FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


anayasa mahkemesi

palavra
Quote:
Tülay Tuğcu'nun emekliye ayrılması üzerine boşalan Anayasa Mahkemesi başkanlığına Haşim Kılıç seçildi. 8 yılı başkan vekili olmak üzere Yüksek Mahkeme'de 17 yıldır görev yapan Kılıç, bugüne kadar önemli kararlarda ortaya koyduğu farklı duruşla dikkat çekti.Meclis'in toplantı yapabilmesi için '367 şartı'nı getiren ve cumhurbaşkanı seçimi için 'uzlaşma' isteyen Anayasa Mahkemesi, başkanını 50 turdan sonra seçebildi. 10'ar turdan 6'ncı oylama gününde tamamlanan seçimde başkanlığa, 6 oy alan (salt çoğunluk) Haşim Kılıç seçildi. 4 yıllığına göreve gelen Kılıç'ın emeklilik süresi 2015 yılında dolacak. Seçim süreci, eski başkan Tülay Tuğcu'nun haziranda yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla başlamıştı.

Yüce Divan Salonu'nda başkanlığa seçilmesi dolayısıyla basın toplantısı düzenleyen Haşim Kılıç, "Sevinçliyim, mutluyum diyemiyorum. Çünkü terör örgütünün saldırısında şehit olan evlatlarımızın acısı içimizi yaktı. Şehit ailelerinin acısını paylaşıyor ve başsağlığı diliyorum." dedi. Anayasal kurumların, yönetici olarak gelip geçenlerin anlayışına ve arzularına göre şekillenen yerler olmadığını ifade eden Kılıç, başkan ya da üye konumunda bulunmanın, verilen kararlar yönünden hiçbir farklılık arz etmediğini kaydetti
50 turluk bir baskanlik secimi
yinede neticede tecrubeli bir baskanimizin olmasi sevindirici
mr.emre
Quote:
anayasa mahkemesi'nin refah partisinin kapatılması ve fazilet partisi'nin kapatılması kararlarında çoğunluğa karşı red oyu kullanmıştır.... üniversitelerde türban takılmasının yasaklanması kararında çoğunluğa karşı red oyu kullanmıştır.... 2001'de akp'ye başbakan erdoğan ve diğer bazı isimlerin kurucular listesinde yer almasından dolayı ihtar verilmesine de muhalif kalmıştır.... merve kavakçı'nın türbanla milletvekili yemini etmek istemesini, "herhangi bir yasada bunun yasak olduğu belirtilmemiştir" diye yorumlamıştır... son olarak, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik anayasa değişikliği paketinin iptali istemini reddetmiştir.... eşi de türbanlıdır... bu bağlamda, mevcut hükümetle her anlamda birebir uyum içindedir.... sayesinde ülkemizin bir kurumuna daha istikrar gelmiştir.


http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hasim+kilic
palavra
tam bir demokrat, gercek bir yargic
disaridan gelen baskilarla dogru bildigi seyleri terketmiyor


ve unutmayalim diger uyeler de onun baskanligini destekliyor.
mr.emre
50 turdan sonra seçildi. 2 üstteki özelliklere sahip. hangi kurum var bozulmayan daha
Related topics
kultur bakanligi buyuk odulu- sezai karakoc
Cumhurbaşkanı Adayımız
Genelkurmaydan Sert Açıklama
Ankara'da korkunç patlama
Yargıtay'dan türban serbestliğine sert tepki
Atatürk'e çirkin saldırı!
pkk ya gecit var basortusune yok
GUNCEL KONU : AKP YI KAPATMA DAVASI
supriz gozaltilar
chp nin kayip trilyonlari
chp dinleniyor!
Türban'a Elveda
türkiye tarihine yön veren kadınlar
DTP KAPATILDI!
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.