FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

uzayda oruc

palavra
malezyalilar kiyisindan kenarindan da olsa uzay arastirmalarina-gezilerine basladilar.hatta is oruc namaz tartismalarina kadar geldi.Bir cok eksiklikleri bulunmasina ragman malezya bir hayli gelismis bir ulke
kisi basina dusen gelir bizden fazla.
teknolojik yatirimlari cezbetmede bizden daha kabiliyetliler.

Quote:
Malezya'da dini otoriteler, uzun zamandır astronotun uzayda namaz ve oruç ibadetini nasıl yerine getireceğini tartışıyor. Ekim'de uzaya göndermeyi planladığı astronotu için bir ibadet rehberi hazırlayan Malezya İslami Gelişim Dairesi (JAKIM) oruçtan namaza uzayda nasıl ibadet edileceğine dair haftalardır süren tartışmalara son noktayı koydu. Rusya'da eğitime alınan Malezyalı astoronot doktor Muzaffer Şükür'ün Soyuz uzay aracıyla 11 günlük yolculuğu, 10 Ekim'de Kazakistan'daki Baykonur üssünden başlayacak. Malezyalı astronot Şükür, Ekim'de başlayacak bu uzay seyahatinde 20 sayfalık bu broşürden faydalanacak.
KOLAYLIKLAR VAR

Malezyalı astronot fiziki şartları dünyadan çok farklı olan uzay istasyonunda dini vecibelerini nasıl yerine getireceği konusunda bir takım kolaylıklar da yaşayacak. Ayrıca ilk gönderilecek olan Şehy Muzaffer Şükür'ün dünyaya dönmesi gerektiğinde ikinci astronot Faiz Bin Halid uzaya gönderilecek.

ORUÇ TUTABİLİR 10 Ekim'de uzay seyahatine başlayacak olan Malezyalı astronot Şeyh Muzaffer Şükür, sahur ve iftarını aracın uzaya fırlatıldığı yere, yani Baykonur Üssü'ndeki zaman dilimine göre ayarlayabilir. Orucunu açarken helal gıda bulunamıyorsa esnek olunabilir.

80 DEĞİL 5 VAKİT NAMAZ Uzay istasyonu dünyanın etrafından günde 16 kez dolanıyor. Bu, kuramsal olarak günde 80 vakit namaz kılmayı gerektirir. Ancak 5 vakit yeterli. Namaz vakitleri de Baykonur Üssü'ne göre ayarlanabilir. Yerçekimsizlikten ötürü, namaz kılarken ayakta duramıyorsa hafifçe eğilip kamburunu çıkarabilir. Ayakta duramıyorsa oturabilir, oturamıyorsa yatarak da kılabilir.

TEYEMMÜM EDEBİLİR Abdest için su yoksa toprakla teyemmüm yapabilir. Ellerini toprak ya da toprak cinsi bir şeye vurup yüz ve kollarına mesheder. Uzayda ölürse beden usule göre gömülmesi için dünyaya getirilmeli. Mümkün değilse uzayda gömülmeli.
BURAK_X
Son derece ilginç bir konu
mr.emre
Alıntı yaptığın yazı gerçektenh bu bahsettiğin broşürde yer alıyorsa bu malezyalıların hakkatten kafası çalışmıyor demektir. Bir kere 80 değil, 40 değil 5 değil sadece ve sadece

hiiç namaz kılmasına gerek yok. Çünkü seferi sayılır. Ayrıca uzaya nasıl gömecekler bilmiyorum.
BURAK_X
mr.emre wrote:
hiiç namaz kılmasına gerek yok. Çünkü seferi sayılır.
Burada sana katılıyorum demek isterdim ama tam böyle(sanak kataılıyorum) yazacakken düşündüm, adamın yeri ve zamanı müsaitse kılabilir mi acaba uzayde? diye ve çelişkiye düştüm, bi yandan dediğini doğruluyorum ama bir yandan da kafam öbür düşünceye gidiyor. En iyisi ben bunu bir sorayım Very Happy Haklı olabilirsin Emre Wink
kriptontr
palavra wrote:
malezyalilar kiyisindan kenarindan da olsa uzay arastirmalarina-gezilerine basladilar.hatta is oruc namaz tartismalarina kadar geldi.Bir cok eksiklikleri bulunmasina ragman malezya bir hayli gelismis bir ulke
kisi basina dusen gelir bizden fazla.
teknolojik yatirimlari cezbetmede bizden daha kabiliyetliler.

