FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Genelkurmaydan Açıklama

tufansaba
Quote:
BASIN AÇIKLAMASITARIH : 08 HAZİRAN 2007

NO : BA- 13 / 07
1. Sayın Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar BÜYÜKANIT, 12 Nisan 2007 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında, terörün Mayıs 2007 tarihinden itibaren tırmanacağını, kamuoyuna açık bir şekilde açıklamıştır.Son günlerde ortaya çıkan terör olayları, bu açıklamaların gerçekçi olduğunu göstermiştir.

2. Bu terör eylemleri, aynı zamanda bölücü ve ırkçı terör örgütünün gerçek niyetini de çok açık bir şekilde ortaya koymuştur.

3. Her fırsatta, yurt içinde ve yurt dışında barış, özgürlük ve demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini, terör örgütüne paravan olarak kullanan kişi ve kuruluşların, bu olayların gerçek yüzlerini görme zamanı artık gelmiştir.

4. Türkiye Cumhuriyeti, ulusal ve üniter yapısının, çağ dışı bir yapı olduğunu düşünen bir yaklaşım ile karşı karşıyadır.Ulusumuzun bu tehlikeli yaklaşımı fark etmek zorunluluğu vardır ve olmalıdır.

5. Ortaya çıkan ve giderek artan terör eylemleri, bu tür düşüncelerin ve bunları dolaylı veya doğrudan destekleyenlerin çarpık düşüncelerinin çok açık bir göstergesi olduğu şüphesizdir.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadele konusunda sarsılmaz bir kararlılığa sahiptir ve bu tür saldırılara gereken cevabı vereceği tartışılmaz bir gerçektir.

7. Türk Silahlı Kuvvetlerinin beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


İlgili Link : http://www.tsk.mil.tr/10_ARSIV/10_1_Basin_Yayin_Faaliyetleri/10_1_Basin_Aciklamalari/2007/BA_13.htm
kitaksi
cumhuriyetin tek güvencesi tsk... ve onların orda oldugunu bılmek ınsana huzur verıo
palavra
tufansaba wrote:
Quote:
BASIN AÇIKLAMASI7. Türk Silahlı Kuvvetlerinin beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


İlgili Link : http://www.tsk.mil.tr/10_ARSIV/10_1_Basin_Yayin_Faaliyetleri/10_1_Basin_Aciklamalari/2007/BA_13.htm

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/6676624.asp?yazarid=1&gid=61

Quote:
Ama asıl önemlisi son paragraf. Orada aynen "Türk Silahlı Kuvvetlerinin beklentisi, bu tür terör eylemlerine karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir" deniyor.

"Yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini beklemek" ne demek?

Her şehit cenazesi zaten binlerce, on binlerce insanı meydanlara döküyor. Protesto ise, her şehit cenazesinde ağlayan binler, meydanları, caddeleri dolduran al bayraklar kanımızca zaten o protestoyu dile getiriyor.
Bunlara ilave daha ne yapılabilir?

O nedenle soruyoruz. Açıklamadaki sözler bir "Kalkın ey ehl-i vatan!" çağrısı mı?

Öyle bir çağrının ne gibi felaketlere yol açabileceğini -örneğin bunca yıl barış içinde yaşayan insanlarımızı hızla bölüp birbirine düşman edeceğini- bu satırları yazan veya yayımlatan her kim ise bilmiyor mu?
Genelkurmay sitesine o bildiriyi koyanlar veya koyduranlar, bu sözlerin onlardan beklenen görevin neresine uygun olduğunu da bu akşamki sitelerinde açıklamazlar mı?


palavra
Quote:
ÖNCEKİ yıllarda "Genelkurmay" yahut "Türk Silahlı Kuvvetleri"ni rüyasında görünce bile ayağa kalkıp "hazır ol!"a geçenlerin son zamanlarda askere yönelttikleri eleştirileri görünce onlarla aynı çerçevede görünmemek için sesimizi çıkarmıyorduk ama...

Aşağıda değineceğimiz konuyu deşmezsek görevimizi yapmamış oluruz diye düşünüyoruz.

