FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Turk deyilmisiniz? Hepiniz Ermenimisiniz?

shamil
Hey guvendiyimiz daglar qaliba size de guven kalmiyor artiq.

Bir ermeni olur sokaklara dokulursunuz. Peki sehit olan o mehmetcikleriniz icin ne yaparsiniz ha?
Sizi sevmeyen, tarihinize kazik atan, soyqirim yaptiniz deyen ermenilere Eurovisionda 12 puan verirsiniz.
Hepimiz Hrant dinkiz hepimiz ermeniyiz de siz soylersiniz.
Orhan pamuk ve dahasi?

Dahasinin olmamasini isterdim fakat bu kadar tesaduf olamaz diye dusunuyorum. Siz turk deyilmisiniz? Dogrudanmi hepiniz ermenisiniz?
mr.emre
Türk oğluyum Türk olarak ölürüm
Kanım Türktür dilim Türkçe sözüm Türk
Türk olmayı en mukaddes bilirim
Dinim islam içim Türktür özüm Türk
cavbela
Herkesi düşman bilip arkamızı dönmekle sorunlar bitmiyor. Gerektiği zaman ufak jestlerle sorunu çözme isteğimizin samimiyetini göstermemiz gerekir. Bu nedenle verilen o 12 puanın halkların birbiriyle kaynaşmasını ve var olan önyargının kırılmasında bir parça katkısı olabilir.
Azerbaycan işgalinden dolayı biz Ermenistan ile yıllardır diplomatik ilişki içinde değiliz kaldıki(bildiğim kadarıyla) Azerbaycan hükümetinin işgale karşı setretmekten başka yaptığı birşey yok(yanlışım varsa düzelt çünkü burda burda bu konu ile ilgili en ufak bir haber bile yapılmıyor) bu durumda Türkiye'den beklenilecek çok birşey olduğunuda sanmıyorum.
loserk
o 12 puanı veren gerçek Türkler değil, Türkiye'ye musallat olan parazit ermeniler... Mad ve maalesef azımsanmayacak kadar çoklar ve hastalık gibi yayılıyolar...
kitaksi
bazıları olaylara at gozluklerıyle bakıyor heralde ne halkların yakınlasmasından bahsedıosun, kendı kendıne polyannacılık oynama, ermenı devletınden bahsedıoruz... bıze karsı olan dusmanca tavırlarından bahsedıoruz... kımsenın türkiye cumhuriyetine karsı saldırmaya hakkı yok... bu ulkede bır yanagına vuruldugu zaman dıgerınıde cevırmeye gerek olmadıgı gorulmedımı... dusmanlarınızı ayırt edemıyecek kadarmı kör etti bu medya maymunları sızı... eger sen ermenıstana 12 puan verıosan bu halklarımı yakınlastırıcak Smile...sıyah ak olmaz. komık komık konusmayın...
cavbela
malum yarışmada birinci olduğumuz sene yunanistanda bize en yüksek puanını vermişti ama kimse bunlar gerçek yunanlılar değil türkler dememişti ve herkesin hoşuna gitmişti bu.
Bu konuyla ilintili ilginç bir durumuuzda var. Normal şartlar altında bir ülkenin ençok ticaret yaptığı ülkeler komşularıdır ama bizde tam tersi. Şimdi bana diyeceksiniz ama bunlar bizim topraklarımızda gözü olanlar diyeceksiniz ama hepimiz bize servi imzalattırmaya çalışan ülkelerin birliğine girmek istiyoruz burda bi çelişki yokmu sizce..
ctrlTR
Bişey değil de ermenistanın da bi tarafı kalktı 12 puan alınca.Yok neymiş bu 12 puanı biz ermeni soykırımını unutturmak için vermişiz.hadi ordan be uydurukçular.Ne kadar uydurukçu bi millet bunlar anlamıyorum.Her gün farklı bi uyduruk varsayım atıyorlar ortaya.
palavra
milletlerin mevzu oldugu bir konuda cok keskin genellemelerden sakinmak lazim

evet su anda ermenistana karsi bir tavrimiz var ,bildigim kadariyla biz onlari devlet olarak ta tanimiyoruz.

isgal ettikleri azeri topraklarindan cikana kadar da bu tavrimiz degismeyecek.

