FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

terk edilen bebekler

palavra

malesef cok ciddi bir vicdan meselesiyle karsi karsiyayiz.
cocukken dinkulturu dersinde ogrendigimiz cahiliye donemi araplarinin kiz cocuklarini diri diri topraga gomme adetini bir turlu anlayamazdim.Hic bir anne-babanin bu denli vicdansizlasabilecegini tasavvur edemezdim.
malesef biz de bir kismimiz itibariyle ayni noktaya geldik.
Quote:
İzmir'in Karşıyaka ilçesinde önceki gün vicdanları sızlatan bir trajedi yaşandı. Sabah koşusu için Turgut Özal Parkı'na giden vatandaşlar, çimlerin üzerine atılmış bir bebekle karşılaştı.

Soğuktan vücudu moraran bir aylık masum bebek, polisler tarafından hastaneye kaldırıldı; ama bütün çabalara rağmen kurtarılamadı.

Benzer hadiseler hemen her gün farklı illerde tekrarlanıyor. Aile değerlerinin zayıflaması, evlilik dışı ilişkilerin artması ve geçim korkusu toplum yapısını zedeleyen gelişmelere yol açıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) verilerine göre, Türkiye'de her sene ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor. Son 8 yılın bilançosu korkunç. İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana başta olmak üzere ülke genelinde tam 4 bin bebek, adeta ölüme terk edildi. Sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, bu trajediyi 'hızlı kentleşmeyle birlikte gençlerin anne-baba sevgisinden uzak kalması'na bağlıyor. Sosyal kontrol mekanizmasının yoğun olduğu vilayetlerde evlilik dışı çocuk oranının düştüğünü vurgulayan Tatlıdil, büyük şehirlerde yalnızlığa düşen gençlerin, örf, âdet ve geleneklerin dışına daha kolay çıktığını belirtiyor. Ancak gayri meşru ilişkiden dünyaya gelen çocuğu kimse sahiplenmek istemiyor. Bebekler, bizzat onu dünyaya getiren anneleri tarafından parka veya apartman kapısına atılıyor. SHÇEK Müdürü İsmail Barış ise zor durumda kalan annelerin bebekleriyle birlikte kendilerine sığınabileceğini kaydediyor.

Masum bebeklerin hikayeleri, gazete sayfalarında sık sık yer alır. Cami avlusuna, hastane bahçesine, kamyon kasasına, çöp kutusuna terk edilen bebekleri, kimi zaman devriye görevi yapan polis ekipleri kimi zaman da sabah namazına giden cemaat bulur. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) verilerine göre, 2007 yılının ilk 11 ayında 188'i kız, toplam 499 bebek sokağa bırakıldı. 2006 yılında bu rakam 613 olarak gerçekleşti. Son 8 yılda terk edilen bebek sayısı 3 bin 949'a ulaştı. Bunlardan bin 723'ü kız. Terk edilen bebek sayısı illerin nüfus oranıyla da orantılı. En çok bebek terk edilen şehirler sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana.

darkeagle
Erkekler daha çok bırakılmış Confused
sefilim
çok korkutucu bir istatistik ,şimdiye kadar durumun bu kadar vahim olabileceğini hiç tahmin etmedim Confused
geyikkutuphanesi
bunlar yine terk etmiş daha kötülerini yapanlar da var...