PKK'ya karşı sürdürülen mücadelenin biliyorsunuz mazisi 1984 yılına kadar gider.

Bu sütunu o yıllardan beri izleyenler anımsarlar ki, son olarak Pülümür'de yaşanan "karakol baskını" türünden olaylar sürüp gidince o zaman da yetkilileri uyaran pek çok yazı yazdık. Elbet "sorumlu şudur" demek iddiasında değildik. Ama bir baskında 8-10 asker şehit düşer, ikincisinde 5, üçüncüsünde 15 asker kaybedersek, orada en azından dikkat edilmesi gereken bir husus yahut bir zafiyet söz konusu olmalıdır diyorduk.

Mutat üzere yazdıklarımız nedeniyle bir tepki almadık.

Derken, yukarıda sözünü ettiğimiz türden baskınlarda yeni şehitler verince "Peki ama bu tür olaylarda örneğin ilgili birliğin başındakilerin sorumluluğu araştırılmıyor mu?" türü sorular yönelttik, hatta yetkilileri göreve çağırdık.

Tabii yine ne ses çıktı, ne sonuç aldık.

Ve... En kötü olay 24 Mayıs 1993 tarihinde meydana geldi. PKK, Elazığ-Bingöl karayolunda ilerleyen ve içinde acemi eğitim sonrasi birliklerine götürülmekte olan askerlerin bulunduğu iki aracı durdurarak 33 askeri hunharca kurşuna dizip öldürdü.

İyi anımsarız:

"Bu vatan evlatlarının akıbetinin bir sorumlusu yok mu? O acemi erlerin korunması için gerekli önlemler alınmış mıydı? Alınmadıysa bunun hesabını kim verecek?" anlamında bir yazı yazdığımız için rahatsızlık yaratmışız.

Nitekim o tarihte -yanılmıyorsak- Genelkurmay'da, basınla ilişkilere bakan Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu bizi aradı. "Sorumlular hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığını soruyorsunuz. Ben size haklarında soruşturma başlatılanların isimlerini veriyorum" dedi ve yanlış anımsamıyorsak bir albay, iki yarbay, birkaç da binbaşı ve yüzbaşının isimlerini yazdırarak "Gördüğünüz gibi olaya el konuldu ve işlemler başlatıldı" dedi.

Teşekkür ettik. Ama açılan soruşturmanın nereye vardığını uzaktan izledik.

Birkaç yıl "bu konuya hangi mahkeme bakacak?" sorusuna yanıt arandı. Kısaca dosya bir mahkemeden ötekine havale edildi.

Tam ucunu yakalayacağımız sırada yine izini kaybettik.

Ve... Sonucun ne olduğunu hiçbir zaman öğrenemedik.

Hatta yanılmıyorsak noktayı "zamanaşımı" koydu.

Şimdi dönüp dolaşıp yıllar sonra aynı noktaya geliyor, aynı basit soruyu sormadan edemiyoruz:

Pülümür'deki karakol baskınında ihmali olan var mı? Varsa hesabı sorulacak mı? Sorulan hesabın sonucu kamuoyuna açıklanacak mı?


http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=6670067&yazarid=1
mr.emre
Türk halkı salak değil. şimdi sokağa çıkıp kürt avı yapmayacak. Halk ne yapacağını biliyor ve gösteriyor.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=88853


bu arada bu herifde beni tahrik ediyo. kanıma dokundu. bi dışarı çıkayımda kaos ortamı oluşturayım.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=88886
Related topics
Genelkurmaydan Sert Açıklama
Microsofttan Açıklama..
7 yıl sonra kapatılan açık hakkında açıklama
Whatsapp kaldırılıyor mu? İşte açıklama
TurkPano.com açıldı
Microsoft'tan MSN açıklaması
Frihosttaki unvanlar hakkında
orkut davetiyesine ihtiyaci olan arkadaslar
1999 depremi
doların yaptıklarına bakın
Rock'n coke 2006
"o" yu tuşladıınızda
FlatFileHost
script kurulum ve anlatımı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.