FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Milli Takım'a Turkuaz Forma

maniac_ea
Quote:
Nike firması son günlerde polemik haline gelen milli takım forması ile ilgili açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Nike'ın diğer ülke federasyonlarıyla olduğu gibi Türkiye Futbol Federasyonu'yla sponsorluk ilişkisi kapsamında, kararlaştırılan dönemlerde gerçekleştirilen forma yenileme görüşmeleri yapılmaktadır. Bu toplantılar, Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerinin katılımıyla, aşamalı olarak ve her aşaması tarafların sözleşme şartları çerçevesinde karşılıklı mutabakatı ile gerçekleştirilmektedir.

Yeni dönemdeki Türkiye Milli Takım formasıyla ilgili olarak Nike: "Futbolseverlerin klasik "kırmızı"ya olan tutkusunu paylaşıyoruz. Türk Milli Futbol Takımı'nın iç saha forması da buna göre klasik kırmızı olarak tasarlandı. Dış saha formasıysa beyaz üzerine turkuaz detaylar içermektedir"

Nike, sponsor olduğu tüm diğer ülke federasyonlarıyla yapmış olduğu gibi iç ve dış saha formalarının tasarımlarını Türkiye Futbol Federasyonu'yla beraber karara bağlamıştır. 14 ay önce üzerinde çalışmaya başlanılan her iki tasarım da gelecek aylarda lanse edilecektir.

TFF FORMA KONUSUNDA PLANLANAN TAKVİMİ UYGULAYACAK

Fenerbahçe'nin yeni forma tasarımında turkuaz rengini tercih etmesi sonrası yaratılan tartışmalarla Federasyon ise şu açıklamayı yaptı:

Türkiye Futbol Federasyonu, NIKE ile yaptığı teknik sponsorluk anlaşması çerçevesinde, belli periyotlarla eşofman, forma ve şortlar üzerinde farklı tasarımlara gitmekte ve çağdaş bir dizayn anlayışını benimsemektedir.

Nıke ile 14 ay öncesinde başlayan yeni tasarımlarla ilgili görüşmeler, bu yılın başında son şeklini almış, karşılıklı olarak mutabakata varılmıştır. Bu mutabakata göre, Türk Mili Takımı'nın iç saha forması klasik kırmızı renkte, dış saha forması ise beyaz üzerine turkuaz detayları içerir biçimde tasarlanmıştır. Milli Takımın, eşofman ve kamp giysilerinde de turkuaz detayların yer alması karara bağlanmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun ufku, kulüplerimizin belirlenen ana renkleri dışında, diledikleri rengi tercih etmeleri ve buna göre malzeme ürettirmelerini bir tartışma konusu yapacak sığlıkta değildir.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun NIKE ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, Türk Milli Takımı aylar öncesinden belirlenen renk ve dizayndaki formaları, planlanan takvime göre kullanacaktır.
nfsforever
Hiç alışamadım şu turkuaz formalara...
tuncadogus
bence hiçbir farkımız kalmadı diğer ülkelerin formalarıyla eskiden ne güzel bir band vardı formamızın üstünde
Garga
Ben googleda da arattım nasıl bir forma ya merak ettim biri resmi koyarsa sevinirim...
BURAK_X
Bizim rengimiz Kırmızı Beyaz, Turkuaz değilki! Birileri bu işe bi el atmalı canım Smile
maniac_ea
BURAK_X wrote:
Bizim rengimiz Kırmızı Beyaz, Turkuaz değilki! Birileri bu işe bi el atmalı canım Smile


Turkuaz rengi zamanında türkler bulduğu için diğer ismide zaten türk mavisidir ki bazı milli takımlar bayraklarında olmayan renklerde formalar yapıyor

hollanda: turuncu
italya: mavi

aklıma bunlar geldi şimdilk bi kaç tane daha var
BURAK_X
maniac_ea wrote:
BURAK_X wrote:
Bizim rengimiz Kırmızı Beyaz, Turkuaz değilki! Birileri bu işe bi el atmalı canım Smile


