FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

hukuk herkese lazim olur.

palavra
hukuk herkese her an lazim olabilir.
yoksa fransiz ihtilalinde devrim arkadasi tarafindan giyotine gonderilen Danton gibi

son istedigin nedir sorusuna
"--yarin kesik baslarimiz ,giyotin sepetinde bulustugu zaman soylerim." deme durumuna geliriz.

Quote:
Yakın bir gelecekte kriz çıkacağını düşünen ulusalcı kesim bu amaçla biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

ADD Kadıköy Şubesi tarafından 04 - 13 Şubat 2008 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen "Hukuk ve Siyaset Okulu" sona erdi. Burada yapılan konuşmalar ise akıllara durgunluk veren türden. ADD Genel Başkanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un yönettiği panelde yanında oturan Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (USİAD) Başkanı Birol Başaran, Türkiye'de hukuk dışına çıkılmasını önerdi. "Hukuk dışına çıkılacağı günler geliyor diye düşünüyorum" diyen Başaran şok edici konuşmasında , "Bazı durumlarda hukukun askıya alınmasında bir zarar yoktur diye düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi de Atatürk'ün yaptığı devrimdir. Atatürk'ün çok hukuka bağlı olması için padişahın huzurunda selam durması gerekiyordu. Bir saatten sonra yok buraya kadar dedi. Ben padişahı tanımıyorum dedi. Hukuk dışına çıktı. Ama ülkesini kurtardı. Hukuk ilkelerine saygı duyulması gerekenlerin affına sığınarak ben öyle düşünmüyorum. Ülke dara düştüğü zaman hukuk dışına da çıkılır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Konuşması başta ADD başkanı emekli orgeneral Şener Eruygur olmak üzere tüm salon tarafından dakikalarca alkışlandı.
palavra
konu hukuksuzluktan ve darbeden acilmisken
chp lideri baykalin , ozgurlukleri arttirmasina tahammul edemedigi erdogana ; 1960 ihtilaliyle idam edilen Menderesi hatirlatmasi senin sonun da boyle olabilir diye tehdit etmesi; sonra gelen elestiriler uzerine kivirip -veya kivirmaya calisip- menderesi degil , daha sonra idam edilen darbeci asker talat aydemiri kastettigini soylemeside,hukuksuzluk ve omurgasizlik adina guzel orneklerdi.

Quote:
Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'a idam sehpasının yolunu gösterirken Adnan Menderes'ten değil, iki darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Albay Talat Aydemir'den esinlendiğini söyledi. Oğul Aydın Menderes'i arayarak 'Yanlış anlaşıldım, çok üzüldüm' dediği basına yansıdı. Bir siyasi liderin Menderes'in idamını hatırlatması yadırganmıştı. Baykal, hatasını düzeltti.
Ancak bir yanlış daha var. Aydemir olayı, siyasetçilere hatırlatılacak örnek değil. Siyasi bir olay değil çünkü. Mahiyeti bambaşka
.

Doğrusu ben Baykal'ın mesajını anlamakta zorlandım. Bir iki gündür düşünüyorum; acaba Talat Aydemir'in idamından siyasi kadrolar mı ders çıkarmalı yoksa darbe heveslileri mi? Asıl soru bu. Merak ettiğim, CHP liderinin Aydemir'i niye hatırladığı... Başörtüsüne özgürlük sağlayan anayasa değişikliğinin düğmesine basan Başbakan Erdoğan'la Talat Aydemir'in ****** faaliyetleri arasında nasıl bir bağ kurulabilir? Biri iflah olmaz bir darbeci, diğeri halka yaslanan bir siyasetçi... Her iki olay arasında bir ilişki kurmakta zorlanıyorum.

