FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Teröristleri affeden Cumhurbaşkanı!

mr.emre
Quote:
Teröristleri affeden Cumhurbaşkanı!

AKP yandaşları ve medyası, yoğun propaganda yapıyor: "Cumhurbaşkanı, cezaevlerindeki teröristleri hastalık bahanesiyle affedip sokağa salıyor."

Bu, Türkiye’de piyasaya sürdükleri en büyük yalanlardan biri. Bunu size eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in sözleri ve imzasıyla kanıtlayacağım. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu bu konuyu Adalet Bakanı’na bir soru önergesiyle sordu:

"Anayasa’nın 104. maddesine göre sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak yetkisi Sayın Cumhurbaşkanı’na verilmiştir.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanırken, bunların seçimi Cumhurbaşkanı tarafından mı yapılmaktadır?

Affedilen kişilerin Anayasa’da öngörülen konumda olduklarını (sürekli hastalık nedeniyle tahliyesini) belirleyen kurum hangisidir ve bu kurum hangi Bakanlığa veya bakanlıklara bağlıdır?"

Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından bu önergeye verilen yazılı yanıtı özetliyorum:

"(Cezaevlerinde yatmakta olan) Hükümlülerin bu konudaki (tahliye) taleplerini Bakanlığımıza veya Cumhuriyet Savcılıklarına yapmaları durumunda, zaman geçirilmeden tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevk edilerek hastalığın tıbben tesbit edilmesi, sonra raporun (bir kez daha tetkik ve onay için) Adli Tıp Genel Kuruluna gönderilmesi, hastalık saptandığı takdirde belgelerin derhal Bakanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen süreç sonunda ikmal edilen dosya, Bakanlığımızca gereği takdir ve İFA EDİLMEK ÜZERE Cumhurbaşkanlığı makamına sunulmaktadır. Bilgilerinize arz ederim. Cemil Çiçek. Adalet Bakanı. İmza."

* * *

O halde neymiş? Hükümlü çok yaşlı, ölümcül hasta veya sakat. Cezaevinde kalması mümkün değil. Hükümlü, Adalet Bakanlığı’na veya Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruyor. Bu kurumlar tarafından tam teşekküllü devlet hastanesine gönderilip tetkikleri yapılıyor ve uygun görülürse rapor veriliyor. Bu rapor Adli Tıp Kurumu tarafından değerlendiriliyor. Gerekirse tetkik ve gözlemler orada yeniden yapılıyor. Bu süreç haftalar boyu sürüyor. Hükümlünün tahliye edilmesine karar verilirse, dosya Adalet Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı’na gönderiliyor.

Devletin ilgili birimleri inceleyip tahliye kararı veriyor. Cumhurbaşkanı bunu onaylıyor. Önüne gelen böylesine tıbbi, teknik ve insancıl bir konuda Cumhurbaşkanı "Hayır onaylamıyorum, bırakın cezaevinde ölsün" diyebilir mi?

Yalan makinesini işte böyle çalıştırıyorlar. Olay bu. Gerçekler böyle. Bu yazımdan sonra herhalde yeniden piyasaya çıkıp "Cumhurbaşkanı teröristleri affediyor" diyemezler!
loserk
...
BURAK_X
loserk wrote:
gerçekten sevindim bu yazıyı koyduğuna.. umarım susturucu etkisi kalıcı olur Cool
İnşallah olur
palavra
--vakayi kisaca ozetleyelim once:

terorist cezaevinde,hastayim diyor.ilgili kurumlardan aldigi raporlarla hastaligini ispatliyor.cumhurbaskaninin onayiyla serbest birakiliyor.
olumcul hasta olan bu terorist dagbasinda askerlerimize kursun sikarken olduruluyor.

