FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Altivi kapandı

mr.emre
Quote:
Dün İstanbul Emniyet'inin operasyonu ile aralarında şirketin genel müdürü ve finans müdürünün de bulunduğu 35 şirket personelinin gözaltına alındığı Altivi.com kendini kapattı. Siteye girenler ise şu ibare ile karşılaşıyor. "Teknik çalışmalardan dolayı sitemiz bir süre hizmet veremeyecektir. Mevcut ihaleler iptal edilmiş olup, teklif kayıt bedelleri üyelerin hesaplarına geri yüklenmiştir"


Çok uyarıldı insanlar, buna rağmen devam edenler ise haketti denilebilir.
atas_oktay
kapanmasının sebebi her zaman kazananların kendileri olması... bir adam 3 kez araba kazanabilir mi?
cavbela
Quote:
Sanal ortamda kolay para kazanç öneren siteler birer birer düşüyor. Geçen yıl Game-over operasyonu ile yöneticileri tutuklanan oyunsalonu.com sanal kumar sitesi gibi bu hafta da superbahis.com ve Altivi’nin yöneticileri gözaltına alındı. Game Over ismiyle operasyon yapılan ve davası hala süren oyunsalonu.com site sahipleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıklarında yurtdışına çıkmışlar ve kaçtıkları iddia edilmişti.
İnternetin yükselişi ile birlikte, her ortamda olduğu gibi, sanal ortamda da kolay kazanç modelleri ortaya konuldu. Sanal kumar ve kapalı müzayede siteleri bunun bir çeşidi.

2 yıl kadar önce açılan Altivi için kurulduğu günden bu yana tartışmalar var. Araba, beyaz eşya vs gibi fiyatı yüksek ürünlerin kapalı zarf usülü müzayede (belli sayıda katılımcıya ulaşılması limiti ile) ile satılması mantığına dayanan sistemi nedeniyle Altivi devamlı eleştiriliyordu. Burayı tıklayarak ulaşabileceğiniz 2006 tarihli yazımizdan da görüleceği gibi, kontrolü olanaksız olması yani şeffaf olmaması nedeniyle şüphelere neden oluyordu.

Bilişim Polisinin şikayet üzerine 2 yıl kadar önce yaptığı bir soruşturma sonucunda, Altivi için “şansa dayalı” yani "kumar" tanımlaması yapılmış ve Milli Piyango görüşü alınması tavsiye edilmişti. Ancak, Milli Piyango’nun verdiği raporda “kumar değil” yorumu gelmişti. Soruşturma bu nedenle sona ermişti.

2 yıldır çalışmasını sürdüren firmanın, son 3 ayda pek çok ürünü teslim etmemesi nedeniyle şikayet edildiği belirtiliyor[1]. Kadıköy’den bir başvuru üzerine yapılan operasyonda, şirketin bazı eleman ve yöneticileri gözaltına alındı.

Bilişim polisinin dün, sabah erken saatlerde başlattığı operasyonda; merkezi Beşiktaş'ta bulunan Altivi’nin ofisine baskın yapıldı. İnternet üzerinden kapalı artırma yöntemiyle satış yapılan sitenin bazı çalışanları ve finans müdürünün gözaltına alındığı bildirilen operasyonda, şirketin bilgisayarlarına ve dökümanlara el konulduğu belirtildi.

Altivi’nin kurucuları işadamı Mehmet Germiyanlıgil, reklamcı Alinur Velidedeoğlu, işletmeci Emre Ergani ve yapımcı Fatih Aksoy idi. Ancak Velidedeoğlu, Ergani ve Aksoy’un daha önce şirketten ayrıldıkları belirtiliyor.

Operasyondan sonra işlemlerin durduğu ve sitede şöyle bir açıklamanın yerleştirildiği görüldü:


Teknik çalışmalardan dolayı sitemiz bir süre hizmet veremeyecektir. Mevcut ihaleler iptal edilmiş olup, teklif kayıt bedelleri, üyelerin Altivi hesaplarına geri yüklenmiştir.


Belli bir katılımcı sayısına ulaşılması sonucu bitirilen ihale yöntemi ile çalışan Altivi'ye 600.000 kişinin üye olduğu bildiriliyor. Şirket ihaleye katılanlardan, ürünün cinsine göre bir katılım ücreti alıyordu.

Ancak son dönemde Altivi'nin yaptığı kapalı zarf ihalelerde, hep aynı kişilerin kazandığının görüldüğü belirtiliyor. Şirket yöneticileri bu konuda, kendilerinin de uzaklaştırmaya çalıştığı bir çetenin siteye musallat olduğunu belirtirken, şirket bilgisayarlarına dışarıdan sızıldığı ve ihale sonuçlarının etkilendiği iddia ediliyor.

Bu savunmaya karşı 2 ayrı soru soruluyor; tartışılıyor. Bunlardan birisi Altivi yöneticilerinin dışarıdan sızdığı iddia edilen çete ile anlaşma yapıp yapmadığı, diğeri ise dışarıdan sızmanın da şirketin kendi sorumluluğunda olması nedeniyle şirketin gerekli ve yeterli güvenlik önlemlerini alıp almadığı şeklinde.

3 ay önce başlayan soruşturma sonucunda İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen operasyonlarda aralarında şirket kurucularından Mehmet Germiyanlıgil'in de olduğu bazı yöneticiler ve şirketin Beşiktaş'taki merkez ofisinde bulunan 45 kadar bilgisayar ve ana sunucu da inceleme altına alındı. Polis şirketin bu yöntemle kaç kişiyi dolandırdığının henüz tespit edemedi, ancak 2 yıl boyunca mağdur olanların sayısının on bini bulabileceği iddia ediliyor.

Diğer yandan son 3 aydır süregiden "ürün teslim edilmedi" şikayetlerinin, tutuklanmalarla birlikte belirsizliğe düştüğü görülüyor. Para yatıranların paralarını mı, ürünleri mi alacağı bilinmezken, bu durumdaki kullanıcıların para yatırdıklarına dair belgeleri (banka dekontu ya da kredi kart ekstresi gibi) ellerinde bulundurmaları gerektiği belirtildi.


http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21092

bayağı işler karıştırmışlar...
tufansaba
Umarım diğer açık artırma sitelerindede böyle şeyler yapılmıyordur Shocked
cavbela
tufansaba wrote:
Umarım diğer açık artırma sitelerindede böyle şeyler yapılmıyordur Shocked


yalnz burda olay farklı. burası kapalı arttırma:)
kapalı zarf usulü, kimse kimin nekadar teklif verdiğini bilmiyor..
sözde en yüksek veren kazanıyor,
sefilim
iki ucu pis bir değnek işte
Related topics
İstanbul Forumu
2. SERVER yine gitti :'(
Şampiyon Gs
Sayfa Bulunamadı Hatası
Eski üyeliğimi nasıl alabilirim
adslkota??
uo pwp server bilen warmı?
Netopsiyon kapandı.
Firefox'a 200 eklenti kurulursa ne olur?
Bir Türk Telekom Faciası
Yeni üyeler öncelikle buraya!!!
Mutlu Noeller
Yoksa Var mı?
YouTube Açılacak mı?
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.