FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Atilla Yayla'ya 1 yıl 3 ay hapis

mr.emre
Quote:
ATATÜRK'e hakaret etmek suçundan yargılanan Prof. Dr. Atilla Yayla'ya 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Prof. Dr. Yayla'nın cezası ertelendi. Ancak Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında bir uzman tarafından 2 yıl denetim altında tutulacak.

İZMİR'de, AKP İl Gençlik Kolları tarafından önceki yıl düzenlenen, ‘Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri’ konulu panelde Mustafa Kemal Atatürk'ten, ‘Bu adam’ diye sözederek hakaret ettiği ileri sürülen Prof.Dr. Atilla Yayla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenirken, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında iki yıl denetim altında tutulmasına karar verildi.

İzmir 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın beşinci duruşmasına tutuksuz yargılanan Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla katılmazken, kendisini avukatları Nalan Erkem ve Murat Dinçer temsil etti. Prof. Dr. Atilla Yayla'nın 18 Kasım 2006 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Gençlik Kolları'nın Atatürk Stadyumu Hakem Seminer Salonu'nda düzenlediği ‘Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri’ konulu panele konuşmacı olarak katılmıştı. Prof.Dr. Yayla'nin paneldeki konuşmasında, Atatürk'ten, “Bu adam. Kemalizim ilerlemeden çok gerilemeye tekabül etmektedir. İleride bizlere, neden her yerde bu adamın heykelleri var diye soracaklar” diye konuşarak Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmek suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanunun 1/1, 2/1 ve TCK'nın 53'üncü maddeleri gereğince 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Daha önceki duruşmada ifade veren ve suçlamaları kabul etmeyen Prof.Dr. Atilla Yayla, “Konuşmacı olarak panele katıldım. Atatürk'le ilgili kötü sözler sarfetmedim. Panelde AB -Türkiye ilişkileri ve bu ilişkileri yansıtan konuyu anlattım. Bazen İslama dayalı, bazen de bir tek medeniyete dayalı coğrafyanın ve ortak insani medeniyetin olduğundan bahsettim. Ben bir bilim adamıyım. Çok sayıda tezim var. Benim konuşmalarımı ister beğenirler isterlerse beğenmezler. Bir gazetenin çarpıtması sonucu sanık sandalyesinde bulunuyorum. Bu olaydan sonra hiç yoktan ağır dille hakaretlere uğradım. Türkiye'de uzmanlık alanım siyasi bilimler. Bilim adamının söylediği doğru da olabilir, olmayabilir de. Kimseyi aşağılamadım. Kimseye de hakaret etmedim. Tezlerime karşı cevap verilmesini istedim. Ama kendimi çirkin bir karalama kampanyası içinde buldum. Ben Atatürk'e yönelik sözleri sarfedip etmediğimi hatırlamıyorum ve bilmiyorum. Bir tek ‘Kemalizim ilerlemekten çok, gerilemeye başladı’ sözünü kullandım. Bir siyasi felsefe karşılaştırması yapılacağını, sembolik açıdan bir değerlendirme yapılacağını söyledim. Bir bilim adamı olarak fikrimi açıkladım” demişti.

Prof. Dr. Atilla Yayla'nın avukatı Murat Dinçer, mahkemeye 7 sayfadan oluşan savunma dilekçesin verdiklerini, buna özet olarak da bir şeyler söylemek istediğini belirtti. Avukat Dinçer, “Türkiye'de son zamanlarda düşünce özgürlüğü ile ilgili tartışmalar alevlendi. Bu iddianamenin düzenlenmesi bile başlıca bir ihlaldir. 21'inci yüzyıl Türkiyesi'nde böyle yargılamalar yapılmamalıdır” dedi.