--netice:bu senaryoda muhakkak yalan soyleyen birileri var.

cumhuriyet tarihimizin veto rekorunu kiran sayin cumhurbaskanimiz konu pkk li teroristler olunca ,veto aliskanligini bir anda terkediyor.adalet bakanliginin istedigi gibi hareket ediyor.
--buradada chp kokenli adalet eski bakani mehmet mogultayin bir chp kongresinde adalet bakanligina benim ve seyfi oktayin zamaninda 5000 den fazla personel yerlestirdik diye itiraf ettigi kadrolasma hareketiyle alakali olarak.adalet bakanliginda da teroristler icin calisan birilerinin oldugu sonucuna variyorum.
mr.emre
palavra wrote:

terorist cezaevinde,hastayim diyor.ilgili kurumlardan aldigi raporlarla hastaligini ispatliyor.cumhurbaskaninin onayiyla serbest birakiliyor.
olumcul hasta olan bu terorist dagbasinda askerlerimize kursun sikarken olduruluyor.

cumhuriyet tarihimizin veto rekorunu kiran sayin cumhurbaskanimiz konu pkk li teroristler olunca ,veto aliskanligini bir anda terkediyor.adalet bakanliginin istedigi gibi hareket ediyor.
--buradada chp kokenli adalet eski bakani mehmet mogultayin bir chp kongresinde adalet bakanligina benim ve seyfi oktayin zamaninda 5000 den fazla personel yerlestirdik diye itiraf ettigi kadrolasma hareketiyle alakali olarak.adalet bakanliginda da teroristler icin calisan birilerinin oldugu sonucuna variyorum.

eskiden Sezer suçlu diyodun şimdi adalet bakanlığı... veto etsin diyosun... Sezer teröriste gidip muayene mi edicek.. üstelik hastalıktan dolayı affedilen ve daha sonra yakalanan terörist sayısı 1
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:

eskiden Sezer suçlu diyodun şimdi adalet bakanlığı... veto etsin diyosun... Sezer teröriste gidip muayene mi edicek.. üstelik hastalıktan dolayı affedilen ve daha sonra yakalanan terörist sayısı 1

ben adalet bakanligi veya bakani suclu demedim.
ucunden biri suclu dedim sezer,bakan veya bakanlik burokratlari

terorist sayisi hakkinda gazetelerde cikan haber
Quote:
SEZER 192 MAHKUMU AFFETTİ...

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, göreve geldiği 2000 yılından bu yana 190 mahkumu affetti. Sezer'in affettiği mahkumların sayısı ve bağlı bulundukları örgütler şöyle: 40 DHKP-C, 6 PKK, 28 TKP-ML TİKKO, 28 TİKB, 19 Dev-Sol, 17 MLKP, 15 THKP-C, 3 TDP, 2 TKİP, 2 TEKP Leninist Gerillaları, 1 DHP ve 1 Dev-Yol. Sezer'in affettiği adi suçlular arasında ise; 7 katil, 3 tecavüzcü, 1 gaspçı, 5 çete mensubu, 4 de uyuşturucu kaçakçısı bulunuyor. Sezer'in, aralarında polis katili Bekir Sıtkı Keçeci'nin de bulunduğu teröristleri af gerekçesi ise, açlık grevine bağlı olarak oluşan Wernicke-Korsakof adlı bir tür hafıza kaybı hastalığı

belki yakalanan bir tanedir ama yakalanamayan bir cok affedilmis terorist oldugunu zannediyorum.

ben sezer veya baskasi farketmez
affetme yetkisine karsiyim

3 tecavuzcuyu de affetmis ,onlarin magduru kadinlarin kizlarin yikilan dunyalarinin hesabini kim verecek

polis katili bir teroristi de affetmis
bu katil pisman olmusta olabilir ama o pismanlik gideni geri getirmiyor.
mr.emre
palavra wrote:

belki yakalanan bir tanedir ama yakalanamayan bir cok affedilmis terorist oldugunu zannediyorum.

ben sezer veya baskasi farketmez
affetme yetkisine karsiyim

3 tecavuzcuyu de affetmis ,onlarin magduru kadinlarin kizlarin yikilan dunyalarinin hesabini kim verecek

polis katili bir teroristi de affetmis
bu katil pisman olmusta olabilir ama o pismanlik gideni geri getirmiyor.