Quote:
BODRUMDAKİ BEBEK CESEDİ

Fatih'te önceki gece tüyler ürperten olay iddiaya göre şöyle gelişti: 155 polis ihbar hattını arayan Z.S. Fatih Sofular Mahallesi Yeşil Tekke Sokak 16 numaralı aprarmanın bodrum katındaki dairede bir bebek cesedinin olduğunu, doğum yapan annenin de hastaneye götürüldüğünü söyledi.
Verilen adrese giden polis ekipleri içerde insanın kanını donduran bir manzarayla karşılaştı. Evde bir bebek cesedi vardı. Evin her yanı kan içindeydi. Kanlı çarşaf ve bıçak, şırıngalara kriminal polisi incelemek üzere el koydu. Polis, hastaneye ambulansla gönderilen anne hemşire D. Ç. ile Acil Serviste çalışan ev arkadaşı T.A'yı yakaladı.
Fatih Asayiş Büro Ekipleri tarafından gözaltına alınan D. Ç. ile T. A. (22) ifadelerinde olayı itiraf etti. Ambulans hemşiresi olarak çalışan D. Ç. polise verdiği ifadesinde E. C. isimli erkek arkadaşıyla ilişkiye girdiğini, hamile olduğunu 1 hafta öncesine kadar bilmediğini söyledi.

"BEBEK KARNIMDA HAREKET EDİNCE HAMİLE OLDUĞUMU ANLADIM"

Bebeğin karnında hareket etmesinin ardından konuyu öğrendiğini söyleyen D. Ç. önceki gece sancılarının başlamasıyla düşük yapmaya karar verdiğini söyledi. D. Ç'nin ev arkadaşı T. A. arkadaşının düşüğe neden olan bir ilacı kullanarak bebeğin düşürülmesini sağladığını söyledi.

"BEBEK O SIRADA SES ÇIKARDI, ELLERİNİ KOLLARINI OYNATTI"

Polise ihbarda bulunan Z. S. gece yaşanan vahşeti anlattı: Z. S. polise verdiği ifadesinde " T. A. Cuma gecesi beni arayarak doktorların kullandığı ameliyat eldiveninden getir dedi. Ben de eldiven bulduktan sonra eve gittim. D. bana ayağın uğurlu geldi, bebek düştü dedi. Ama bebeğin göbek bağı kopmamıştı. T. A. doktor arkadaşını aradı. Doktora bağını nasıl keselim diye sordu. Doktor da tıbbi makas gerekir dedi. Evde tıbbı makas olmadığı için kullanılmamış bir permatikle kesmesini söyledi ama o da evde yoktu dedi. T. mutfaktan getirdiği bıçakla kordonu kesti, bebek o sırada ses çıkardı.

"BEBEK 5 DAKİKAYA EKS OLUR" DEDİ

Bu sırada bebek ellerini ve ayaklarını oynattı, yaşıyordu. "Bebek ne olacak" diye sordum, T.A 5 dakika sonra ölecek dedi. T.A doktora içinde kordon kaldığını söyledi. Doktor da acil hastaneye gidin aksi halde D.Ç zehirlenir dedi. Ambulans çağırıp D.Ç'yi hastaneye götürdük. Eve döndüğümüzde bebeğin başı morarmıştı. Hareket etmiyordu. T.A cesete bakarak "üzgünüm bebek" dedi.

E.C. İLE DOKTORUN İFADESİ ALINDI

Polis bebeğin babası olduğu iddia edilen E. C.'nin de ifadesine başvurdu. E.C. ifadesinde "D. Ç'yi 6 aydır tanıyorum. Hamile olduğunu söyledi. Ben de gerekirse evleniriz dedim"dedi. Polis, kadınlarla telefonda konuştuğu belirlenen M.H.nin de bilgisine başvurdu.
Fatih Asayiş Büro'da ifade veren E. C. Basın mensuplarının sorularına çelişkili cevaplar verdi. E.C. "Zorla hiçbir şey yapmadım. Zaten suçlu olsaydım polis beni bırakmazdı." dedi

ANNE TUTUKLANDI
loserk
geyikkutuphanesi wrote:
bunlar yine terk etmiş daha kötülerini yapanlar da var...

