FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

referandum

palavra
uzun bir aradan sonra yeni ve muhim bir referandumla karsi karsiyayiz.
insallah cumhurbaskanligi secimi hakkinda hayirli bir duzenleme olur.

aslinda bu kadar masraf yapip referandum duzenledikten sonra bir yerine bir kac soru sormak daha mantikli olabilirdi.

bence referandumlar demokrasi bilincimizi kuvvetlendirir.Malesef azimsanmayacak ve sesi cok cikan bir guruh halki kendi haline birakirsan ya davulcuya ya zurnaciya gider mantigiyla halka sorulacak her seye karsi cikiyor.

alinacak kararin ceremesini halkimiz -yani biz -cekecekse karar surecine de dogrudan katilmamiz iyi olacaktir.
darkeagle
Ben katılamayacağım Sad

Rica etsem biriniz benim yerime hayır diyebilir mi? Razz
BURAK_X
Referandum bitti. Çoğunluğun verdiği cevap:Evet
darkeagle
BURAK_X wrote:
Referandum bitti. Çoğunluğun verdiği cevap:Evet

Buda ne kadar bilinçsiz vatandaşımız olduğunu gösterir...
mr.emre
bir günde 130 milyon ytl üzerinde para havaya uçtu. ne için? biri bu referandumun kazanımlarını bana açıklasın.
palavra
-turkiyenin gelecegi paradan daha muhim
-bir sonraki cumhurbaskaninin halkimiz tarafindan secilmesi iyi mi olacak,kotu mu olacak bunu yasayanlarimiz hep beraber gorecek. Ama en azindan kimseyi suclayamayacagiz bu kendi kararimizdi diyecegiz.
-cumhurbaskanligi secimleri hemen hemen her zaman bir kriz olmus simdi kriz olma ihtimali azaldi.
kendine guvenen aday olacak ,karari halk dogrudan verecek
-bir de neticenin boyle olacagi zaten belliydi.bu paranin zayi olmasinin en buyuk sorumlusuda malesef karari referanduma goturen bir onceki cumhurbaskanimiz.
mr.emre
palavra wrote:
-turkiyenin gelecegi paradan daha muhim
-bir sonraki cumhurbaskaninin halkimiz tarafindan secilmesi iyi mi olacak,kotu mu olacak bunu yasayanlarimiz hep beraber gorecek. Ama en azindan kimseyi suclayamayacagiz bu kendi kararimizdi diyecegiz.
-cumhurbaskanligi secimleri hemen hemen her zaman bir kriz olmus simdi kriz olma ihtimali azaldi.
-bir de neticenin boyle olacagi zaten belliydi.bu paranin zayi olmasinin en buyuk sorumlusuda malesef karari referanduma goturen bir onceki cumhurbaskanimiz.

akape bir anayasa taslağı hazırladı. ileriki günlerde onun için de bir referandum yapılacak. yeni anayasa taslağında zaten bu maddeler vardı. şimdi de çıkmışlar abddullah gülün kazanılmış hakkı var o 5 yıl değil 7 yıl yapacak diyolar. zaten siz değiştirdiniz maddeyi.
insolent1
Milletvekillerini halk seçmiyor mu ki cumhurbaşkanını milletvekillerinin seçmesini istemiyoruz.
İşte halk seçecek bundan daha güzel şey mi var diye düşüneceksek o zaman çıkan yasaları da halka götürelim halk onaylasın ya da reddetsin.
palavra
insolent1 wrote:
Milletvekillerini halk seçmiyor mu ki cumhurbaşkanını milletvekillerinin seçmesini istemiyoruz.
İşte halk seçecek bundan daha güzel şey mi var diye düşüneceksek o zaman çıkan yasaları da halka götürelim halk onaylasın ya da reddetsin.

halkin sectigi milletvekilleri bundan once secilen iki cumhurbaskaninin secildigi bir bicimde yeni cumhurbaskanini secmislerdi.(bir kismi yapilan oylamaya katilmayarak kendilerini secen halka karsi bir saygilarinin olmadigini deklare ettiler)

ama daha sonra halkin secmedigi bir takim kisiler simdiye kadar gelmis teamulleri bir tarafa birakip
oyunun ortasinda oyunun kurallarini degistirdiler.

referandum bu karmasada bir zorunluluk halini aldi.(malesef)
mr.emre
palavra wrote:
insolent1 wrote:

halkin sectigi milletvekilleri bundan once secilen iki cumhurbaskaninin secildigi bir bicimde yeni cumhurbaskanini secmislerdi.(bir kismi yapilan oylamaya katilmayarak kendilerini secen halka karsi bir saygilarinin olmadigini deklare ettiler)

ama daha sonra halkin secmedigi bir takim kisiler simdiye kadar gelmis teamulleri bir tarafa birakip

3 üstteki mesajda ki soruma yanıt arıyorum. anayasa değişikliği olmayacak mı. 130 milyon $ nerede?
darkeagle
palavra wrote:

Kararı halk doğrudan vermeyecek herkes böyle sanıp oy verdi kim iyice bilip evet dedi ki?
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:
insolent1 wrote:

3 üstteki mesajda ki soruma yanıt arıyorum. anayasa değişikliği olmayacak mı. 130 milyon $ nerede?

sorunun cevabini sayin Sezer e sormak lazim
referandumu zorunlu kilan onun tavirlariydi
insolent1
palavra wrote:
insolent1 wrote:

Kendilerini seçen halk da milletvekillerinin oylamaya katılmasını istemiyordu. Bu nedenle kendisine oy veren halka saygısızlık etmiş olacağını sanmıyorum.
Oylamaya katılmamanın sebebi iktidarın uzlaşmacı bir şekilde yaklaşmamış olmasıdır.