ama ferdi planda ermenilerden de iyi insanlar cikabilecegi gercegini goz ardi etmemek lazim

vaktinde tacikistanda tanidigim bir ermeni insani iliskiler acisindan cok sevdigim biri idi
hatta o siralarda olan dunya kupasinda kendisi ve ailesi diger takimlara karsi bizim milli takimimizi desteklemisti.
galibiyetlerimizde bizimle beraber sevinip ,maglubiyetlerimizde bizimle beraber uzulmuslerdi.
shamil
cavbela wrote:
Herkesi düşman bilip arkamızı dönmekle sorunlar bitmiyor. Gerektiği zaman ufak jestlerle sorunu çözme isteğimizin samimiyetini göstermemiz gerekir. Bu nedenle verilen o 12 puanın halkların birbiriyle kaynaşmasını ve var olan önyargının kırılmasında bir parça katkısı olabilir.
Azerbaycan işgalinden dolayı biz Ermenistan ile yıllardır diplomatik ilişki içinde değiliz kaldıki(bildiğim kadarıyla) Azerbaycan hükümetinin işgale karşı setretmekten başka yaptığı birşey yok(yanlışım varsa düzelt çünkü burda burda bu konu ile ilgili en ufak bir haber bile yapılmıyor) bu durumda Türkiye'den beklenilecek çok birşey olduğunuda sanmıyorum.
Ermeni yalniz Azerbaycanin deyil butun turkluyun dusmanidir. Bu yolda bir olmamiz kotu bir seymi?
Meseleyi anlamadan disaridan bakildiginda evet Azerbaycanin isgal konusunda onemli bir sey yapmadigi soylenebilir. Peki hic dusundunmu yarin savas yapalim desek kac ulke bize karsi cikacak? Hele bir millet ve iki devetiz dediyimiz Turkiyede ermenileri bu kadar seviyorlarsa.
Iranin, Rusiyanin, Fransanin ermenileri nasil koruduklarini bilmiyormusunuz?

Mesele baris yolu ile cozulmese elbetde savas olacak. Baku-Tibilis-Ceyhan gibi projelerle guclenmemizin direk buna etkisi var. Ermenistan bir cok projelerden kenar kaldi.
Baris yoluna geldikde onlar arazilerin bir kismini geri vermeye razi fakat biz deyiliz. O topraklar bizimdir ve karişina kadar hepsini alacagiz.

12 puan halkalarin kaynasmasinami neden olacak?
Disdan bakan birisi icin bu onu gosteriyor ki, Turkiye ermenileri cok seviyor ve onlarin soykirim iddialarindan rahatsiz deyil.

Anladigim kadar cogunuz da bunu istemiyorsunuz. Iste gorun aranizdaki o ermeniler nasil da aktivler sanki Turkiyenin 99% ermeniymis gibi.
shamil
mr.emre wrote:
Iste boyle insan asla ben ermeniyim diyemez!
cavbela
Senin bu konudaki hassasiyetini anlıyorum. Benimde ülkem işgal edilseydi ve dost bildiğim böyle birşey yapsaydı aynı tepkiyi ben de verirdim.
Türkiye bu siyasi istikrarsızlık içinde bile ermenistana karşı böyle bi tavır sergiliyorsa büyük başarıdır.
Savaş konusuna gelirse: Burda bi laf vardır "Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır" bu sözü pek sevdiğim kişiler kullanmaz ama bu konuda gayet iyi bir laf. Hiç bir ülkenin tutumu önemsenmeksizin bu konuda Azerbaycanın mücadele etmesi gerekmektedir. Çünkü Fiili işgal söz konusu iken siyasetin pek bi işe yarayacağını sanmıyorum.
cafein
Bence bu kadar kotu dusunmemek lazim.en az bizim dusundugumuz kadar iyi olanlari da vardir arkadaslar.herkes bize dusman olabilir ama biz de dusman mi olacagiz.bu atase korukle gitmekten baska nedir ki
maeglin20
mr.emre wrote:

Kesinlikle katılıyorum.

Ve Shamil arkadaşım merak etme mr.emre gibi Türk Evladı olduktan sonra bırak Karabağ'ı bir mahalleyi işgal edebilecek kadar güçleri kalmaz Ermenilerin.
palavra
guzel sozleri imkan olcusunde icraata tasimak lazim

hakikaten karabag isgalinden dolayi; mecburi muhacir durumuna dusen, bir milyona yakin azeri kardesimizin izdirabini icimizde duyuyorsak

onlar icin bir seyler yapmak lazim

neler yapilabilir sizce?
BURAK_X
maeglin20 wrote:
mr.emre wrote:

Kesinlikle katılıyorum.

Ve Shamil arkadaşım merak etme mr.emre gibi Türk Evladı olduktan sonra bırak Karabağ'ı bir mahalleyi işgal edebilecek kadar güçleri kalmaz Ermenilerin.
Kesinlikle. mr.emre gerçek bir Türk.
shamil
youtubede hocalı katliamı veya karabag ararsaniz her seyi daha iyi anlarsiniz.
Yasli demeden cocuk demeden neler yapmislar.

