FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Türkiye Facebookda ilk 5'e girdi.

portal46
Quote:
Facebook’a üye Türklerin sayısı 860 bine ulaştı. Tüm dünyada 51 milyon üyesi olan sitede Türkiye, kullanıcı sayısıyla ilk beşe girdi.

Türkler, internette bir salgın gibi yayılan Facebook’u sevdi. Facebook son bir ayda Türkiye’deki üye sayısını, üç katına çıkardı. 275 bin civarındaki üye sayısı bugün 860 bini buldu.

En çok Facebook üyesi bulunan ülkeler listesinde ABD, Kanada ve İngiltere ortalama 7’şer milyon kişiyle ilk üçte yer alırken, Türkiye 1 milyon kullanıcılı Avustralya’nın ardından beşinci sırada yer aldı.

selim06: lütfen alıntılarda quote tagı kullanınız.

Kaynak :NTVMSNBC
insolent1
Az bile bence.
cavbela
biz yakında 75milyon ile temsil ederiz orda kendimizi.
palavra
malesef bos islerde hep dereceye giriyoruz

bir de tehlikeli islerde
trafik kazalari gibi
palavra
facebook kullanirken dikkat edilmesi herkesin hayrina olan bazi hususlar
kesinlikle gozardi edilmemesi gerekli.

Quote:
Facebook Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Facebook'ta bazı noktalara dikkat edilmezse Facebook ileride canınızı sıkabilir.
Şunu unutmayın, patron için Facebook"tan daha mükemmel bir radar olamaz. Dünyada Facebook"taki eylemleri yüzünden işinden olan insanlar var; birçok işyeri, okul ve kuruluşsa öğrencilerinin, çalışanlarının veya üyelerinin Facebook"a girmesini yasakladı.
Facebook üyesi binlerce kişi de "privacy-gizlilik" seçeneğini topyekün göz ardı ettikleri için sıkıntılı anlar yaşadı, başlarını belaya bile soktu… İş aramak gibi profesyonel amaçlarla da kullanılan Facebook, saf anlamda sosyalleşmeyi sağlayan son yılların en önemli internet araçlarından biri. Ancak Facebook kullanmaya yeni başlayanların, yabancıların kendilerine ait bilgileri ne ölçüde görebileceklerini tayin eden gizlilik ayarlarına önemsemeden bodoslama dalması rahatsız edici sonuçlara neden oluyor.

1.İlişki düzeyini belirleyin:
Bir kişiyi tanıyıp tanımadığınızı tayin eden 3 pozisyon var. Facebook"a girdiğinizde size göre herkes yabancıdır; "network" yani ağ, bir bölge, yer, okul veya şirket sakinlerinin oluşturduğu gruptur. Arkadaşlarınızsa karşılıklı olarak birbirinizi tanıdığınızı onayladığınız kişilerdir. Facebook"ta profilinize arkadaşlarınız gibi erişebilecek "o benim 'arkadaşımsım" ama arkadaşım değil" seçeneği yok.

2.Gizlilik ayarlarını değiştirin:
"Privacy" bir çoğunun Facebook kariyerine başladığında umursamadığı bir seçenektir. Ancak başlangıç ayarlarına göre ağınızda (network) olan herkes, size ait olan her şeyi görebilir. Türkiye"den yola çıkalım; Türk kullanıcıların büyük çoğunluğunun "kafadan" Türkiye ağına üye olduğunu düşünürsek, bu ağdaki herkes, size ait olanları arkadaşlarınız kadar görebilir. Bir ağın mensubu değilseniz, bilgilerinizi sadece arkadaşlarınız görebilir. Ama ben mesela Türkiye ağına üyeyim, o halde yapmam gereken Privacy başlığı altındaki Profile"e girip, çıkan ekranda "profile: only my friends-yalnızca arkadaşlarım" şıkkını seçmektir. Bu ekrandan e-posta adresinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde düzenlemeniz hatta "Profile" başlığı altındaki birçok maddeyi arkadaşlarınıza özel olacak şekilde ayarlamanız menfaatiniz icabınadır.

