FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Bilgisayarınızı Web Server Yapın

tufansaba
Dökümanın yazılış tarihi : 11-09-2005 (Üzerindeki site reklam amaçlı değil ilk orada yazmıştım ondan öyle kaldı)

Bilgisayarınızı Web Server Yaparak Forum Kurabilir Nette Yayınlayabilir
Bilgilerinizi Başkalarıyla Paylaşabilirsiniz...

AppServ 2.5.4a
Apache 2.0.55
MySQL 5.0.15
PHP 5.1.1
phpMyAdmin-2.6.4-pl4

BU adresten AppServ paketini bilgisayarınıza indirip;
http://prdownloads.sourceforge.net/appserv/appserv-win32-2.5.5.exe?download

Şimdi Çift Tıkladığımızda Aşağıdaki Ekran Çıkacaktır.Sorna Aşağıdan Next Diyerek İlerliyelim

Aşağıda Kurulum Yeri Var Oraya Ellemeyin Direk Next Diyerek Geçin

Kuruşum Tipi Typical Olsun Next Diyerek Burayıda Geçiyoruz

Buradaki Bİlgiler Olduğu Gibi Kalsın Hiç Bir Şeye Dokunmayın

Buradaki Bilgilerede Ellemeyin Ama Charsetin latin1 Olmasına Güvenlik Açısından Özen Gösterin

Kurulum Ekranı Gelince Bekliyeceksiniz Doğal Olarak Very Happy

Ewet Son Olarak Bu Ekranımız Çıkıyor Burada Çalıştırayımmı Seçeneklerinin İkiside Seçili Kalsın Ve Close Diyerek Bitirin
tufansaba
Şimdi Dinamik Ip Adresimizi Url Adresine Çevirmeye Geldi

Bunun İçin Şimdi www.no-ip.com adresine gidiyoruz.

Sonra Aşağıda Sağ Tarafa Doğru Olan Yerde NO-IP Free Yazısına Tıklıyoruz

Sonra Gelen Sayfada Aşağıda Sign-Up Now Butonuna Tıklıyoruz

Burayı Es geçiyorum Çünkü Kayıt Olmayı Bİliyorsunuzdur...

İşlem Bittikten Sonra Mail Adresimize Aktivasyon Linki gelecek Ona Tıklayarak İşlemimizi Tamamlıyoruz Sonra Mail Adresi Ve Şifremizi Girerek Login Oluyoruz Resimdeki Gibi Add Tuşuna Basarak Devam Ediyoruz

Burada Resimdede Yazdım Hostname Olan Yere İstediğiniz Bişi Yazın
Host Type Öle Kalacak Sonra İstediğiniz Bir Ad Seçebilirsiniz no-ip.org/info gibi İşlemler Bitince Create Host Diyoruz

Alttaki Gibi Bir Ekran Çıkacak Artık İp Adresi Yerine Bu Yazdığınız Adresi Kullanabilirsiniz...

Şimdi Biz Modeme Her Reset Attığımızda İp Değişecektir Biz İp Adresimizi Url Adresine Yönelendirdiğimiz İp Adresiylen Hep Güncel Tutması Yani Her Modeme Reset Attığımızda İp Değişse Bile Yenilenmesi İçin No-İpnin Programını Yükleyeceğiz

Sonra Bir Server Seçip İndiriyoruz

Ewet Programı İndirip Kurduk Aşağıdaki Gibi Bir Ekran Çıkacak Oraya Kayıt Olurken yazdığımız Mail Adresimizi Ve Şifremizi Giriyoruz

Artık Herşey Bitti.Bilgisayarımız Nete Açık Bir Server Oldu...

Sonra Sizin Yazdığınız Url Adresi Geliyor Kutuya Tıklayalım

Sonra Kutuya Tıklayınca Urlmizin Güncellendiği Belirten Adam Çıkıyor

Sonra Kutuyu Tekrar Tıklayın Diki Kaldırın Ve Tekrar Tıklayın Artık İşlemimiz Tamamdır...

Artık İşlemimiz Tamamdır.Dinamik İp Adresimiz Sabit Bir Url Adresine Yönlendirdik.

Şimdi Diğer Bilgisayar Kullanıcılarının Bizim Paylaştığımız Foruma Veya Bilgilere Girmesi İçin Port Açmamız Gerekmektedir.