Insallah gozel sozler icraata da tasinacak. Ya Qarabag Ya Olum
darkeagle
Bence çok güzel bir konuya değinmişsin shamil. Fakat ne var ki her ne kadar internet forumlarında "Ne biçim Türk'sünüz, açsanıza gözünüzü" gibi başlıklar olsada bu milleti uyutmaya çalışan güç daha büyük. Senin, benim ya da bizlerin bu çalışmaları internet üzerinde sürmekte fakat karşımızda olanlarda halkın içinde.

Ben bu vatanın topraklarında doğdum, bu topraklarda büyüdüm, bu toprağın mahsülü ile karnımı doyurdum. Ben Türk'üm. Bu vatanın ekmeğini yiyip, kendi soykırımlarını Türkiye'nin üzerine atan bir milleti savunan zihniyetin taa .....

Not: Arkadaşlar kusura bakmayın nokta ile yetindim bu konuda kibarlık göstermem.
kriptontr
shamil wrote:
Hey guvendiyimiz daglar qaliba size de guven kalmiyor artiq.

Bir ermeni olur sokaklara dokulursunuz. Peki sehit olan o mehmetcikleriniz icin ne yaparsiniz ha?
Sizi sevmeyen, tarihinize kazik atan, soyqirim yaptiniz deyen ermenilere Eurovisionda 12 puan verirsiniz.
Hepimiz Hrant dinkiz hepimiz ermeniyiz de siz soylersiniz.
Orhan pamuk ve dahasi?

Dahasinin olmamasini isterdim fakat bu kadar tesaduf olamaz diye dusunuyorum. Siz turk deyilmisiniz? Dogrudanmi hepiniz ermenisiniz?

Oncelikle `deyil` değil .
biz ayik olmadikca gozumuzu acmadikca Hepimiz ne yaparsak yapalim bazi gucler buyuk milli akimlari bile biyerlere cekmeye calisacaklar.bu vatanin zararina kullanacaklardir
DarkJedi323
Tabi öncelike Türkçemizi doğru kullanmalıyız değil mi? Bilindiği kadarıyla Türkçe'de "q" sesi yok. Rolling Eyes

Böyle durumlarda vatan millet yapmayı çok severler, ama özde bir hiçtirler. Ermenilere 12 puan gittiyse noldu yani? Öldük mü? Türkiye bölündü mü? Altı üstü bir yarışma. Milletimizin sorunu da bu. Olayları özüyle kavrayamıyoruz. Çok güzel milliyetçilik yapılıyor. Olaylar çok güzel kullanılıyor. Biz öyle bir milletiz ki; "Kahrolsun PKK" diyoruz, vatan millet oyunu oynuyoruz, ama bir katilin beresini, kazağını moda yapıyoruz. Türkçe'yi kullanmayı bilmiyoruz, ayağa Converse giyiyoruz sonra " Kahrolsun A.B.D. " diye slogan atıyoruz. Örnekler çoğaltılabilir. Çok güzel bir nesil yetişiyor, hayranım. Bakalım sonumuz ne olacak...
darkeagle
Öncelikle şunu söyleyeyim arkadaşımız türkçeyi güzel kullanıyor bilirsiniz ki türkçe nin farklı çeşitleri var shamil azeri türkçesini kullanıyor. Lütfen bilmeden yorum yapmayın.
DarkJedi323
Kullanılan Azeri Türkçesi'ne lafım yok. Nedense herkes oraya takılmış, gelen özel mesajlara bakılırsa... Rolling Eyes Bu forumda da, çevremizde de açıkça görebileceğimiz gibi Türkçe'nin içine edenler mevcut.

"chook $ehkerrsin ashhkimm sni swyrmmm"

tarzında bir dil katlini MSN'de ve forumlarda fazlasıyla görüyorum. En basitinden bir "-de/da" ayrımını bile yapamayan bir Türk, kalkıp çok kolaylıkla milliyetçilik naraları atıp, karşıt fikirleri küçümseyebiliyor.

Milliyetçilik farklıdır, şovenizm farklıdır. Üzülerek görüyorum ki bu ülkede milliyetçiyim diye dolaşanların büyük bir kısmı şovenisttir. Atatürk de milliyetçiydi. Bugün milliyetçilik taslayanlarla bir karşılaştırın bakalım Atatürk'ün milliyetçiliğini, örtüşüyorlar mı?

