FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

tekel

palavra
yillarin tekeli ,en sonunda satilabildi.
devletin sigara ureticiliginden uzaklasmasi ben ce cok sevindirici
saglik bakanligi ve milli egitim sigaranin zararlarini anlatirken,tekel milleti zehirlemeye devam ediyordu.
simdi en azindan daha tutarli olacak

Quote:
Özelleştirmesi yılan hikâyesine dönen Tekel Sigara'nın yeni sahibi belli oldu. Üçüncü kez ihaleye çıkan Tekel'in sigara bölümü ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco (BAT) verdi
darkeagle
Bence daha kötü oldu. Şimdi ingilizler zehirleyecek...
cavbela
ingilizler tarafından zehirlenmek çok daha hoşuna gidiyor sanırım.
tufansaba
elde ne kaldı ki satılmadık Confused
palavra
cavbela wrote:
ingilizler tarafından zehirlenmek çok daha hoşuna gidiyor sanırım.

ben sahsen sigara kullanmiyorum,ama sevdigim bir cok insan kullaniyior.

simdi onlara sigarayi birakmalarini tavsiye ederken zehiri siz iciyorsunuz parayi amerikalilar aliyor diyecegim(siket amerikan sirketi galiba,ingiliz degil)
BURAK_X
tufansaba wrote:
elde ne kaldı ki satılmadık Confused
Doğru diyorsun
maeglin20
Bizide satacaklar yakında ag
BURAK_X
maeglin20 wrote:
Yok canım o kadarınıda yapamazlar
hekimusta
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

ülkedeki malları satıyorlarmış sadece Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
maeglin20
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

ülkedeki malları satıyorlarmış sadece Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Sorun yok o zaman Very Happy Ama üstüne alınan varsa bilemicem Very Happy
hekimusta
Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy helal sana
BURAK_X
maeglin20 wrote:
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

hekimusta wrote:

Arkadaşlar lütfrn saygılı olalım(üstüme alındığımdan değil tabii ki ama ortamı germeyelim, birbirimizi küçük düşürmeyelim)
palavra
avrupada ve amerikada son 10 yildir ciddi bir surec basladi.
sigaraya kelimenin tam anlamiyla bir savas acildi.
kapali-acik her yerde sigara icmek yasak hale geldi-geliyor.

nicin boyle yapiyorla , cunku biraz gecte olsa saglik acisindan sigaranin ne kadar zararli oldugu genis kitlelerce kabul edildi.

bu ulkelerde milyonlarca insan sigarayi birakti.

bizimde bu isi ciddiye alip ,sigara ve tutunle butun baglarimizi kesmemiz iyi olur.
tekel satildi ,cok iyi oldu.
tutun eken ciftcilerede alternatifler sunulmali.
bu beladan tamamen kurtulmaliyiz.

Quote:
Günümüzde her yıl 3.5-4 milyon insan ve her gün 10.000'nin üzerinde kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayının yılda 10 milyonlu rakamlara çıkması olası görünmektedir. Yakın bir zaman içerisinde sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazası, anne ölümleri, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldüreceği düşünülmektedir.

http://www.kanser.org/toplum/sigara_zararlari.php
hekimusta
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

hekimusta wrote:

Arkadaşlar lütfrn saygılı olalım(üstüme alındığımdan değil tabii ki ama ortamı germeyelim, birbirimizi küçük düşürmeyelim)

ben bunda saygısızlık görmüyorum. kişinin mizah anlayısıyla ilgili. maeglin20 arkadasımı takdir ettigimi gosteriyorum. saygısızlık bunun neresinde???
BURAK_X
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

hekimusta wrote:

ben bunda saygısızlık görmüyorum. kişinin mizah anlayısıyla ilgili. maeglin20 arkadasımı takdir ettigimi gosteriyorum. saygısızlık bunun neresinde???
hayır yani saygısızlık değilde, şimdi mizahı kaldırabilen var kaldıramayan var, insandan insana değişir. bunu saygısızlık olarak görebilecek üyelerimiz olabilir ben o yüzden dedim birbirimizi kırmayalım diye Wink
maeglin20
BURAK_X wrote:
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:
hekimusta wrote:
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:

hekimusta wrote:

hayır yani saygısızlık değilde, şimdi mizahı kaldırabilen var kaldıramayan var, insandan insana değişir. bunu saygısızlık olarak görebilecek üyelerimiz olabilir ben o yüzden dedim birbirimizi kırmayalım diye Wink

hekimusta ile aramızda espriyle donanmış bir minicik küçücük içi dolu turşucuk bir laf atışmasıydı. Laf atışması bile değil küçük bi espri.. Uzatmanın bi anlamı yok Very Happy

Neyse konuya dönelim, bence satılması iyi olmamış. Elde kalan tütünler sigara haline getirilmeli ve son kalanları satıp, eken çiftçilere ekmemesi için uyarılar yollanması ve elde hiç bir hammadde kalmayınca kapatılması gerekilirdi. Şimdi Tekel İngilizlere gitti diye sigara satımı 0'a mı inecek ?
cavbela
iyi hoşta diyorsun sigarayla mücadele edilmeli. ama kar amacı güden bi kuruma sigara fabrikası satarak mucadeleyi baltalamış olmuyormuyuz. sonuçta adam üretecek ve satacak. hatta daha çok satmak isteyecek ve bunun için çalışacak. Yani sigara tüketimini destekleyecek.
bence burda bi çelişki var.
palavra
cavbela wrote:
iyi hoşta diyorsun sigarayla mücadele edilmeli. ama kar amacı güden bi kuruma sigara fabrikası satarak mucadeleyi baltalamış olmuyormuyuz. sonuçta adam üretecek ve satacak. hatta daha çok satmak isteyecek ve bunun için çalışacak. Yani sigara tüketimini destekleyecek.
bence burda bi çelişki var.

evet bir celiski var elbette.

ama reel planda daha iyisini yapmakta bir hayli zor.
ideal herkese gore degisebiliyor.Bana gore sigara mevzuunda ideal olan ,tutun ekimini yasakla,sigara icimini yasakla,genc nesillere sigaranin zararlariyla alakali ciddi bilgiler ver ve 10-20 yil icinde sigarasiz bir nesil olustur.

ama yasaklarla bu is cozulmuyor.tutun ekilmeye ,sigara icilmeye devam ediliyor.kimse boyle bir mevzuda baska birine zor kullanamaz.netice itibariyla eleman can benim canim ,saglik benim sagligim istedigim gibi kullanirim diyebilir.

amerikada ve avrupada her gecen gun sigara tuketimi azalmakta,toplum sigara icenlere cuzzamli muamelesi yapiyor.

sigara sirketleride bu acigi kapatmak icin asyaya yoneliyorlar.

malesef bizde sigara delikanlilik ve cesaret gostergesi oldugu icin onune gecmek bir hayli zor.
erkeklerde problemken,simdilerde kizlarda tiryakilige basladi.Dogacak cocuklarin tiryakilik disinda hic bir sansi kalmiyor.