FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Başarılar...

loserk
...
maniac_ea
evet össye bnm gibi gircek arkadaşlara başarılar....
tufansaba
Quote:
Sınava iki gün kala bir yazı yazmak aklıma geldi.. Çoğu öğrenciye nazaran daha tecrübeliyim bu konuda.. O yüzden son taktiklere bende bir iki katkıda bulunmak istedm.Bu taktiklerle 10 puan kadar yüksek alma şansınız olacaktır.Bundan emin olun. Çünkü öss de çıkan soruları evde çözseniz gerçek sınavda alacağınızdan daha yüksek puan alırsınız genellikle!

bizim hedefimiz; ev ortamını sınav nesnelliğine taşımak olmalı.Bu şekilde puan artışı müthiş olur..

Şimdi başlayalım,bismillahirahmanirahim Smile

Tüm samimyetimle söylüyorum ki rahatlık en önemli etken, çok az bir bilgi ile öss deki soruların %50-%75 arası çözülebilir. Tabii bunu birinci kısım için söylüyorum..

Bildiğiniz gibi birinci kısım az bilgi yorum, ikinci kısımda ise bilgi ağırlıklı ve yine yorum şeklinde kategorilendirilir

Sınavdaki soruları çözerken kendinizi bir profesyonel gibi görün.ama her soruya başlarken o soruyu ilk kez görüyormuş gibi dikkatli çözün.Çünkü bu sınav bir ölçüde dikkati de ölçüyor.İşin kötüsü bildiğiniz konuyu dikkatsizlikten kaçırmak çok kötü.O yüzden dikkat önemlidir.

Güven şart ama aşırı güven de negatiflik oluşturur.Rahat olun ama aşırı rahat olmayın.Heyacanlandığınız anda ön bellek kapanır ve iki ile ikiyi topyalayacak kapasitede bile olamazsınız.Elleriniz terlemeye başlar kalp atışı hızlanır.adrenalin salgılanıyor çünkü. Yapacağınız şey kendinizi bir iki dk sınavdan soyutlamak. Derin nefes almak burda yapılacak en iyi şeylerden biridir. Bir kaç kez derin nefes alın heyecanın azaldığını görürsünüz..Su da için ara sıra.Ağız kuruması olacak çünkü.

Zaman açısından kodlama tekniği önemlidir. Tek tek kodlama yapma kaydırma şansını azaltırken zaman kaybı bakımından kötüdür.O yüzden ders ders kodlama yapmayı tavsiye edebilirim. Bu arada farklı branşa geçeceğinizden beyninize iki dk lık bir dinlenme süresi veriyorsunuz..

Sınava gitmeden önce hergün yaptğınız şekilde kahvalltı yapın,farklı yiyecekler yemeyin.Ayrıca kahvaltı yapıp gidin. Bol sıvı şeyler tüketmeyin. Tatlı şeyler tüketebilirsiiniz biraz! Şekerin tek özelliği rahatlatmaktır. Vücüutta yeteri kadar şeker var zaten,beyin onları kullanabilir.Biz şekeri rahatlamak için kullanıyoruz aslında sınavda Smile

Derslere gelirse,

matematik1: basit olur,bir kaç dikkat gerektirecek soru olur,bir kaç da zaman kaybettirici soru olur.Soru daki rakamları farklı,sıfırdan farklı çift,tek gibi ibareler önemlidir.. İşlem hatasına da dikkat edin.ufak bir hatada yamulturlar sizi.Çünkü yapılan küçük bir işlem hatasında çıkan sonuç büyük ihtimalle o şıklarda bulunur özellikle "A" şıkkında !

Mat2: geçen seneye göre kolay olacak diyor ünal yarımdağ. Bilen yapar,az dikkat ile halledersiniz

Geometri;görme olayıdır.Herkes bakar ama herkes göremez. Öss de iyi kullanıyor bunu. O yüzden bir soruya takıldığınızda özellikle de geometride üstüne gitmeyin,çözemezsiniz.O soruyu atlarsanız ve ileride dönerseniz soruya daha hakim olursunuz.Çünkü siz başka sorulara geçtiğinizde beyin arka planda o soruyla da uğraşıyor..O yüzden ikinci veya üçüncü dönüşünüzde çözme şansınız daha fazladır.

