FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Osmanlı Yeniden Geliyor.........

nedenbe
Türkiye'nin yeni dönemdeki ABD-AB gibi güçlü birliklere hiç taviz vermemesi yeniden Osmanlı ruhunu mu getiriyor.Bu konuyu tartışmaya açıyorum.
insolent1
Geriye mi gideceğiz yani. Osmanlı ruhu aşıldı Türkiye doğdu.
mr.emre
nedenbe wrote:
Türkiye'nin yeni dönemdeki ABD-AB gibi güçlü birliklere hiç taviz vermemesi yeniden Osmanlı ruhunu mu getiriyor.Bu konuyu tartışmaya açıyorum.

osmanlı mı taviz vermiyordu? evet şuan osmanlı ruhu geri gelmiş durumda. izmirin işgal edileceği haberi geldiğinde izmirde halkın karşı çıkması nasıl engellenmeye çalışıldıysa şimdi de terör yüzünden acısını yaşayanlar provakatör ilan ediliyor.
palavra
Osmanli hatasiyla-sevabiyla mazi oldu.
biz osmanlinin yaptiklarina degil , hayallerine talip olmaliyiz.
osmanli isi istanbula kadar goturduyse biz roma,viyana,londra,newyork 'a kadar uzanmaliyiz. Wink

tabi bunu artik gunumuzde neredeyse tamamen demode olmus toprak isgaliyle degil,devletimizin ve milletimizin gucunu gosterebilecek vasitalarla yapmaliyiz.

hala dunya capinda bir markamiz yok.
kucuk dusundugumuz surece kucuk kaliriz.
hekimusta
osmanlı belki mazi oldu ama hala osmanlı içimizde yasıyor. onun ruhunu tasıyor birçogumuz bence. ben de onlardan biriyim mesela
geyikkutuphanesi
Very Happy
ya bu konuya cevap yazmak için baya bi boş textbox a baktım bekledim Very Happy
Ne konuda kime nasıl ne şekilde 5n1k taviz vermemişiz anlamadım. Tavizin kralını verdik.
Şu an olan nedir bilmiyorum ama ölmüş eşek kurttan korkmaza daha çok benziyor. Bu noktaya gelmeseydik bişiler başarmış olabilirdik.
palavra
hekimusta wrote:
osmanlı belki mazi oldu ama hala osmanlı içimizde yasıyor. onun ruhunu tasıyor birçogumuz bence. ben de onlardan biriyim mesela

yahya kemalin guzel bir beyti vardir

"ne harabiyim ne harabatiyim
koku mazide olan atiyim"

Quote:
Kökü Mazide Olan Âtî
Kendisine, “Sen hep maziden bahsediyorsun; sürekli Osmanlı çeşmelerini, camilerini dile getiriyorsun; sen bir harabisin, harabatisin.” diyenlere karşı Yahya Kemal, “Ne harabiyim ne harabatiyim / Kökü mazide olan atiyim.” diye cevap vermiştir. Evet, bugünü değerlendirmek için dünü bilmek iktiza etmektedir. Güçlü bir gelecek bekliyorsanız sağlam bir kökünüzün olması lazımdır. Aslında biz bugün kültür mirasımız adına geçmişten tevarüs ettiğimiz şeylerle varız. Gelecekte de varlığımız büyük ölçüde yine onlarla olacaktır. Bugün onların icmaliyle başbaşayız; gelecekte de onların tafsiliyle daha farklı bir konumda bulunacağız; daha doğrusu gelecek nesillerimiz daha farklı bir konumda olacaklar.

İşte, kültürün böyle işin içine çekici bir yanı vardır ve bunu asla hafife almamak gerekir. Biz her zaman geçmişten bize intikal eden değerlerle iç-içe bulunuyoruz. Sonra onlarda derinleşme ve onları daha bir derince ele alıp değerlendirme azmiyle, o andaki hissimize, idrakimize ve şuurumuza bağlı bir inkişafa yürüyoruz.
kriptontr
osmanlının güçlü yıllarına değil yıkılış yıllarına benziyoruz....hiç taviz vermiyomuşuz.
maniac_ea
dünyada ne politikalar dönüyor bizim gibi çoğu insanların bilmediği.
Liceneus
kriptontr wrote:
osmanlının güçlü yıllarına değil yıkılış yıllarına benziyoruz....hiç taviz vermiyomuşuz.

Güzel bir yaklaşım. Nedense anlayamadığım şey, milliyetçi kesimimizin Osmanlı tutkusu. Eğer milliyetçiysen, eğer Türk milliyetçisiysen Osmanlı olmak rahatsızlık verici olmalı bence. Çünkü Osmanlıca bile Farsça, Arapça ve Türkçe'den oluşan karma bir dil. Kültürü de bu şekilde karma. Türkiye ise kültürel anlamda Osmanlı'ya çok benziyor, kullandığımız kelimelerin çoğu ingilizce, amerika hayranlığı ve bağımlılığı hat safhada. Gönül ister ki Türklük benliğini yakalayalım; ama gelişmeler bunu yaşayamayacağımızı gösteriyor...
badboyyad
Osmanlı görünüşte yıkıldı ama içimizde ki Osmanlı ruhunu yıkamadılar yıkamazlarda.Osmanlının yıkılışı bilimini ve ilimini kaybetmesindendi.Biz daha yeni yeni eğtim alanında gelişmeye başladık şu son yıllardadaki gelişmeler bizi biraz ilerletti belki fakat Osmanlıyı yeniden yakalamak için daha önümüzde uzun yıllar var Osmanlı yeniden canlanır fakat biz halen bilim yerine başörtüsünü tartışırsak bu iş zor.Konuyu nerden nereye getirdim bence o güçlü birlikler artık Türkiye'nin gözünün açıldığından korkuyor Dünya'nın her yerine okullar yaptık.Ortadoğuyu arkamıza aldığımızı veya onların yeraltı kaynaklarını ülkemize daha ucuza akıttığımızı düşünsenize.Bana göre bunların olmaması için bize fazla tepki göstermiyorlar.Yoksa istese ekonomimiz onların elinde bizle istediği gibi oynarlar ama oynamıyorlar inşallah bunun sonu güzel biter...
akra
badboyyad wrote:
Osmanlı görünüşte yıkıldı ama içimizde ki Osmanlı ruhunu yıkamadılar yıkamazlarda.Osmanlının yıkılışı bilimini ve ilimini kaybetmesindendi.Biz daha yeni yeni eğtim alanında gelişmeye başladık şu son yıllardadaki gelişmeler bizi biraz ilerletti belki fakat Osmanlıyı yeniden yakalamak için daha önümüzde uzun yıllar var Osmanlı yeniden canlanır fakat biz halen bilim yerine başörtüsünü tartışırsak bu iş zor.Konuyu nerden nereye getirdim bence o güçlü birlikler artık Türkiye'nin gözünün açıldığından korkuyor Dünya'nın her yerine okullar yaptık.Ortadoğuyu arkamıza aldığımızı veya onların yeraltı kaynaklarını ülkemize daha ucuza akıttığımızı düşünsenize.Bana göre bunların olmaması için bize fazla tepki göstermiyorlar.Yoksa istese ekonomimiz onların elinde bizle istediği gibi oynarlar ama oynamıyorlar inşallah bunun sonu güzel biter...

çok doğru dostum sağol