FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

CHP'li Arıtman'dan çirkin benzetme: Sümerler'de fahişeler...

hekimusta
Quote:
Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları, MHP'nin teklifi ve Yargıtay ile Danıştay'dan gelen sert açıklamalarla tırmanan türban tartışmaları devam ederken, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'dan türbanlılara çağrı geldi.

Çirkin benzetme yaparak Sümerlerde fahişelerin örtündüğünü vurgu yapan Arıtman bu kez de türbanlı kadınlara "atın örtülerinizi özgürleşin" çağrısında bulundu. Meclis kuaförünü basan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bir kadın milletvekili olarak türban tartışmalarını ANKA'ya değerlendiren Arıtman, türbanın rejim sorunundan önce kadın hakları sorunu olduğunu söyledi. Türbanın erkekler tarafından dayatılan bir sorun olduğunu savunan Arıtman, "bu tartışmalardan son derece üzgünüm. Bu sorun erkekler tarafından dayatılan bir sorun" dedi. Örtünmenin kadını aşağılayan, eşitsizleştiren bir olgu olduğunu ve bu yolla kadına "erkekle eşit değilsin" denildiğini kaydeden Arıtman, "örtünme Sümerlere, Asurlara kadar dayanıyor. Sümerlerde fahişeler örtünmüş, Asurlarda evli kadınlar örtünmüş. Örtünme Mezopotamya'da da var, bütün semavi dinlerde de. Arap toplumunda da Cahiliye döneminde kadın örtünmüş. Örtünmek İslamiyetle ortaya çıkmış bir şey değil" diye konuştu. İslamiyet'te kadının örtünmesinin 'cinsel tacizden korunması' amacıyla öngörüldüğünü kaydeden Arıtman, günümüzde bu sorunun hala tartışılıyor olmasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Türbanın Müslümanlığın şartı olmadığını da öne süren Arıtman, "Nur Suresinin 60. ayeti, 'çocuktan kesilen kadın örtünmeyebilir' diyor. Bu da menopozdan sonra kadının örtünmesine gerek olmadığı anlamına geliyor" dedi. Türbanın günümüzde siyasetçiler tarafından siyasi rant için kullanıldığını, AKP'nin de yaklaşan yerel seçimler öncesinde 'türban sorununu oya çevirmek' istediğini kaydeden Arıtman şöyle konuştu: "Aslında iktidar sadece kadının başını örtmeye çalışmıyor. Başarısızlığını, yolsuzlukları, işsizliği de türbanla örtmeye çalışıyor. Daha da önemlisi önemli bir siyasi projenin, siyasal İslam'ın da üstü örtülüyor. Demokratik rejimden teokratik rejime, milletten ümmete geçişin de bu yolla üstü örtülüyor."

-"TÜRBAN ÖNCELİKLE KADINA ZARAR VERECEK"-

Türbanı serbest bırakmanın, erkek egemen yapıyı güçlendireceğini, kadınlar arasında ayrımcılık yaratacağını ve kadın hakları hareketini yavaşlatacağını da belirten Arıtman, "Bu, Türkiye'nin Araplaştırılmasına, bir milletin ümmet haline dönüşmesine ve kadınların haklarını yitirmesine yarayacak. Türban neresinden bakarsanız bakın kadınların aleyhine bir durum. Bu yasağın kalkması öncelikle kadınlara zarar verecek" dedi.

-TÜRBANLILARA ÇAĞRI: "ÖRTÜLERİNİZİ ATIN, ÖZGÜRLEŞİN"-

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, türbanlı kadınlara da çağrıda bulundu. Arıtman, "Atın örtülerinizi ve özgürleşin. Gelin bu türban esaretinden, erkek egemenliğinden kurtulalım. Bizim üzerimizden siyaset yapmalarına engel olalım ve onlara yeter artık diyelim" diye konuştu.