Bir iş yapılıyorsa, gönülden, severek ve en önemlisi farkında olarak yapılmalı. Öteki türlü ancak koyun olursunuz, başkalarının şakşakçısı olursunuz.
shamil
DarkJedi323 wrote:
Tabi öncelike Türkçemizi doğru kullanmalıyız değil mi? Bilindiği kadarıyla Türkçe'de "q" sesi yok. Rolling Eyes

Böyle durumlarda vatan millet yapmayı çok severler, ama özde bir hiçtirler. Ermenilere 12 puan gittiyse noldu yani? Öldük mü? Türkiye bölündü mü? Altı üstü bir yarışma. Milletimizin sorunu da bu. Olayları özüyle kavrayamıyoruz. Çok güzel milliyetçilik yapılıyor. Olaylar çok güzel kullanılıyor. Biz öyle bir milletiz ki; "Kahrolsun PKK" diyoruz, vatan millet oyunu oynuyoruz, ama bir katilin beresini, kazağını moda yapıyoruz. Türkçe'yi kullanmayı bilmiyoruz, ayağa Converse giyiyoruz sonra " Kahrolsun A.B.D. " diye slogan atıyoruz. Örnekler çoğaltılabilir. Çok güzel bir nesil yetişiyor, hayranım. Bakalım sonumuz ne olacak...
Bunu hangi mantikla yazdin?
Ermenistana 12 puan veriliyor olmuyorsun da bir azeri turkce yazmaya calisarken "deyil" yazdigindami oluyorsun. Deyil yazdimsa bir hicmi oldum? Sen nasil turksun? Ermenistana oy verenler arasinda sen de varmiydin? Peki neden normal bir sey olsun? Eline Azerbaycan bayragi alip turklerele birlikde Turkiyeyi destekleyen o cocuktan utan.

Ermenilerin ne yaptigini bilmiyormusun? Aklina gelmeyecek seyler. Hamile kadinin karnini diri-diri yirtip cocugu cikarib oldurmusler ve yerine kocasinin kafasini dikmisler. Bebekleri hisselere bolmusler, diri-diri vucutlarina haclar vurmuslar, diri-diri borularin icine salip iki tarafindan kaynak yapmislar.... Ben nasil bundan ezap cekmiyeyim? Sen ne curetle benim ozde baska olduguma subhe ede bilirsin? Boyle dusunen varsa onun kendisi tamamiyla hictir.

Youtube de "hocalı katliamı" aradinmi? Ne gordun?
Kardes beni dogru tanimamissin.

Icimdeki hissleri yaziya dogru sekilde ceviremiyorum onu bil ki ben ozde gorunduyumden daha da ciddiyimdir. Seninle simdiye kadar bir sorunum olmadi bu yuzden yazdiklarimi tehdit gibi deyerlendirme ve bu konuya cok hassas yaklasdigimi bilmis ol.
Ben Turkum ve vatanim ugrunda sehit olmaya her an hazirim!

Anlayanlariniz icin tesekkur ederim.
mr.emre
DarkJedi323 wrote:
Ermenilere 12 puan gittiyse noldu yani? Öldük mü? Türkiye bölündü mü? Altı üstü bir yarışma.

yarışmadan bir gün sonra ermeniler "Türkler [SÖZDE] ermeni soykırımını affettirmek için bize 12 puan verdiler" yorumunu yaptı. bu hoşuna gidiyor mu?
DarkJedi323
shamil wrote:
Bunu hangi mantikla yazdin?
Ermenistana 12 puan veriliyor olmuyorsun da bir azeri turkce yazmaya calisarken "deyil" yazdigindami oluyorsun. Deyil yazdimsa bir hicmi oldum? Sen nasil turksun? Ermenistana oy verenler arasinda sen de varmiydin? Peki neden normal bir sey olsun? Eline Azerbaycan bayragi alip turklerele birlikde Turkiyeyi destekleyen o cocuktan utan.

Ermenilerin ne yaptigini bilmiyormusun? Aklina gelmeyecek seyler. Hamile kadinin karnini diri-diri yirtip cocugu cikarib oldurmusler ve yerine kocasinin kafasini dikmisler. Bebekleri hisselere bolmusler, diri-diri vucutlarina haclar vurmuslar, diri-diri borularin icine salip iki tarafindan kaynak yapmislar.... Ben nasil bundan ezap cekmiyeyim? Sen ne curetle benim ozde baska olduguma subhe ede bilirsin? Boyle dusunen varsa onun kendisi tamamiyla hictir.

Youtube de "hocalı katliamı" aradinmi? Ne gordun?
Kardes beni dogru tanimamissin.

