FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


agacta patlican

palavra
ilk okuyunca saka zannettim ama bir hayli ciddiymis.
5 yil omru oldugunu yazmislar,demekki en azindan 5 yildir deneme asamasinda
ben ilk defa duydum


Quote:
Fethiye'de, çiftçilerin yeni gözdesi ağaçta yetiştirilen patlıcan oldu. Henüz deneme aşamasında olan patlıcan ağacından 5 yıl boyunca ürün alınabiliyor. Maliyetini düşürdükleri ürünlerinin daha da değerlendiğini belirten çiftçiler, önümüzdeki yıl domateslerini de ağaçta yetiştirmeyi hedefliyor.Antalya'da dünyada ilk defa uygulanan patlıcan ağacı, Türkiye'deki endemik bitkilerden ıslah edilerek geliştirildi. Anaç olarak kullanılan solanacae bitkisinin üzerine hibrit patlıcan çeşidinin aşılanmasıyla başlanan ağaçta patlıcan yetiştirme devri, giderek yaygınlaşıyor. Fethiye'nin Kumluova Beldesindeki sera üreticileri, geliştirilen bu teknolojiye ayak uydurdu ve patlıcanlarını ağaçta yetiştirmeye başladı. Toprak zararlılarından etkilenmeyen yeni bitkinin, düşük sıcaklıklarda dahi yıl boyunca bol ve kaliteli ürün verdiği açıklandı. Fethiye'deki sera üreticilerinin patlıcan ağacı ile bu yıl ilk defa tanıştığını söyleyen Ziraat Mühendisi Saim Alkışçı, ağacının tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildiğini anlattı. Yeni türün normal patlıcan fidelerinden çok farklı olduğunu anlatan Alkışçı, 5 yıl boyunca ürün verebilen bu ağaçların Fethiye genelinde ilk defa denendiğini açıkladı. Seracıların toprak zararlıları konusunda büyük sıkıntı çektiğini bu sıkıntının giderilmesi için de zirai ilaç kullandığını ifade eden Saim Alkışçı, "Bu kimyasallar çiftçilerimize sağlık açısından olduğu kadar maddi açıdan da zararlar veriyor. Bu ağaç ile topraktan gelen zararlıların önüne geçiliyor. Ayrıca normal fidelerde dölleme için bambus arıları kullanılırken bu ağaçta buna da ihtiyaç duyulmuyor. Ağaç kendi kendini dölleyebiliyor. Bu çalışma sadece patlıcanla da sınırlı kalmamış. Domates üzerinde de uygulanmış. Fakat deneme aşamasında olduğu için henüz bunu yetiştiremiyoruz." dedi.

Çiftçi Kadir Dalgıç da bir ağaçtan 5 yıl boyunca ürün almanın ve toprak zararlılarından kurtulmanın çiftçinin maliyetini düşürdüğünü dile getirdi. Dalgıç, "Artık patlıcanlarımızı ağaçtan topluyoruz. İlk duyduğumuzda inanmadık. Ama yetiştirmeye başlayınca gerçek olduğunu gördük. Böyle giderse yakında fidanda patlıcan yetiştirecek kimse kalmayacak." şeklinde konuştu. Bu yıl ilk defa yetiştirdiği patlıcan ağacının karşılığını topladığı patlıcanlarla alan üretici Yavuz Karaca ise, "Bu patlıcanın çekirdeği yok. İlaç kullanmıyorsun. Arı kullanmadan kendini döllüyor. Patlıcanın lezzeti artıyor. İlk defa Kumluova'da ben denedim. Gerçekten Allah Türk mühendislerimizden razı olsun." dedi.

sefilim
patlıcan hadi neyse

ya ağaçta karpuzu deneseydiler ya da bir balkabağını ...!

halimiz nice olurdu düşünmek bile istemiyorum Laughing
tufansaba
çoook önceden böyle bir haber çıktığını biliyorum Confused
hekimusta
evet ben da cok oncelerinde boyle şeyler duydugumu hatırlıyorum. bi ara moda oluyo medya yazıyo sonra tekrar kayboluyo. daha sonra tekrar .........
Related topics
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.