FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Almanyada ki Turk okullari

palavra

ben orada yasayan kendi akrabalarimdan biliyorum,yuzlerce cocuk arasinda universite egitimi alabilen bir tane ya cikiyor ya cikmiyor.
alman egitim sistemi bizim cocuklarimiza-ve diger yabanci isci cocuklarina- almancayi iyi bilmedikleri icin gerizekali muamelesi yapiyor ve isci olmaktan baska bir alternatif tanimiyor.

insallah bu yeni acilan okullar sayesinde oradaki 3 milyon gurbetcimizin cocuklari akranlari seviyesinde egitim alma sansi yakalayacaklar.

Quote:
Fransa'nın en prestijli gazetelerinden Le Monde, Almanya'daki Türk okullarının başarısını masaya yatırdı. İşadamları ve gönüllüler tarafından kurulan okulları, eğitim ekinin kapağına taşıyan gazete, uygulanan sistemi Fransa'daki göçmenlere örnek gösterdi.

Stuttgart, Dortmund, Köln ve Berlin'deki eğitim kurumlarını mercek altına alan Marie Elisabeth Borne, haberinde 'Dışlanan Türkler baş kaldırıyor' başlığını kullandı. Bu okullarda Almancanın yanı sıra, Türkçe, İngilizce ve Fransızca öğretildiğine dikkat çeken Borne, teknolojinin de son derece iyi kullanıldığını belirtti. Almanya'nın gelişmiş ülkeler arasında en adaletsiz eğitim sistemine sahip olduğunu vurgulayan Le Monde, Türk kolejlerinde hayata geçirilen modelin Almanya'daki bütün okullarda uygulanabileceğini kaydetti. Göçmen kökenli çocukların genel liseye geçme şansının Alman öğrencilere göre 6 kat daha az olduğunu anlatan gazete, önemli bir tespitte bulundu: "Türk toplumu Al-man hükümetinin hatayı düzeltmesini beklemek yerine, kendi imkânlarını harekete geçirdi."

Göçmen kökenli çocukların genel liseye geçme şansının Alman öğrencilere göre 6 kat daha az olduğunu hatırlatan gazete, önemli bir tespitte bulundu: "Türk toplumu Alman hükümetinin bu hatayı düzeltmesini beklemek yerine, kendi imkânlarını harekete geçirdi." Fransa'da çoğunluğu Arap kökenli olan göçmenlerin eğitim sorunlarını inceleyen gazete, henüz yeni olan Türk okullarının önümüzdeki senelerde patlama yapmasının beklendiğini kaydetti. Bu okulların varlığını Almanya'da 3. kuşak göçmen işadamları ve gönüllülere borçlu olduğunu belirten Le Monde, tüm okulların önce hafta sonu ek ders veren eğitim merkezleri olarak faaliyete başladığını yazdı. Türk okullarındaki yöneticilerin, entegrasyonun yolunun eğitimden geçtiği görüşünü savunduklarını ve geleceklerini Almanya'da gördüklerini ifade etti. Bu okullardaki öğrencilerin yüzde 80'inin Türk olmasına rağmen, Almancanın öğretmenler ve öğrenciler arasında zorunlu dil olduğu kaydedildi.

Fransa'nın en çok satan referans gazetesi olan Le Monde, okulların dinî eğitim yerine, Alman eğitim sistemine ve müfredatına sadık bir eğitim verdiğini ifade etti. Haberde, başörtüsü takmanın serbest olduğu; ancak Alman müfredatında zorunlu ders olan din dersinde Kur'an eğitimi verilmediği, bunun yerine ahlak bilgisi dersi verildiği belirtildi. Gazeteye konuşan Köln Dialogschule isimli Türk okulunun müdürü Gregor Hohmann-Van Haaren, "Bizim okullarımızın farklılığı, Almancanın yanı sıra, Türkçenin de İngilizce ve Fransızca ile birlikte seçmeli ders olarak verilmesi." dedi. Okulda teknolojinin iyi kullanıldığına dikkat çeken Le Monde, Türkçe ve İngilizce derslerinin video konferans yöntemiyle Türkiye'deki ve İngiltere'deki öğretmenler tarafından yapıldığını kaydetti. Köln Dialogschule okulunun danışmanlığını yapan Köln Üniversitesi Öğretim Üyesi Wolf Dietrich Bukow, "Türkçenin seçmeli ders olarak yer alması için ben direttim ve yöneticilere farklılığın bir zenginlik olduğunu ifade ettim." diye konuştu. Bukow, Türk okullarının Alman sistemine uyum değil, 'aşırı uyum' sağladığını savunurken, Türk okullarında uygulanan modelin tüm Alman ilkokullarında yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

