FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Süper hızlı İnternet

maniac_ea
Quote:
Newsweek dergisinin haberine göre, Güney Kore ve Japonya'da geliştirilen "optik geniş bant" internet erişimiyle 4.7 gigabyte büyüklüğünde bir filmi 6 dakikada indirmek mümkün olacak.

İnternetteki veri çokluğuna karşın bağlantı hızların düşüklüğü, özellikle Türkiye gibi internet erişiminin alınan hizmete oranla çok yüksek olduğu ülkelerde büyük bir sorun iken Japonya ve Güney Kore bağlantı hızı konusunda devrim yapmaya hazırlanıyor.

Mevcut klasik geniş bant internet bağlantılarında büyük fotoğraf, müzik ya da film indirmek oldukça uzun zaman alırken, yeni geliştirilen "optik geniş bant" internet dünyasında yeni bir çığır açacak.

Süper Hızlı İnternet
Newsweek dergisinin "Süper hızlı internet" olarak nitelendirdiği bu yöntemin fiber kablolarla evlere internet hizmeti olduğu kaydediliyor. Söz konusu iki ülkede çok sayıda insan tarafından kullanılmaya başlanan bu bağlantının saniyede 100 megabitlik bir hız sunduğu kaydediliyor. Bu bağlantı, varolan erişim hızının 20 katından daha yüksek bir erişim hızı vaat ediyor.

Optik geniş bant sistemi ile normalde yaklaşık 2 saat süren 4.7 GB boyutundaki bir filmin bilgisayara indirilmesi sadece 6 dakika sürüyor.

Hollywood Kaygılı
Ancak pek çok internet kullanıcısı için rüya gibi gelen bu bağlantı hızından rahatsızlık duyan kesimler de bulunuyor. Asya'da bulunan DVD oynatıcı üreticileri, bir filmi 6 dakikada indirebilen hiç kimsenin bir DVD oynatıcıya ihtiyacı olmayacağına inanıyor.

Bu bağlantıya sahip kişilerin yasadışı yollardan film indirebileceği inancı, Hollywood tarafında ise fikri haklar açısından kaygı yaratıyor.

Hayrullah Canbazoğlu
CHIP Online

chip.com.tr

millet 4.7 gb'lık filmleri 6 dkda indirmeye başlıcak biz hala 6 dk'da 1-2 şarkı indirelim
tuncadogus
ilk bana gelen mailin başılığını okuyunca heyecanlanmıştım oysaki...
reddark
türkiyede de bu var özel yerler için yani üniversitelerde 6 dk da bi film indirnmek mümkün yada en azından bizim ünv için gecerli bişiy...ama kişisel olunc vermiyolar...sebebi ne olaki?
tufansaba
Üniversiteler T1 veya T3 bağlantı tipini kullanıyor diye biliyorum

adsl değilde hdsl udsl gibi bir sistemi vardı yazıyı bulamadım Laughing

T1 > 1544 Mbps T3'ü bulamadım yine Very Happy
mr.emre
reddark wrote:
türkiyede de bu var özel yerler için yani üniversitelerde 6 dk da bi film indirnmek mümkün yada en azından bizim ünv için gecerli bişiy...ama kişisel olunc vermiyolar...sebebi ne olaki?

ttnet'ten kablo çekebileceksen kullanabilirsin.

bu arada konu sanırım internethaber'den alınmış. çünkü aynı cümleler chip.com.tr sayfalarının geçen yılın mayıs ayında süslüyorlardı.
Garga
Ya ne hız var ya ben de umutlandım ha Very Happy

Neyse torunlarımla girerim artık bu hızla internete Very Happy
darkeagle
Garga wrote:
Neyse torunlarımla girerim artık bu hızla internete Very Happy

Sizin nesil çok şanşlı dersin türk telekom reklamında oynarsın...
palavra
en sonunda bırazcık bır duzelme oldu herhalde
hız ve fıyat lıstesınde.

gelısmıs ulkelerle karsılastırınca bır haylı gerıdeyız ama bır cok ulkede durum bızden daha kotu.
kriptontr
tekele rakip olmaz
ttnet kıyak yapmaz
bosuna beklemeyin dostlar
pauldan adam olmaz :Ç
BURAK_X
kriptontr wrote:
tekele rakip olmaz
ttnet kıyak yapmaz
bosuna beklemeyin dostlar
pauldan adam olmaz :Ç
Hehe, güzelmiş bu Very Happy