FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

sınır ötesi operayon sonrası kandil'in m durumu !

agrlek

palavra
operasyon iyi gidiyor galiba
kuzey irak kurt yonetimi disindada pek itiraz eden olmadi.
ilginc

baska zaman olsa avrupalilar ne barbarligimizi birakirdi ne bize nefes aldirirlardi
geyikkutuphanesi
Quote:

A mountain meeting with the PKK

Two men dressed in military fatigues with Kalashnikovs slung across their shoulders immediately jumped up. They said that they would talk but first the elder man had a question for us. "Why does everyone call us terrorists?" he asked.

The rebel, who said that his name was Yezdin Sher, was puzzled. "The British government call us terrorists. The BBC call us terrorists."

He said: "They only call us terrorists because there are good relations between them and the Turkish government. That's why they call us terrorists."

Mountains of northern Iraq
The mountainous country is a haven for the PKK

The PKK is considered a terrorist organisation by Turkey, the United States and the European Union. It is believed to have been responsible for the deaths of thousands of civilians - Turks and Kurds - in south-eastern Turkey.

Yezdin Sher was adamant. "We have a right to defend our nationality," he said. "The Turkish government has for many years stood against the Kurds. [In Turkey] There are no schools, no Kurdish language and no rights for the Kurds.

"We have a right to be free like the Kurds of Iraq who for 50 years stood against Saddam's regime and the previous regimes. We also want freedom and we don't target any civilians," he added.

At this stage the younger and quieter of the two men spoke up. "They [the Turkish government] have special units who dress in our uniforms and kill civilians," Yilmaz Sardar said. "Then they blame us.",

The elder man, Yezdin Sher, said that he had been living in the mountains for 19 years and neither of the rebels had any intention of leaving before they had won rights for the Kurds in south-eastern Turkey.

"If the Turks cross the border we will fight them," said Yezdin Sher. "We are guerrillas. They can't do anything against guerrillas."

The afternoon was drawing to a close and the light was beginning to fall. Before we left the elder man wanted to make it clear that in his view war did not have to be inevitable.

"It is better to resolve the Kurdish problem peacefully," said Yezdin Sher. "We are ready to make a ceasefire with the Turkish government if the Turkish government accepts that. We are ready."

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7065431.stm

başka bi hikaye

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7062971.stm

Linkten tamamını okuyun. Ben bi ingiliz olsam ve olan biten hakkında hiçbir fikrim olmasa bu yazıyı okuduktan sonra "özgürlük savaşçısı" olarak aralarına katılmak isteyebilirdim. Gerçi ben bi ingilizsem rahatımı bozmazdım gider böyle romantik hikayeler çıkarırdım.
Garga
Kandil Ovası Very Happy
loserk
...
hekimusta
kanil vadisi Smile
badboyyad
Aylardır operasyon operasyon o adamlar armutmu ki hepsi birden orda dağda beklicek bi kısmı Irak'a geri inmiştir bence yani biraz beyinleri var ise.Ayrıca vurduğumuz yerlerin paralarını kendi ceplerinden vermediler yandaşları karşıladı.Yandaşları ülkeye bi girdi silahları da oldu cepaneleride. PENTAGON askeri üstünden silahlar kayboldu hemde az buz diil bi uçak dolusu.Oda en az.Uçaklar geçerken bizim askerlerin gözü önünde yardım paketlerini bırakmışlar.Bunlar ceplerinden ödemedikleri şey için bana kalırsa üzülmezler.Bombaladık ama ismine gerek yok herkezin bildiği ülke ordayken bişey ifade etmez.
palavra
insallah sag salim gidip gelirler.

Quote:
Terör örgütünü imha etmek için Irak'ın kuzeyine kara harekâtı başlatan TSK, yaklaşık bin teröristin barındığı Hakurk üçgenini adım adım tarıyor. Sınırdan yaklaşık 20 kilometre içeriye giren askerlere F-16'lar da destek veriyor.

Quote:
TSK, kara harekâtını Habur Sınır Kapısı'ndan başlattı. Kara harekâtı için başta Kayseri ve Sivas olmak üzere komando birliklerinin bulunduğu illerden sınıra on binlerce asker takviye edildi. Alınan bilgilere göre; çok sayıda zırhlı birlik Kuzey Irak'ın 6 - 9 km aralığına kaydırıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Özel Harekât, komando birlikleri ve operasyonlar için rütbelilerden kurulan timler öncü kuvvet olarak Irak'a girdi.