Quote:
Malezya'da dini otoriteler, uzun zamandır astronotun uzayda namaz ve oruç ibadetini nasıl yerine getireceğini tartışıyor. Ekim'de uzaya göndermeyi planladığı astronotu için bir ibadet rehberi hazırlayan Malezya İslami Gelişim Dairesi (JAKIM) oruçtan namaza uzayda nasıl ibadet edileceğine dair haftalardır süren tartışmalara son noktayı koydu. Rusya'da eğitime alınan Malezyalı astoronot doktor Muzaffer Şükür'ün Soyuz uzay aracıyla 11 günlük yolculuğu, 10 Ekim'de Kazakistan'daki Baykonur üssünden başlayacak. Malezyalı astronot Şükür, Ekim'de başlayacak bu uzay seyahatinde 20 sayfalık bu broşürden faydalanacak.
KOLAYLIKLAR VAR

Malezyalı astronot fiziki şartları dünyadan çok farklı olan uzay istasyonunda dini vecibelerini nasıl yerine getireceği konusunda bir takım kolaylıklar da yaşayacak. Ayrıca ilk gönderilecek olan Şehy Muzaffer Şükür'ün dünyaya dönmesi gerektiğinde ikinci astronot Faiz Bin Halid uzaya gönderilecek.

ORUÇ TUTABİLİR 10 Ekim'de uzay seyahatine başlayacak olan Malezyalı astronot Şeyh Muzaffer Şükür, sahur ve iftarını aracın uzaya fırlatıldığı yere, yani Baykonur Üssü'ndeki zaman dilimine göre ayarlayabilir. Orucunu açarken helal gıda bulunamıyorsa esnek olunabilir.

80 DEĞİL 5 VAKİT NAMAZ Uzay istasyonu dünyanın etrafından günde 16 kez dolanıyor. Bu, kuramsal olarak günde 80 vakit namaz kılmayı gerektirir. Ancak 5 vakit yeterli. Namaz vakitleri de Baykonur Üssü'ne göre ayarlanabilir. Yerçekimsizlikten ötürü, namaz kılarken ayakta duramıyorsa hafifçe eğilip kamburunu çıkarabilir. Ayakta duramıyorsa oturabilir, oturamıyorsa yatarak da kılabilir.

TEYEMMÜM EDEBİLİR Abdest için su yoksa toprakla teyemmüm yapabilir. Ellerini toprak ya da toprak cinsi bir şeye vurup yüz ve kollarına mesheder. Uzayda ölürse beden usule göre gömülmesi için dünyaya getirilmeli. Mümkün değilse uzayda gömülmeli.

malezyalı oraya rus uzay mekiğiyle gidecek.bana kalırsa bilimsel araştırma için değil "ilk müslüman astronot "u yollamanın o büyük (!) şanını kazanmak için.
Ve bu dini konuların nasıl magazinleştirildiğine bayağılaştırıldığına bakın.Bilimsel araştırma yapılacak olsa uzaya götüreceği inançları değil uzaydan getireceği bilgiler konuşuyor olurlardı ..Beatrice Saubin'in sınama adlı kitabını tavsiye ediyorum.Bu gelişmiş(!) İslam ülkelerindeki kokuşmuşluğu yaşayarak anlatıyor.

http://www.dharmayayinlari.com/V1/Pg/BookDetail/Number/9801
darkeagle
Böyle bir şey yok gerçekte. Malezyalılar astronot gönderecekken dini ayrıntıya katmıyorlar.
palavra
-Seferi durumda namaz icin hemen hemen her evde bulunan ilmihallerden birini kontrol edebilirsiniz.

-evet,ruslarin teknik imkanlarini kullanarak gidiyor ama en azindan gidiyor.biz de onlar gibi amerikalilarin veya ruslarin imkanlarini kullanarak birini gonderseydik elestirmeye hakkimiz olurdu

-bu astronatun ibadet mevzu konusulan onlarca mevzudan sadece biri ilgili kisiler teknik mevzulardada en azindan ibadet mevzunda oldugu gibi tartismalar duzenliyorlar

-malezyada her sey mukemmel degil bir suru eksiklikleri,yanlisliklari var ama cesaretle problemlerin uzerine gidebiliyorlar.