Şimdi Başlat/Çalıştır Diyoruz Sonra cmd Yazıp Gelen Ekrana ipconfig yazarak entera basıyoruz.Buradaki amaç ip adresimizi öğrenmek.İp Adres Yazan yerdeki Sayıları Bir Yere Yazın

Sonra Modemin Yönetim Paneline Gireceğiz.Girdikten Sonra Virtual Servere Bulun Benim Modemim U.S Robotics Diğer Modemleri Bilemiyorum Kendiniz Arıyacaksınız Malesef.Sonra Bulunca Add Diyin İsmine Server Yazın İp Adresine Ms-Dosta Öğrendiğimiz İp Adresimizi Yazalım Ve Altta İl 4 Kutucukların Hepsine 80 yazın ve Bitirin

tufansaba
Şimdi Denemek İçin Bilgisayarımıza PHPBB Forum Kuralım.Aşağıda Linke Tıklayarak İndirebilirsiniz.
www.phpbb.com

İndirdikten Sonra Artık Makinamız PHPde Desteklediği İçin ilk Olarak PHP Forum kurmak İçin Database Oluşturmamız Gerekmektedir.Onun İçin Explorer Adres Çubuğuna localhost/phpmyadmin/ diyoruz ve giriş yapıyoruz.Aşağıdaki Gibi Bir Ekran Geliyor.Orada Tufan Yazan Yere İstediğiniz Bir şey Yazarak Git Diyoruz.
(Türkçe Yapmak İçin sağ Taraftan Languageden Turkish Seçiyoruz Türkçe Dil Destekli Oluyor) Ewet DB miz Oluşturuldu.

Aşağıdaki Gibi Bir Görünüm Görürseniz Başarmışsınız Demektir.

Şimdi Gelelim Forumumuzu Kurmaya

Yukarıdan İndirdiğiniz Forumu Açın Bir Yere Forum Klasörü Olarak Kopyalayın Sonra "C:\AppServ\www\" Bilgisayarımızda Sadece Bu Klasör Açık Ve Buraya Yapıştırıyoruz Klasörümüzü.

Sonra localhost/forum/ diyerek kurulum sayfasına geliyoruz.Oradaki Bilgileri Kendinize Göre Düzenleyin Ama Sadece Şuraları Dili Türkçe Yapın
Veritaban Türünü MySql 4.x Yapın
Veritaban Adını Phpmyadminde ne yazdıysanız onu yazacaksınız
kullanıcı adı root
şifre yoktur boş bırakın
admin email adresini mail adresinizi yazın
admin kullanıcı adınızı ne istiyorsanız onu yazın
şifreleride öle yapacaksınız başka yerleri ellemeyin hata alırsınız hep sonra yüklemeye başla diyerek yükleyin

sonraki ekran aşağıdaki gibidir

Sonra Size Uyaracaktır Contrib ve İnstall Klasörlerini Silin Diyor Forumun içine Girip Silin

Ve artık Forumumuza Girebiliriz.Yönetim Panelinden Ayarlarımızı Yaparak Güzelleştirin..

Foruma Giriş Adresini Siz Bilgisayardan localhost/forum/ olarak girebilirsiniz

diğer kişiler no-ip.comdan aldığınız adres ile girebilirler ama şöle girilebilir ancak bir index.htm oluşturup içine şu kodları yazıp "C:\AppServ\www"

klasörüne index.htm die atarsanız olur.

Code:
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
if (navigator.javaEnabled())
window.location ="forum/";
else
window.location = "non-java-page.html";
</script>

şimdi bu forum içindi
-----------------------------------------------------------------
siz dosya paylaşacaksanız ve bi klasörde toplıyacaksanız yukarıda kodda o forum yazan yere belirlelediğiniz klasör adını yazacaksınız demektir

istediğiniz bir şeyi paylaşmak için "C:\AppServ\www" klasörünün altına bi klasör altında paylaşın ve index.htm yi ona göre düzenleyin...

Komple Döküman Bana Aittir.YAzarken Parmaklarım 3mm Kısaldı Very Happy

Soru Ve Sorunlarınızı Yazın Cevaplamaya Çalışayım...
insolent1
tufansaba ellerine sağlık,

Çok yararlı bilgiler bunlar,

Tekrar ellerine sağlık,

Mutlaka böyle bir web server yapmak lazım aslında,

Şöyle büyük bir harddiskle tabiki de Very Happy
loserk
sağol tufan,gerçekten de işe yarar bilgiler...
tufansaba
Kaspersky internet security kullanıyorsanız anyti hackerdan izin vermeniz gerekebilir

başkaları yaptığınız sayfaya girmek isterse localhost yazıp girmelerini istemeyeceksiniz Laughing no-ipden aldığınız adresi verip girmesini sağlayın

kendinize ait domainimle böyle birşey yapabilirmiyim sorusuna yine aynı cevabı veriyorum hiç denemedim ondan bilmiyorum Very Happy
insolent1
Aslında cpanel gibi bir şey bulup (eğer ücretsiz yazılım varsa Smile ) hosting hizmeti olarak kullanmak lazım. 50MB hafıza verilse 10000 kişi için 500GB hard disk kullanılabilir. Diğer donanım elemanları ve yazılımlar da olacak.
tuncadogus
kimse denememiş ki son adım eklenmemişti tufan sonrada ekledi
nfsforever
Çok sağol çok faydalı bilgiler...