FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


fransadaki turk asilli siyasetcilere ermeni baskisi

palavra
ordaki turk kokenli siyasetciler ermenilerin samar oglanina donmus anlasilan

Quote:
Fransa'da, Ermeni diasporasının soykırım baskısı nedeniyle belediye seçimlerinden çekilen Türk adayın, Prof. Dr. Baskın Oran'ın Lyon'da yaşayan kızı olduğu anlaşıldı.

Uzun yıllardır Lyon'da yaşayan Sırma Oran, Ermeni diasporası kaynaklı baskılar nedeniyle kazanma ihtimali çok yüksek olan seçim listesinden çekildi. Gelişmeleri Zaman'a değerlendiren, Oran'ın aday olduğu Lyon'un Villeurbanne bölgesinin Yeşiller Başkanı Béatrice Vessilier, "Olayın bu noktaya geleceğini hiçbirimiz düşünmemiştik. Siyaseten ve şahsım adına çok üzgünüm." dedi. Lyon'da bu gelişmeler yaşanırken, baba Baskın Oran ise yakın arkadaşı Hrant Dink'in ölüm yıldönümü nedeniyle Paris'te düzenlenen anma törenlerine katılmak üzere Fransa'da bulunuyordu.


Villeurbanne şehrinde Yeşillerin lideri olan Vessilier, Oran'ın "Ermeni soykırımı" konusundaki düşüncelerini net bir şekilde bildirmesine rağmen seçilmesi halinde sürekli bu mesele ile gündeme gelmemek için kendi isteğiyle seçim listesinden çekildiğini ifade etti. Liberation gazetesi de, Oran'ın, talep üzerine partililer, olayı körükleyen Sosyalist belediye başkanı ve Ermeni toplumunun temsilcileri önünde soykırımın olduğu yönünde şüphesi olmadığını bildirdiğini yazmıştı. Fakat, bunlarla yetinmeyen liste başı Belediye Başkanı Jean Paul Bret, daha da ileri giderek Sırma Oran'ın Lyon'daki soykırım anıtı önünde saygı duruşunda bulunmasını talep etti. Listede ikinci sırada yer alan Vessilier ise "O, bunun için buraya gelmemişti. Bir seçilmiş olarak kökenlerine indirgenmeyi ve sürekli bu konuda rahatsız edilmeyi istemedi. Belediye başkanı soykırım konusunda çok angaje olmuş durumda. Adayımız için kolay değildi." diyerek Oran'ın seçimlere girmemeyi tercih ettiğini dile getirdi.

Yeşiller olarak, olayı gündeme getiren Belediye Başkanı Jean Paul Bret'e rağmen adaylarına destek verdiklerini ve kararını kendisine bıraktıklarını kaydeden Vessilier, devam etmeyi istemesi halinde arkasında olacaklarını ve bunu da Bret'e aktardıklarını belirtti. Oran'ın, olayı "çok şahsî olarak ele aldığını ve Türk kökenli olmasından dolayı sorun yaşayacağını düğündüğünü" düşünen Fransız siyasetçi, "Baskı altında çekildi. Bunlar olduğu için ve adaylığını devam ettiremediğimiz için üzgünüm." şeklinde konuştu. Liseyi Ankara'daki Fransız Charles de Gaulle Lisesi'nde, üniversiteyi ise Lyon'da okuyan Sırma Oran'ın, Lyon Belediyesi'nde sosyal işlerle ilgili bir bölümde çalıştığı bildirildi. Mart ayında yapılacak olan belediye seçimlerinde on beş civarında Türk adayı da yarışacak.
palavra
Quote:
Ermeni lobisi, MHP İstanbul Milletvekili emekli Büyükelçi Gündüz Aktan'ın 1915 olaylarına ilişkin iki farklı Amerikan üniversitesinde yapacağı konuşmaları engellemek için baskı kampanyası yürütüyor.

Aktan’ın, Indiana Üniversitesi’ndeki konuşması, üniversite yönetiminden de gelen baskılara rağmen, programın düzenleyicisi Prof. Kemal Sılay’ın “bu toplantının yapılmasını kimse engelleyemez’’ yönündeki kararlı duruşu sayesinde yapıldı.

Indiana Üniversitesi Türk Etüdleri Programı Osmanlı ve Modern Türk Etüdleri Kürsüsü Profesörü Sılay, “Konuşma başarıyla gerçekleştirilmiştir’’ dedi. Aktan’ın 5 Şubat’ta Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden Doç. Dr. Hakan Yavuz’un düzenlediği bir program çerçevesinde, yine Ermeni meselesiyle ilgili konuşma yapması öngörülüyor. Yavuz, üniversite yönetiminin kendisinden, Ermeni göstericilerin olay çıkarması endişesini bahane göstererek toplantının iptal edilmesini istediğini söyledi. Buna karşılık Yavuz, üniversite yönetimine, “Ermeniler gelip gösteri yapabilirler, haklarıdır. Ancak kampüste polis var. Güvenliği sağlamak onların görevi’’ dediğini aktardı. Utah Üniversitesi yönetiminin, Gündüz Aktan’ın konuşmasını iptal etmemesi halinde, üniversiteye 1.2 milyon dolar yardım sözü veren Ermeni bir işadamının, bu yardımdan vazgeçeceğini bildirmesi nedeniyle endişelendiğini belirten Yavuz, “o takdirde Gündüz Aktan’ın konuşması, bu üniversitenin tarihinin en pahalı konuşması olacak’’ dedi.

Ermeni lobisi, daha önce, Washington'da Georgetown Üniversitesi'nde bir konuşma yapması öngörülen İstanbul'daki Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan'ı engellemişti.
Related topics
barbecue
FRANSA MECLİSİNDE KABUL EDİLSÖZDE ERMENİ SOY KIRIMI TASARISI
ab'ye 800 bin turk!
Ermeni yalanlariyla savasan pakistanli em.general
Hrant dink öldürüldü
ermenice bilen tek turk
SÖZDE ermeni soykırımı ile ilgili
amerikan senatosu-ermeni tasarisi
ermeni ve rusların türklere yaptığı katliamlar
amerikada ilk turk asilli yargic
Turk deyilmisiniz? Hepiniz Ermenimisiniz?
new york polis mudurunun turk okulu ziyareti
turk kilici
Amazon Mechanical Turk
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.