FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


coca-cola bir turke emanet

palavra
eleman kimdir nedir pek fazla bir bilgim yok ama
bir turkun dunyanin en meshur sirketlerinden birinin en tepe noktasina kadar gelebilmesi cok guzel bir olay

Quote:

Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren Coca Cola'nın zirvesine oturacak.
Dünyanın en önemli şirketlerinden Coca-Cola'yı artık bir Türk yönetecek. Şirket yönetimi, şimdiki CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell'in, 1 Temmuz 2008 tarihinde görevini Muhtar Kent'e devretmesine ilişkin önerisini kabul etti.
Coca-Cola'nın 200 ülkedeki tüm operasyonlarını yönetecek Kent, uluslararası bir şirkette zirveye tırmanan ilk Türk profesyonel unvanını da elde etmiş oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell, yaklaşık 20 yıldır beraber çalıştığı Muhtar Kent'in endüstri bilgisi, stratejik öngörüsü ve kişilerle ilişki kurabilme yeteneği sayesinde, Coca-Cola şirketini daha büyük başarılara taşıyacak donanıma sahip olduğunu belirtti. Muhtar Kent ise Coca-Cola şirketine önderlik edecek olmaktan duyduğu memnuniyeti, "Bu çok büyük bir onurdur ve yönetim kurulunun bana gösterdiği güvene minnettarım." sözleriyle dile getirdi. Kent'in eski patronu Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan ise gelişmeden mutluluk duyduğunu belirterek, "Kent, Türk gençleri için bir model olmuştur." dedi. Coca-Cola Direktörler ve Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı James D. Robinson da "Muhtar Kent, Coca-Cola'nın tüm dünyadaki işini genişleterek büyümesini sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu. Kent, 1953'te New York'ta dünyaya geldi. Babası Necdet Kent, dönemin New York başkonsolosuydu. Çocukluk yılları babasının mesleği nedeniyle New York, Bangkok, Hindistan ve Tahran'da geçti. Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdi. Babasının 'tıp oku' önerisini kabul etmedi ve İngiltere'de Hull Üniversitesi'nde iktisat eğitimi aldı. Gazetede okuduğu bir iş ilanı tüm yaşamını değiştirdi. Kent, o günleri şöyle anlatıyor: "Coca-Cola maceram 26 yaşında başladı. İş hayatına atılmaya hazırlanan her genç gibi bir özgeçmiş hazırlayıp, gazetelerdeki iş ilanlarına bakmaya başladım. Coca-Cola'nın eleman aradığını gördüm. Kalktım Atlanta'ya gittim ve burada işe başladım."

1978'de şirketin satış ve pazarlama bölümünde işe başlayan Kent, Hollanda ve İtalya'da çeşitli görevler üstlendi. 1985'te Türkiye ve Orta Asya bölgesi genel müdürlüğü, 1989'da Orta ve Doğu Avrupa bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemde şirketin Doğu Avrupa ülkelerinde çok hızlı şekilde yapılanarak halen sürdürdüğü piyasa liderliğini yakalamasını sağladı. 1995'te Avrupa'daki 12 ülkede şişeleme faaliyetlerini yürüten Coca-Cola Amatil şirketinin başına geçen Türk yönetici, 1999-2005 döneminde grubun Türk ortağı Efes İçecek Grubu'nda başkanlık görevini üstlendi. Satış pazarlama departmanında başladığı Coca-Cola'ya tam 29 yıl sonra bu sefer CEO Isdell'in istediği üzerine Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu grup başkanı sıfatıyla geri döndü. Şirketin uluslararası pazarlarda elde ettiği büyümede önemli rol üstlenen Kent, 2006'da ise Coca-Cola International başkanı olarak Kuzey Amerika dışındaki faaliyetlerin başına getirildi.


palavra

Quote:
Yıllarca işsizlerini Avrupa'ya gönderen ülke, artık uluslararası şirketlere üst düzey yönetici ihraç ediyor. Bunun son örneği; içecek devi Coca-Cola'da yaşandı. İşe kola dağıtıcılığıyla başlayan Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008'de şirketin başına geçecek. Uluslararası şirketlerde yükselen Türk yöneticiler Kent'le sınırlı değil.

Bosch'un ikinci başkanlığına, şirketin Türkiye ofisini yöneten Gürcan Karakaş getirildi. Turgay Göker, ilaç devi Roche'un Orta ve Doğu Avrupa başkanı oldu. Pfizer, stratejik pazar diye nitelediği Çin'e genel müdür olarak Ahmet Esen'i seçti. Bilgisayar işlemcileri üreten Intel Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölge direktörlüğünü Ayşegül İldeniz'e emanet etti.

Singer'i üreten SVP Holding'in sorumlu başkan yardımcılığını Hilmi Kelleci yürütüyor. Tolga Sezer ise Ortadoğu'nun en büyük içecek firması Aujan Group'un pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı.

