak mümkün değil.Neticede 2 kere işlem görüyor veriler.
Her neyse;eğer bilgisayarı anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları, interneti gezmek gibi amaçlarla kullanıyorsanız Pardus Windows'tan bile iyi olacaktır.
cavbela
selim06 wrote:
unix tabanlı bu işletim sistemini geliştirmemiz gerçekten önemli bir şey.Pardus Ofis bilgisayarları için hem virüslerden korunma hem de kolay kullanım dolayısıyla çok güzel.fakat oyun bilgisayarları için unix tabanlı olması büyük bir eksi.Kimi uyumluluk modülleriyle Windows'un çoğu programı(ve oyunu) çalıştırılabiliyor olsa da aynı performansı almak mümkün değil.Neticede 2 kere işlem görüyor veriler.
Her neyse;eğer bilgisayarı anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları, interneti gezmek gibi amaçlarla kullanıyorsanız Pardus Windows'tan bile iyi olacaktır.

bende torrentten indirmeye devam ediyorum. yarısı indi 2 saat sonra büyük ihtimalle kurup denerim.
pardus üzerine gnome kurup çalıştırmayı deneyeceğim. Eğer başarırsam bunun hakkında bir yazı yazmayı planlıyorum. belkide bunu başarırsam ve sonucundan memnun kalırsam pardus kullanmaya başlayabilirim:)
nagra
Rolling Eyes yine mi kde 3...
cavbela
nagra wrote:
Rolling Eyes yine mi kde 3...

evet malesef. ama kde4 hala kararlı değil. 4.1 sürümünden önce pardusa geleceğini sanmıyorum zaten..
darkeagle
Adamlar çok güzel ilerlettiler işi...
tufansaba
Ee hic kuran eden deneyen yokmu Very Happy
sefilim
live cd geçerse elime denerim

memnun kalırsam kurarım Wink

tufansaba wrote:
cavbela
sefilim wrote:
live cd geçerse elime denerim

memnun kalırsam kurarım Wink

tufansaba wrote:

sanırım hala livecd çıkmadı. bu gidişlede çıkacağını pek sanmıyorum.

sadece bi yazı hazırlamak için virtualbox üzerinde kurulum yaptım. bu nedenle sağlıklı birşey söylemem mümkün değil ama, şekil itibariyle aynı,