FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

cok dilli TRT

palavra
bence cok faydali bir gelisme olur.
kendi ulkemizde yasayan kurt vatandaslarimiz icin ve irak,suriye ve iranda yasayan kurtler icin iyi bir hizmet olur.
kendimizi daha iyi ve dogru anlatma firsatimiz olur.

Quote:
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, bir TRT kanalının sadece Kürtçe ve Farsça yayınlara ayrılması ile ilgili çalışmaların başladığını bildirdi.

TRT'nin teknik altyapı ve bu dilleri konuşan personel bakımından yeterli olduğunun altını çizen Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı projenin detayları hakkında bilgi verdi. Göreve ilk geldiğinde TRT'nin mevcut altyapısı ile 40 kanal daha açabileceğini söylediğini hatırlatan Genel Müdür Şahin, Kürtçe tam gün yayın yapacak kanalın içerik çalışmalarının yönetim kurulu tarafından oluşturulacağını kaydetti. İbrahim Şahin, özellikle kültürel buluşmaya önem verildiğini ve kanalın da bu hizmete aracı olacağını ifade ederek, "Mümkün olan en erken tarihte kanal yayına başlayacak." açıklamasını yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2006 yılında TRT'nin ve özel kanalların yerel dil ve lehçelerde yayın yapması ile ilgili düzenlemeyi hayata geçirmişti. Düzenlemeden sonra, TRT 3 kanalı mevcut yönetmelik çerçevesinde haftanın belirli günlerinde birer saat Kürtçe, Arapça, Çerkezce, Zazaca gibi 6 yerel dilde yayına başlamıştı.

Yeni çalışma ile haftanın belirli gün ve saatlerinde uygulanan yerel dillerde yayın tam gün olarak yapılacak. Başbakan Erdoğan'ın atv televizyonunda açıkladığı yeni kanal, Kürtçe, Farsça gibi Türkiye'nin belirli yerlerinde kullanılan dillerin yayınlarını gerçekleştirecek. Kanal, sadece Türkiye'den değil, uydu aracılığı ile özellikle Ortadoğu ülkeleri ve diğer dış ülkelerden de izlenebilecek.

TRT, ilk olarak 2004 yılında, Avrupa Birliği'ne uyum için yapılan düzenlemeler çerçevesinde, TRT 3 ekranlarından Kürtçe, Zazaca, Boşnakça, Arapça ve Çerkezce yayına başladı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) çıkardığı 'Yerel Dil ve Lehçeler Yönetmeliği'yle TRT 3, haftada toplam 2,5 saati aşmamak üzere, hafta içi her gün yarım saat, bu dil ve lehçelerde yayın yapıyor. Yayınlarda, yine yönetmelik gereği sadece haber ve kültürel programlar yer alıyor. Ayrıca yayın yapılan dil ve lehçelerde müzik parçaları da çalınabiliyor.

İlk etapta sadece kamu televizyonlarına verilen 'yerel dil ve lehçelerde yayın yapma' hakkı 2005 yılında özel kuruluşlara da verildi. TRT 3 ile başlayan uygulamaya özel kuruluşlardan Diyarbakır'dan yerel yayın yapan Gün TV ve Söz TV katıldı. Her iki kanal TRT'nin uyduğu yayın süresi ve içerikte Kürtçe yayına başladı. Ulusal veya bölgesel kanallarda yayın yapmak için RTÜK'e başvuran kuruluş olmadı.

darkeagle
Ben böyle birşeyi istemiyorum. Türkiye'nin dili türkçedir ve Türkiye'nin resmi kanalında bu dilin konuşulmasını istemiyorum.
maeglin20
darkeagle wrote:
Ben böyle birşeyi istemiyorum. Türkiye'nin dili türkçedir ve Türkiye'nin resmi kanalında bu dilin konuşulmasını istemiyorum.

+1
palavra
maeglin20 wrote:
darkeagle wrote:

+1

dunyanin butun buyuk devletleri hemen hemen her dilde yayin yapan radyo istasyonlarina sahipler.
amerika ,rusya,cin ,ingiltere,fransa.

fransa yillarca direndikten sonra,ingilizce yayin yapan bir kanal kurmak zorunda kaldi.

cin , turkce yayin yapan bir radyo isletiyor.

rusya ,ulkesinde yasayan-yasamayan turklere hitap etmek icin turkce yayinlar yapiyor.

bence biz icap ederse ermenice yayin yapan bir radyo bile kurmaliyiz.

Quote:
Şu sıralarda hemen bütün medya organlarında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gizliliği kaldırılmış Türkiye belgelerine ilişkin haberler yer alıyor. Dönemin başbakanı Süleyman Demirel, asker darbe yapmasın diye, DP kadrosunun siyasi yasaklarını kaldırmaktan vazgeçmiş, ısrar eden yol arkadaşlarını da tasfiye etmiş...

Sonunda işler aynı kapıya çıkmış oldu: 1969'da darbe olmasın diye partisini zayıflatmayı göze alan ve Demokratik Parti'nin kurulmasına yol açan Süleyman Demirel 12 Mart 1971'de devrildi.

Belgeler gerçekten acımasız oluyor. Amerikalılar 1969 ile 1971 arasını ibretle gözlemiş ve duyumlarına dayalı tahliller yapmışlar. İnsan belgeleri okuyunca "Bu ne yakın ilgi!" diye düşünmeden edemiyor.

