FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


abone

palavra

aklin yolu birdir,butun dunyanin kullandigi sistemi yillardir elestirdikten sonra ,kendileride kullanmaya basladilar.

Quote:
Yayınladığı gazeteleri bayiden satış yöntemiyle okuyucuya ulaştıran Doğan Grubu, abonelik için yeni bir dağıtım şirketi kurdu.Refeks Yayın Dağıtım ve Kurye Hizmetleri Anonim Şirketi; Hürriyet, Milliyet, Referans, Radikal, Fanatik, Turkish Daily News ve Herald Tribune gazetelerinin abonelik sistemiyle satışlarını yapmaya başladı. Söz konusu gazetelerin kısa tanıtımlarının da yer aldığı Refeks'in broşüründe 'Haber kapınıza geldi!' sloganı kullanılıyor. Özellikle işyerlerinin yoğun olduğu bölgelerde dağıtılan broşürlerin 'Kapınıza gelen fırsattan haberiniz var mı?' başlıklı sayfasında Refeks Yayın Dağıtım ve Kurye Hizmetleri AŞ'nin Hürriyet Gazetesi bünyesinde kurulmuş olduğu belirtiliyor. 6 aylık veya bir yıllık aboneliğin gazete satış fiyatını düşürdüğü vurgulanırken, sürpriz hediyelerin olduğu da okuyucuya müjdeleniyor.

Broşürde, "Refeks; Hürriyet, Milliyet, Radikal, Referans, Turkish Daily News, Herald Tribune ve Fanatik gazetelerinin toplu satış, abone ve dağıtımını yapan bir şirkettir. Refeks'in dağıtımı ile okumaktan keyif aldığınız gazeteler, her sabah kapınızda." deniliyor. Broşürlerde, abonelerin ödemelerini nasıl yapacağı da gösteriliyor. Doğan Grubu'nda abonelik sistemi için bazı yazarların önyargılı davrandığı biliniyor. Başta Amerika olmak üzere Japonya gibi gazete satışlarının yüksek olduğu ülkelerde uygulanan sistem konusunda bazı yazarlar eleştiri getiriyordu. Örneğin, Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz, 2006 yılında kaleme aldığı yazısında abonelik sistemini eleştirerek Zaman Gazetesi'nin tirajını kabullenememişti. Yılmaz, yazısında, kendisine üye gazetelerin tirajlarını denetleyen ABC Türkiye kriterlerinden dem vurarak, toplu aboneliklerin toplam tirajın yüzde 5'ini geçemeyeceğini dile getirmişti. Vatan Gazetesi yazarı Mustafa Mutlu ise 2004'te 'Zaman Mucizesi' başlıklı yazısında Zaman Gazetesi'nin tirajına hayret etmiş ve şaşkınlığını "Sadece Zaman'ın kendine özgü bir satış yöntemi var. Kısacası bu gazete öylesine büyük bir 'mucize'ye imza atmış ki; böylece, abone yoluyla her gün 380 bin gazete satmayı garantilemiş..." şeklinde ifade etmiş, ardından da abonelik sistemini eleştirmişti. Yılmaz ve Mutlu gibi grubun diğer bazı yazarları da köşelerinde, başta Amerika olmak üzere Batı'da oldukça yaygın olan ve Türkiye'de de Zaman'ın başarıyla uyguladığı abonelik sistemini eleştiren ifadelere yer vermişlerdi. Aynı grubun akaryakıt şirketi Petrol Ofisi istasyonlarından benzin ya da mazot alan müşterilere Milliyet ve Posta gazeteleri promosyon olarak veriliyor.

Refeks Yayın Dağıtım ve Kurye Hizmetleri Anonim Şirketi Koordinatörü Güven Güveli, yaklaşık bir yıl önce kurulduklarını belirterek "Dağıtım hayatımıza Referans Gazetesi ile başladık. Hürriyet de altı ay kadar önce abonelik sistemine geçti. Gazeteler artık yavaş yavaş abonelik sistemine doğru kayıyor. Şu an sayı veremem ama abonelik sistemine geçtikten sonra ciddi artışlar yaşandı." diyor.


Dünya bu sistemi kullanıyor
Dünya genelinde gazete okur-yazarlığı her geçen gün artıyor. Dünyanın prestijli gazeteleri, bayi satışından ziyade abonelikle okuyucularına ulaşıyor. Amerika ve İngiltere'de faaliyet gösteren Financial Times, USA Today, The New York Times, The Wall Street Journal, Guardian, Independent gibi gazeteler bu yolu tercih ederek okuyucu sayısını sabit tutmanın planlarını yapıyor. Sistemle yaz aylarındaki düşüşün de önüne geçiliyor. Ülkemizde ise abonelik sistemi yeterli dağıtım ağının olmamasından dolayı istenilen düzeyde yapılamıyor. Kurulduğu günden bugüne abonelik yoluyla okuyucularına ulaşan Zaman'ın yanı sıra Türkiye, Milli Gazete, Referans, Dünya, Yeni Şafak ve Vakit de bu yolu tercih ediyor. Artık Doğan Grubu da abonelik sistemine geçerek okuyucusuna gazetesini elden teslim edecek.

