FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Nerde Bu Özel Harekatçılar.....

nedenbe
Önceden terörist gibi dağda yaşayan özel harekatçılar vardı teröristlerin korkulu rüyası neden şimdi onlar yok meclis yeniden toplayamazmı bunları yeniden özel harekatçılar bekliyoruz bu ülkeden............
cavbela
bu sorunun hala silahla çözüleceğinimi sanıyorsun yoksa. 30 yıldır pkk var bu ülkede ve 30 yıldırda çözülemedi bu sorun.
insolent1
Ülkemizde Atatürk devrimleri tam olarak yapılabilseydi terör sorunu olmazdı.

Şimdi özel timin olması ya da Irak'a girilmesi terörü bitirmeye bilir ama teröristlerin ellerini kollarını sallayarak haraket etmelerini engeller. Her adımlarında bir kez daha düşünürler.
tufansaba
terörist gibi dağlarda yaşayanlar nedense masa başı işlerine tayin ediliyor
palavra
-teror silahla bitirilemez.butun teroristleri oldurseniz de eger terorist olusturan bir yapi varsa bir muddet sonra yenileri gelecektir.
vaktiyle ASALA problemimiz vardi.asala genis tabanli bir hareket degildi,dar bir kadrosu vardi abd nin verdigi istihbaratla militanlarinin yerini tesbit edip cogunu ortadan kaldirdik ve olay da bitti.

-dagda silahli mucadele yapan teroristler varsa,yapilmasi gereken onlarin karsisina onlardan daha iyi olan ozel harekat tipi bir yapilandirma cikartmaktir.butun dunyada bu boyledir.

-gecen yaz 21 gun de olsa askerligimi yaptim.askerlik boyunca sadece bir gun atis egitimimiz oldu 3 kursun attik.40 kisilik mangamizda 2-3 arkadas silahtan korktugu icin o atis egitimine de gelmedi.

21 gunde biz bunlari gorduk. Gercekten askerlik yapanlar (3 aylik acemi egitimlerinde 20-30 defa silah atiyorlar)
15 yil kadar once mahallemizde oturan bir ozel harekat polis memuru , 6 aylik kurslari doneminde 20.000 mermi atisi yaptigini anlatmisti.

dagda ve kuzey irakta bir kac bin tororist varsa onlari ozel harekata veya komandolara havale etmek lazim ama sehirdeki vatandasin problemleri varsa milletimizin birligi ve beraberligi icin ne yapilmasi gerekiyorsa beraber yapmaliyiz.

klasik tabir ama bunu sadece devletten beklemek te beyhude.
batida ,karadenizde oturan aileler bir yaz tatillerini doguda gecirip oradaki insanlarimizla kaynasmayi deneseler bence terorun koku kazinir.
palavra
Eski Kara Kuvvetleri Komutanı'ndan itiraf: Kürt yok dedik sorunu göremedik

Quote:
Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, terörle mücadele konusunda önemli itiraflarda bulundu. Yalman, Kürtler dilini konuşmak, şarkısını söylemek istiyordu ama biz 'Kürt yoktur' diye eğitilmişiz. Sosyal talepleri bile yıkıcı faaliyet saydık. Hem sosyal sorunu hem de terörün başlayacağını fark edemedik" dedi.

Milliyet'e mülakat veren Yalman, terörle mücadelenin üç boyutu olduğunu vurgulayarak, bunları sosyal, askeri ve siyasi boyutlar olarak açıkladı.

"Aslında Türkiye'nin sorunu henüz sosyal boyuttayken görmesi ve doğru okuması gerekirdi." diyen Yalman, "Bu yapılabilseydi sorun belki sosyal aşamadayken çözülebilirdi. Ancak, maalesef bunun yapılamadığını görüyoruz. Henüz terör boyutuna gelmeden sosyal aşamada sorun çözülebilseydi çok daha iyi olurdu." dedi.

Yalman şöyle konuştu:

"Bu açıdan baktığımızda, o aşamada sorunun 'kendini ifade' olarak tarif edildiğini görüyoruz. Dilini konuşmak, şarkısını, türküsünü dinlemek istiyor, kültürünü yaşamak istiyor.

Oysa, bizler o dönemde, 'Kürt yoktur' diye eğitilmişiz. Kürtleri, Türklerin kolu olarak görüyoruz. Ortalıkta işte dağlarda gezerken, karda yürürken kart-kurt sesleri çıktığı için Kürt denilmiştir, gibi tarifler dolaşıyor. O dönemde sosyal istekleri bile biz 'yıkıcı faaliyetler' kapsamında görüyoruz.

Bu durum iki noktayı gösteriyor:

1-Biz olayın sosyal yönünü görmemişiz, dolayısıyla sorunu zamanında görmemişiz,

2-Bir asimilasyon olmamış.