Neyse, Baykal'ın Aydemir'i hatırlatması iyi oldu. Bugünlerde Talat Aydemir'den ders çıkarması gerekenler var. Ve sayıları da hiç az değil. Aradan geçen onca yıla ve kat edilen demokratik mesafeye rağmen içlerindeki darbe ateşi bir türlü sönmeyenlerin, yakın tarihin bu kara sayfalarını bir daha okumaları gerekir. Gazete sayfalarına her gün darbe çığırtkanlığı yapan yeni bir haber düşüyor. İşte onlardan biri... Dün Bugün'ün manşetiydi. İstanbul'da bir panel. Çok tanıdık bir isim. Darbe planları deşifre olan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur başrolde. İçlerinden biri, askerî darbeden söz ediyor ve lafı hiç eğip bükmeden açıkça, 'Bazı durumlarda hukukun askıya alınmasının zararı yoktur. Ülke zora düştüğü zaman hukuk dışına da çıkılabilir.' diyor. Peki CHP liderinin hatırlattığı Talat Aydemir kimdi? Neden idam edildi? Harp Okulu'nun komutanıydı. 27 Mayıs'ı yapan asker, bir yıl sonraki 1961 seçimlerinden hoşnut kalmadı. Demokrat Parti kapatılmasına rağmen devamı niteliğindeki AP ve YTP seçimi kazandı. Darbecilerin açık destek verdiği İsmet İnönü'nün liderliğindeki CHP kaybetti. 1962'de ****** faaliyetlerine girişen Albay Talat Aydemir, bir grup arkadaşıyla darbe girişiminde bulundu. Ancak başaramadı. Emekli edildi, güç bela ekibiyle birlikte ordudan uzaklaştırıldı. Rahat durmadı. Bir yıl sonra yeniden sahneye çıktı. Harp Okulu'nda karargah kurdular ve öğrencileri harekete geçirdiler. Parola 'Harbiyeli aldanmaz' idi. Aydemir'in yönlendirdiği öğrenciler, Ankara Radyosu'nu ele geçirdi. Ertesi gün bazı gazeteler 'Kahraman Albay' manşetiyle çıkar. Darbeci Binbaşı Fethi Gürcan, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na hakim oldu. Köşk'te Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, hükümeti AP ile kuran Başbakan İsmet İnönü bazı bakanlarla toplantı halindeydi.

Darbenin başı Aydemir, Gürcan'ın 'Ne yapayım?' sorusuna tereddüt içinde 'Bırak gitsinler' demese işin rengi değişecekti. İnönü'nün, dışarıya çıkarken Gürcan'a dönerek, 'Talat'a söyle, şimdi kaybetti' dediği söylenir. Aydemir'in bildirilerinin yayınlandığı radyoda 'Meclis'in feshedildiği, partilerin kapatıldığı, idareye el konulduğu, ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiği' duyuruldu. Başkentte yer yer çatışmalar çıktı. Aralarında ölenler ve yaralananlar oldu. Özellikle İnönü'nün kıvrak manevraları sonucu ihtilal girişimi kısa sürede bastırıldı. İnönü, Aydemir ******ını 'Talat'ın üç buçuk adamı' diye niteledi. Darbeciler Ankara'da kurulan sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı, idama mahkum olanlardan Talat Aydemir ve Fethi Gürcan, son nefeslerini idam sehpasında verdi.

Baykal'ın hatırlattığı idam sehpası işte bu... Bugün Aydemir olayından çıkarılacak çok ama çok dersler var. Dersin kimlere olduğu açık. Şüphesiz siyasetçiye bakan yönleri de var olayın. İsmet İnönü'nün dirayeti ve darbe girişimini bertaraf eden manevralarından da ders alınmalı.

palavra
darbe goygoycularina anayasa hukuk prof u mumtaz soysal da katilmis.
sayilari hizla artiyor,hafta sonuna kadar darbe isteyenlerin sayisi bir iki duzineye ulasabilir. Wink

Quote:
Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Başkent Üniversitesi'de düzenlenen “2008 Türkiye'sinde olaylar ve yorumlar” konulu panelde darbe çağrısı yapıldı. Panelistlerden, 9 Mart ******ı'nın üyesi olmaktan yargı önüne çıkan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, darbe için cihat çağrısı yaptı.