Daha önce yurtdışından uzman ve yönetici ithal eden Türkiye'nin bir anda küresel şirketlerin ilgi odağı haline gelmesinin sırrı sık sık yaşanan ekonomik krizlerde saklı. Yabancı firmaların yönetici taleplerini karşılayan Egon Zehnder International'ın yönetici ortağı Murat Yeşildere'ye göre Türkiye'de bitmek bilmeyen ekonomik çalkantılar şirketleri zorlarken bunların üst düzey yöneticilerine tecrübe kazandırıyor. Yeşildere, düşüncesini şu sözlerle özetliyor: "Biz, bir yüzyılda yaşanabilecek kadar iniş çıkışı ve krizi on beş yıla sığdırdık. Bir anlamda krize karşı bağışıklık kazandık. Yöneticilerimiz de doların inip çıkması, terörizm ve deprem gibi krizlerden nasıl kurtulacaklarını öğrendi. Yabancı şirketler işte bu tecrübeyi transfer ediyor."

Şirketler bir yöneticiyi değerlendirirken öncelikle, ülkenin ya da şirketin içine düştüğü dar boğaz karşısında başarılı olup olamadığına bakıyor. 2004 yılından bu yana Intel'in Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörlüğü görevini sürdüren Ayşegül İldeniz, "Bizler, özellikle de 2001 ekonomik krizi döneminde Türkiye'de bu görevi üstlenmiş yöneticiler olarak kriz ortamlarına karşı sıkı antrenmanlıyız. Bu da ayrı bir know-how anlamına geliyor. Türkiye'deki kriz ortamında kazandığım tecrübe, yöneticilik kariyerimde şahsıma ciddi bir yol gösterici oldu." açıklamasını yapıyor. Microsoft'un Amerika'daki merkezinde yaklaşık 7 yıl üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra Turkcell'e genel müdür olarak dönen Süreyya Ciliv, masanın her iki tarafında bulunmuş bir isim. Turkcell yönetici ve çalışanlarının, Microsoft'ta birlikte çalıştığı ekipten hiçbir eksiğinin olmadığını belirten Ciliv, Türkiye'nin genç ve dinamik yöneticilerinin dünyadaki meslektaşları ile her alanda rekabet edebileceğini söylüyor. "Amerika'daki iş hayatımda edindiğim deneyimlere dayanarak belirtebilirim ki Türk yönetici ve çalışanlarının hırsı ve başarı azmi yurtdışındaki genel düzeyin oldukça üzerinde." diyor.

Başlangıçta Türk pazarına şirket satın alma yoluyla adım atan yabancı devler, yatırımlarını emanet ettikleri yöneticilerin performansları karşısında hayran kalırken gelecek vaat eden isimleri genel merkezlerine transfer ediyor. Bilişimden hızlı tüketim ürünlerine, akaryakıttan içeceğe kadar çok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yönetim birimlerinde Türkiye'de yetişmiş isimler öne çıkıyor. Coca-Cola, Unilever, Procter&Gamble, Pfizer gibi çokuluslu firmalar Türk yöneticilerin ağırlıkta olduğu şirketlerin başında geliyor.


yavas yavas
turklerden iyi yonetici cikar diye bir kanaat olusuyor

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=622426
loserk
evet,haberi dün Vatan gazetesinde okudum. Bir Türk olarak,kendi kanımızdan olan birinin dünyanın en önemli şirketlerinden birinin -hatta en önemli şirketinin- başına geçmesi çok gururlandırdı beni. Umalım ki bu ülkeden dünya çapında başarılı daha nice Muhtar Kent gibi insanlar yetişsin...
geyikkutuphanesi
kesin yahudidir. Masondur hatta. Olmadı amerikan ajanıdır. Yok yok süpermandir Very Happy Ne zaman böyle biri çıksa bi süre sonra yukardaki aynı söylentiler başlıyo. CocaCola yazısının tersten simetrik duruşuyla ilgili haberler maillerde dolaşmıyo muydu yaf. birden herkes pek bi sevdi cocacola yı annamadım ki. Kesin cocacolaya sempati oluştursun die türk getirdiler başa. Yok yok yahudi, aslında masonn yooook o bir süperman Very Happy
Related topics
[VAR][Help] ¿Cuanto cuesta una Coca Cola?
Coca-Cola vs. Pepsi
[???]que comiste hoy
¿Coca-Cola ó Pepsi?
[news]Apple y Coca Cola de regalo.
Coca-Cola verwijdert bewaarmiddel dat DNA-schade kan veroorz
coca cola
ever heard about the coce-cola and mentos experiment?
Cola contains Pesticides
Fifa 2007 Geldi!!!
Koka Kola değil, Kol Kola
israil vahşeti
[var]no tomen mucha coca cola, pepsi, o colas super24
Microsoft Zirvesi 2007
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.