bu salınan mahkumlar hasta, ve büyük ihtimalle çoğu yatalaklar. bildiğim kadarıyla yakalanan terörist çatışmada değil, terör örgütünü finanse için komisyon kurmaktan yakalandı. gerçi bu daha kötü bişey ama konumuz o değil.

senin dediğin 192 kişi hasta, yatalak veya her neyse.. hapishane koşullarına ayak uyduramayacak kişiler..

hocaya ev hapsi gibi.. anladın sen onu Wink
palavra
Quote:
Tunceli’nin Hozat İlçesi kırsal kesiminde de dün güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2’si kadın DHKP-C’li 4 terörist ölü ele geçirildi. Güvenlik güçleri sürdürdükleri operasyonda örgütün sözde silahlı kanat sorumlusu olan Cengizhan Pilav’ı sağ olarak ele geçirildi. Pilav’ın 2002 yılında cezaevinde ölüm orucu eylemi sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedildiği öğrenildi. Pilav’ın aftan sonra Yunanistan’a kaçtığı ve burada eğitim aldıktan sonra geçen yıl 6 teröristle birlikte Tunceli kırsal kesimine geldiği belirtildi. Gözaltına alınan Pilav’ın sorgusunun sürdürülüyor.

yazidan once bir google taratmasi yap
cikan onlarca sonuctan sadece biri.

yanlis hatirlamiyorsam -google taramaya ben de usendim- sezer ,erbakaninda faydasina olacak o yasayi aslanlar gibi veto etmisti.meclisten ikinci defa geldikten yani veto yetkisi kalmadiktan sonra kerhen imzalamisti.Keske ayni kararliligi katiller icin de gosterseydi.

tekrar edeyim benim olaya muhalefetimin sezerin sahsiyla alakasi yok.
yarin abdullah gul cumhurbaskani olsa -ki iki ay sonra olacak gibi- ayni sekilde davransa ben yine bu aflara karsi cikmaya devam edecegim

adam polis oldurmus,hasta diye saliveriliyor.
gebersin.(idam cezasinin kaldirilmasina da karsiyim) o polis memurunun annesi-babasi,hanimi coluk-cocugu ne olacak.

kim bir akrabasi bir bayana tecavuz eden bir sapigin aftan faydalanmasini ister.yatalak olduysa sucu affetmenin mantigi nedir.

tam dogruyu yansitmiyor da olabilir ama medyada o doktor raporlari hakkindada bir suru spekulasyon cikmisti.
bence son raporlar icin GATA dan bir onay istenebilir.
mr.emre
palavra wrote:

erbakaninda faydasina olacak o yasayi aslanlar gibi veto etmisti.

sezer adalet bakanlığından gelen -doktor raporu ile- mahkumları affediyor yada affetmiyor. birileri erbakan'ın doktor raporu almadan affedilmesi için kişiye özel yasa çıkarmaya çalıştı ve başardıda. fark bu. biri doktor raporluyu affetmek. biri ise rapor almadan salınmak için yasa çıkartmak.

bu arada geçen senin verdiğin siteyi bi araştırdım.
http://whois.domaintools.com/teroreodul.com
diğer fethullah siteleri gibi arizona dan yönetiliyor.
bak bak bak bi de kardeşi varmış bu sitenin.
http://whois.domaintools.com/dahabuyukanit.com
taa amerikalardan Genelkurmay Başkanına saldırıyolar...
http://66.102.9.104/search?q=cache:ahNtpNmfEzUJ:www.dahabuyukanit.com/+dahabuyukanit&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr
aynı whois bilgilerine sahip bi başka site:
http://gizlibelge.com/ciagonder.html
palavra
oncelikle hoca diyerek konuyu sen actin.

yani cumhurbaskani gerektigi zaman ,teroristleri affettigi gibi hocayi da affedebiliyor dedin. (veya ben oyle anladim,anlayisim iyidir. Wink )

bende sezerin elinde olsaydi boyle bir yasayi kabul etmeyecegini,mecbur kaldigi icin kabul ettigini soyledim.Kabul etmemesi de boyle bir yasanin ulkeye faydasi olup olmayacagindan ziyade,kendisininde gerekceli ilaninda acikca belirttigi gibi erbakanin bu karardan faydalanacak olmasidir.