3.Facebook"da geçirdiğiniz zamanı kimse bilmesin:
"Privacy" başlığı altındaki "Newsfeed and mini feed"e mutlaka uğrayın çünkü, bu seçeneğin başlangıç ayarları, sizin Facebook"ta yaptığınız her eylemi yayımlıyor. Bu kadar küresel olmaya, Facebook başında sabahladığınızı başkalarının bilmesine gerek yok. Bu sosyalleşme ortamının, yaptığınız her şeyi herkesin görebileceği seyir defteri diye tanımlanabilecek "mini feed" adında bir özelliği var. Yani sizin mesai saatinizde Facebook"ta ne zaman, ne kadar zaman geçirdiğiniz tespit edilebilir. Şimdilik bizim buralarda tutatanak tutacak siber işyeri polisleri yok gibi, ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Bu yüzden en azından işteyken önce "privacy", ardından "news feed and mini feed"e girerek ''show times in my mini feed" seçeneğini iptal edip yaptığınız eylemlerin zamanının görünmesini engelleyin.

4.Arkadaşlarınız için gizlilik:
Başlangıç ayarlarında herkes arkadaşlarınızın listesini görebilir. Bu durum "Poke, Message and Friend Request" ayarları kısmında "Friends-arkadaşlar" seçeneğinden vazgeçerek ortadan kaldırılabilir.

5.Bir profesyonel, bir de kişisel profiliniz olsun:
Facebook arkadaşlarınızla şakalaşıp eğlenebileceğiniz bir ortam olduğu kadar, profesyonel/mesleki amaçlara da hizmet edebilir. Her ne kadar Facebook kurallarına aykırı olsa da iki profiliniz olsun, profesyonel profilde tam ad, mesleki durum, eğitim ve yalnızca sektörel bağlantılar olsun. Bu profil altında iş ve okul ağlarınıza takılın. Sulu değil profesyonel bir fotonuzu ekleyin ya da hiç eklemeyin. Kişisel ve özel profilinizdeyse isim, takma isim kullanabilrisiniz; soyadınaysa gerek yok ya da tek bir harfle ifade edin. Bu profille okul ve işyeri, meslek ağlarına bağlanmayın. Mesleki deneyiminizi paylaşmayın. İş e-posta adresinizi kullanmayın. Ve istediğiniz her şeyi yapın. Ancak iş ve özel arkadaşlarınızı birbirine karıştırmayın.

6.Herkesle arkadaş olmayın:
Şu kısacık Facebook kariyerimde en çok dikkatimi çeken şey, birçok insanın bir zombi açlığıyla arkadaş listelerini şişirme çabası oldu. Arkadaşlığa onay verdiğiniz kişilerin sizin arkadaşlarınızın bilgilerine erişebileceğini unutmayın.

7.Kimlik hırsızlığı:
Hakkınızdaki bilgileri kamulaştırmanın, kaba kimlik bilgilerinizin başkaları tarafından kullanılabilmesi riskini doğruyor ki bu bir başkasının ''sizin adınıza" başka bir sosyalleşme ortamında faaliyet göstermesi riskini doğuruyor.

8.Facebook gizlilik politikası:
Facebook ile yaptığınız anlaşma gereği, bu oluşum size ait bilgileri diğer şirketlerle paylaşabilir ya da satabilir, bunu unutmayın. Paranoyakların dikkat etmesi gereken 4 nokta
Facebook"ta size yönelik 5 erişim seviyesi bulunuyor; arkadaş, sınırlı, ağ, yabancı veya bloke…
Gizlilik ayarları oldukça karmaşık; arkadaşlarınız dışında rahatsız edilmek istemiyorsanız hiçbir ağa üye olmayın.
Duvarlara yazmak yerine özel mesaj gönderin. En kibar ifadesiyle duvar yazıları ileride size karşı delil olarak kullanılabilir.
Geçirdiğiniz zamanı ve hatta olduğunuzu kimse bilmesin…

http://ladress.blogspot.com/2007/12/facebook-kullanrken-bilmeniz-gereken-8.html
akra
bencede çok gereksiz bir site bu facebook Very Happy
maniac_ea
yakında orkutada bulaşır bizim millet
darkeagle
maniac_ea wrote:

Ne ki orkut? Bulaşayım hemen Laughing
hekimusta
[quote="portal46"]
Quote:

Türkler, internette bir salgın gibi yayılan Facebook’u sevdi. Facebook son bir ayda Türkiye’deki üye sayısını, üç katına çıkardı. 275 bin civarındaki üye sayısı bugün 860 bini buldu

Bu yazıyı nerden aldınız ya da ne zaman aldınız bilmiyorum ama az once Turkey networkune baktım ve..........

