FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Dünya, "Mumia'ya Özgürlük" için alanlarda

cavbela

Quote:
Dünya, ‘Mumia’ya Özgürlük’ için alanlarda
Abu-Jamal, 17 Mayıs’ta yeniden yargıç önüne çıkacak. Birçok ülkede ‘Mumia’ya Özgürlük’ eylemleri düzenleniyor
25 yıldır cezaevinde tutulan Amerikalı gazeteci, köşe yazarı ve aktivist Mumia Abu-Jamal, 17 Mayıs’ta yeniden yargıç önüne çıkacak. Yıllardır idam yolunda bekletilen gazetemiz yazarı Jamal’in serbest bırakılması için dünyanın pek çok ülkesinden insan hakları savunucuları ve muhalifler, eyleme hazırlanırken, protestoların ilki Almanya’nın Berlin kentindeki ABD büyükelçiliği önünde yapıldı. Unter Linden’de buluşan eylemciler elçiliğe doğru yürüyerek, milletvekillerinin de katıldığı bir miting düzenledi.
Mumia ile dayanışma eylemlerinin başta AB ülkeleri ile ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanında yapılması bekleniyor. ABD’de eylemlerin, Mumia’nın tutuklandığı ve 17 Mayıs’ta yeniden yargıç karşısına çıkacağı Philadelphia’da yoğunlaşması bekleniyor. Mumia ile dayanışma komitelerinden edinilen bilgiye göre, Mumia’nın davası devam ederken, San Francisco’da bir miting düzenlenecek.
Hukuki skandal
Avukatlarının itirazı ve insan hakları kuruluşlarının baskısı sonucunda 17 Mayıs’ta Amerikan Federal Temyiz Mahkemesi’nde görülecek olan davada Abu-Jamal, tekrar hakim karşısına çıkacak.
Mahkeme, Jamal’in avukatlarının şimdiye kadar gelişen yargılanma sürecinin “adaletsiz ve ırkçı temelde yapıldığı” yönündeki itirazlarını görüşecek.
Gazetemiz yazarlarından Mumia Abu-Jamal, Temmuz 1982’de Daniel Faulker adlı bir “beyaz polisi öldürmek” iddiasıyla tutuklanmış ve ölüm cezasına mahkum edilmişti. ABD’deki önde gelen muhalif örgüt “Kara Panter Partisi” Philadelphia liderlerinden olan Jamal’in yargılanması tam bir hukuki skandala dönüşmüştü. İnsan hakları kuruluşlarının baskısı sonucu Jamal, 1995 ve 1999 yıllarında iki kere idam edilmekten kurtulmuştu. 25 yıldır “Ölüm Yolu”nda bekletilen Mumia, Türkiyeli okurlarına yıllardır “Özgürlük Yolu” isimli köşesinden sesleniyor. (DIŞ HABERLER)

http://evrensel.net/haber.php?haber_id=9917
cavbela
Madem bişeyler yazmaya başladık gerisinide getirelim


Quote:
Mumia Abu-Jamal’e destek ve Bush yönetimini protesto için dünya genelinde yapılan eylemler kervanına Türkiye de katılıyor
25 yıldır cezaevinde idam yolunda bekletilen Amerikalı gazeteci, köşe yazarı ve aktivist Mumia Abu-Jamal’e destek ve Bush yönetimini protesto için dünya genelinde yapılan eylemler kervanına Türkiye de katılıyor. Gazetemiz, yarın yeniden yargıç karşısına çıkacak olan yazarımız Mumia Abu-Jamal için Ankara ile İstanbul’da “Mumia’ya Özgürlük” eylemleri düzenleyecek.
Yarınki eylemler, başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede de eşzamanlı olarak gerçekleştiriliyor.
Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde yapılması planlanan eylem saat 12:30’da, İstanbul’da Galatasaray Postanesi önünde yapılması plananan eylem ise saat 11:30’da gerçekleştirilecek. İstanbul’daki “Mumia’ya Özgürlük” eylemi kapsamında, Amerikan Konsolosluğu’na yazarımız Mumia’nın serbest bırakılması için faks eylemi de yapılacak. Eyleme, gazeteciler, aydın ile yazarlar, insan hakları örgütleri ve sendikaların da destek vermesi bekleniyor.
Mumia Abu-Jamal, bundan önce iki kez idam sehpasından tüm dünyada gerçekleştirilen eylemler ve tepki sayesinde kurtulmuştu. Bu açından eylemlere katılım hayati önem taşıyor.
Dava yarın
Avukatlarının itirazı ve insan hakları kuruluşlarının baskısı sonucunda yarın Amerikan Federal Temyiz Mahkemesi’nde görülecek olan davada Abu-Jamal, tekrar hakim karşısına çıkacak. Mahkeme, Jamal’in avukatlarının şimdiye kadar gelişen yargılanma sürecinin “adaletsiz ve ırkçı temelde yapıldığı” yönündeki itirazlarını görüşecek.
Abu-Jamal, Temmuz 1982’de Daniel Faulker adlı bir “beyaz polisi öldürmek” iddiasıyla tutuklanmış ve ölüm cezasına mahkum edilmişti. Jamal’in yargılanması hukuki bir skandala dönüşmüştü. 25 yıldır “Ölüm Yolu”nda bekletilen Mumia, Türkiyeli okurlarına yıllardır “Özgürlük Yolu” isimli köşesinden sesleniyor. (DIŞ HABERLER)


http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=10016[/url]
Related topics
Tsubasa Türk olsun
"Absolut bir dünya"
Bilinmeyen Gerçekler, icatlar, Buluslar...
Rusların dünyaya söylediği uzay yalanı
Avatar Değişimi
Bir Türk Bayrağı Ne Kadar Hit Alır?
Nato - yeni şarkı
Neden frihost?
Japonya ve Türkiye nin milli suur anlayisi
bayragimiz uzayda
Üyelerin Siteleri
Chrome 2 yüzünü gösterdi
Şifre çözüldü: Gizemli dosyadan...
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.