ANKA
palavra
ayni chp yozgat secimlerinde basortusu dagitmisti.
cavbela
bireyler özgür değilken, kadın ve erkek eşit değilken insanlar nasıl özgürlüğü türban çıkartmayla bağdaştırıyor anlam veremiyorum. İlk önce kadına özgürlüğünü verin sonra o isterse kendisi çıkartır veya kendisi takar.
palavra
hekimusta
palavra wrote:

artık dini de siyasete alet ettiklerinin resmidir
Liceneus
Sürekli birşeyler siyasete alet edilmiyor mu? A veya B partisi değil, hepsi birşeyleri kullanma yolunda. Bizler de bunu bile bile sandıklara gidiyoruz. Artık "Bu parti Türkiye'yi iyiye götürür" diye değil, "hepsi birbirinden beter, bari bu götürsün" anlayışıyla oy vermeye başladık. Sonuç nereye gider, bilemiyorum (aslında biliyorum, ama neyse)...
insolent1
Başörtüsü dağıtmaya kadar her şey yapılıyor. Partiler normalde söylemeyeceği şeyleri seçim zamanı söylüyor. Malesef partiler bile bile bazı şeyleri söylüyor, yapıyor.

Her parti siyaset budur böyle yapmak gerekiyor diyor sanırım.
mr.emre
palavra wrote:

bunda buraya konucak ne var anlamadım. kötü bişey mi her türden insan var mozaik oluşturulmuş. bu resimden dini siyasete alet ettiler diyebilecek olan akla şaşarım.
hekimusta
mr.emre wrote:
palavra wrote:

bunda buraya konucak ne var anlamadım. kötü bişey mi her türden insan var mozaik oluşturulmuş. bu resimden dini siyasete alet ettiler diyebilecek olan akla şaşarım.

evet her tür insan var ve keşke gerçek hayatta da bu kadar uyumlu olabilseler. Adamlar seçim zamanı türbanlı bacımızı arabalarına koyuyorlar ama seçimler bitti mi ülkede nefes almasına dahi tahammül edemiyorlar. hayır oyle degil diyebilirsiniz ama bu gerçek. türbnlı birisinin bu ülkeye ne zararı var?? diyelim ki zararı olacak diyorsunuz o zaman türbanın serbest oldugu ülkelere bakın onlara ne zarar veriyorlar da bize zarar verecekler. olmadı tarihimize bakın tarihte ne zarar verdiler de şimdi zarar verecekler. eğer bu ülkede türban sorunu yok diyebilen bir kafa varsa o kafaya tükürürüm. anan bacın rahatca türbanla dolaşabiliyor mu? gerçi türban sorunu yok diyenin anası da bacısı da türban takmadıgı icin onun icin türban sorunu olmayabilir ama eger bu ülkeyi yonetmiş ve yonetmeye aday biriysen bal gibi de türban sorunu vardır.
loserk
...
hekimusta
loserk wrote:
hekimusta wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:

evet her tür insan var ve keşke gerçek hayatta da bu kadar uyumlu olabilseler. Adamlar seçim zamanı türbanlı bacımızı arabalarına koyuyorlar ama seçimler bitti mi ülkede nefes almasına dahi tahammül edemiyorlar. hayır oyle degil diyebilirsiniz ama bu gerçek. türbnlı birisinin bu ülkeye ne zararı var?? diyelim ki zararı olacak diyorsunuz o zaman türbanın serbest oldugu ülkelere bakın onlara ne zarar veriyorlar da bize zarar verecekler. olmadı tarihimize bakın tarihte ne zarar verdiler de şimdi zarar verecekler. eğer bu ülkede türban sorunu yok diyebilen bir kafa varsa o kafaya tükürürüm. anan bacın rahatca türbanla dolaşabiliyor mu? gerçi türban sorunu yok diyenin anası da bacısı da türban takmadıgı icin onun icin türban sorunu olmayabilir ama eger bu ülkeyi yonetmiş ve yonetmeye aday biriysen bal gibi de türban sorunu vardır.

