FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

varlik icinde yokluk

palavra
eski yesilcam filmleri gibi olmus.

Quote:
İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Demirci köyünde filmlere konu olacak bir olay yaşandı. Üç nesil fakirlik çeken Çakıroğlu ailesinin evlerinin altındaki altınlar, onlar öldükten yıllar sonra bulundu.

İki katlı kerpiç evin temelinden Venedik, Avusturya ve Osmanlı dönemine ait altın paralar çıktı. 50-60 bin YTL tutarındaki 67 sikkenin tarihî değerini ise Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nce oluşturulan komisyon belirleyecek. Altınların bulunuş hikâyesi de ilginç. Her şey aynı köyde oturan Şakir Karabel'in, yeğeni Turan Çakıroğlu'ndan 300 metrekarelik arsayı satın almasıyla başlamış. Arsanın içindeki virane evi yıkarak bahçe yapmaya karar veren Karabel, kepçeyi vurunca altınlar etrafa saçılmış.

Bir kısmını Karabel toplamış. Bir kısmını da hafriyatta çalışan işçiler almış. Evin temelinde hazine çıktığı haberi kısa sürede köye yayılınca ertesi gün jandarma altınlara el koymuş. Olayı Müze'ye ve jandarmaya geç bildirdiği için Karabel, tarihî eserlerden yüzde 20 pay alma hakkını da kaybetmiş.

Altınları kaybettiğine üzülmediğini söyleyen Şakir Karabel, "Ben altınlardan kurtulduğuma seviniyorum." diyor. Eşinin büyüklerinin altın üstünde yoksulluk içinde bir ömür tükettiğini kaydeden Karabel, şunları söylüyor: "Kayınbabamın cenazesini bile biz kaldırdık. Varlık içinde yokluk yaşamışlar. Altınlar temele gömülmemiş. Bir bez içinde, evin bir köşesine konulmuş ve üzerine toprak atılmış."

Arsayı enişteleri Şakir Karabel'e satan Turan Çakıroğlu ise üzüntüsünü "Çok yazık oldu." diyerek özetliyor. Yaşananların acı bir hadise olduğunu aktaran Çakıroğlu, 30 yıla yakın yıkık evin bitişiğindeki evde oturduklarını, çocukluğunun arsa üzerinde oynayarak geçtiğini anlatıyor. "Altınlar o kadar basit bir yerdeymiş ki, duyunca üzülmemek elde değil." diyen Çakıroğlu, "Altınlara sahip olmak demek ki nasip değilmiş." sözleriyle teselli buluyor.

Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkilileri, 2 ile 7 gram arasındaki altın sikkelerin 18. yüzyıl sonlarına doğru eve saklandığını tahmin ediyor. Venedik, Avusturya ve Osmanlı sikkelerinin altın olarak 50-60 bin YTL değerinde olduğu tahmin ediliyor. Paraların tarihî değeri Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nde oluşturulacak üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek.

badboyyad
Sultan Mahmut'un zamanında bi fakir yaşarmış.Bu adamın fakirliği padişahın kulağına kadar gelmiş yani Sultan Mahmut'un.Bu adama bir tepsi baklava yaptırmış ve göndertmiş ancak her baklava diliminin altınada bir adet altın koydurtmuş.Adama tepsi yollanmış askerler gelmişler tepsiyi adama vermişler.Adam tepsiyi almış ben bunu yiyipte ne yapıyım demiş ve baklavaları satmaya karar vermiş.Sokakta satmaya başlamış bir yahudi gelerek bir tepsi bakalvayı almış ve evine gitmiş tam yemeye başlmış ki bide ne olsun dişine bişey gelmiş bakmış ki altın.Neyse bu fakir adama her gün baklava gelmiş hergün yahudi adam da gelip baklavaları satın almış bide demiş ki bu baklavarı benden başkasına satma her gelenin verceği parayı ben sana veririm demiş.Bu olay haftalarca sürmüş padişah bakmış ki adam hiç zenginleşmemiş getirin şunu bakayım demiş.Fakir adamı tutup getirmişler ve olanı biteni padişaha anlatmış padişah bunları uyunca şaşırmış ve neden zenginleşmediğini anlamış.Gel benimle demiş adamı hazine odasına sokmuş ve eline bi kürek verip demiş ki daldır ne kadar altın gelirse hepsi senin adam öyle bi heycanlanmış ki küreği tersten daldırmış ve bir altın gelmiş.Bu olay üzerine Sultan Mahmut demiş ki:"Vermemişse Mağbut* neylesin Sultan Mahmut."
Mağbut*=Allah'ın sıfatlarıdandır.
darkeagle
Bugün dolmuşta dinledim bu muhabbeti.
Az önce indim internete girdim direk bu haber çıktı karşıma Confused

Bence bizim bahçeyi kazmanın zamanı geldi anlaşılan Laughing
cavbela
yav bizim köyde dedemden kalma bi ev var. ben gidiyorum oraya uzun bi süre olamamayabilirim:)
geyikkutuphanesi
define avcılarını heyecanlandıran bi haber olmuştur. Bizim okulun kampüsü yıldız sarayının arka bahçesi. Her tarafta köşklerde saray ahalisi kalmış. Savaş dönemi bişiler gömmüş olabilirler. Bende okulda kazı çalışmalarını başlatayım. Geceleri gizlice kazar sabahları çamurlu çizmelerimle derse giderim Very Happy
sefilim
bir an önce bir gömü bulup köşeyi dönmek lazım Laughing
diğer türlü çalışarak karın tokluğuna yaşamak işkenceden başka bişey deil