sefilim
Almanya'yı Almanya yapan bizim türk işçileriydi , şimdi ne yazıkki kıymetlerini bilmiyorlar.Bir çok işçi işinden çıkarılma korkusuyla yaşıyor.Yeni nesilin çoğu da işsiz zaten , ancak meslek eğitimi alanların bir kısmı iş sahibi olabiliyor.Sonuçta da para birikimi yapan ailelerin çoğunluğu geri göçme planları yapıyorlar.
hekimusta
sefilim wrote:
Almanya'yı Almanya yapan bizim türk işçileriydi .
herşey son kelimede bitiyor
geyikkutuphanesi
ee onların işçi kalmaları gerekiyor. İyi eğitim alıp ülkenin başına bela mı olsunlar Smile Ucuz iş gücüne devam. Gerçi artık Almanya nın ve diğer bikaç sanayileşmiş ülkenin üretim politikası değişti. Eskiden fabrikaları kendi ülkelerine kurup ucuz iş gücünü de kendi ülkelerine getiriyolardı. Şimdi daha pratik bir çözümle artık fabrikalarını 3. dünya ülkelerine taşıyıp veya orada kurup hali hazırda bulunan ucuz iş gücünü kullanıyolar. Hatta daha ucuz iş gücü bu. Ne de olsa almanya şartlarında ona göre ücretlendirme yapılıyodu.Bu yöntenle Almanya da göçmen sorunu yaşamaktan ve küresel ısınmanın faturasından kurtulmuş oluyolar. Almanyanın göçmen politikasının sertleşmesi de buna bağlı bence. Artık ülkede vasfını yitirmiş sorun oluşturmaktan başka iş çıkarmayan eski işçi ve onların yeni nesil işsiz akrabalarını ülkelerinde barındırmak istemiyorlar. Ekonomik olanaklarını ve özgürlüklerini sınırlayınca ülkelerine döneceklerini bekliyorlar. Genel olarak bakınca oldukça akılcı bi politika izliyorlar. Sanayileşme süreci yön değiştiriyor. Yani şu bir gerçek ki artık almanların ülkelerinde vasıfsız iş gücüne ihtiyacı yok. Kalanlar ya alman kültürüne tam uyum sağlayıp eğitim alarak vasıflı hale gelecekler ya da tutunamayıp ülkelerine dönecekler. Bu filtreleme işlemi desteklenelerek sürecek. Almanyada kimlikliklerini koruyarak yerleşik düzene geçen 2.5 milyon türkün neden etnik bir azınlık oluşturmasına izin versinler.

Quote:
1980-2003 yılları arasındaki 23 yılda, artan göç nedeniyle Almanya'daki işsiz Türklerin sayısının 160 bini bulduğu bildirildi. 2.5 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da, yabancılar arasında en fazla işsiz kalan yabancı grubunu Türklerin oluşturduğu kaydediliyor.

Almanya'daki her 4 Türk'ten 1'nin işsiz olduğu belirtiliyor. Türklerin işssiz olmasının en büyük sebepleri arasında ise eğitim seviyesinin düşük olması gösteriliyor. Uzmanlar, Almanya'daki Türklerin tersine göç yöntemiyle Türkiye ye geri getirilmesini tavsiye ediyor.
badboyyad
Bence Almanya'daki Türk okulları bizim o ülkede sevilmemize Türkiye-Almanya ilişkilerin artmasına vesiledir.Çünkü biz o okullarda hem dilimizi onlara öğretiyoruz hemde geleneklerimizi.Bu okulların iki ülke arsında gelecek yıllarda çok güzel bir köprü olacağı temennisi içindeyim.