-bir ulkeyi yargilarken bir kisinin sahsi tecrubeleri tek olcu olarak kullanilmamali.Bir arap tanidigim vardi mesela istanbul havaalanina indigi ilk gun bindigim taksi soforu tarafindan aldatildigini anlatmisti.onun gozunde istanbuldaki butun taksiciler sahtekar.

-malezya bir mozayik ulkesi her ne kadar dinin ulkede ciddi bir yeri olsada nufusun sadece %60 i musluman digerleri budist,hristiyan yada hindu.
bizim gibi %99 musluman bir ulke degil Wink

----------biz uzaya bir astronot gonderseydik bizde neler tartisilirdi sizce.

-bir turk nasil kebapsiz yasayacak
-uzayda kokorec yenebilirmi
-lig maclarini nasil takip edecek
-uzaya gitmeye layik en buyuk turk kim(polat ,cakir,ridvan,basbakan,..........)
insolent1
palavra wrote:

Very Happy

-Abi sigaraları da getirin.
-İçkiyi kameralar görmesin sakın.
-Orada hatun var mıdır?

Very Happy
Bunlar da cabası.
Kleopatra
eğer gerçekse bişey demiyorum teşekkürler
kriptontr
palavra wrote:
-Seferi durumda namaz icin hemen hemen her evde bulunan ilmihallerden birini kontrol edebilirsiniz.

-evet,ruslarin teknik imkanlarini kullanarak gidiyor ama en azindan gidiyor.biz de onlar gibi amerikalilarin veya ruslarin imkanlarini kullanarak birini gonderseydik elestirmeye hakkimiz olurdu

-bu astronatun ibadet mevzu konusulan onlarca mevzudan sadece biri ilgili kisiler teknik mevzulardada en azindan ibadet mevzunda oldugu gibi tartismalar duzenliyorlar

-malezyada her sey mukemmel degil bir suru eksiklikleri,yanlisliklari var ama cesaretle problemlerin uzerine gidebiliyorlar.

-bir ulkeyi yargilarken bir kisinin sahsi tecrubeleri tek olcu olarak kullanilmamali.Bir arap tanidigim vardi mesela istanbul havaalanina indigi ilk gun bindigim taksi soforu tarafindan aldatildigini anlatmisti.onun gozunde istanbuldaki butun taksiciler sahtekar.

-malezya bir mozayik ulkesi her ne kadar dinin ulkede ciddi bir yeri olsada nufusun sadece %60 i musluman digerleri budist,hristiyan yada hindu.
bizim gibi %99 musluman bir ulke degil Wink

pekala. belki kitabın etkisinde kalarak yargısız infazda bulundum.Peki uzaya giden bu masum malay , rusların ve amerikanların yolladığı astoronotların araştırmadığı hangi bilgileri araştıracak?
mr.emre
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7353010.asp?gid=180&sz=53363
palavra
kriptontr wrote:
belki kitabın etkisinde kalarak yargısız infazda bulundum.Peki uzaya giden bu masum malay , rusların ve amerikanların yolladığı astoronotların araştırmadığı hangi bilgileri araştıracak?

ciddi bir arastirma yapacagini zannetmiyorum ama uzaya birinin gitmis olmasi bile tek basina bir arastirmadir.Yani malazya uzay arastirmalari birimi uzaya gitmis bir astronotun uzerinde uzay gezisinin bir insan uzerinde nasil etkiler yaptigini inceleme firsati bulacak.

uzay gezisi yapmis bir astronotlari olmus olacak,yarin birgun kendileri uzay araci yapabilirlerse ellerinde tecrubeli bir eleman olmus olacak.

bu vesileyle ruslarin teknolojisine asinalik kazanilmis olacak.