Cumhuriyet dönemindeki isyanlardan sonra 1938'den 1970'e kadar terör yok. Sosyal sorun dönemi dediğim, bu dönemdir. Tabii bu dönemde de siyasi alanda bazı illegal Kürt partisi kurma girişimleri var. Ama görünürde bir şey yok.

1970'lerden itibaren ise Doğu Devrimci Kültür Ocakları (DDKO) var. Bu da çok önemlidir. Henüz PKK gibi bir terör olayı yok. DDKO var örgüt olarak. Bu da kapatıldı ve davası yıllarca sürdü. PKK öncesinde bu tür dernekler, örgütler ve gizli partiler var. Bir şekilde sosyal-siyasal alana çıkmak, o alanda yer tutmak istiyorlar."

Sosyal önlemlerin alınması halinde sorunun bu aşamaya gelemeyeceğini vurgulayan Yalman, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Askeri dönem dediğim dönem ise 1978 yılında Fis köyünde PKK'nın kurulmasıyla başlayan dönemdir. Bu tarih terör döneminin başlangıcı olarak alınabilir. Ancak Türkiye o tarihte de bu olayı görememiştir. PKK 1978'de kuruldu ama ciddi terör eylemini 1984'te yapabildi, Eruh-Şemdinli baskınıyla.

1978'den sonra Abdullah Öcalan Suriye'ye geçti. Bekaa'da kamp kurdu. 1982-1984 arasında ciddi hazırlık yaptılar. Türkiye bunun da farkında değildi. O zaman Evren Paşa dönemi, askeri yönetim var. Ancak, Apo-PKK olayı nedir, bunlar ne yapıyorlar, hazırlıkları nedir diye ciddi bir çalışma yok. Yönetim pek ciddiye almıyor.

O dönemde bunlara 'Apocular' deniliyor. 'Apocular' diye kayıt tutulup izleniyor ama sıkı bir çalışma değil bunlar. Bana göre 1978-1984 arasındaki yönetimin bu tutumu bir hatadır. Olayın ciddiyeti 1984 Eruh-Şemdinli baskınıyla ortaya çıkıyor. PKK terörünün başlangıcı olarak bu tarih alınabilir. Bu baskınlardan sonra askeri dönem, güvenlik güçlerinin silahlı mücadelesi başladı ve uzun bir zaman devam etti. Hâlâ da devam ediyor."

ABD'nin Irak'a müdahaleye çok önceden karar verdiğini iddia eden Yalman, Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesini de bununla bağlantılıyor. Yalman şunları söyledi:

"Bence, ABD Irak'a müdahaleye çok önceden karar vermişti. Öcalan'ı paket yapıp teslim etmesi bununla ilgilidir. ABD, Irak'a müdahale ederken Kürtlere dayanmak istiyordu. Bu işi Barzani ve Talabani'nin desteğiyle yapmayı planlıyordu. Abdullah Öcalan ise Barzani ve Talabani'ye alternatifti. Bana göre ABD, Barzani'yi, Talabani'yi güçlendirmek, onların manevra alanını genişletmek için Öcalan'ı Türkiye'ye teslim etti. Barzani ve Talabani için hem Öcalan'ı alternatif olmaktan çıkardı hem de Türkiye'yi memnun etmiş oldu. Ama PKK'yı da tümüyle sıfırlamadı."

mr.emre
palavra wrote:
-teror silahla bitirilemez.

palavra wrote:
onlarin karsisina onlardan daha iyi olan ozel harekat tipi bir yapilandirma cikartmaktir

özel harekatçılar karate mi yapıcak
tufansaba
Laughing
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:
-teror silahla bitirilemez.

palavra wrote:
onlarin karsisina onlardan daha iyi olan ozel harekat tipi bir yapilandirma cikartmaktir

özel harekatçılar karate mi yapıcak

--yukaridaki yazimdada -bana gore- gayet acik bir sekilde terorun silahla bitirilemeyecegini daha koklu cozumler aramak gerektigini -emekli kk komutaniin ifadeleriyle destekli bir sekilde- izah etmeye calistim.

ama bu tedbirlerden anlamayacak,dahasi daga cikarak askerlerimize ve halkimiza kursun sikmaya devam edenler icin 3 aylik acemi askerler yerine ozel tim veya komandolarin kullanilmasinin gerektigini izah ettim/etmeye calistim.

ziya pasanin meshur beyiti ile
''nush ile uslanmayani etmeli tekdir
tekdir ile uslanmayanin hakki kotektir"

yazimi tekrar okudum bana gayet net geldi.eger yanlis anlamaya musait yerler varsa yazsaniz da bende gulsem veya duzeltip ozur dilesem. Mad
hekimusta
özel harekatcılara gerek var bence. çünkü 100 terorit için binlerce mehmetcik orada savasıyor. üstelik teroristler magarada bizimkiler meydanda. 100 teroristi oldurmek icin milyonlarca ytl harcanıyor. oldurulse feda olsun paradan yana sorun yok ama o da olmuyor. boyle olunca bence baska yontemler kullanmalıyız.