Icimdeki hissleri yaziya dogru sekilde ceviremiyorum onu bil ki ben ozde gorunduyumden daha da ciddiyimdir. Seninle simdiye kadar bir sorunum olmadi bu yuzden yazdiklarimi tehdit gibi deyerlendirme ve bu konuya cok hassas yaklasdigimi bilmis ol.
Ben Turkum ve vatanim ugrunda sehit olmaya her an hazirim!

Anlayanlariniz icin tesekkur ederim.

Bana yolladığın özel mesaja cevabımda da belirttiğim gibi, ben genele konuştum. Doğrudan sana hitap etseydim, şu an olduğu gibi alıntı kullanırdım. Belki de senin yanlış Türkçe kullanımın cevap yazmaya iten neden oldu benim için. Bardağın son damlası belki de, anladın değil mi? Direkt olarak seninle problemim yok, senin de benimle olamaz zaten.

Türkçe'yi katledenleri eleştirdim diye Türklüğümden şüphe ediliyorsa o, edenlerin problemidir. Ayrıca bu konuda doğruyu savunduğuma gönülden inanıyorum ki bu da hiçbir şeyden utanmam için neden değildir. Eurovision için oy atmadım hiçbir ülkeye. Kaldı ki, istediğim ülkenin şarkısına oy verme gibi bir hakkım var değil mi? İster Ermenistan olur ister Yunanistan olur. Bu yarışma bir müzik yarışması. Her ne kadar sizin gibi düşünen milliyetçiler tarafından politik nedenlerle oy atılsa da yarışmanın amacı müziğe oy vermektir. Bunu kavramak çok önemli işte. Görülüyor ki pek anlaşılmamış bu kısım.

Ermenilerin neler yaptığını çoğu kimseden çok daha iyi biliyorum merak etme. İki resim ve birkaç yazı görüp fikir sahibi olanlardan değilim. Bu konuda araştırma yaptım, akademik yazılar okudum. Aşinayım konuya. Şüphe etmek beni ilgilendirir, insani bir özellik. Kaldı ki yine söylüyorum, doğrudan sana yazılmış bir şey olmamasına rağmen kendini savunma ihtiyacı hissediyorsun. Bu bir gocunma mı yoksa başlık sahibi olarak her görüşe cevap verme gereği mi hissediyorsun?

İşte şu an yaptığın şovenizmdir. Bu vatan uğruna her Türk evladı kendini feda etmeye hazırdır. Şu an senin yaptığın gibi mesajlarım desteklensin amacıyla bunları bastıra bastıra her mesajımda yazmıyorum ama değil mi?

mr.emre wrote:

yarışmadan bir gün sonra ermeniler "Türkler [SÖZDE] ermeni soykırımını affettirmek için bize 12 puan verdiler" yorumunu yaptı. bu hoşuna gidiyor mu?

Almanya Türkiye'ye 12 puan verdi, Hollanda 12 puan verdi, İngiltere 12 puan verdi. Ancak hiçbiri kendi içinde, tamamen karşı oldukları TR-AB birlikteliği için, "Türkiye'ye göz kırpıldı" demedi. İngiltere ki Türklerden pek haz etmeyen bir ülkedir. Ermenistan'ın söyledikleri tamamen kendi görüşünü benimsetmek için propagandadır. 2003'te Türkiye'ye tam puan verdi Yunanistan. Bizimkilerden, "Yunanlılar yola geldi" diyenler oldu. Yunanlılar yaygara kopardı mı? Belki benzer şekilde aşırı milliyetçi kesim tarafından evet. Avrupa insanı bazı şeyleri aşmış artık. Bizim burda tartıştığımız bir konuyu onlar iki satırda geçer, dert etmez. Benzer şekilde, işte o yüzden İngiltere'de futbol taraftarları sahaya 1 metre uzakta oturuyorlar, bizde ise 4bin 500 polis görev yapıyor. Bazı şeyleri hala aşamadık. Neyin ne olduğunu kavramamakta direnen insanlarız.

Ayrıca bu sözde soykırım iddiaları için:

Niçin bu durumda olduğumuzu hiç düşündünüz mü? Haklı olduğumuz bir konuda pasif kalarak tüm dünya tarafından dışlanmamız ne kadar acıdır. Bu kadar milliyetçi gezinenler niçin hakkımızı ispatlamak için ön ayak olmuyor, gerekli adımlar atılmıyor? Ama Ermenileri lanetlemeye gelince iş oh ne ala. Aşırı milliyetçi kesim kendi insanına çemkireceği yerde, Ermenilerin yaptığı gibi gerekli temaslarda bulunsaydı şu an haklı olduğumuz konuda haksız duruma düşmezdik, sen de bana yarışmadan bir gün sonra ermeniler "Türkler [SÖZDE] ermeni soykırımını affettirmek için bize 12 puan verdiler" yorumunu yaptı. bu hoşuna gidiyor mu? diye sormazdın. Çünkü Ermenilerin, ispatladığımız hakkımız konusunda böyle propaganda yapmalarına olanak verilmemiş olurdu.
shamil
DarkJedi323 wrote:

Böyle durumlarda vatan millet yapmayı çok severler, ama özde bir hiçtirler.

