FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Namaz bittikten sonra müdahale

mr.emre
Quote:
ERZURUM'un Taşmağazalar semtindeki Şafiler Camii'nde öğle namazı kılarken kalp krizi geçiren 70 yaşındaki Hilmi Gürsoy, hayatını kaybetti. Farz namazının 3'üncü rekatı kılınırken yere yığılan Gürsoy için 4'üncü rekat bittikten sonra sağlık ekibi çağrılması, tartışma yarattı. Cami imamı farzı tamamladıktan sonra müdahale ettiklerini doğrularken, müftülük yetkilisi, namazın hemen bozularak yardım edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bugün öğle vakti meydana gelen olayda, emekli olduğu belirtilen Hilmi Gürsoy, namaz kılmak için Şafiler Camii'ne geldi. İmamın kıldırdığı farz namazının 3'üncü rekatında kalp krizi geçiren Gürsoy, olduğu yerde yığılıp kaldı. 4'üncü rekat kılınarak ‘selam’ verilmesinin ardından Gürsoy için 112 Acil Servise telefon edilerek ambulans istendi. Gelen sağlık görevlileri, hayat belirtisi olmayan Gürsoy’a solunum cihazı bağlayarak sedye ile camiden çıkardı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılan Gürsoy’un kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi.

Şafiler Camisi İmamı İsrafil Yılmaz, “3'üncü rekattayken bir ses duyduk. Cemaatten birinin arkadan düştüğünü fark ettik. Namazın son rekatını kılıncaya kadar bekledik. Namaz bittikten sonra cemaat müdahale ettiyse de bir sonuçu elde edemedik. 112 Acil Servis gelerek aldı ve götürdü. Allah’ın takdiri neyse o olur” dedi.

Şafiler Camii'nde öğle namazı sırasında bir vatandaşın kalp krizi geçirererek ölmesi sırasında geç müdahele edilmesi tartışma yarattı. Kalp rahatsızlığı bilinen Gürsoy’un düşmesi sırasında namazın bozulması gerektiğini belirten cemaatten biri, “Zaten küçük bir cami. İmam bile düşmeyi sesinden fark etti. Namazın bozulması ve hemen 112 Acil Servis’in çağrılması gerekirdi. Çünkü, insan hayatından değerli bir şey yok. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için din görevlilerinin dikkatli olmaları gerekir” dedi.

‘NAMAZ BOZULMALIYDI’

Erzurum Müftülüğü'nden bir yetkili de, “Bu tür olaylarda dini bakımdan ölçü şudur. Eğer kişi ya da kişilerin hayatı söz konusuyla namaz bozulur. Bu kalp krizi de olabilir yangın da. Bu olayda namaz bozulup, hemen yardım istenmesi gerekir. Camilerdeki din görevlilerini bu konuda hassas olmaları için uyaracağız” diye konuştu.
palavra
Olene Allah rahmet etsin!

bu tur olaylar cok ani gelistigi icin herkes ne yapilmasi gerektigini bilse de mudahelede biraz gec kaliniyor.

--yine de guzel bir olum
bana bir hadis-i serifi hatirlatti

"nasil yasarsaniz oyle olursunuz, nasil olurseniz oyle diriltilirsiniz."
loserk
Bunların insanlıkla, dinle vs. hiç bir alakaları olamaz. Hayır bildiğim kadarıyla namazın bozulacağı şartlar altına giriyor bu durum. Demek ki bizim insanımız iyice uçmuş durumda. Bu yüzden bu ülkeye şeriat gelmez diyenler, tehlikenin farkına varamamış bir avuç hain sürüsüdür.
mr.emre
palavra wrote:

--yine de guzel bir olum

Laughing Laughing Laughing

ölümün güzeli mi olur yaşamak varken
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:

--yine de guzel bir olum

tabiki yasamak ve guzel isler yapmak tercih edilir

ama

Olum yirtici bir arslan gibi insanlarin pesinden kosuyor.Kimi, ne zaman, nerede yakalayacagi mechul.

