FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Hentbol Hakkında Neler Biliyoruz?

tuncadogus
Hayatınızda hiç hentbol nedir diye araştırma yaptınız mı ya da bir hentbol maçına gittiniz mi?Ben çok merak ediyorum.Spor sadece futboldan ibaret değil.
BURAK_X
tuncadogus wrote:
Spor sadece futboldan ibaret değil.

Bencede. Ama sanki boş mesaj atmışsın gibi? Think
mr.emre
yakın arkadaşım okul hentbol takımındaydı. Türkiye'de geleceği yok.
kitaksi
spor tabiki futboldan ibaret değil ama hentbolunda nekadar kitlerleri pesınden sürüklediği belli
loserk
tuncadogus wrote:
Hayatınızda hiç hentbol nedir diye araştırma yaptınız mı ya da bir hentbol maçına gittiniz mi?Ben çok merak ediyorum.Spor sadece futboldan ibaret değil.


hiç Forum Kuralları okudunuz mu peki? yarın öbür gün "Basketbol Nedir?", "Tenis Raketi Neden Ovaldir?", "Bilmem Kaç Adımda Snooker" diye başlıklar açılmasına önayak olmayınız...
tufansaba
hiç bir aktive yapmadığımız beden eğitimi adlı derste bize verilen ödevlerden bir tanesi not vermek için Laughing hentbol u araştırın gelin demişti ve birde zorla hentbol maçına gittik gitmezsek o dersin zayıf olacağını söylenmişti(daha hazırlıktık korkmuştuk Very Happy) Laughing
tuncadogus
O zaman Doldururuz Wink

Quote:
, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Maç içinde sınırsız oyuncu değişiklik yapılabilir. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbolü giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya'da ASOBAL Liga, Almanya'da Handball Bundesliga, İsveç'te Handbol ElitSerien, Danimarka'da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.

Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa'nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa'ya kafa tutma başarısı göstermiştir.

Afrika'da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta'da büyük atılım yapmıştır. Mısır'da 1999'da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda ev sahibi ülke 4.olurken, 2005'te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.

Saha içi dağılım (Pozisyonlar)

* Kaleci
* Sağ oyun kurucu
* Sol oyun kurucu
* Orta Oyun kurucu
* Sağ kanat oyuncusu
* Sol kanat oyuncusu
* Pivot


Quote:
HENTBOL NEDİR?
OYUN SAHASI

Tam boyutlu hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir diktörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur.

Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin bir takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez.

Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır.

Kale: üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir. İçten içe 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Bir üst direkle birbirine bağlanan kale yan direkleri, yere sağlamca tutturulmuştur. Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir. Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır. Yan direklerin ve üst direğin dört yanı, arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır. Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır. Kale, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde bir ağ ile donatılmıştır.

9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 15 cm olan kale sahası çizgisine 3 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.

7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 7 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 15 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir.

Orta çizgi, iki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin her iki yanında 15 cm uzunluğunda, orta çizgiden 4.5 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 5 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 8 cmdir.

OYUNCULAR

Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır.Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla ondört oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir.
tuncadogus
buyrun burada haberler :
http://hayalimizcok.net/hentbol.rar
loserk
tuncadogus wrote:
buyrun burada haberler :
http://*****


Frihost Forum Kuralları wrote:

Arrow Kaynak linkler(dosyalar) gönderilemez. Örnek: www.site.com/dosya/x1.zip gibi. Dosyayı vermek yerine sayfa adresini veriniz.
mr.emre
loserk wrote:
tuncadogus wrote:
buyrun burada haberler :
http://*****


Frihost Forum Kuralları wrote:

Arrow Kaynak linkler(dosyalar) gönderilemez. Örnek: www.site.com/dosya/x1.zip gibi. Dosyayı vermek yerine sayfa adresini veriniz.


ne güzel demiş şair...


s06 wrote:
Forumlarda "Backseat Moderating" yani arkaplandan(gizli) moderasyon yapmak yasaktır.Yani normal statüde olan herhangi bir üye başka bir üyeye kuralları dayatamaz ya da bir mod gibi uyarılarda bulunamaz.Fakat bu kural zamanında Forum Kuralları çevirisinde bulunmadığı için özellikle "köklü" üyelerimiz iyi(ya da kötü) niyetleriyle bazı uyarı mesajları atıyorlar.
Fakat bu tip şikayetlerinizi bildirmek için modlara başvurmanız gerekir.Şikayetlerinizi yeni bir konu açarak belirtmek de bir başka kural ihlalidir.
loserk
mr.emre wrote:

Fakat bu tip şikayetlerinizi bildirmek için modlara başvurmanız gerekir.Şikayetlerinizi yeni bir konu açarak belirtmek de bir başka kural ihlalidir.


gerekirse mod.a da başvururuz,merak etme sen... o bahsettiğin "köklü" üye olarak iyi (ya da kötü) niyetimle uyarımı yapayım da içim rahat etsin Cool
Garga
Türkiye'de her hangi bir şekilde gleceği olmayan ve arkadaşlar arasında oynaması çok zevkli uçmalı zıplamalı kafa göz yarmalı harika bir spor...Bence herkes yapmalı Smile Özellikle kaleye geçin en süperi o Smile
Related topics
***BİOS VE AYARLARI***
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Atatürk ve Vatan(Başka Başlık Açmayınız)
Oyun Server ları hakkında?
jennifer love hewitt
Coğrafya hakkında...
frihostu protesto ediyorum !!! Frihost Türk Düşmanıdır!!!
R10.net 2007 SEO YARIŞMASI
11. Cumhurbaşkanı abdullah gül
Bu başlıkta neler diyor?
36 bin abonelik iptal!
Flash Player 10 Çıktı
Soyumsopum.com ile ceddinizi öğrenin
windows 7 hakkında düşünceleriniz neler?
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.