Aklım bu belgelerde olduğu halde dünkü gazetelere göz gezdirirken, TRT'nin Kürtçe yayın konusunda cesur bir adım atmaya hazırlandığı haberiyle karşılaşmayayım mı? Genel Müdür İbrahim Şahin, Zaman'a yaptığı açıklamada, bir TRT kanalının tam gün Kürtçe yayın yapacağını söylemiş. Yayınların içeriğini TRT Yönetim Kurulu belirleyecekmiş, ama anladığım kadarıyla kültürel konular ağırlıklı işlenecekmiş...

"Nereden nereye?" diye düşünmemek mümkün mü?

Türkiye'den Kürtçe yayın ABD'nin ilgi alanına ne zaman girmiş tahmin edebilir misiniz? Taa 1951 yılında. Amerikalılar, Soğuk Savaş'ın en civcivli günlerinde "Türkiye'den Kürtlere hitap eden yayın yapmak istiyoruz" niyetini çıtlatmışlar. Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, "Sakın ha!" cevabı verilmiş Amerikalılara...

Tamam, bildiniz, bunu da ABD'nin bir süre önce üzerindeki gizlilik kaydını kaldırdığı Dışişleri Bakanlığı mahrem belgelerinden öğrendim.

4 Eylül 1951 tarihinde ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden George Wadsworth imzasıyla gönderilen telgrafta işleniyor bu konu. Telgrafta Türkiye'nin soruna geleneksel bakışına ışık tutan satırlar da var. Wadsworth sonunda, "Aman ha, sakın, Kürtçe yayın yaparsak Türkiye gücenir; Kürtçe yayını İran veya Irak'tan yapın siz" uyarısında bulunuyor.

Amerikalı diplomatın Washington'a aktardığına göre Türkiye'nin soruna bakışı şöyle:

1. Türkiye'de artık 'Kürt sorunu' diye bir sorun yok; Kürtler diğer Türk vatandaşlarla tam bir eşitliğe sahiptir.

2. Bir 'Kürt sorunu' yaratmak için sarf edilen çabalar hep dışarıdan esinlenmedir.

3. Türkiye Kürtleri arasında Sovyet propagandasının zararlı olduğu ve mücadele gerektiği Türkiye'de anlaşılmaktadır.

4. Amerikan propagandasının el altından yapılması bile Kürtlerde ayrılıkçı hislerin uyanmasına ve Amerikalıların Kürtlerin yanında yer aldığı algılamasının doğmasına vesile olacaktır.

"Bu sebeple" diyor Wadsworth, "Şiddetli bir biçimde bu işten vazgeçilmesini tavsiye ederim."

Amerika'da işlerin resmi düzeyde nasıl yürütüldüğüne dair fikir vermesi bakımından Washington'daki tepkiyi de yansıtmak isterim. Wadsworth Ankara'da Türk Dışişleri'yle görüşerek izlenim yazmıştı ya, Foggy Bottom'da Ortadoğu masasında oturan Mr. Berry bundan rahatsız olmuş. 7 Eylül 1951 tarihli bilgi notu Mr. Berry'nin rahatsızlığını yansıtıyor.

"Konuyla ilgili bizden merkezlere görüş sormuştuk, ama içlerinden birinin gidip de evsahibi ülkeye de danışabileceği aklımıza gelmemişti" diyor Mr Berry. Bölgede görevli bütün Amerikalılar "Kürtçe yayına hemen başlansın" derken, Ankara'dan gelen "Türk hükümeti buna karşı" haberi elini kolunu bağlamış Washington'un...

Berry, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Müsteşarı'nın kendisini arayıp uyardığını da kayda geçiriyor. "Madem bu kadar karşılar, Türkiye ile ilişkilerimizi zedeleyeceği için bu işten vazgeçelim" görüşünü âmirlerine sunuyor Mr. Berry.

Herhalde olayın farkına vardınız: Amerikanın Sesi Radyosu ile Kürtlere dönük yayın yapma projesi için, Amerika, Türkiye'yi üs olarak kullanmak istemiş. Herhalde daha kolay eleman bulunacağı düşüncesiyle... Bölgedeki ABD diplomatik temsilciliklerine "Ne dersiniz?" diye sormuşlar; hepsi "Çok iyi olur" cevabını vermiş... Ankara'daki ABD Büyükelçiliği ise, kendi görüşünü iletmeden önce, Türk Dışişleri'ne konuyu açmış. Aldığı sert "Hayır" cevabından etkilendiği anlaşılıyor Mr. Wadsworth'ün...

Amerika 1951'de neden Kürtçe yayın yapmak istiyordu? Sovyet karşıtı, Amerika yanlısı propaganda için... Türkiye bir dilin lehte ve aleyhte propaganda için kullanılabileceği noktasına ancak 2000'li yıllarda gelebildi. Bu kadar algılama yavaşlığını insanın havsalası kolay almıyor.

Acaba şu sıralarda Ankara'dan Washington'a siyasî hayatımızda olup bitenlerle ilgili ne tür notlar gidiyordur, hiç merak ediyor musunuz?

Bir gün gelecek, o da öğrenilecek...

darkeagle
Kürtler eşitliklerini kabullenmeyip hala farklı istekler peşinde koştukça böyle birşeyi kabullenmeyeceğim.