Hakim, Prof. Dr. Atilla Yayla'yı önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından cezasını 1/6 oranınında artırıp 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Daha sonra duruşmalardaki saygılı davranışlarından dolayı cezasını 1 yıl 3 ay hapse çevirip, erteledi. Hakim, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında Prof. Dr. Yayla'nın 2 yıl süreyle uzman bir kişi tarafından denetlenmesine bu süre içerisinde aynı yönde bir suç işlemesi halinde cezasının infazının yapılmasına karar verip duruşmayı bitirdi. Sanık avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.
palavra
--Atilla Yayla Ataturke nasil hakaret etmis anlayamadim.Haberde pek acik degil.
bir prof u uzman denetimine vermek herhelde sadece bizim yargiya mahsus bir imtiyazdir. Laughing

yargimiz malesef yer yer hic iyi imtihan vermiyor.daha gecende demirelin yegeninin yargilandigi banka hortumlanmasi davasinda dosyanin baska bir cuvalda olmasi nedeniyle beraat etmesi , Ulkemizin gelecegi ve adliye sistemimizin gelecegi adina endise verici.


Quote:
Dün gazetelerde haber olan kapı çalmanın cinayette hafifletici sebep sayılması hayli önemli bir hukukî yenilik... Herhalde şöyle bir senaryo düşünülerek verilmiş o mahkeme kararı: Kapınız çalınıyor, siz en doğal halinizdesiniz ve bu yüzden alelacele giyinmeniz gerekiyor. Yine de ihtiyatlısınız. Kapıyı elde silâh açıyorsunuz. Kapınızı çalan gencin kaçtığını görünce ihtiyaten yanınızda getirdiğiniz tabancayı terbiyesizin üzerine boşaltıyorsunuz...

Neden elde silâh kapıyı açtığınızı sorgulamıyor hukuk sistemi; tam tersine ihtiyatınızı cezada indirim yaparak mükâfatlandırıyor...

Ancak aynı hukuk sistemi, bir siyaset bilimi profesörünün, halka açık bir konferansta sarf ettiği cümleleri hiçbir acıma duygusuna kapılmadan en ağır biçimde cezalandırıyor. Prof. Atilla Yayla'ya bir konuşması yüzünden verilen ceza 15 ay hapis; bu kadar süreyle hapis yatması gerekmeyecek bilim adamının, hatta hiç hapis yatmayacak... Cezayı erteleyen mahkeme, 'Denetimli Serbestlik Yasası' gereği Prof. Yayla'yı iki yıl boyunca bir uzmanın denetiminde tutacak.

Denetim altında tutulan bir profesör; durumu muhayyilenizde canlandırabiliyor musunuz? Hukuk sistemlerinde yalnızca zekâ özürlüler için öngörülmüş bir 'hacir altında kişi' durumu vardır; demek, bizde artık koskoca profesörler mahkeme eliyle 'hacir altına' alınıyor...

Ne dediği, hangi tezi dile getirdiği, üslubunu sorgulamadan hemen görüşümü bildireyim: Bir bilim adamının, hele 'profesör' unvanını almışsa, bilimsel bedelini ödeyerek, her türlü 'saçmalığı' dile getirme özgürlüğü vardır. Bilim adamlarının ileri sürdükleri tezler, o tezleri dillendirirken kullandıkları üslup hiçbir biçimde muhakeme konusu olamaz. Bilim adamının tezi saçmaysa onu cevaplandırabilecek yüzlerce başka bilim adamı var bu ülkede...

Türkiye'nin hâlâ bilim adamlarını yargılayan bir ülke olması hayret verici...

Peki de ne olacak şimdi? Ne bekleniyor? Siyaset bilimi dersleri veren Prof. Atilla Yayla bundan böyle kendine ait bir tezi dile getiremeyecek mi? Bilgilerini kendine saklayacak, yorum yapması gerektiğinde iki yıllığına denetimi altına verildiği 'uzman' kişiden onay mı alacak? Mahkeme 'uzman' diye Prof. Yayla'ya denetici olarak atadığı kişinin 'sakıncalı' görüşleri bulunmadığını nereden biliyor?