türban sorunu var ki zaten,sen o tükürüklerini harcama boşuna Cool ... türbanın kendisi başlı başına bir sorun... türbanın serbest olduğu ülkelere bak derken önce kendi ülkene bak,eğer böyle bi ülkede yaşamaktan için rahatsa git iranda yaşa,pakistanda yaşa... hala daha da türbanlı birisinin bu ülkeye ne zararı var diyecek kadar körsen de, sana başka laf ziyan etmeye kıyamam...

evet sizin icin türban da sorun namaz da oruç da. sonra müslümanım diye nasıl diyebiliyorsunuz anlayamıyorum. ama merak etmeyin yakında türban en azından sorun olmaktan cıkacak. ben bu ülkede yasamaktan mutluyum ve yakında daha mutlu olacam. ozaman siz nereye gideceksiniz bilemiyorum çünkü türbanın yasak oldugu yer kalmayacak. haa bilmiyorum ama afrikanın ücra köşelerindeki kabilelerde yasak olabilir oraya gidip orada yaşabilirsin. bu arada senin ıq sorunun var anlasılan. once benim mesajlarımı anlamaya calis (anlamanı beklemiyorum ama en azından anlamaya calis) daha sonra cevap yaz. tamam mı??? ayrıca türbanlı birisinin bu ülkeye olabilecek zararlarını bi ara anlatırsan mutlu olacam. (varsa olmus olan zararlarıyla ornek verevilirsen daha iyi olacak)
hekimusta
insolent1
Bu ülkede türban sorunu var. Hiç bir kadın türban takmamalıdır. Eksik bir varlık mı ki türban takmalıdır. Türbanı siyasete sağ, sol her partinin alet etmesi rahatsızlık verici bir şeydir. Başörtüsü dağıtmak gibi.

Eğer türban üniversitede serbest olursa neden kamu alanında serbest olmasın. Orada olursa lisede niye olmasın. Orada olursa ilköğretimde niye olmasın. Olursa namaz vakti tatil olsun. Cumalar tatil olsun. Artık mecliste ant içmek yerine din üzerine (ancak böyle sömürülebilir dini duygular) yemin etmek olsun. O da yetmez .... diye gider bu.

Bu saydıklarım olsa bile bu ülkeden kimse gitmemelidir. Kurtuluş savaşında atalarımız ya da ülkenin her insanı, bu ülkeyi terketsinler diye şehit olmadılar.

Gerçek manada laikliği savunacak bir partiye ihtiyaç vardır kanımca.
loserk
...
loserk
...
palavra
Quote:
Başörtüsü konusunu, laikliğe karşı bir senaryonun parçası yapmaya kalkmak en büyük insafsızlıktır. Çünkü Türkiye'de kendilerini dindar kabul eden insanların (ki yüzde 60 böyle kabul ediyor) laiklikle bir sorunu yoktur. Sol siyasî kulvarda bugüne kadar en fazla oyu alan Bülent Ecevit, bu gerçeği gördüğü için "inançlara saygılı laiklik" demiş, yani dine soğuk durma yaklaşımını terk ederek daha geniş kitlelerle kucaklaşmıştır. Laiklik, din düşmanlığı olarak anlaşıldığı sürece problemdir. Dinini yaşamak isteyen makul çoğunluğu, "gerici", "yobaz" diye niteleyip potansiyel tehlike görenler ve gösterenler, bu ülkede gerilimin, çatışmanın ve huzurun en büyük düşmanıdır.

Kim anket yaparsa yapsın, başını örten insanlar, yüzde 97 oranında, dinin gereği olarak böyle giyindiklerini söylemektedir. Başlarını bağlama şekli de kendilerine yakışanı örtmekle ilgilidir. Üniversitede okuyan pek çok öğrenci, başlarını bağlama tarz ve şekillerinde ısrarcı da değildir. Yani bir siyasî simgeden bahsedenler, samimi iseler alternatif bağlama şekilleri sunabilir, modacıları konuyla ilgilenmeye de davet edebilirler. Bunca baskıya, aşağılamaya rağmen başlarını örten gençler asla kanunları çiğnememişse, birilerinin çok beklediği birtakım çatışma alanları ortaya çıkmamışsa, bu, mağdurların sadece çözümden yana olduklarından, gösterdikleri sabırdan ve iyi niyetlerinden dolayıdır.