"Keci can hayinda kasap piy ariyor"
Bana hitap etmediysen o zaman cevap yazmasan daha dogru olmazdimi? Konu turkceyi nasil kullanmakla ilgili degildi ki?
"Yarası olan gocunur diye" soyluyorsun. Evet yaram var o da Ermenilerin yaptigi yaradir. Iste o yuzden alindim. Eminim benim yerimde sen de olsaydin bunu kabul edemezdin. Bu ya milliyetcilik ya da sovenizimdir. Benim ermenilerle sorunum var o kadar. Milliyetciliyi dogru anlayamamissin. Milliyetcilik yalniz iki millet arasinda olmuyor. Bu dusmanciliktir. Benden onlari sevmemi bekleyemezsin.
DarkJedi323 wrote:
Haklı olduğumuz bir konuda pasif kalarak tüm dünya tarafından dışlanmamız ne kadar acıdır.
Eurovision icine siyaset girdi. Muzik diyip durmaya devam ediyorsan yine pasif kalmis oluyorsun. Dusmanciligi kenar koysak bile Ermeniler 12 puanlik muzik yapmadilar.
DarkJedi323 wrote:
Bu vatan uğruna her Türk evladı kendini feda etmeye hazırdır. Şu an senin yaptığın gibi mesajlarım desteklensin amacıyla bunları bastıra bastıra her mesajımda yazmıyorum ama değil mi?
Belki iftira bir az abartilmis ola bilir. Ben sana hic bir iftira falan atmadim oyleyse sen de boyle iftiralardan vaz gec. Malesef dediyin dogru deyildir.
"Umduk yerden kusulur" ben o yuzden bu konuyu actim. Ve hic kimsenin desteyine ihtiyacim yok.
DarkJedi323
shamil wrote:

"Keci can hayinda kasap piy ariyor"
Bana hitap etmediysen o zaman cevap yazmasan daha dogru olmazdimi? Konu turkceyi nasil kullanmakla ilgili degildi ki?
"Yarası olan gocunur diye" soyluyorsun. Evet yaram var o da Ermenilerin yaptigi yaradir. Iste o yuzden alindim. Eminim benim yerimde sen de olsaydin bunu kabul edemezdin. Bu ya milliyetcilik ya da sovenizimdir. Benim ermenilerle sorunum var o kadar. Milliyetciliyi dogru anlayamamissin. Milliyetcilik yalniz iki millet arasinda olmuyor. Bu dusmanciliktir. Benden onlari sevmemi bekleyemezsin.

Eurovision icine siyaset girdi. Muzik diyip durmaya devam ediyorsan yine pasif kalmis oluyorsun. Dusmanciligi kenar koysak bile Ermeniler 12 puanlik muzik yapmadilar.

Belki iftira bir az abartilmis ola bilir. Ben sana hic bir iftira falan atmadim oyleyse sen de boyle iftiralardan vaz gec. Malesef dediyin dogru deyildir.
"Umduk yerden kusulur" ben o yuzden bu konuyu actim. Ve hic kimsenin desteyine ihtiyacim yok.

Sana verdiğim özel mesaj cevabında da belirttiğim gibi, istediğim başlığa yazı yazma özgürlüğüne sahibim. Konuyu açan kişi sensin diye, tüm yazılanlar sana hitap etmek zorunda da değil. Konu Türklükten dem vurup milliyetçilik damarlarını kabartmak değil mi? Madem mesele Türklük, Türklük kavramının temel öğelerinden olan dili, yani Türkçe'yi de adam akıllı kullanmalıyız değil mi? Eğer bunu yapmadan Türklükten bahsediyorsan bazı şeyleri atlamışsın demektir.

Milliyetçilik iki millet arasında olmaz, o zaman ırkçılık denir ona. Milliyetçiliği ne kadar doğru benimsediğin aşikar, düşmanlık olarak nitelendiriyorsun.

Ne yani, basit bir müzik yarışmasında oy atıp atmamakla mı hakkımı göstermiş sayılacağım? Komik olma. Elmayla armudu karıştırma. Siyasi amaçları gerçekleştirmek için müziği alet etmekle din sömürüsü yapmanın hiçbir farkı yoktur. İnsanımız ne kadar din sömürüsüne yani dinin kişisel çıkarlara alet edilmesine -haklı olarak- karşı çıkıyorsa, müziğin de siyasete alet edilmesine karşı çıkmalı diye düşünüyorum. Haklı ol ya da olma, her şey ikendi platformunda çözmelisin.

