FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Wikipedia’nin kurucusu Jimmy Wales, Istanbulda

palavra
Quote:
18 Ocak 2008, Cuma günü düzenlenecek olan ve sektörün ve blogger’ların gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen seminerde internette içerik, özgürlük ve sorumluluk kavramları ele alınacak. Ayrıca Jimmy Wales, seminerde kurucusu olduğu internet ansiklopedisi Wikipedia, Wikia ve en yeni projesi olan Wikia Search’ten de bahsedecek.
Jimmy Wales hakkında
1966 doğumlu Jimmy Donal "Jimbo" Wales, Amerikalı bir internet girişimcisidir. 1994-2000 yılları arasında Chicago Options Associates’de araştırma müdürü olarak çalıştı. 2000 yılından beri çeşitli wiki projelerini yürüten Wales; internet ansiklopedisi Wikipedia’nın, Wikimedia Vakfı’nın ve Wikia adlı şirketin kurucusudur.

ilginc bir seminer olacak gibi ,katilabilmeyi isterdim.
cavbela
Quote:
Açık kaynaklı arama: WikiaSearch

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales tarafından geliştirilen WikiaSearch, yayın hayatına geçti. Google'a rakip olması beklenen arama motoru, diğer motorların yapmadığı şekilde arama sürecini detaylı bir şekilde gösterecek.
Bu iş için Wales arama-algoritmasının kaynak kodunu görünür halde bırakacak. Wikiasearch, Webcrawlers Grub ve kullanıcıların desteği ile arama indeksini inşa etmek istiyor. WikiaSearch'e destek olmak isteyen kullanıcının web'i arayacak olan Crawler yazılımını yüklemesi gerekiyor - yani katılımcıların PC kaynakları da projeye dahil. Böylece proje rakiplerin uğraşmak zorunda olduğu devasa sunucu masraflarından da tasarruf etmiş oluyor. WikiaSearch kısa bir süre içinde Google, MSN veya Yahoo gibi büyük bir arama indeksi oluşturmayı istiyor.
tufansaba
ne mutlu istanbullulara Laughing

gidilebilinecek bir seminer olacak
geyikkutuphanesi
şu ana kadar tanınmış, dünya çapında ün yapmış hiçbir girişimi bulunmayan ben de istanbulda olacağım. Hatta 20 küsür senedir burdayım zaten. İzdiham olmasın die açıklamadım.Seminer de veririm isterseniz. Gelir misiniz? Very Happy olmadı çıkışta gider pes oynarız tavla falan da atarız Laughing
cavbela
geyikkutuphanesi wrote:
şu ana kadar tanınmış, dünya çapında ün yapmış hiçbir girişimi bulunmayan ben de istanbulda olacağım. Hatta 20 küsür senedir burdayım zaten. İzdiham olmasın die açıklamadım.Seminer de veririm isterseniz. Gelir misiniz? Very Happy olmadı çıkışta gider pes oynarız tavla falan da atarız Laughing

yaw sen nasıl hiç bir girişimde bulunmadın. seninle biz azmı projelere giriştik. dünya barışı için, AGP için, şarapçı anarşist ruhlu gençlik için, geyik için vs. vs....

seninle aynı kilometreler içinde olmak bizim için gururdur.
geyikkutuphanesi
cavbela wrote:
geyikkutuphanesi wrote:

yaw sen nasıl hiç bir girişimde bulunmadın. seninle biz azmı projelere giriştik. dünya barışı için, AGP için, şarapçı anarşist ruhlu gençlik için, geyik için vs. vs....

dünya çapında henüz tanınmış demek istedim canım yoksa girişim girişimcisiyim ben Laughing
cavbela
geyikkutuphanesi wrote:
cavbela wrote:
geyikkutuphanesi wrote:

dünya çapında henüz tanınmış demek istedim canım yoksa girişim girişimcisiyim ben Laughing

senin gizli hayranların var. gününü bekliyorlar. sen hazır ol.
megatherion
wikipedia internetteki en yararlı kaynaklardan biri. fakat bilgileri kullanıcılar girdiğinden pek çok hata ve yanlışlık da barındırıyor. içerdiği her bilgiye güvenmemek gerekir.
cavbela
aslında sorun kullanıcının azlığından kaynaklanıyor. nekadar çok kişi bir konu hakkında yazı yazsa düzenleme yapsa, konular çok daha kaliteli olur.