hekimusta
palavra wrote:
Quote:
Başörtüsü konusunu, laikliğe karşı bir senaryonun parçası yapmaya kalkmak en büyük insafsızlıktır. Çünkü Türkiye'de kendilerini dindar kabul eden insanların (ki yüzde 60 böyle kabul ediyor) laiklikle bir sorunu yoktur. Sol siyasî kulvarda bugüne kadar en fazla oyu alan Bülent Ecevit, bu gerçeği gördüğü için "inançlara saygılı laiklik" demiş, yani dine soğuk durma yaklaşımını terk ederek daha geniş kitlelerle kucaklaşmıştır. Laiklik, din düşmanlığı olarak anlaşıldığı sürece problemdir. Dinini yaşamak isteyen makul çoğunluğu, "gerici", "yobaz" diye niteleyip potansiyel tehlike görenler ve gösterenler, bu ülkede gerilimin, çatışmanın ve huzurun en büyük düşmanıdır.

Kim anket yaparsa yapsın, başını örten insanlar, yüzde 97 oranında, dinin gereği olarak böyle giyindiklerini söylemektedir. Başlarını bağlama şekli de kendilerine yakışanı örtmekle ilgilidir. Üniversitede okuyan pek çok öğrenci, başlarını bağlama tarz ve şekillerinde ısrarcı da değildir. Yani bir siyasî simgeden bahsedenler, samimi iseler alternatif bağlama şekilleri sunabilir, modacıları konuyla ilgilenmeye de davet edebilirler. Bunca baskıya, aşağılamaya rağmen başlarını örten gençler asla kanunları çiğnememişse, birilerinin çok beklediği birtakım çatışma alanları ortaya çıkmamışsa, bu, mağdurların sadece çözümden yana olduklarından, gösterdikleri sabırdan ve iyi niyetlerinden dolayıdır.

kesinlikle katılıyorum. ve sağ parti olsun veya sol parti olsun bunu siyasi simge olarak görmekten cıksalar ve tamamen dini bir vazife oldugu bilincine vararak insanların dini vecibelerini uygulamada ozgur bıraksalar hem ülkemiz adına hem de kendi adlarına daha hayırlı olacaktır ve herkesin menfaatine olacaktır
darkeagle
hekimusta wrote:

Yarıldım...
badboyyad
Deniz amca doğuda oy için başörtüsü dağıtıyor ankaraya geliyor Tayip amca başa gelince başörtüsü yasklansın diyor.CHP'li Arıtman Bey de unutmasın ki onun atalarıda başörtüsü takmış eğer Türkse eğer bu ülkede yaşadıysa.Tabi atasına milletine saygı duymayandan şu andaki Türk milletinede saygı duymaz.Gerçi fikirler tartışılmaz ama o kendi atalarını öyle görmüş ne yapalım.Bide bunlar başımıza gelcek Allah muhafaza ülkeyi yıkar mahfederler.Tarihimizi silmeye çalışırlar ki zamanında yapılmaya çalışıldı.
hekimusta
badboyyad wrote:
Deniz amca doğuda oy için başörtüsü dağıtıyor ankaraya geliyor Tayip amca başa gelince başörtüsü yasklansın diyor.CHP'li Arıtman Bey de unutmasın ki onun atalarıda başörtüsü takmış eğer Türkse eğer bu ülkede yaşadıysa.Tabi atasına milletine saygı duymayandan şu andaki Türk milletinede saygı duymaz.Gerçi fikirler tartışılmaz ama o kendi atalarını öyle görmüş ne yapalım.Bide bunlar başımıza gelcek Allah muhafaza ülkeyi yıkar mahfederler.Tarihimizi silmeye çalışırlar ki zamanında yapılmaya çalışıldı.