daha cinliler de yakin bir zamana kadar bu seviyedelerdi ama simdi yaptiklari uzay arastirma-denemeleriyle amerikalilarin bile gozunu korkutuyorlar.Daha gecende dunyadan attiklari bir fuze ile uzayda artik kullanilmayan bir uyduyu vurmuslardi.buda demektir ki ne zaman isterlerse herhangi bir amerikan uydusunu da vurabilirler.
cafein
insanoglu sinir tanimiyor iste bunun orneklerini her gecen gun gorebiliyoruz:D
palavra
http://www.yenisafak.com.tr/diziler/?t=27.09.2007&c=11&i=71328

malezya li kadinlar hakkinda

GELENEKTEN MODERNE MALEZYA KADINI - 4 / AYŞE BÖHÜRLER - ASLIHAN EKER

yenisafak ta yeni yayinlanan bir dizi yazi.
mr.emre
palavra wrote:
http://www.yenisafak.com.tr/diziler/?t=27.09.2007&c=11&i=71328

malezya li kadinlar hakkinda

GELENEKTEN MODERNE MALEZYA KADINI - 4 / AYŞE BÖHÜRLER - ASLIHAN EKER

yenisafak ta yeni yayinlanan bir dizi yazi.

Quote:
ANAYASA ile başladık, biliyorsunuz Malezya’da karar kıldık. Bu arada kafa karıştıracak ne kadar beyan, yazı, iddia, röportaj varsa hemen hepsini okuduk. Ve sonunda; Malezya’yı gidip gören, orada yaşamın hiç de kötü olmadığını söyleyen, kadınların mutlu ve başarılı yaşam hikáyelerini anlatanlar da dahil, yazılmışlardan bir seçme yapalım dedik...

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7390609.asp?yazarid=1&gid=61&sz=83837
mr.emre
Quote:
Seksi şarkıcı Beyonce Knowless'ın 1 Kasım'da Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da vereceği konser, ülkenin giysi kurallarına takıldığı için iptal edildi. Organizatörler, önceki gün konserin yapılmayacağını açıkladı. Ulusal Malezya Öğrenciler Birliği, geçen ay yaptığı 10 bin kişilik gösteride, sahnede seksi giysiler giymeyi tercih eden Beyonce'nin, gençliğin ahlakını bozacağını belirtmiş ve güzel şarkıcının kapalı giysilerle sahneye çıkmasını istemişti. Beyonce, Malezya yerine 5 Kasım'da Çin'de sahne alacak.
hekimusta
tam zamanında açılmış bir konu bence. tebrikler walla. konu oruç tutulup tutulmamasından ziyade saçma malezyalılaşma tatışmalarının olduğu bir zamanda açıldığı için ayrıca tebrik ediyorum. ellerine sağlık
palavra
hekimusta wrote:
tam zamanında açılmış bir konu bence. tebrikler walla. konu oruç tutulup tutulmamasından ziyade saçma malezyalılaşma tatışmalarının olduğu bir zamanda açıldığı için ayrıca tebrik ediyorum. ellerine sağlık

bizim
malezyalilasmamiz
iranlilasmamiz
pakistanlilasmamiz
araplasmamiz

"bunlari sahsi tecrubelerime dayanarak soyluyorum."
bana gore mumkun degil, daha once pakistanda bir yil kalmistim simdi de malezyaya yakin bir yerdeyim tanidigim-gordugum bir cok malezyali var .

isin bir yonu teknoloji ve modernlik istisna olarak -kultur planinda-
avrupalilasmamiz da pek mumkun degil.

amerikada calisan bir cok arkadasim milletin yeterli maddi gucu olmayandan cuzzamlidan kacar gibi kactigini anlatmisti.oralarda dusenin dostu olmazmis.
ama
darda kalmisa yardim bizim iliklerimize kadar islemis bir haslet. her ne kadar son zamanlarda biraz solsa bile boyle bir hasleti kimse bu toplumdan sokup atamaz.
Kleopatra
Başbakan Recep Tayip Erdoğan zaten basındada söledi Türkiye Malezyalaşmıyor bu iddaa bir kaç kişi tarafından çıkarılmıştır gibi bişey söledi
geyikkutuphanesi
Türkiye Malezya olsun o zaman Very Happy Ne die tırsıyolar canımm.. Adamlar bizden iyiymişşş
darkeagle
geyikkutuphanesi wrote:
Türkiye Malezya olsun o zaman Very Happy Ne die tırsıyolar canımm.. Adamlar bizden iyiymişşş

Olacaksa Malezya olsun...
tufansaba
Quote:
Uzayda Kıble Nasıl Bulunur?