ADD Başkanı Şener Eruygur tarafından yönetilen panelde konuşan Anayasa Hukukçusu ve Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sosyal başörtüsü ile ilgili Anayasa değişikliklerinin laik kesimi uyandırmak için bir fırsat olduğunu savunarak şöyle konuştu:
“Bu anlamda iyi ki Yunan, İzmir'e çıktı. Yoksa cumhuriyet olmayacaktı. Şimdi bunlar hukukun ırzına geçmek üzereyken hakkın savunucusu biz olduk. Bunlarla haklı olarak vuruşacağız ve sonunda kazanacağız. Büyük Taarruz başlayacak.” Soysal konuşmasında askeri terimler kullanmasını da “Vatan tehlikede iken böyle kavramlar kullanılır. Cihat, cihet kelimesinden gelir. Ve kendinizi aşarcasına davaya hizmet etmek demektir. Biz de böyle yapmalıyız. İsterse buna savaş denilsin. Bir büyük tehlike ile karşı karşıyayız ve bu yüzden seferberlik ilan edilmelidir” şeklinde izah etti.

Gazeteleri hedef gösterdi

Panelde konuşan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, konuşmacıların söyledikleri sözlere dikkat etmeleri için uyararak, “Bu salonda Vakit, Yeni Şafak, Zaman var. Bu salondalar şu an” dedi. Balbay, bu sözlerin hedef gösterme anlamı taşıdığını farkederek sözlerini, “Tabi bi de biz varız. Ama maalesef başka medya organları yok. Zaten bu arkadaşlar da görevlerini yapıyorlar” diyerek düzeltmeye çalıştı. Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da hükümeti ülkeyi dinci diktaya götürdüğünü ileri sürdü.

cavbela
arkadaşlar bu tartışmalar yürürken 3 ay önce 11ytl'ye aldığım yağın 17.5ytl olduğunun farkına vardım. sizce biz bazı şeyleri tartışırken bazı şeyleri unutmuyormuyuz.
palavra
cavbela wrote:
arkadaşlar bu tartışmalar yürürken 3 ay önce 11ytl'ye aldığım yağın 17.5ytl olduğunun farkına vardım. sizce biz bazı şeyleri tartışırken bazı şeyleri unutmuyormuyuz.

zaten bir cok kurum 2008 in ekonomik olarak bir hayli zor gececegini soyluyor.
hukumetin ekonomi deki basarisi tartisilabilir.

ama malesef muhalefet partileri ekonomiyi konusmak yerine, basortusu ve darbe-idam mevzularinda konusmayi tercih ediyorlar.

darbe istekcisi de chp li cikti zaten.
Allahtan chp de kendisini destekleyen sadece 6 kisi varmis. Wink

Quote:
Ancak Marmara Üniversitesi'ndeki toplantıda demokratik düzeni hedef alan açıklamalar yapıldı. Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri Birol Başaran, "Hukuk bazen askıya alınabilir. Hukuk dışına çıkılacak günler geliyor." dedi.

ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un da alkışladığı sözlerin sahibi ile ilgili dün ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Başaran, 10 yıldır CHP Kadıköy İlçe Teşkilatı üyesiymiş.

CHP'nin 29. Olağan Genel Kurulu'nda da CHP genel başkanlığına aday olmuş. 2001'de Deniz Baykal ve Ertuğrul Günay ile CHP liderliği için yarışan Başaran sadece 6 oy alabilmiş. Başaran'ın 'www.birolbasaran.com' isimli kişisel web sitesinde iki CHP amblemi yer alıyor. Sitenin ortasında ise 'Biz Devrimciyiz, Devireceğiz' mesajı yazılı.