FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


petro dolar





palavra
Dolar olmusde aglayani yok durumunda
uzun yillar adam yerine koymadiklari araplara muhtac duruma dustuler.
bushun suudi kralinin her amerika ziyaretinde kendi ozel ciftliginde agirlamasi bosuna degilmis.



Quote:
Sürekli değer kaybeden Amerikan Doları'nın geleceği Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) atacağı adımlara bağlı.



Uzmanlar, dünya günlük petrol üretiminin yüzde 16,5'ini gerçekleştiren bu iki ülkenin satışında dolar yerine Euro'yu tercih etmesi durumunda Amerikan para biriminin 'uluslararası rezerv para' olma vasfını yitirebileceğini ifade ediyor. Petrol zengini Arap ülkelerinin sadece ellerinde tuttukları Amerikan devlet tahvillerini bozdurmaları halinde bile büyük bir panik yaşanacağını vurgulayan uzmanlar, doların geleceğinin Körfez ülkelerinin alacağı pozisyona bağlı olduğunun altını çiziyor.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Global Varlık Yönetimi Yönetici Direktörü Gary Dugan, Amerikan dolarında yaşanan değer kaybının dünya merkez bankalarını yeni pozisyon almaya zorladığını ifade ediyor. Son yıllarda tüm dünyada dolardan kaçışın hızlandığını kaydeden Dugan, dünya hammadde ticareti petrol satışının dolarla yapılmasının bu süreci yavaşlattığını ifade ediyor. Petrolün vazgeçilmez olmasından ötürü tüm merkez bankalarının özellikle de petrol ithalatçısı ülkelerin merkez bankalarının dolar bulundurmak zorunda kaldığını dile getiren Merrill Lynch yöneticisi, bu tabloyu iki büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) değiştirebileceğini düşünüyor. Dugan, dünya petrol üretiminin yüzde 16,5'ini gerçekleştiren bu iki ülkenin petrol fiyatlarına ilaveten doların mübadele değerinin belirlenmesini sağladıklarını anlatıyor ve ekliyor: "Bu iki ülke son dönemde Amerikan dolarının yaşadığı değer kaybından ötürü ciddi bir enflasyon tehdidi ile karşı karşıya. Bundan ötürü rezerv kompozisyonunda değişime gidebilirler. Bu da doların sadece bu yıl değil, gelecekteki durumunu da derinden etkileyecektir." HSBC hazine ve piyasalardan sorumlu Müdür Yardımcısı Fatih Keresteci ise daha farklı bir noktaya dikkat çekiyor. Suudi Arabistan ve BAE merkez bankasının kasasında sadece 81 milyar dolarlık döviz bulunduğuna işaret eden Keresteci, "Ancak bu durum biz yanıltmamalı." diyor ve ekliyor: "Burada gözden kaçırılmaması gereken şey; son dönemde çok tartışılan devlet fonlarıdır." Keresteci, Abu Dabi Yatırım Fonu ile Suudi Arabistan Petrol Fonu'nun toplam büyüklüğünün 1 trilyon 175 milyar dolara ulaştığını belirterek, bunun çok önemli bir bölümünün Amerikan mali piyasalarında değerlendirildiği bilgisini veriyor. "Bu ülkelerin 'artık ABD devlet tahvili ve Hazine bonosu almıyoruz' demesinin bile Amerikan ekonomisini ciddi anlamda sarsıntıya uğratacağını kaydeden HSBC analizcisi, yaşanan son mortgage krizinin etkisinin sınırlı olmasında petro-dolarların büyük rol oynadığını vurguluyor. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Genel Müdür Yardımcısı Şant Manukyan da doların mevcut durumunun sadece Suudi Arabistan ve BAE'yi değil, tüm petrol ihracatçısı ülkeleri rahatsız ettiğini belirterek şu açıklamaları yapıyor: "Amerika'nın 'zayıf dolar' stratejisi revalüasyonu kaçınılmaz hale getirdiği için Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 6 ülke (Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman) 2010 yılında yeni para birimine geçma kararı aldı." Bu yeni para biriminin altına endeskli olacağını anlatan Manukyan, "Altın standardının 1973 yılında ortadan kalkmasıyla dolar, başlı başına bir değer haline gelmişti. Doların artık bu özelliğini yitirmeye başlaması ile piyasalarda etkinliği de azalacaktır." diyor.

Related topics
That's so amazing, the news about ukraine
[var][tecg]Dos más de piratas...!!...Y MÁS!!
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Kus gribi hakkinda aciklama
1 Dolar'in Sirri
info org, domain 1.5 dolar
ford un zarari 12,7 milyar dolar
microsofta 1,5 milyar dolar ceza
Microsoft'a 100 milyon dolar ceza
Ödül 250 bin dolar; kimse başaramadı
Top10.com 1 Milyon Dolar
Google‘dan 5 Milyon Dolar Para!
Apple‘ın Yeni CEO’su Bir Günde 383 Milyon Dolar Kazandı!
Chrome‘u Hackleyene 1 Milyon Dolar
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.