--buraya kadar mutabikiz herhalde.

tamam yasalar arasinda fark var ama.

birileri adi,bolucu,kan icici,irz dusmani,polis katili....

digeri,80 kusur yasinda ulkede soyle veya boyle basbakanlik yapmis.
bir zamanlar turk halkinin 20% sinin oyunu almis,devletin en ust kademesindeki toplantilara katilmis bir adam.

hukukla oyun olmaz,bir gun herkese lazim olur.
mr.emre
palavra wrote:
oncelikle hoca diyerek konuyu sen actin.

yani cumhurbaskani gerektigi zaman ,teroristleri affettigi gibi hocayi da affedebiliyor dedin. (veya ben oyle anladim,anlayisim iyidir. Wink )

bende sezerin elinde olsaydi boyle bir yasayi kabul etmeyecegini,mecbur kaldigi icin kabul ettigini soyledim.Kabul etmemesi de boyle bir yasanin ulkeye faydasi olup olmayacagindan ziyade,kendisininde gerekceli ilaninda acikca belirttigi gibi erbakanin bu karardan faydalanacak olmasidir.

aynalışın hiç iyi değil o zaman.. Very Happy Sezer'in aşağıdaki sözlerine "erbakan yaralanıcak, yarlanmasın diye yasayı veto etti" yorumunu yapabiliyosan..

Quote:
Getirilen kuraldan kapsama giren ya da girecek olanların da yararlanacak olması, değişikliğin, zamanlaması itibariyle bir siyasal partinin eski genel başkanı için yapıldığı, dolayısıyla kişiye özgü olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Ayrıca, getirilen kuralın kamunun değil, kişilerin yararını gözettiği gözardı edilemeyecek bir olgudur.

bu arada şu verdiğim site ve kardeşlerine ve sahiplerine bak istersen Wink
palavra
mr.emre wrote:

aynalışın hiç iyi değil o zaman.. Very Happy Sezer'in aşağıdaki sözlerine "erbakan yaralanıcak, yarlanmasın diye yasayı veto etti" yorumunu yapabiliyosan..

Quote:
Getirilen kuraldan kapsama giren ya da girecek olanların da yararlanacak olması, değişikliğin, zamanlaması itibariyle bir siyasal partinin eski genel başkanı için yapıldığı, dolayısıyla kişiye özgü olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Ayrıca, getirilen kuralın kamunun değil, kişilerin yararını gözettiği gözardı edilemeyecek bir olgudur.

benim gibi anlayisi iyi olan biri degil ,siradan biri bile senin yaptigin sezerin alintisindan,sezerin net bir sekilde kanunun kamunun faydasi icin degil ,kisilerin(hoca) faydasi icin duzenlendigine inandigi;yani kanunu reddederken sirf bu yuzden reddettigi yazili.
Yani sezer hukumetin hazirladigi kanunu reddederken tamamen keyfi bir sekilde bu kanundan birisinin yararlanmasini istemedigi icin reddetmistir.
ayni durumda bir pkk li olsa kabul edebilirdi herhalde.
Quote:

bu arada şu verdiğim site ve kardeşlerine ve sahiplerine bak istersen Wink

tabi tabi site arizonadan yayin yaptigina gore muhakkak birilerine
ait olmak zorunda ;arizona onlarin ciftligi...

sitenin yayin yaptigi host firmasi bir ulkede ,sahipleri ve yoneticileri baska bir ulekede olabilirler
mr.emre
palavra wrote:

benim gibi anlayisi iyi olan biri degil ,siradan biri bile senin yaptigin sezerin alintisindan,sezerin net bir sekilde kanunun kamunun faydasi icin degil ,kisilerin(hoca) faydasi icin duzenlendigine inandigi;yani kanunu reddederken sirf bu yuzden reddettigi yazili.
Yani sezer hukumetin hazirladigi kanunu reddederken tamamen keyfi bir sekilde bu kanundan birisinin yararlanmasini istemedigi icin reddetmistir.
ayni durumda bir pkk li olsa kabul edebilirdi herhalde.

