FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Mozilla kullanıcı verilerini toplamak istiyor

tufansaba
Quote:
Firefox tarayıcısı yakın bir gelecekte kullanıcı verilerini toplayabilir.

Mozilla Foundation, "Data" ismindeki proje ile Firefox kullanıcılarının verileri toplamak istiyor ve "hem sosyal hem de kapitalist tipler" için açık bir veri bankası oluşturmaya niyetli. Bu ifadeyi bizzat Mozilla şefi John Lilly, kendi blogunda kullandı.

Lilly'ye göre herkes "kullanıcı verilerini analiz etme, bunlardan tecrübe edinme ve başkalarıyla paylaşma imkânına sahip olacak." Şimdiye kadar Mozilla kullanıcılar hakkında neredeyse hiç veri toplamıyordu. Sadece tarayıcı güncellemelerini daha iyi dağıtabilmek için Firefox'un en sık nerelerde kullanıldığı hakkında bilgi ediniliyordu.

İyimi kötümü bilinmez ama mozilla yapıyorsa iyidir Razz
cavbela
eger kullanıcının gezdiği sitelerin java-flash vb. türden özelliklerini toplayacaksa bi sorun olmaz, ancak hangi sitelere girmiş ençok hangi konuları gezmiş gibi veriler toplarsa sakıncalı olur.
darkeagle
Milletin özeline gireceklerdir bence...
anilerk
şuna inanıyorum ki kimse karşılıksız bir şey yapmaz.Bugün google bile açık kaynak projelerini destekliyor ama yarın öbür gün ne olacak?Microsoft'u bitirebilirse kendisi tekel kalmayacak mı ? bu gibi riskler her zaman var.Tabi ki adamlar bilgi toplamaya çalışacaklar.Tabi ki bu bilgileri kendileri için kullanacaklar.Artık bunu iyi amaçlar için kullanırlarsa bu bizim şansımıza olur.
Herkesin ağzında bu laf var özelimizi öğrenecekler.Ne özeli arkadaşlar internete bağlanıyorsanız zaten özeliniz diye birşey kalmamıştır.girdiğiniz sitelerde ip adresleriniz loglanmıyor mu ?Yaptığınız msn konuşmalarının taranmadığını yada arşivlenmediğini,yine maillerinizin arşivlenmediğini kim garanti edebilir ki?
Bugün ulusal işletim sistemi olarak lanse edilen pardusun kaynak kodları verilmiyor.Nerden bilicez o zaman windows'un yada pardusun bir yerlere bilgi göndermediğini?
Özel istiyorsanız bence bu yüz yüze olmalı Very Happy bunun dışında sanal aleme güvenmiyorum.Biraz paranoyakça oldu dimi Very Happy

Haksız mıyım ?
cavbela
anilerk wrote:
şuna inanıyorum ki kimse karşılıksız bir şey yapmaz.Bugün google bile açık kaynak projelerini destekliyor ama yarın öbür gün ne olacak?Microsoft'u bitirebilirse kendisi tekel kalmayacak mı ? bu gibi riskler her zaman var.Tabi ki adamlar bilgi toplamaya çalışacaklar.Tabi ki bu bilgileri kendileri için kullanacaklar.Artık bunu iyi amaçlar için kullanırlarsa bu bizim şansımıza olur.
Herkesin ağzında bu laf var özelimizi öğrenecekler.Ne özeli arkadaşlar internete bağlanıyorsanız zaten özeliniz diye birşey kalmamıştır.girdiğiniz sitelerde ip adresleriniz loglanmıyor mu ?Yaptığınız msn konuşmalarının taranmadığını yada arşivlenmediğini,yine maillerinizin arşivlenmediğini kim garanti edebilir ki?
Bugün ulusal işletim sistemi olarak lanse edilen pardusun kaynak kodları verilmiyor.Nerden bilicez o zaman windows'un yada pardusun bir yerlere bilgi göndermediğini?
Özel istiyorsanız bence bu yüz yüze olmalı Very Happy bunun dışında sanal aleme güvenmiyorum.Biraz paranoyakça oldu dimi Very Happy

Haksız mıyım ?

haklısın intenet ortamına girdiğn zaman özel diye birşey kalmıyor. ama karşındaki büyük bi firmaysa yasalara ve sana karşı bazı sorumlulukları oluyor.
pardusun kaynak kodlarına isteyen herkes erişebilir.
http://svn.pardus.org.tr bu adresten istediğin programın kaynak koduna ulaşabilirsin.
anilerk
cavbela wrote:
anilerk wrote:

Haksız mıyım ?

haklısın intenet ortamına girdiğn zaman özel diye birşey kalmıyor. ama karşındaki büyük bi firmaysa yasalara ve sana karşı bazı sorumlulukları oluyor.
pardusun kaynak kodlarına isteyen herkes erişebilir.
http://svn.pardus.org.tr bu adresten istediğin programın kaynak koduna ulaşabilirsin.

hım ben kaynak kodları verilmiyor diye biliyordum yanılmışım.özür dilerim.Gerçi demek istediğim için bir örnekti sadece.