FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Albert Einstein'in Atatürk'e gönderdiği mektup

BURAK_X
Quote:
Ekselansları Atatürk

OSE Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein
palavra
Daha oncelerinde de bir cok ornekleri goruldugu gibi kendi memleketlerinde basi dertte olan bir cok insan bizim ulkemize siginmislardir.

Nazi almanyasi doneminde bir cok yahudi kokenli veya nazilere karsi olan alman bilim adami turkiyeye gelip yerlesmis.Gerci bunlarin buyuk bir kismi sonradan abd ye goc etmisler.

--bu olayla alakali fikra gibi bir anekdot duymustum.

yukarida anlattigim sekilde ulkemize yerlesen bir bilim adami yurdumuzu,milletimizi ve calisma sartlarini cok sevdigi icin turk vatandasi olmaya karar verir.Gerekli islemleri yaptirdiktan sonra turk vatandasi olmaya hak kazanir. Ama calistigi universiteden almakta oldugu yabanci prof maasida yerli bir turk prof maasina dusurulur.

Bu durumu garipseyen eleman sorar,

-yahu,ben yine ayni benim. Kafamdaki bilgiler eksilmedi.Nicin maasimda tenzilat yapildi.

sorunun muhatabi biraz espiriyle karisik su cevabi verir.

---Turk olmak kolay degil!
BURAK_X
palavra wrote:

--bu olayla alakali fikra gibi bir anekdot duymustum.

yukarida anlattigim sekilde ulkemize yerlesen bir bilim adami yurdumuzu,milletimizi ve calisma sartlarini cok sevdigi icin turk vatandasi olmaya karar verir.Gerekli islemleri yaptirdiktan sonra turk vatandasi olmaya hak kazanir. Ama calistigi universiteden almakta oldugu yabanci prof maasida yerli bir turk prof maasina dusurulur.

Bu durumu garipseyen eleman sorar,

-yahu,ben yine ayni benim. Kafamdaki bilgiler eksilmedi.Nicin maasimda tenzilat yapildi.

sorunun muhatabi biraz espiriyle karisik su cevabi verir.

---Turk olmak kolay degil!

Güzel fıkra
badboyyad
İyide bizden para istememişler ki niçin onlara araştırmayapıyorlar diye para vercekmişiz biz mi gelindiyoruz onlar mı gelmek istiyor.Yani onlar geldi diye hiçbir prof. un maşı azaltılamaz.