Malezyalı yetkililerin uzayda nasıl ibadet edileceğine dair bir kitapçık hazırlamasıyla dünya gündemine gelen Muszafar Shukor'un, uzay yolculuğunun bugün bir aksilik plmazsa gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Shukor, dünkü basın toplantısında bu yolculukla 'Uzayda Allah'a daha yakın olacağım ve kendimi Allah'a daha yakın hissedeceğim' diye konuştu.

Malezyalı astronot, uzayda nasıl ibadet edeceğine yönelik sorulara ise net bir cevap vermekten kaçınırken, uzayda oruç tutan ilk insan olarak tarihe geçeceğini belirtti.
undergroundking_tourus
aga bayrağını dikemeyeceğin yere elin teknesinde maymun gibi gitmeyecen....
isteyen araştırır yolunu bulur davul zurna içinde yapar ibadetini, işi reklam olan sivrisineği bahane eder yorganı yakar...
ne yani gurur mu bu sscb artığı gemilerle uzaya yollanmak ,sonra islam alemine bunu yamamak...
palavra
haklisin en guzeli her seyi kendi imkanlarimizla yapmak

ama

buyuk basarilarin hepsi daha ufak basarilarin birbirine eklenmesiyle olusur.
tamamen kendi imkanlarimizla uzaya cikalim diye beklersek daha cok bekleriz

ama abd nin rusyanin imkanlarini bir olcude kullanip , uzaya gidecek insanlarimizi oralarda egitip ,daha sonrada bu tecrube sahabi insanlarimizla kendi deneylerimizi yapmamiz daha mantikli gibi geliyor bana.

kimse uzaya gonderilen bu malezyaliya dunyalar fatihi muamelesi yapmiyor ama en nihayetinde buda bir adim, hemde ciddi bir adim

yapamadigimiz bir seyi yapanlari olculu bir sekilde takdir ediyoruz
undergroundking_tourus
no problemo dostum o zaman...
kriptontr
Kleopatra wrote:
Başbakan Recep Tayip Erdoğan zaten basındada söledi Türkiye Malezyalaşmıyor bu iddaa bir kaç kişi tarafından çıkarılmıştır gibi bişey söledi
hep en doğrusunu bilir ve onu söyler zaten
kriptontr
tufansaba wrote:
Quote:
Uzayda Kıble Nasıl Bulunur?

Malezyalı yetkililerin uzayda nasıl ibadet edileceğine dair bir kitapçık hazırlamasıyla dünya gündemine gelen Muszafar Shukor'un, uzay yolculuğunun bugün bir aksilik plmazsa gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Shukor, dünkü basın toplantısında bu yolculukla 'Uzayda Allah'a daha yakın olacağım ve kendimi Allah'a daha yakın hissedeceğim' diye konuştu.

Malezyalı astronot, uzayda nasıl ibadet edeceğine yönelik sorulara ise net bir cevap vermekten kaçınırken, uzayda oruç tutan ilk insan olarak tarihe geçeceğini belirtti.

İnşallah hazır gelmişken yanına alır seni shukor Very Happy
palavra
Quote:
Malezya'nın ilk astronotu ortopedi cerrahı Muzaffer Şukor, iki tecrübeli Rus kozmonotuyla dünyaya döndü.

Rus uzay merkezinden verilen bilgiye göre, Dünya'ya yakın konumda, Yer yörüngesinde ortalama 400 km irtifada yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) Rus Soyuz uzay aracıyla ayrılan Malezya'nın ilk astronotu ortopedi cerrahı Muzaffer Şukor, UUİ'nin kaptan pilotu Rus kozmonot Fyodor Yurçihin ve Rus kozmonotu Oleg Kotov'la birlikte Yer'e indi. Üç uzay adamı Kazakistan'ın bozkırına araç paraşütüyle başarılı yumuşak iniş yaptı. Soyuz, UUİ'nin Malezyalı ilk ziyaretçisi Muzaffer Şukor'la istasyonda 6 aydır görev yapan kozmonotlar Yurçihin ile Kotov'u UUİ'den Yer'e üç saatte getirdi. Malezyalı astronot, Soyuz uzay aracı UUİ'ye 12 Ekim'de gelmişti. Malezyalı astronot, ülkesinde başkent Kuala Lumpur'da aynı zamanda üniversite öğretim üyesi. Moskova, Cihan

Liceneus
uzayda oruç konusunu tartışacak kafayı bırakmazsak bu konuyu uzayda irdeleyecek teknolojiyi de yakalayamayız.