Dünya Gazeteler Birliği (WAN)'nin hazırladığı bir rapor da dünya ülkelerinin satış konusunda abonelik sistemini tercih ettiğini açıkça gösteriyor. Raporda hangi ülkede ne kadar gazetenin bayiden satıldığı, ne kadarının abone sistemiyle dağıtıldığı açıkça belirtiliyor. Buna göre gazeteler Japonya'da yüzde 94,2, Kore'de yüzde 84,5, Finlandiya'da yüzde 88, Hollanda'da yüzde 97, Amerika'da yüzde 75,6, İsveç'te yüzde 75 ve İsviçre'de yüzde 90 oranında abone sistemiyle dağıtılıyor.

sefilim
değişim şart

olmalı Smile
darkeagle
Sepetli bisikleti olan gazeteci çocuklar geldi aklıma filmlerdeki...
anilerk
Bence işe yarar bir satış yöntemi.Tam Amerikan filmlerinde ki gibi olcak.Dediğin gibi darkeagle kapılara gelen çocuklar falan.
Artık yiyeceğimiz bile kapımıza geliyor Very Happy evden çıkmaya gerek kalmayacak hiçbirşey için nerdeyse.
Bu açıdan bakarsak aslında kötü.git gide asosyal bir toplum olucaz.
mr.emre
Zorunlu abonelik yok tabi ...un gazetesinde olduğu gibi.
selim06:Adlandırmalarla ilgili durumdan dolayı düzenlenmiştir.
palavra
dogan medyasida vaktinde cok cart-curt etmisti ama zoru gorunce onlarda sacmalamayi birakip aklin gerektirdigini yaptilar.

gozlerini kapayan yalnizce kendine gece yapar.

--boyle deve kusu gibi kafanizi kuma soktugunuzu gormek sevindirici.

--bu isler lafla ve bos konusmayla olmuyor.
bos konusmayla olsaydi senin kahramanin tuncay ozkan tukurdugunu yalamak zorunda kalmazdi.
mr.emre
Apartmanların kapıların sahipsiz, kime geldiği belli olmayan, tiraj artsın yeter mantıklı gazeteler yoktur sanırım, ...'un gazetesinde olduğu gibi.
BURAK_X
...
taktın sende ha...
cavbela
zamanın abonelik sistemi başka biyerde yoktur eminim.
mr.emre
cavbela wrote:
zamanın abonelik sistemi başka biyerde yoktur eminim.


Olmaz, olamaz tabi ki.

Quote:
-Sen şimdi bizim dersanemize(kursumuza, etüt merkezimize vs.) geliyorsun ya, bak seni de abone edelim gazeteye ilk yıl para verme olur mu?

veya

-Bak şimdi sen geliyosun ya buraya, masraf fln oluyo biliyo musun, sen en iyisi degimize, gazetemize abone ol da biraz destek ol bize.BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
...

taktın sende ha...


Eflatun çok yakışmış değil mi Very Happy Takarım.
BURAK_X
mr.emre wrote:


BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
...

taktın sende ha...


Eflatun çok yakışmış değil mi Very Happy Takarım.

sorma canım sanat eseri gibi olmuş renk renk yaz sen yerinde say. Kusura bakme Emre ama papağan gibisin...
mr.emre
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:


BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
FETTOŞ

taktın sende ha...


Eflatun çok yakışmış değil mi Very Happy Takarım.

sorma canım sanat eseri gibi olmuş renk renk yaz sen yerinde say. Kusura bakme Emre ama papağan gibisin...


... yazdığım için papağan oluyorsam eyvallah.
selim06:artık olay flood boyutlarına ulaşacak lütfen dikkatli olunuz.
BURAK_X
mr.emre wrote:
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:


BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:

taktın sende ha...


Eflatun çok yakışmış değil mi Very Happy Takarım.

sorma canım sanat eseri gibi olmuş renk renk yaz sen yerinde say. Kusura bakme Emre ama papağan gibisin...


yazdığım için papağan oluyorsam eyvallah.

Tamam o zaman Eyvallah, ... insan...

http://sozluk.sourtimes.org wrote:
Sekter:başkalarının siyasi, dini düşüncelerine, inanışlarına karşı çıkan ve bunlara tolerans göstermeyen kişileri tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür.....
Related topics
Top 10s of the Forum
My pet
The Sassy Librarian Look :-P
upsky
my sisters and my birthday...
comic pictures
Win XP
Mysql database problem
more webspace
Welcome to Alrofaee Graphics website !
Üyelerin Siteleri
Tüm Hastahaneler Tek Telefon !!
Me in shades of green and blue...lol
What is the problem 10.12.2005 ?
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.