Belli ki boşa konuşuyorum burada. Ermenilere olan nefretini kusmak için yer arıyorsun, bunu yaparken de milli değerleri kullanıyorsun. İftira felan atmıyorum. Her şey meydanda.

Saygılar.
geyikkutuphanesi
arkadaşlar kendimizi kandırmayalım tamam ermenilere puan verilmiş bu bence de problem olmamalı fakat o puanları verenler hakkaten türkiyedeki ermenilerdi. Tıpki almanyadaki, hollandadaki, avusturyadaki,belçikadaki Türkler gibi. Fransızlar da ermenilere 12 puan vermişti sanırsam. Fransada 500.000 bin ermeni olduğunu düşünürsek normal değil mi? Ben kimsenin eurovision denilen zımbırtı için gidip ciddi ciddi oy kullandığını sanmıyorum. He almanyada olsam Türkiye için kullanırdım belki. Herneyse, Türkiyede de benzer bir durumun olduğunu düşünüyorum. Mesela yarışmada Azerbeycan olsa onlara tam puan giderdi gibi.. O yarışmanın mantığı sakat zaten. Her yıl güney kıbrısın yunanlara yunanların katılırsa güney kıbrısa tam puan vermesi gibi bişey. Takılmayalım bunlara...
DarkJedi323
Evet, eklemeyi unutmuşum geyikkutuphanesi söylediğin iyi oldu.
shamil
DarkJedi323 wrote:
Sana verdiğim özel mesaj cevabında da belirttiğim gibi, istediğim başlığa yazı yazma özgürlüğüne sahibim. Konuyu açan kişi sensin diye, tüm yazılanlar sana hitap etmek zorunda da değil. Konu Türklükten dem vurup milliyetçilik damarlarını kabartmak değil mi? Madem mesele Türklük, Türklük kavramının temel öğelerinden olan dili, yani Türkçe'yi de adam akıllı kullanmalıyız değil mi? Eğer bunu yapmadan Türklükten bahsediyorsan bazı şeyleri atlamışsın demektir.

Milliyetçilik iki millet arasında olmaz, o zaman ırkçılık denir ona. Milliyetçiliği ne kadar doğru benimsediğin aşikar, düşmanlık olarak nitelendiriyorsun.

Ne yani, basit bir müzik yarışmasında oy atıp atmamakla mı hakkımı göstermiş sayılacağım? Komik olma. Elmayla armudu karıştırma. Siyasi amaçları gerçekleştirmek için müziği alet etmekle din sömürüsü yapmanın hiçbir farkı yoktur. İnsanımız ne kadar din sömürüsüne yani dinin kişisel çıkarlara alet edilmesine -haklı olarak- karşı çıkıyorsa, müziğin de siyasete alet edilmesine karşı çıkmalı diye düşünüyorum. Haklı ol ya da olma, her şey ikendi platformunda çözmelisin.

Belli ki boşa konuşuyorum burada. Ermenilere olan nefretini kusmak için yer arıyorsun, bunu yaparken de milli değerleri kullanıyorsun. İftira felan atmıyorum. Her şey meydanda.

Saygılar.
Hep yazdiklarima aydinlik getirdim yine de yazmaya biseyler buluyorsun. Yazdiklarinda bana hitap etdiyini anladigim icin sana cevap verdim. Cunki "deyil", ve "q" harfini ben kullanmisdim. Konuyu acana hitap etmelisin diye bir sey soylemedim.
Ben milliyetcilik dusmanciliktir demedim. Bu ancak dusmanciliktir dedim. Milliyetcilik yapamam da. Eyer yapacak olursam Azerbaycanin 20-30 tarafa parcalanmasi gerekecek. Azerbaycanda ne kadar azinliklarin oldugunu biliyormusun? Avar, Lezgi .... Fakat avarı da, lezgisi de, talisi da hepsi azerbaycanli. Karabagda kac azinliktan olan sehitlerimiz oldu biliyormusun? O halde bu millyetcilik meselesinden de vaz gec. Evvelde dediyim gibi Ermenistan yalniz Azerbaycanin degil tum turkluyun dusmanidir. Bu yolda da bir olmamiz lazim.