tuvaletteyken de gelebilir olum
hainlik yaparkende
hirsizlik yaparkende

pisman olmaya ,tevbe etmeye vakit birakmayabilir.

herkese guzel olumler temenni ederim Wink (vakti geldigi zaman)
sefilim
ben olsam müdahele ederdim Confused
BURAK_X
mr.emre wrote:
palavra wrote:

--yine de guzel bir olum

Olur tabi. Mesela şehitlik, ne kadar güzel birşeydir şehitlik merthebesi Wink
palavra
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

--yine de guzel bir olum

Agzina saglik Burak
mubarek sehitlerimizi hatirlattin
insallah onlara layik oluruz.

---insan yaslandikca olumden daha fazla korkuyor.Kucukken sehit olmak istermisin dense hemen bir cirpida evet derdim.
simdi bir hayli dusunuyorum.(malesef Embarassed )
mr.emre
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

--yine de guzel bir olum

şehit olmayıp vatan için çarpışmak, asker olmak, daha iyidir.

palavra wrote:
---insan yaslandikca olumden daha fazla korkuyor.Kucukken sehit olmak istermisin dense hemen bir cirpida evet derdim.
simdi bir hayli dusunuyorum.(malesef)

insanların değil senin problemin.(malesef)
palavra
guzel olumun olmayacaginin iddia eden birinin sehitlerimizide, sehitlik makaminida anlamasini beklemiyorum.
hekimusta
palavra wrote:
guzel olumun olmayacaginin iddia eden birinin sehitlerimizide, sehitlik makaminida anlamasini beklemiyorum.

agzına sağlık vallaha.
loserk kardesim bundan da şeriat istiyorlar anlamını çıkardın ya helal olsun. milletimiz okumuyor bence herşey bilinçsizlikten kaynaklanıyor. anadan babadan duyma bilgilerle islamı yaşamaya çalışıyoruz ondaan sonra onların hataları da bizimle devam edip gidiyor.
mr.emre
palavra wrote:

Quote:
Ölüme doğru en çok atılanlardan biriyim. Kurşun ve gülle yağmuru altında birçok savaşlara katıldım. Hatta ölüm bir defa, kalbimin yanından sıyırarak geçti. Kalbimin üzerinde bir saat vardı ve bu saat mermi parçasının şiddetini kırdı.
1928 (Atatürk'ün S.D.11I, s. 82)

sence o saat olmasaydı ve Atatürk vatan için şehit olsaydı; Kurtuluş Savaşı'nı tamamlayıp vatana yaptığı hizmet'ten daha üstün bir hizmet yapmış mı olacaktı
BURAK_X
mr.emre wrote:
palavra wrote:

Quote:
Ölüme doğru en çok atılanlardan biriyim. Kurşun ve gülle yağmuru altında birçok savaşlara katıldım. Hatta ölüm bir defa, kalbimin yanından sıyırarak geçti. Kalbimin üzerinde bir saat vardı ve bu saat mermi parçasının şiddetini kırdı.

sence o saat olmasaydı ve Atatürk vatan için şehit olsaydı; Kurtuluş Savaşı'nı tamamlayıp vatana yaptığı hizmet'ten daha üstün bir hizmet yapmış mı olacaktı

söyleyecek söz bulamıyorum, yorumsuz artık...
loserk
hekimusta wrote:
palavra wrote:

agzına sağlık vallaha.
loserk kardesim bundan da şeriat istiyorlar anlamını çıkardın ya helal olsun. milletimiz okumuyor bence herşey bilinçsizlikten kaynaklanıyor. anadan babadan duyma bilgilerle islamı yaşamaya çalışıyoruz ondaan sonra onların hataları da bizimle devam edip gidiyor.

İbadetimizi yerine getiriyoruz ayağına birinin ölümüne göz yummak sence dinin gereklerinden biri midir? "İbadet sırasında, hiçbir şekilde ibadet bozulmamalıdır" şeklinde bildiğin bir ifade var mıdır kutsal kitapta?