tamamen saçmalık. hadi senin dediğin gibi olduğunu varsayalım. adam çıkıp böyle bi açıklama yapar, gerekçe gösterir mi? yok yok.. hatta çıksın "kusura bakmayın ama ben o herife kıl oluyorum o yüzden onaylıyamam" desin di mi?

adamın dediği ortada: "siz bu yasayı kamu yararına değil, abinizin babanızının hocanızın yararına çıkartmak istiyosunuz. burası babanızın çiftliği değil."

ekleme: hasta amcamız konyadan siyasete giriyo, hadi hayırlısı
palavra
sezerin yaptigi aciklamanin manasi odur."ben bu adama kil oldugum ,icin sirf onun bu cikacak kanundan faydalanmamasi icin kanunu veto ettim,kanunun kamu yararina olup olmamasi umrumda degil"
o kanunun ornegi -simdiye kadar butun kanunlarimizi alinti yaptigimiz - her bati ulkesinde mevcuttur.

hukumetler cikardiklari kanunlarda halka karsi mesuldur.halk cikan kanunlari ,yapilan duzenlemeleri sevmezse hesabini secim gunu sorar.

o elemanin milletten ciddi bir oy alabilecegini zannetmiyorum

keske sezer de muhtemel bir halk tarafindan secilen cumhurbaskanligi secimlerine katilsada boyunun olcusunu alsa.ama cesaret edemez.
mr.emre
Cumhurbaşkanımız siyasete atılsa ve seçimleri kazanamasa bu onun değil halkın problemidir. Ama emin ol "bende keşke din tüccarlığı yapsaydım" demez. Bu halk -nedense- din tüccarlarına oy veriyor.
palavra
Evet bazi insanlar din tuccarligi yapiyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari kafatasi milliyetciligi yapiyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari boluculuk yapiyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari Ataturku kendi siyasi gayelerine perde yapiyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari futbolunu,sanatini siyasi malzeme yapiyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari asiret baglantilarini kullaniyor,onlara oy veren insanimiz var
bazilari mezhep baglantilarini kullaniyor,onlara oy veren insanimiz var
(medyadan takip etmissinizdir bir kisim alevi vatandaslarimiz, chp disinda ki partilere oy verecek alevileri aforoz(duskunluk) etmekle tehdit ettiler.)
bazilari bolgesel siyaset yapiyor,onlara oy veren insanimiz var.

zaten demokrasi de bu demek.halk la ortak oldugun degerleri bir sekilde onlarla paylasip,onlari ikna edip , oylarina talip olmak.

elinden gelen her grupta siyaseti ve siyasileri yonlendirmeye gayret eder
tusiad da, musiad da ,masonlarda ,meyhane cemaati da ,cami cemaatida bir sekilde kendi isteklerini siyasilere dayatmaya calisir.

bu da demokrasidir.

yok sa en iyisini ben bilirim halkin cogunlugu benimle ayni fikirde olmasa bile benim dedigim olmalidir dusunce si

ya monarsidir,ya kralliktir, ya oligarsidir.
mr.emre
demokrasiyi yanlış öğrenmişsin

not1: chp dışındakilere değil, akp ye oyverenleri hainlikle suçladılar.