Quote:
Turkey
Network Info
Members: 1,819,370
Friends: 40
Type: Regional

tabi bu sadece Turkey networkunu seçen Türkler. Bi de genel networku secenler de var. o zaman iki milyonu geçiyor
sefilim
zaten nerede lüzumsuz birşey var orada biz birinciyiz Confused
maniac_ea
darkeagle wrote:
maniac_ea wrote:

Ne ki orkut? Bulaşayım hemen Laughing

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=orkut

ayrıca

http://www.orkut.com
Garga
Fcaebook facebook olalı böyle ilgi görmedi bence Very Happy 5. fln hikaye en seri biz kullanırız...

Örnek:Şşşt bu güzel şşşt olm geç bunu gibi çok duyuyoruz cafelerde Very Happy
S3RD4R
bendece çok gereksiz.....
kankatr
bizim özelliğimiz zaten bu, hep gereksizlerde dereceye gireriz Smile
atas_oktay
tanışıp kaynaşma olunca milletimiz dururmu hiç Razz
nagra
genel olarak söyleyemem ama; yonjayı aratmayacak gibi... şahan'ın da dediği gibi; "amele kaynıyor"
BURAK_X
atas_oktay wrote:
tanışıp kaynaşma olunca milletimiz dururmu hiç Razz
çok sıcak kanlıyızdır, insanlarla tanışmayı severiz Very Happy
ghostweb
türkiye herşeyde birinci olur msn dede büyük bi çoğunluk bizim ülkemizdenmiş Smile
nfsforever
Bu Facebook'un çıkışı gerçekten inanılmaz. Bu gidişle MySpace'i bile geçecek. Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başlandığı için hızlı bir artış oluyor...
Garga
Ama bunda da birinci olacağız buna eminm...Bnm arkadaşlarının hemn hepsinn facebook hesabı var...Hatta hiç bilgi.dan anlamam uzak dursun diyen ark.lrn bile Very Happy Neden acaba??
syktasarim
Biz Türkler olarak böyle sosyal arkadaşlık ağlarını pek sevdiğimiz için Facebook'ta da rekorlar elde etmemiz normaldir diye düşünüyorum Smile)

Allah sonumuzu hayır etsin Laughing Cool Razz
wide81
iddia ediyorum 1 aya kadar ilk üçü zorlarız daha çogu insan facebooku türkce yapmayı bile bilmiyor
sefilim
biz facebooku türkçe yapacağımıza facebook kendisini türkçe yapsın

nede olsa milletçe facebookun hatırı sayılır müşterileri arasıdaymışız baksana Very Happy

wide81 wrote:
iddia ediyorum 1 aya kadar ilk üçü zorlarız daha çogu insan facebooku türkce yapmayı bile bilmiyor
hogwartstr
facebook, netlog, hi5 gibi sitelerin çoğunluğu Türkiye'den Rolling Eyes
buyudunyasitr
Zaten çoğu türk erkeğinde netten kız bulma umudu olduğu sürece az bence. Buluyorlarda aslında ama işte...
BerkayTutal
netten bulunca ne olacak sa artık di mi yani?
RosenCruz
inanılmaz bir popülarite...anlamadım...tüm dünyada nerdeyse myspace i sildi .....rakip tanımıyor....
anilerk
fazlasıyla gereksiz bir site.
RosenCruz
özel hayatlarını statüs de dışa vurmayı seviyor artık insanlar...
hknsyn1
hakkaten takıntı yapıyo bu facebook
CaYLaKs
yaa millet msn'i unuttu faceden arkadaslarıyla konusuyor bende global bir oluşum olacak tek bir ag ve içerisinde herşeyin olacagı google adım adım bunu yediriyor ama arayüzleri pc ile ugrasmayanlara karısık geliyor bence yakında google sarıp sarmalicek Smile
Chilavert
daha çok derecelere gireriz biz bu tür boş işlerde ve giriyoruz maalesef
xCaNx
Facebook'u bende hiç sevmiyorum.Eskiden bende çok geziyodum orda.En sonunda saçmalık olduğunu anladım Very Happy
Frieker
1. olmamız gerekir