Üniversitede öğrencileri önüne çıkmadan önce de ders olarak anlatacağı konuda uzman kişinin onayı gerekecek mi? Yoksa dâvâ açıldığında öğretim üyesinin ders vermesini engelleyen üniversite, kararı vesile bilip Prof. Yayla'nın kurumla ilişkisini bütünüyle mi kesecek?

Bu soruların cevapları gerçekte hiç önemli değil. Siyaset bilimi konuları içerisine giren demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kavramlarla bu olup biten o kadar birbirine ters ki, Prof. Yayla derslere kendiliğinden boş verse, kimse kendisini kınamaya kalkmaz.

Kendinizi onun yerine koyun. Ders yılı başında sınıfa girdiniz ve 'Siyaset Bilimine Giriş' kitabının ilk dersi olan 'demokrasi' konusunu işlemeye başladınız. Sizin durumunuzu medyadan takip etmiş öğrenciler anlattıklarınıza kulak verir mi dersiniz? Yalnız Prof. Yayla'nın ders verdiği sınıfın öğrencileri değil, bu ülkede siyaset bilimi dersi veren herkesin öğrencileri anlatılanlara kulak tıkasa kimsenin yadırgamaya hakkı olmaz.

Acaba mahkemeler 'denetim uzmanı' olarak hep aynı kişiyi mi atıyorlar benzer dâvâlar söz konusu olduğunda? O kişi kimdir, öyle bir konuma erişmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

'Hacir altında bir bilim adamı' artık Prof. Atilla Yayla; bir bilim adamına 'hacirli' muamelesi yapılan Türkiye bu durumda nasıl bir ülke oluyor?
mr.emre
Quote:
Türkiye'nin hâlâ bilim adamlarını yargılayan bir ülke olması hayret verici...


bilim adamlarının dokunulmazlığı olsun. evet aynen bu şekilde Laughing bi tarafımla güldüm bu cümleye

Quote:
--Atilla Yayla Ataturke nasil hakaret etmis anlayamadim.


Ulu Önder'den "bu adam" diye bahsedip inkılap'larına çamur atmak benim ülkemde cezasız kalmaz.
palavra
bilim adamlariinin dokunulmazligi olmasin

hatta siyasetcilerinde dokunulmazliklari makul olculer icinde kaldirilsin.


ama burada atilla yayla o sozu soyledigini kabul etmiyor.
ortada bir bant kaydi da yok.
sadece yeni asir gazetesinde cikan bir haber var.

saygisizlik ettiyse ceza da alsin ama bir prof u "gozetim " altina almak aptalca
mr.emre
palavra wrote:
bilim adamlariinin dokunulmazligi olmasin

hatta siyasetcilerinde dokunulmazliklari makul olculer icinde kaldirilsin.


ama burada atilla yayla o sozu soyledigini kabul etmiyor.
ortada bir bant kaydi da yok.
sadece yeni asir gazetesinde cikan bir haber var.

saygisizlik ettiyse ceza da alsin ama bir prof u "gozetim " altina almak aptalca


her şey ispatlı. ses kaydı da değil, konferansın vidyo görüntülerini izledim
badboyyad
Herkez hürdür istediğini söyler düşüncesi serbestir ama bu topraklara basıp bu topraklarda bizim atalarımıza dil uzatamaz düşün düşün ama olur olmadık yerde de konuşma.Biraz iyi düşün..........
Related topics
Características del Hospedaje Gratuito de Frihost
Linux vs Windows!!!
consulta sobre el hosting
[var]Tipos de mujeres FACILES
Cumhurbaşkanı Adayımız
3. Genç Yetenekler Kısa Film festivali
yeni YOK baskanimiz
hukuk herkese lazim olur.
Allah Arttırsın...
supriz gozaltilar
Altivi kapandı
3G 1 Ağustosta Başlıyor
3 AY LİSANSLI NOD32
Tek Fiber Kablodan 1 Saniyede 100 Terabit’lik Veri Taşındı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.