Fizik: Fizik1 de yoruma dayalı sorular ağırlıklıdır.Az bilgi ve dikkat ile soruları yaparsınız.burda farklı pencerelerden bakmak çok önemli.En kötü sorular ise olabilir,kesinlikle tarzı sorulardır. Burda tüm olasılıkları düşünmek gerekir..

fizik2 de ise formülleri bilen kazanır Smile

kimya: kimya1 yorumdan çok bilgi de var.Soru kökündeki kesinlik veya olaslık ibarelerine dikkat edin!

biyoloji: birinci kısımda çoğu soru yorumdur.bir deney verir ve size onu yorumlatır.Hiç bilgisi olmayan bile 4 net yapar Smile Biyoloji de kelime oyunlarını çok yaparlar.O yüzden soruyu çok iyi anlamalı.Deney kafa karıştırıcı ve zaman kaybettirici bir paragraftan oluşur,gerisi boş.. Azcık çalışmak biyolojide 8 de 8 i getirirdi Smile Dikkati unutmayalım.İkinci kısımdaki biyolojide bilgi ağırlıklı ve az da olsa yorum var.Çalışan adam rahatlıkla üstesinden gelir

türkçe: paragrafları rahat kafayla okuyun.Dil bilgisi bilgiye dayanır.Son iki gün çalışsanız bile halledersiniz.Büyütmeyin o kadar.7-8 dilbilgisi geliyor,kalanı paragraf-cümlede anlam faln

Sosyal ve edebiyat hakkında bilgim pek yok. Ama birinci kısımlarda genellikle yorum var.İkinci kısımda tamamen bilgiye dayanıyor..

Umutsuzluğa kapılmayın arkadaşlar.Bazı sorular zor olabilir umutsuzluğa kapılmayın, çünkü herkese aynı sorular soruluyor.. Umutsuzluğa kapılmazsanız elbette farklı bir kapı görürsünüz.Bakış açınızı sık sık değiştirin.

gireceğiniz sınıfta bir kaç soru çözmek iyi olur.İmkan varsa gidip orda çözün Smile Bu size bir üstünlük sağlar sınavda anlarsınız Smile

Sınava girin ve soruları dağıtıp çıkın.Ondan sonra sizden mutlusu olmayacak. Sadece soğukkanlılıklar sorulara bakın.evde ne kadar rahatsanız orda da o kadar rahat olun. Doğru bir soru çözme taktiği size 10 puan kaybettirir ya da kazandırır..

Gelecek zamanlarda sınava girecek adayalara da sesleniyorum; yaz tatilini çok iyi değerlendirin,mutlaka ön hazırlık yapın bu zamanlarda. Çok kitap bitirmek sizi belli bir tecrübeye taşır ve güven verir.Çıkmış soruları muhakkak çözün.Çünkü sorulabilek pek kalıp kalmadı bazı derslerde.Kısır döngü gibi aynı soruların benzerlerini soruıyorlar..

Yazıyı bir yerde görmüştüm geçte olsa en azından birazcık rahatlatıyor

Allah herkese gönlündeki yere gitmesini nasip etsin
mr.emre
son 2 sene....
hekimusta
walla bana kalırsa ossden cok yapacagınız tercihleriniz önemli. ben tıp yazdım ama yazmaz olaydım. tamam cok guzel bir bolum ama sonunda oss den kat kat daha zor olan uzmanlık sınavı var ve onu kazanamazsak hiçbir anlamı olmuyor okumamızın. bence siz de tercihlerinizi mümkün oldugu kadar mantıklı yapın. sonra pişman olmayın
cihan
ÖSS Sınavda Başarılar

2007 ÖSS sınavına giren herkese başarılar dilerim. Allah'tan çalışmalarınızın karşılığını almanızı dilerim.

Murat, 17 Haziran 2007

2. sene 2. Kalem Laughing Wink

not: resmi kendim çektim
darkeagle
maniac_ea wrote:

Sen yine kurşun kalem kırmışsın ben rotring versatil kalemi nasıl kırdığımı hatırlamıyorum...
mr.emre
geçmiş olsun...
cavbela
geçmiş olsun arkadaşlar.
izmir dolayalrında tercih yapmak istiyenler olursa tecrübelerimi aktarırım.
darkeagle
Sorular bugün saat 16 da ösym nin sitesinden indirilebilinir.
tufansaba
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF1A9547B61DAFFE2AF269DB9704763F4B

şöyle bir göz gezdirdim mat1 ve mat2ye

mat1 çok kolaymış yani bazı sorulara kalem oynatmaya bile gerek yok (:

mat2de yorum bilgi ve formüllere dayanıyor ondada azcık kasanlar çözmüştür (:
bugra9
Puanlar yükselmese bari.
hekimusta
maniac_ea wrote:

yoksa sen de Z.K.C dinliyorsun. radyoda dilneyicilerine ösyn i topluca protesto etmek için kalemi kırıp sınav sırasının üstünde bırakmalarını tavsiye etmişti. tabi sına bitince Very Happy Laughing
darkeagle
Ham puanlarını hesaplayanlar var mı?
hekimusta
yok galiba. ben sınava girdigimde sınav sonrası sorulara bakmak istemedim ve bakmamıştım. ilk baslarda iyi oluyor insanın kafası rahat oluyor ama sonraları artık acıklanmasına yakın kafayı yiyecek gibi oldum. ama yine girsem yine bakmazdım Very Happy
insolent1
Umarım gönlünüzce olur.