Quote:
Erzurum’da namazda kalp krizi geçiren kişiye cemaat müdahalede bulunmazken, Bolu’da ise cemaat kalp spazmı geçiren emekli öğretmenin yardımına koştu. Camiye gelen 112 Acil ekibi, emekli öğretmene ilk müdahalede bulunduktan sonra hastaneye kaldırdı. Dün Bolu İzzet Baysal Caddesi’nde bulunan Tabaklar Camii’nde ikindi namazını kılan emekli öğretmen ve yazar 65 yaşındaki Hasan Dinç, baygınlık geçirdi. Cemaat namazı bırakarak yere yığılan Hasan Dinç’in yardımına koştu. Ön saflarda bulunan Hasan Dinç, cemaat tarafından caminin girişine getirilerek, elleri ovuldu. Biraz olsun kendine gelen Hasan Dinç’e su verildi. Bu arada, 112 Acil’den yardım istenildi. Kısa sürede camiye gelen 112 Acil ekibi, Hasan Dinç’e müdahale bulundu. Dil altı hapı verdi. Hasan Dinç’e bir rahatsızlığının olup olmadığı soruldu. Hasan Dinç’in bir süre önce kalp krizi geçirmesi üzerine anjiyo olduğu öğrenildi. Cemaatin yardımıyla sedye ile ambulansa konulan Hasan Dinç, kaldırıldığı Köroğlu Devlet Hastanesi’nde kontrolden geçti. Dinç’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Cemaat, Hasan Dinç’in bir anda yere yığıldığını belirterek, “En ön safta namaz kılarken bir anda yere düştü. Cemaat hemen yardımda bulunup dışarı çıkarttı. 112 Acil’e haber verildi” dediler.

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=01.02.2008&Newsid=159723&Categoryid=7

Peki ya Bolu'daki bu camide ibadetini yerine getiren bu insanlar, birinin hayatını kurtarmak pahasına ibadetlerini bozdular diye, Erzurum'dakilerden daha mı az dini bütündür?

Hakikaten de milletimiz okumuyor, okusalar insanların yaşama hakkının insanlığın temel hakkı olduğunu bilirlerdi. Wink
mr.emre
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

Quote:

neden
BURAK_X
mr.emre wrote:
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

Quote:

neden

olayları öyle bir şekilde bağlıyorsun ki, ben Atatürk şehit olsaydı ölümü çok güzel olacaktı diyorum şehit olmalıydı demiyorum. Kurtuluş Savaşı bizim için çok önemli ama burdan yola çıkılarak şehitliğin kötü olduğunu söylememelisin(öyle demediysen bile öyle anlaşılıyor). ha bu arada "Atatürk şehit olsaydı ölümü çok güzel olacaktı"cümlemden de Atatürk'ün ölümü güzel değildi demek istedim anlamını çıkartma, onun ölümünde yaverleri yanındaydı arkadaşlarının yanında vefat etti onun için güzel bir ölüm oldu(Atamın ölümüne sevindiğimi sanma bu cümleden) Wink
hekimusta
loserk wrote:
hekimusta wrote:
palavra wrote:

agzına sağlık vallaha.

İbadetimizi yerine getiriyoruz ayağına birinin ölümüne göz yummak sence dinin gereklerinden biri midir? "İbadet sırasında, hiçbir şekilde ibadet bozulmamalıdır" şeklinde bildiğin bir ifade var mıdır kutsal kitapta?

kesinlikle ibadet hiçbirşekilde bozulamak düşüncesi yanlış bir düşünce ve bu da anne ve babalarımızdan kulaktan dolma bilgiler. böyle yanlış bilgiğimiz şeylerin yanlışlığını öğrenmek için okumamız lazım. bu konuda benimle hemfikir olmana gerçekten sevindim. ancak namazını bozmayan birinin şeriat istediğine inanmıyorum. ülkesini sevmeyen biri varsa buradan istediği zaman gidebilir. şeriat isteyenlere ise şeriatı uğraşmadan yaşayabilecekleri yerler var oralara gitmelerini öneririm.