Becerdiyim kadar turkceyi dogru kullanmaya calisyorum. Bu yuzden yanlislarim varsa onu turkcenin icine etme gibi yorumlamayin. Sevmeseydim zaten oyrenmezdim.
DarkJedi323
shamil wrote:
Hep yazdiklarima aydinlik getirdim yine de yazmaya biseyler buluyorsun. Yazdiklarinda bana hitap etdiyini anladigim icin sana cevap verdim. Cunki "deyil", ve "q" harfini ben kullanmisdim. Konuyu acana hitap etmelisin diye bir sey soylemedim.

Yazdıklarımı okusaydın cevabını bulurdun.

DarkJedi323 wrote:
... Belki de senin yanlış Türkçe kullanımın cevap yazmaya iten neden oldu benim için. Bardağın son damlası belki de, anladın değil mi?...

shamil wrote:

Ben milliyetcilik dusmanciliktir demedim. Bu ancak dusmanciliktir dedim. Milliyetcilik yapamam da. Eyer yapacak olursam Azerbaycanin 20-30 tarafa parcalanmasi gerekecek. Azerbaycanda ne kadar azinliklarin oldugunu biliyormusun? Avar, Lezgi .... Fakat avarı da, lezgisi de, talisi da hepsi azerbaycanli. Karabagda kac azinliktan olan sehitlerimiz oldu biliyormusun? O halde bu millyetcilik meselesinden de vaz gec. Evvelde dediyim gibi Ermenistan yalniz Azerbaycanin degil tum turkluyun dusmanidir. Bu yolda da bir olmamiz lazim.

Kusura bakma ama arkadaşım, ya milliyetçilik ne demek onu bilmiyorsun ya da yazdıklarını unutuyorsun. Kendinle çeliştiğinin farkında mısın? Milliyetçilik yapan benmişim gibi de davranma. Madem azınlıkları bu denli düşünüyorsun, Ermeniler de bizim için bir azınlık. Bunu da biliyorsun değil mi? Rumların ve Kürtlerin olduğu gibi. Sen kendi ülkendeki azınlıklar sorun çıkarmasın diye Azeri milliyetçiliği yapmıyorsun ama Ermenilere olan nefretin yüzünden Türk milliyetçiliği yapabiliyorsun? Tam bir ironi.

shamil wrote:

Becerdiyim kadar turkceyi dogru kullanmaya calisyorum. Bu yuzden yanlislarim varsa onu turkcenin icine etme gibi yorumlamayin. Sevmeseydim zaten oyrenmezdim.

Türkçe kullanma çabana bir şey dediğim yok, takdir de ederim. Yine dediğim gibi yazdıklarımı okuyup anlasaydın böyle laflarla gelmezdin. Yazdıklarımı tekrar oku istersen.

DarkJedi323 wrote:
... Belki de senin yanlış Türkçe kullanımın cevap yazmaya iten neden oldu benim için. Bardağın son damlası belki de, anladın değil mi?...
shamil
DarkJedi323 wrote:
Kusura bakma ama arkadaşım, ya milliyetçilik ne demek onu bilmiyorsun ya da yazdıklarını unutuyorsun. Kendinle çeliştiğinin farkında mısın? Milliyetçilik yapan benmişim gibi de davranma. Madem azınlıkları bu denli düşünüyorsun, Ermeniler de bizim için bir azınlık. Bunu da biliyorsun değil mi? Rumların ve Kürtlerin olduğu gibi. Sen kendi ülkendeki azınlıklar sorun çıkarmasın diye Azeri milliyetçiliği yapmıyorsun ama Ermenilere olan nefretin yüzünden Türk milliyetçiliği yapabiliyorsun? Tam bir ironi.
"Her sey apacik meydanda" dediyin o meydani bir dolas bakalim kim neyi yazmis neyi yazmamis. Milleti bile karisik saldin.
1. Ermeniler de Azerbaycandaki azinliklardandir. Bunu bilseydin herhalde yukaridakini yazmazdin.
2. Azeri milliyetciliyi ya da Azeri milleti diye bir sey yoktur. Turk milleti vardir.
DarkJedi323
Heralde kendi yazdıklarını da ben yazdım felan sanıyorsun. Bu lafı söylemek istemezdim ama dilimizi tam anlamıyla çözememişsin, çünkü dediklerimi anlamamışsın.

Çok güzel propaganda yapıyorsun, tebrikler. Başlık tamamen propaganda amaçlı, mesajların tamamen propaganda içerikli, tribünlere oynuyorsun. Çektiğin acıyı anlarım ama böyle forum forum dolaşıp Türk milletini milliyetçilik yaparak şakşaklamak nerden aklına geldi onu anlayamam.

Siz kendiniz Azeri milletine inanmadığın için olsa gerek Ermeniler topraklarınızı alırken pek de direnmediniz. ( