FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


mehmetcik-1

palavra

malesef sanayinin bir cok dalinda pek ozgun bir uretimimiz yok ama
cok iddiali oldugumuz askeriye de keske kendi silahlarimizi kendimiz uretebilseydik.
Quote:

MKE'de tanıtılan Mehmetçik-1'in ağırlığı 3 kilo 600 gram, etkili menzili 500 metre.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kırıkkale'deki MKE fabrikalarında incelemelerde bulunarak, burada üretilen piyade tüfeği Mehmetçik-1, makineli tüfek ve keskin nişancı tüfeği tanıtımına katıldı.Vecdi Gönül, MKE'nin son yıllarda gelişme gösterdiğini belirterek, MKE'ye, Türkiye tarihinde ilk kez özgün bir piyade tüfeği, makineli tüfek ve keskin nişancı tüfeği yapma görevi verildiğini hatırlattı. 3 kilo 600 gram ağırlığında, etkili menzili 500 metre, dürbün ve kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli dipçik, kilitlemeli mekanizmaya sahip Mehmetçik-1'in piyade tüfeği olarak prototipi yapıldı. Mehmetçik-1'in yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilen 3 kilogram ağırlığındaki versiyonu da bulunuyor. Mehmetçik-1'in test edildikten sonra seri üretimine başlanacağı aktarıldı. Kırıkkale, aa

badboyyad
Askerimiz cesur ancak elindeki mühimmat yetersiz.Kulandıkları silahlar güçsüz.Onun için savunma sanayinde ilerleme yapmamız gerekiyor.Hemde en kısa zamanda.
tufansaba
taş gibi g3ümüz var neyimize yetmiyor Razz girişi iğne deliği kadar çıkışı ......

ama biraz hantal bir silahtı
maeglin20
badboyyad wrote:
Askerimiz cesur ancak elindeki mühimmat yetersiz.Kulandıkları silahlar güçsüz.Onun için savunma sanayinde ilerleme yapmamız gerekiyor.Hemde en kısa zamanda.


İstiklal Harbinde istiklale sanki mühimmat sayesinde mi kavuştuk ? Ulu Türklerin torunları olanlar canını unutarak savaştılar. Şimdi de bölücülere karşı kazanacağımıza inanıyorum. Allah-ü Teala (C.C) yardımcımız olsun..
palavra


Quote:
Mehmetçiğe, terörle mücadelede güç katacak süper tüfekler geliyor. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğü'nce Silahlı Kuvvetler'in ihtiyacı doğrultusunda projelendirilen ve 'Mehmetçik-1' adı verilen yarı otomatik tüfek üretimine yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindi.3 kilo 600 gram ağırlığında, etkili menzili 500 metre, dürbün kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli, dipçik kilitlemeli mekanizmaya sahip Mehmetçik-1 piyade tüfeğinin ilk prototipi yapıldı. Tüfekler test edildikten sonra seri üretime yönelik süreç başlatılacak.


palavra


Quote:
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da devam eden 11. Malezya Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında, yetkililerden aldığı bilgiye göre, bundan böyle, karakollar artık, uzaktan kumandalı, insansız makineli tüfek atış kontrol sistemi ile korunacak.

Yeni silah sistemi sayesinde, karakollarda nöbet tutan Türk askerleri, ani terörist baskınlarından zarar görmeyecek.

İnsansız Makineli Tüfek Atış Kontrol Sistemi (İMTAKS), terörle mücadele faaliyetleri kapsamında, karakollarda, karargah ve kışlaların dış emniyet hattında hiç bir yabancı firmanın teknolojik bilgi transferi kullanılmadan tamamen yerli tasarlanan üretim bilgi paketine sahip, istenildiğinde araç üstü silah istasyonu olarak kullanılabilecek olan bir sistem.

YENİ ROBOT SİLAHIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ...

İki yıllık bir Ar-Ge ürünü bir prototip olan İMTAKS, şu teknik özelliklere sahip bulunuyor:

''Birden fazla gözetleme yöntemiyle ve termal/gündüz kameralarıyla çepeçevre gözetleme yapabilme, hareketi tespit ederek insan veya hayvan olarak tanımlayan, operatöre alarm verebilme, hedef olarak tespit edilen objeyi namlularıyla takip edebilme, dizüstü bilgisayar formunda kullanıcı dostu bir atış kontrol ünitesi ile komuta edilebilme, birlik deposunda bulunan 7,62 milimetre (mm) çapında herhangi marka bir adet makineli tüfek ile bir adet piyade tüfeğini aynı görevde kullanabilme imkanı, tercihen iki kilometre mesafeden görüntü ve komut verilerini karşılıklı olarak radyo frekansı (RF) ile taşıyabilme kapasitesi, araç veya platform üstü uygulamalara açık olma, bakımı ve onarımının kolay olması ve arıza durumunda görevi aksatmayan modüleriteye sahip bir robotik bir nöbetçiye sahip olan bir silah platformu
Related topics
[Belgesel] Kan UykusuNerde Bu Özel Harekatçılar.....yassiada
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.