not2: kesinlikle chp yi desteklemiyorum

not3: konu nerden nereye geldi
palavra
mr.emre wrote:
demokrasiyi yanlış öğrenmişsin

benim demokrasi tanimim yukaridaki gibi degil
yukaridaki su an fiilen olan bir durum
ama demokraside,siyaset de,adalet de dis gorunuse gore hukum verir
samimi dindarla,din tacirini nasil ayiracaksin
Ataturku cidden sevenle , onu kendine kalkan olarak kullanan birini nasil ayirt edeceksin.
samimi milliyetciyle,kafatasciyi nasil ayirt edeceksin
kimse ben din tuccariyim,kafatasciyim,sahte ataturkcuyum demiyor.
herkes kendisinin en iyi oldugunu soyluyor.
demokrasi herkesin kendisini serbestce ifade etmesine imkan tanidiktan sonra ,halkin iradesine saygili olma halidir.
senin yaptigin gibi halkin ucte birinin oy verdigi bir basbakana hakaret etmek degildir.
eger kotu olduguna inandigin bir basbakan olarak secildiyse,kabahati halkta degil , halka kendini yeterince anlatamamis olmanda araman lazim.
Quote:

not1: chp dışındakilere değil, akp ye oyverenleri hainlikle suçladılar.

neyi degistirir.
dini inanclarini siyasi baski olarak kullaniyorlar.
bu fundamentalistliktir.
bu dini inaclari siyasete alet etmektir.
bu laiklige aykiridir.
bu anayasal suctur.
bunun erbakanin bize oy vermeyenler ,patates dinindendir demesinden hic bir farki yoktur.
Quote:

not2: kesinlikle chp yi desteklemiyorum

benim kimsenin siyasi tercihini karalama gibi bir durumum yok
herkesin kendine yetecek kadar akli olduguna gore,bir tercih yapabilir.
Quote:

not3: konu nerden nereye geldi

bazen laf lafi acar boyle.
selim06
yorumsuz ne diyeyim artık o kadar sıkıldım ki arkadaşlar sizin bu siyasal başlıklarınızdan.Sanırım Frihost moderatorlüğünü bırakacağım;hepinizle ayrı ayrı arkadaşız ve samimi olduğuna inandığım bir ilişkimiz var.Bu nedenle kimseyi şikayet etmek ya da hakkında kimse için ban istemek istemiyorum.Ama forumun bu haliyle de çok sıkıcı ve eski kalitesinden çok uzak olduğunu da görüyorum.İşte bu nedenle Bondingsle bir görüşme yaptım;benden 1 hafta falan beklememi ve sabretmemi söyledi;eğer bir değişim olmazsa bırakacağım moderatörlüğü.Forumlarda epi topu 10-15 kişiyiz zaten Türkçe bölümü şu haliyle hiç bir cazibeye sahip değil.Kaç gündür online oluyorum ama mesaj yazasım gelmiyor.Belki bir çok arkadaşımızın da durumu böyledir.
Her neyse ben sizinle paylaşayım dedim duygularımı.Yanlış anlamayın size doğrudan bir sitem değil bu iç döküyorum işte.Hem zaten forumun bu hale gelmesinde de en büyük hata benim;moderator yetkili olduğu kadar sorumludur da.
Benden sonra bir mod olacaksa da sanırım loserk olacak;benden fikir istemişlerdi ve bir kaç arkadaşı önermiştim onların da kriterlerine uyan biri olrak loserk görünüyor her neyse;şimdiye kadar sizinle bir çok şeyi paylaştık hakkınızı helal edin.Bu foruma ilk geldiğim günlerle şimdiki bilgimi karşılaştırıyorum da gerçekten kıymetiniz öyle anlaşılıyor.Her neyse bu bir veda konuşması değil; umarım yine görüşürüz.
Hepinize iyi günler...
palavra
her forumun,her sohbetin inisli cikisli zamanlari olur.
sohbete baslamak kadar onu surdurmekte kabiliyet gerektirir.
bazi durumlarda sucunuzun olmadigina inansaniz bile,birakip gitmek onurlu bir tavirdir.Ozellikle siyasi ve burokratik islerde.Idarecilerimizde bir problem karsisinda istifa edebilme refleksi gelismis olsaydi bir cok meselenin cozumu daha kolay olurdu.
Ama bir forumdan ayrilip gitme olmamali bence,begenmedigimiz durumlari yerinde ve israrli ikazlarla duzeltmeye calismak daha iyi gibi.
birbirimizi daha cok anlamaya gayret edersek,daha az kalp kirariz herhelde.