Quote:
BODRUMDAKİ BEBEK CESEDİ

Fatih'te önceki gece tüyler ürperten olay iddiaya göre şöyle gelişti: 155 polis ihbar hattını arayan Z.S. Fatih Sofular Mahallesi Yeşil Tekke Sokak 16 numaralı aprarmanın bodrum katındaki dairede bir bebek cesedinin olduğunu, doğum yapan annenin de hastaneye götürüldüğünü söyledi.
Verilen adrese giden polis ekipleri içerde insanın kanını donduran bir manzarayla karşılaştı. Evde bir bebek cesedi vardı. Evin her yanı kan içindeydi. Kanlı çarşaf ve bıçak, şırıngalara kriminal polisi incelemek üzere el koydu. Polis, hastaneye ambulansla gönderilen anne hemşire D. Ç. ile Acil Serviste çalışan ev arkadaşı T.A'yı yakaladı.
Fatih Asayiş Büro Ekipleri tarafından gözaltına alınan D. Ç. ile T. A. (22) ifadelerinde olayı itiraf etti. Ambulans hemşiresi olarak çalışan D. Ç. polise verdiği ifadesinde E. C. isimli erkek arkadaşıyla ilişkiye girdiğini, hamile olduğunu 1 hafta öncesine kadar bilmediğini söyledi.

"BEBEK KARNIMDA HAREKET EDİNCE HAMİLE OLDUĞUMU ANLADIM"

Bebeğin karnında hareket etmesinin ardından konuyu öğrendiğini söyleyen D. Ç. önceki gece sancılarının başlamasıyla düşük yapmaya karar verdiğini söyledi. D. Ç'nin ev arkadaşı T. A. arkadaşının düşüğe neden olan bir ilacı kullanarak bebeğin düşürülmesini sağladığını söyledi.

"BEBEK O SIRADA SES ÇIKARDI, ELLERİNİ KOLLARINI OYNATTI"

Polise ihbarda bulunan Z. S. gece yaşanan vahşeti anlattı: Z. S. polise verdiği ifadesinde " T. A. Cuma gecesi beni arayarak doktorların kullandığı ameliyat eldiveninden getir dedi. Ben de eldiven bulduktan sonra eve gittim. D. bana ayağın uğurlu geldi, bebek düştü dedi. Ama bebeğin göbek bağı kopmamıştı. T. A. doktor arkadaşını aradı. Doktora bağını nasıl keselim diye sordu. Doktor da tıbbi makas gerekir dedi. Evde tıbbı makas olmadığı için kullanılmamış bir permatikle kesmesini söyledi ama o da evde yoktu dedi. T. mutfaktan getirdiği bıçakla kordonu kesti, bebek o sırada ses çıkardı.

"BEBEK 5 DAKİKAYA EKS OLUR" DEDİ

Bu sırada bebek ellerini ve ayaklarını oynattı, yaşıyordu. "Bebek ne olacak" diye sordum, T.A 5 dakika sonra ölecek dedi. T.A doktora içinde kordon kaldığını söyledi. Doktor da acil hastaneye gidin aksi halde D.Ç zehirlenir dedi. Ambulans çağırıp D.Ç'yi hastaneye götürdük. Eve döndüğümüzde bebeğin başı morarmıştı. Hareket etmiyordu. T.A cesete bakarak "üzgünüm bebek" dedi.

E.C. İLE DOKTORUN İFADESİ ALINDI

Polis bebeğin babası olduğu iddia edilen E. C.'nin de ifadesine başvurdu. E.C. ifadesinde "D. Ç'yi 6 aydır tanıyorum. Hamile olduğunu söyledi. Ben de gerekirse evleniriz dedim"dedi. Polis, kadınlarla telefonda konuştuğu belirlenen M.H.nin de bilgisine başvurdu.
Fatih Asayiş Büro'da ifade veren E. C. Basın mensuplarının sorularına çelişkili cevaplar verdi. E.C. "Zorla hiçbir şey yapmadım. Zaten suçlu olsaydım polis beni bırakmazdı." dedi

ANNE TUTUKLANDI

Shocked allah belasını versin bu kadının... fena oldum ya Confused