Turkuaz rengi zamanında türkler bulduğu için diğer ismide zaten türk mavisidir ki bazı milli takımlar bayraklarında olmayan renklerde formalar yapıyor

hollanda: turuncu
italya: mavi

aklıma bunlar geldi şimdilk bi kaç tane daha var
Hmm. İlginç. Sağol bilgi için
maniac_ea
ama benim istediğim milli takım forması beyaz ay-yıldızlı forma ve kırmızı beyaz forma turkuazda yapılıcaksa 3. forma olrak yapılsın daha iyi olur.. yada beklicez artık nike turkuazı beyaz formaya nasıl yaptı...
maniac_ea
işte turkuaz forma!

mr.emre
forma'dan çok t-shirt'e benziyor.
loserk
bence hiç güzel olmamış Sad herhangi bir ülke bile kendi bayrağını koyup,rahatlıkla giyebilir... keşke milletimizi yansıtan bir forma olsaydı
darkeagle
Forma mı şimdi bu?

Eee hani bunun Türkiye ile alakası?
cavbela
turkuaz renginden hep nefret etmişimdir özelliklede açık olanından bu formaları giyen bi takımın maçını izlemeye tahamul edemek valla:)

not: denizin rengi yani koyu turkuaz istisnadır benim için:)
BURAK_X
güzel olmuş, ama bir tişört olarak, forma olarak iç açıcı değil...
hekimusta
papuayeniginenin forması bile bence bundan daha güzel Idea
portal46
TÜRKİYE NİN FORMA RENGİ KIRMIZI BEYAZDIR VE ÖYLEDE KALMALIDIR.
TURKUAZ vs. Yakışmaz bize
maniac_ea
evet forma resmilik kazanmıştırQuote:
Türk Milli Futbol Takımı'nın sponsoru Nike, dış sahada giyilmek üzere millilerimiz için yepyeni bir forma tasarladı. Bundan böyle Türk Milli Futbol Takımı, deplasman maçlarında Türkiye'nin geleneksel mimarisinin en önemli unsurlarından çinilerin rengi olarak bilinen ve tüm dünyada adı Türk halkı ile birlikte anılan turkuaz renkli formalarla çıkacak.

Türk kültürünün simge rengi turkuaz tonları ile beyazın bir arada kullanıldığı yeni forma, futbolcunun sahada en rahat şekilde mücadele etmesine olanak tanıyan incelikli bir teknolojinin ürünü olarak ortaya çıktı.

Formanın üst kısmı beyaz üzerine turkuaz tonda modern bir yaka ile omuzlardan ve her iki koldan aşağıya inen turkuaz ince şeritten oluşuyor. Göğsün sol tarafında ise Türk bayrağı yer alıyor. Boynun arka kısmında "Türkiye" yazısı, iç kısmında ise ülkenin çeşitli tarihi eserlerindeki çini desenlerinden esinlenmiş geleneksel Türk mozaiği yer alıyor. Tamamen turkuaz renkte tasarlanan dış saha şortlarının yanı sıra üst kısmında ince beyaz şeritlerin bulunduğu turkuaz renkli çoraplar da yeni formanın en önemli parçaları. Formaların üzerinde yer alan numaralar ve harfler Türkçe karakterlerle yazılmış olup yine Türkiye'nin tipik mimari ve tekstil tasarımlarının derin izlerini taşıyor. Yeni forma, gerek tasarımı gerekse üretiminde kullanılan malzemenin niteliğiyle sahada mücadele veren millilerimizin mücadele performanslarını artıracak özelliklere sahip. Bu özelliklerden biri, formanın vücuda oturan ve vücut üzerinde daha sıkı bir görüntü verecek şekilde tasarlanmış olması. Futbolcumuzun oyun içerisinde rakip tarafından tutulup, çekilmesini zorlaştıran yeni formanın arka kısmında da vücuda hava aldıran ve serin tutan ergonomik bir ağ bulunuyor.