malesef. siyasetle dini birbirine karıstırıyorlar. ezanın türkçe okundugu da oldu zamanında ama inşallah o günler tekrar yasanmayacak. sağcısı olsun solcusu olsun kim gelirse gelsin ama yeter ki görevini hakkıyla yerine getirsin. bizim kimseden ayrımcılık bekledigimiz veya kimseye düsmanlık besledigimiz yok. tk istediğimiz ülkemizin geleceği adına iyi şeyler yapılması.
loserk
...
palavra
loserk wrote:
hekimusta wrote:
... ezanın türkçe okundugu da oldu zamanında ama inşallah o günler tekrar yasanmayacak

ezanın Türkçe olmasında ne gibi bir zarar var, anlayamadım?

bu ezani nasil algiladiginiza bagli

Yahya Kemal gibi algilarsaniz bir sakincasi vardir herhalde

Quote:

EZAN

Emr-i bülendsin ey Ezan-ı Muhammedi.

Kafi değl sadana Cihan-ı Muhammedi.

Sultan Selim-i Evvel’i ram etmeyip ecel,

Fethetmeliydi alemi Şan-ı Muhammedi.

Gök nura garkolur nice yüzbin minareden

Şehbal açınca Ruh-u Revan-ı Muhammedi

Ervah cümleten görür Allah-ü Ekber’İ

Akseyleyince arşa Lisan-ı Muhammedi
loserk
...
palavra
diyelimki ezan turkce oldu

bu ulkede diger dillerde ezana izin verecekmiyiz peki

turkce
lazca
bosnakca
cerkezce
gurcuce

hic turkce konusamayan onbinlerce insan var
ya onlarda kendi dillerinde ezan isterse ne yapacaksiniz.
loserk
...
palavra
Resmi olarak millet olmama/olamamayla ibadetini kendi dilinde yapamama arasinda bir baglanti kurmak bir hayli guc.

Allahin kurtce,lazca,ermenice,arnavutca,bosnakca yapilan dualari siz Turkiye cumhuriyeti sinirlari icindesiniz kendi anadilinizde dua edemezsiniz diye reddetmesi dusunulemez herhalde.

Bu sekilde sinirlama getirmek boluculugu tahrik etmekten baska bir ise yaramaz. Saydigim bu topluluklar --fasist turkler kendi dillerinde ibadet edebiliyorlar da nicin bize izin vermiyorlar diye boluculuklerine bir de dini dayanak bulabilirler.Bence cok tehlikeli olur.

bir de en onemlisi ezani ve kuran-i kerim i tercume ederken kimin tercumesini kullanacagiz.bu mevzuda ittifak saglanmasi hemen hemen imkansizdir.Ilahiyat fakultelerinde herbiri konunun uzmani birsuru prof. bazen bir harf bir kelime icin aylarca-yillarca munazara ediyorlar.

ve son olarak turkce ibadet eden gruplar zaten var.isteyen onlara katilabilir hic bir yasak yok.
ben camiden turkce ezan duymak istiyorum dersen.Camileri yaptiran milletin kendisi,siz de kendi caminizi yaptirin okutun kendi ezanininizi.
insolent1
Ezanı arapça duyarak yetiştik. Gerçekten kulağa hoş geliyor. Ancak ezanın Türkçe olmasında bir sakınca yoktur. Ezanı Türkçe yapanlara dinsiz gözüyle bakılmıştır. Bu da önemli değil ama şu var ki ezan arapça okunmalıdır diye bir ayet yoktur. Böyle bir farz yoktur. Biz bu ülkede yaşıyoruz ve ezanı kendi dilimizde duymak ters bir şey değildir.

Diyelimki arap bir turist Türkiye'ye gelince camiye gitmek için ezanı duymak isterse sorun olabilir
ama o zaman bu ülkenin şartlarını bilerek gelmeli ve ona uygun hareket etmelidir.

