FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Tan Oral

palavra
Tan Oral populer karikatur dergilerinde cizmedigi icin bir cok karikatursever tarafindan bilinmez
yillardir cumhuriyet gazetesende cizgileri yayinlaniyordu,cumhuriyet internet servisini parali yaptigi icin oradada bir cok seveni tarafindan takip edilemiyordu.
gecen haftalarda basortusu yasaginin sacmaligina dair soyledigi bir sozden dolayi cumhuriyetteki isine son verildi.

Quote:
Türkiye’de karikatürün en önemli isimlerinden biri Tan Oral, sanat yaşamının 50. yılını Anadolu Üniversitesi’yle beraber kutluyor. Oral, tüm sanat yaşamı boyunca çizdiği karikatürlerin karma seçkilerinden oluşan sergiyle, karikatür hayatının bir özetini sanatseverlere sunuyor.

50 yıllık karikatür hayatı boyunca kâğıt doldurmaktan büyük haz aldığını belirten Tan Oral, karikatürlerinin bir yerlerde yayınlanarak ya da sergilerde gösterilerek değer kazandığını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Sergide 60 karikatürünü görücüye çıkaran Oral, karikatür dergilerinin işlevlerinin ve anlayışlarının tamamen kendisinden farklı olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Ben o dergilerde hiç yer almadım, karikatürlerim de yayınlanmadı. O dergiler daha çok güldürmeyi, vakit geçirtmeyi isteyen bir çalışmanın ürünleri. Benim öyle bir amacım yok.” Çizgisinde ilk yapıtlarından başlayarak hep yalın olmayı seçtiğini vurgulayan Oral, yalınlığın anlatılmak isteneni herhangi bir karışıklık ya da kalabalık yaratmadan yansıtacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Çizim yaşamı boyunca “gözden kaçanlarla, göze batanları” çizen Tan Oral’ın 50. Sanat Yılı Sergisi’nin açılışına katılım yoğundu. Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden Semih Poray, çok yakın zamana kadar çalışma arkadaşı olan Tan Oral’ın Eskişehir’deki sergisine gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Poray ayrıca Oral’ın Türkiye’de karikatürün büyük ustalarından biri olduğunu ve sergideki 50 karikatürden de bunun anlaşılabileceğini düşündüğünü söyledi. Poray; bu serginin Oral’ın hem filozof tarafını, hem de büyük çizgi ustalığını gösteren bir toplam olduğunu belirterek, “Burada sergilenen çizimlerini yayınlandığı yerlerden, sergilendiği zamanlardan biliyorum. Bilmeme karşın yeniden bir arada görmemden ötürü çok heyecanlandım ve özellikle Eskişehir’deki sanat izleyicileri için önemli bir sergi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Animasyon Bölümü’nde dersler veren çizgi film ustası Cemal Erez, 50 yıllık bir yaşamı bu sergiyle özetleyen Oral’ın çok güçlü bir desen ve hiciv ustası olduğunu belirtti. Ayrıca Erez, Tan Oral’ın özgünlüğünde bir diğer etkenin de onun ‘muhalif’ çizerliği olduğunu vurguladı.

Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde 13 Mart Çarşamba günü saat 17,30’da açılışı gerçekleşen “Tan Oral’ın 50. Sanat Yılı Karikatür Sergisi”, 18 Nisan’a kadar Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde görülebilir.

palavra
Quote:
Otuz yılı aşkın süresidir Cumhuriyet gazetesinde karikatürleri ile yeralan Tan Oral'ın Yeni Şafak gazetesine verdiği röportaj nedeni ile gazetesi ile yolları ayrıldı.

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını çizgileriyle eleştiren Cumhuriyet gazetesinin karikatüristi Tan Oral, Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda “Kızların yaptıkları başkaldırı değil baş eğmeme. Başörtülüler ne zaman üniversiteye girse birileri rahatsız oldu” diye konuştu.

Oral'ın kovulmasına neden olan röportaj:

Başörtülüler başkaldırmıyor, başeğmiyor

Üniversitelerde başörtüsü tartışmasını ve CHP'nin tutumunu eleştiren çizimleriyle dikkat çeken karikatürcülerin 'ağabeyi' Tan Oral, CHP lideri Baykal'ın tavrını, Kenan Evren'e benzetiyor. 30 yıldır Cumhuriyet gazetesinde çizen Oral, “Yıllar önce Kenan Evren'i çizmiştim, aynı şekilde şimdi de Baykal'ı çizdim. Çünkü Evren'in yaptığının aynısını Baykal yapıyor, ayetlerle insanların inançlarını çürütmeye çalışıyor. Oysa inanç tartışma dışıdır. İnanç ne savunulabilir ne de çürütülebilir” dedi.
CHP'nin başörtüsü karşısında demokrat bir tutum takınmamasını normal karşılayan Oral, “Baykal akılsız bir adam değil. Eğer başörtüsünü destekleseydi oy oranı artardı. Ama silahlı ve silahsız olan bürokratik tabanını kaybederdi. Bunu kaybetmek istemiyor” diye konuştu.

HUKUK, DEĞİŞİMİ KORUR

Rektörleri de eleştiren Oral, “Rektörler televizyonlara çıkıp, ağızları köpürerek, gergin suratlarla, korku dolu ifadelerle açıklamalar yapıyorlar. Bu hiç sağlıklı bir durum değil. Bu acılar kısa bir süre daha yaşanacak. Ama merak etmeyin, bu insanlar saçmaladıklarını bir gün anlayacaklar. Bizi korkutan şeyler bir anda geçip gidecek” dedi.

İnsanları emirlerle yola getirmeye çalışmanın anlamsız olduğunu belirten Oral, “Başörtülü kızların yaptıkları başkaldırı değil baş eğmeme. Başörtülülerle uğraşan aynı zihniyet, daha önce de sakalı, pantalonu yasaklamıştı. Başörtülüler ne zaman okumaya başladılar birileri rahatsız oldu. Sınıf ayrılığı ortaya çıktı” diye konuştu

Oral, yasağı kaldıran anayasa değişikliğiyle ilgili tartışmalara da değinerek, şunları söyledi: “Hukuk, sosyal gelişimin arkasından gelir. Önce bir değişim olur. Sonra hukuk o değişimi koruma altına alır. Diğeri zaten faşizanca olur. Cumhuriyetin içinde büyümüş insanlara güvenmek lazım. Laiklik zaten Cumhuriyet ile gelmedi. Osmanlı'da da devleti de din adamları değil padişah yönetiyordu.”

Eskiden Evren vardı şimdi Deniz Baykal

Tan Oral, “Evren, kadınlara Kur'an'dan ayetler okuyordu, başlarını örtmesinler diye. Ama Kur'an der demez kadınlar başlarını örtüyordu. Şimdi de aynısını Baykal yapıyor” dedi.