FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


1 yaşındaki çocuğa AIDS'li kan verdiler

atas_oktay
Quote:
Şanlıurfa'da 1 yaşındaki bir çocuğa, Devlet Hastanesi Kan Bankası'ndan alınan kanla bağışıklık sistemini yok eden HIV virüsü (Human Immunodeficiency Virus) bulaştığı ortaya çıktı. 1996 yılında sezaryenle doğum yaparken Kızılay Kan Merkezi'nden alınan kanla HİV virüsü bulaştıktan sonra AIDS'e yakalandıktan bir süre sonra hayatını kaybeden Siverekli Müzeyyen Işıkgöz'ün ardından, 12 yıl sonra bu kez de 1 yaşındaki bir çocuğa devlet eliyle HIV virüsü bulaştırıldı. Tıp otoritelerinin şu ana kadar tedavisini bulamadığı HIV virüsü bu kez de 1 yaşındaki bir çocuğun dünyasını kararttı. Yaklaşık 1 ay önce meydana gelen olay şöyle gelişti; Şanlıurfalı 6 çocuklu Ç. ailesinin en küçük çocuğu 1 yaşındaki Y.Ç'nin üzerine çaydanlıkta bulunan sıcak su dökülünce vücudunun bir bölümü yandı. Baba M. Ç.'nin tedavi için Şanlıurfa'ya götürdüğü Y.Ç., 500 Yataklı Devlet Hastanesi Yanık Ünitesine yatırıldı ve tedavisi sırasında Y.Ç.'ye kan gerekti. Küçük çocuğun yakınları gerekli kanı temin etmek için 500 Yataklı Devlet Hastanesi'nin Kan Merkezi'ne baş vurdu. Burada daha önceden bir yakını için kan veren S.K.'den alınan kanın yapılan tetkikinde HİV pozitif olan sonucuna bakmayan görevli memur, deftere negatif olarak işlediği kanı Y. Ç'nin yakınlarına verdi. Kan Bankası'ndan alınan kan, yanık ünitesinde küçük çocuğa verildi. Bir türlü iyileşmeyen Y. Ç. daha sonra tedavisi için Adana'ya götürüldü. Adana'da yapılan kan tetkikinde HİV virisünden şüphelenen doktorlar, 1 yaşındaki Y.Ç'nin kan örneğinin Ankara Hıfzısıhha Kurumuna gönderilmesi gerektiğini aileye belirtti. Daha sonra 500 Yataklı Devlet Hastanesi'ne geri gelen aile, burada görevlilere durumu anlattı. Konu Hastane tarafından Sağlık Müdürlüğü'ne intikal ettirildi. Sağlık Müdürü bunun üzerine yaptığı araştırmada olayın gerçek olduğunu öğrenince durumu Sağlık Bakanlığı'na bildirdi. Sağlık Bakanlığı ise yapılan tetkikler sonucunda küçük çocuğun HİV virüsü taşıdığını tespit etti.


SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AİLEYİ UÇAKLA ANKARA'YA GÖNDERDİ

Olayın ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı küçük çocuk için geliştirilmiş bir hastanede tedavisinin yapılması için yer ayarladı. Y.Ç. ve ailesi Sağlık Müdürlüğü tarafından havayolu ile Ankara'ya gönderildi. Sağlık Bakanlığı ihmal bulunan olayı aydınlığı kavuşturmak için müfettiş görevlendirdi. Bakanlığın görevlendirdiği müfettişin Şanlıurfa'ya gelerek olayı soruşturmaya başladığı öğrenildi. Soruşturma sonunda olayda ihmali olan görevliler hakkında soruşturma sonunda gerekli cezanın verileceği öğrenildi.

Ç. AİLESİNİN KÖYÜNDE SESSİZLİK HAKİM

6 Çocuklu Ç. ailesinin en küçük çocuğu olan 1 yaşındaki Y.Ç'ye Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde verilen kandan HIV virüsü bulaştığından ailenin yaşadığı köydeki yakınları olayı duyduklarını ancak herhangi bir açıklama yapmak istemediklerini söylediler. Baba M.Ç.'nin amcası Halit Ç. yeğeni ile telefonla görüşerek bilgi aldı. Sürekli olarak yeğeni ile Türkçe yerine Arapça konuşan Halit Ç., kanın virüslü olduğunu ancak hastalığının ne olduğunu bilmediğini söyledi.Yoksul olan ve tarım işçiliği yaparak ailesinin geçimini sağlayan M.Ç.'nin ağabeyi Haçim Ç. ise kardeşi M.Ç. ile uzun süredir konuşmadığı için şu an nerede olduğunu bilmediğini belirtti. Haçim Ç., "Yeğenimin üzerine çaydanlıktan sıcak su dökülmüştü. Bunun üzerine Şanlıurfa'ya götürüldü. Daha sonra da Adana'ya götürüldüğünü öğrendim. Bunun dışında bildiğim hiçbir şey yok" şeklinde konuştu.


12 YIL ÖNCE DE MÜZEYEN IŞIKGÖZ VE BİR ÇOCUĞU AIDS'E YAKALANMIŞTI


Öte yandan, 1996 yılında Şanlıurfa Doğum Hastanesi'nde sezeryanla yaptığı doğum sırasında Kızılay kan İstasyonundan alınan bir ünite kanla AIDS hastalığının pençesine düşen Müzeyen Işıkgöz, 2 yıl sonra bebeği Rukiye Işıkgöz'ü kaybetmişti. Çocuğunun ölümünden sonra her gün ölüm korkusu yaşayan Müzeyen Işıkgöz, düzenli tedavisi yapılmadığı için bu yıl hayatını kaybetmişti.

İHA
darkeagle
Hastaneyede gidilmez oldu artık...
atas_oktay
dün çocuğun tekinin de eli traktörün kayışına sıkışmış 2 parmağı kopmuş bi hastaneye gitmişler ordan başka yere göndermişler geç müdahekeden dolayı parmaklar dikilememiş... çok berbat bi durum
sefilim
yuh artık

bir gazete manşetiydi bu yazdığım
cavbela
sefilim wrote:
yuh artık

bir gazete manşetiydi bu yazdığım


gerçektende yuh artık. hayatımız hiçe sayılıyor, hastahenelerede güvenemeyeceksek yaşamayalım..
Related topics
Humor :)
Manifestacje gejów i lesbijek - za czy przeciw?
www.3o.69.pl
Php-nuke wie kan me helpen
[Vraag] Kan je een aparte ftp-account maken.....
ik heb iemand nog die voor me kan slicen
If you have AIDS, will you attempt suicide?
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Fener gündemde kalıp gs şampiyonluğunu mu gölgeledi?
Tarihteki esrarengiz olaylar...
Laf boyle sokulur:D
Rusların Türkiye'de yaşamamak için 35 nedeni
6. Turkce Olimpiyatlari
Microsoft-Facebook Elele
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.