mr.emre wrote:
BURAK_X wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

Quote:

neden

BURAK_X "art niyetle yaklaşmandan" diyerek olayı özetleyebilirsin. ve sonuna kadar arkanda olacagim
badboyyad
O zamanda napılsa kar etmezdi bana göre ama herkeze nasip olmazdı da öyle vefat etmek.Allah gani gani rahmet eylesin.
mr.emre
BURAK_X wrote:

olayları öyle bir şekilde bağlıyorsun ki, ben Atatürk şehit olsaydı ölümü çok güzel olacaktı diyorum şehit olmalıydı demiyorum. Kurtuluş Savaşı bizim için çok önemli ama burdan yola çıkılarak şehitliğin kötü olduğunu söylememelisin(öyle demediysen bile öyle anlaşılıyor). ha bu arada "Atatürk şehit olsaydı ölümü çok güzel olacaktı"cümlemden de Atatürk'ün ölümü güzel değildi demek istedim anlamını çıkartma, onun ölümünde yaverleri yanındaydı arkadaşlarının yanında vefat etti onun için güzel bir ölüm oldu(Atamın ölümüne sevindiğimi sanma bu cümleden) Wink

Anlamıyorsun. Anlamıyorsun. Anlamıyorsun.
Senin için basite indirgeyeyim.
Gözgöregöre bir insanın ölümünü izlemek, ardından güzel öldü demek, sizin ortaçağ zihniyetinizden ilerisi değildir.
palavra
mr.emre wrote:
BURAK_X wrote:

Gözgöregöre bir insanın ölümünü izlemek, ardından güzel öldü demek, sizin ortaçağ zihniyetinizden ilerisi değildir.

"guzel olum" ifadesini ben kullandigim icin ,ortacag zihniyetindeki de ben oluyorum galiba.
havanda su dovuyoruz ama yeniden bir seyler yazayim.

---oncelikle kimsenin namazda biri herhangi bir saglik problemi yasarsa namazi bozmayin olen olsun kalan saglar bizimdir dedigi yok.
Boyle bir durumda yapilmasi gereken hemen namazi bozup ne yapilabilecekse yapmaya calismaktir .Bunu herkes boyle soyluyor.
Sadece Erzurumun bilmem hangi ufak mahallesinde, belkide uc-bes ihtiyarin bulundugu bir camide cemaatin yapmasi gerekeni yapmamasindan dolayi memlekette ki butun namaz kilanlari katil ilan etmek , hangi insaf olcusune sigar.

senin israrla anlamak istemedigin; tam bu sirada mevzuyu degistiriyor oldugumuz.ben de kendi olumumun namaz kilarken olmasini istedigimi bunun "guzel bir olum" oldugunu yazdim.

sonrasinda senin olum guzel olurmu sorun, daha sonra Burak arkadasimizin sehitlerimizi hatirlatmasi-olum goygoyculugu yapmak istemem ama tarihte bizi buyuk devlet yapan herkesin olmekten korktugu savas meydanlarinda bizim aslan gibi ileriye atilmamizdir.Olumden korkmayan insanlar sayesinde kucuk bir asiretten bir cihan devleti kurduk - mevzuyu bu noktaya getirdi.

yasayip guzel seyler yapmak her zaman istenir, ama eninde sonunda gelmesi muhakkak olan bir olumun nasil olmasini temenni etmemiz nicin suc oluyormus?
BURAK_X
mr.emre wrote:
BURAK_X wrote:

İyide ben ondan bahsetmiyorum şehitlikten bahsediyorum. Yoksa bende biliyorum namazın bozulması gerektiğini
darkeagle
Arkadaşlar yapmayın lütfen şeriati, laik, sağcı veya solcu görüşlerinizi bu forumda atıştırıp birbirimizi kırmaya sebep olmayalım. Bakıyorumda karşı cepheler oluşmaya başlıyor. Konunun kapatılmasını istiyorum...
selim06
evet arkadaşlar bu başlıkta siyasi kavgaların başlama ihtimali olduğu için kilitlenmesi uygun görülmüştür.
-CLOSE-