Deplasman maçlarına beyaz-turkuaz renk kombinasyonu ile çıkacak olan Türk Milli Takımı'nın kendi evindeki maçlarda giymesi için tasarlanan klasik kırmızı renkli forma da pek yakında lanse edilecek. Türk halkının tutkuyla bağlı olduğu kırmızı renk, millilerimizi ve taraftarlarımızı iç saha maçlarında ateşlemeye devam edecek.

Türk futbolunun parlayan yıldızı ve Milli Takımın başarılı oyuncusu Arda Turan, turkuazın Türkiye ile özdeşleşen bir renk olduğunu, yeni formayı çok beğendiğini ve Türkiye'yi diğer ülkelerden ayıracak bir özellik olduğunu söylüyor.

Turan, şöyle devam ediyor:
"Herkesin bizi formalarımızdan hatırlayacağı yepyeni bir tasarımla karşı karşıya-yız. Bu formamızla güzel başarılara imza atacağımızı düşünüyorum. Türkiye Milli Takımı'nı bu formayla izlemek halkımızın da çok hoşuna gidecektir. Formanın bana kendimi nasıl hissettirdiği gerçekten performans açısından çok önemlidir. Çünkü futbolcular maça psikolojik olarak da hazırlanmak zorundalar. Forma ile kendimi iyi hissetmem gerçekten performansımı da etkileyen, çok önemli bir unsur. Ben, milli takım formamı ne zaman giysem çok heyecanlanıyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Bana çok güzel bir his veriyor. Kendimi daha iyi hissediyorum ve maça daha iyi konsantre oluyorum."

Arda Turan yeni formanın vücuda oturan, daha dar kesimli olmasının da bir avantaj olduğunu düşünüyor:
"Milli takımın yeni formalarının dar olması çok büyük bir avantaj. Futbolda saniyelerin hatta saliselerin çok önemli olduğunu biliyoruz. Formanın darlığı rakibin seni çekmesini engelliyor. Bunlar skorları değiştirebilecek hareketler. Nike'ın tasarladığı yeni forma bize büyük bir avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum"
geyikkutuphanesi
ardaya bak beaa Very Happy Kız olsam ... neyse Laughing
maeglin20
geyikkutuphanesi wrote:
ardaya bak beaa Very Happy Kız olsam ... neyse Laughing


Ehehe tutmayalım seni Very Happy
palavra
artik resmilestigine gore hayirli olsun demekten baska bir care yok
tuncadogus
hiç hoşuma gitmedi tişört mü degil mi belli degil
insolent1
Arda konuşmasında turkuaz formanın Türklüğü öne çıkaracağını söylüyordu.

Her ne kadar Türkiyenin renkleri ile çelişse de forma güzel görünüyor.

Aslında kırmızı beyaz ile de çok güzel formalar da tasarlanabilirdi. Belki kimilerimizin aklında
kırmızı ve beyaz forma tasırmaları bile vardır.

Neyse en azından deplasmanda giyilecek ve değişik bir havası var.
badboyyad
Bence böylesi daha iyi.Çünkü bizim bayrağımızın üstündeki kırmızı beyaz renklerin önemi diğer ülkelerin ki gibi dandik bi anlam taşımıyor.O renklerin gökte dalgalanması gerekir.Fubolcuların üstünde çamur olması değil futbolcu yere düşüp yuvarlanınca bizim bayrağımızda yuvarlanıyor.Biz diğer ülkeler gibi bayrağımızı yerlerde süründürmeyiz ona saygımız var bence tamamen kaldırılmalıdır.
Related topics
[help]Help!! Como Bloquear El Messenger ??
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Japonya ve Türkiye nin milli suur anlayisi
mehmet okur all-stara aday
Goal United
Nova forma de gerar eletricidade sem poluir
Hangi takimliyiz
formamı geri ver!
DÜNYA'NIN GÖZÜ KADIKÖY'DE!
Besiktas Holosko'yu Aliyor
Bobo'ya Büyük Onur
Milliler tarih yazdı
Türkiye-Almanya Euro 2008-Yarı Final
Fenerbahçe 2008 - 2009 Sezonu futbol takımı formaları
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.