Camilerimizde hutbeler Türkçe yapılıyor. Bu bir sorun oluyor mu? Kimse kimseye hakaret etmiyor bunun için. Hatta herkes memnun birşeyler öğrendikleri için. Burada arap'ı arapça'yı ihmal etmiyor muyuz?
mr.emre
palavra wrote:

turkce
lazca
bosnakca
cerkezce
gurcuce

Türkiye'de yaşıyoruz. ve anayasamıza göre o saydığın tüm milletler Türk'tür bu sınırlarda. bölücülüğü yapan sensin.
insolent1
mr.emre wrote:
palavra wrote:

turkce
lazca
bosnakca
cerkezce
gurcuce

Türkiye'de yaşıyoruz. ve anayasamıza göre o saydığın tüm milletler Türk'tür bu sınırlarda. bölücülüğü yapan sensin.

Tartışma birbirimize hakaret seviyesine varmamalı.
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:

turkce
lazca
bosnakca
cerkezce
gurcuce

benim yaptigim boluculuk degil ,her kesimin ana diline saygi.
bu gercegi gormezden gelmek asil boluculuktur.

bunu 12 eylul darbesinin komutani kenan evren de ,bir cok emekli orgeneral de bir bir itiraf ettiler.
kurtce konusmayi,muzik yapmayi yasaklamakla hata yaptiklarini kabul ettiler.

Quote:
7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren Milliyet yazarı Fikret Bila'ya verdiği röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kürtçeyi neden yasakladınız?

- 12 Eylül'de bir hatamız da oydu. Kürtçe konuşmayı yasakladık. Şöyle yasakladık: Konuşmalarda, mitinglerde, şurada burada Kürtçe konuşulmayacak. Okulda filan Kürtçe tedrisat yapılamaz dedik. Neden dedik? Ben Devlet Başkanı'yken, bir köyde ilkokula gittim. Üçüncü sınıfa mı, dördüncü sınıfa mı girdim, hatırlamıyorum. Açtım kitabı, oku şunu dedim çocuğa. Kem küm, çocuk okuyamıyor.

Dördüncü sınıfa gelmiş, Türkçeyi okuyamıyor. Kızdım. Orada söyledim. Öğretmene döndüm, 'Dördüncü sınıfa gelmiş, Türkçeyi okuyamıyor, bu nasıl iş?' dedim. Sonradan anlaşıldı ki, öğretmen de Kürt. Kürtçe yapıyor tedrisatı. Döndüm ve Kürtçe yasağını koyduk. Kürtçe tedrisat yapılamaz dedik. Ama, biraz ağır yasak koyduk.
Quote:
Sonra bu yasak kaldırıldı, ama hataydı. Hata olduğunu sonradan anladım
mr.emre
insolent1 wrote:

hakaret değil hakikat
palavra
mr.emre wrote:
insolent1 wrote:

hakaret değil hakikat

Kenan Evrende 1980 de yaptiginin hakikat oldugunu zannediyordu
28 yil sonra 30 bin insan oldukten sonra yaptigi yanlisi itiraf edebildi.

irkcilik mefhumu yuzunden arnavutlar osmanliya isyan ettiler
o gunden beride huzur yuzu gormediler,Mehmet Akifin bu isyani anlatan cok guzel bir siiri vardir

"Üç beyinsiz kafanın derdine üç milyon halk,
Bak nasıl doğranıyor?Kalk baba kabrinden kalk!"

yine irkcilik yuzunden,ingiliz oyunlarina gelen bir kisim talihsiz arap da osmanliya ihanet etti.
bu gunlerde arap dunyasinin basina gelen felaketlerde dedelerinin ihanetinin etkileride vardir.

Irk cok hassas bir mevzudur ,biz nasil turklugumuzle gurur duyuyorsak
baskalarida kendi irklariyla ovunebilir.
hic bir sekilde kasimamak lazim.
hekimusta
palavra wrote:
mr.emre wrote:
insolent1 wrote:

hakaret değil hakikat

Kenan Evrende 1980 de yaptiginin hakikat oldugunu zannediyordu

Wink Wink Wink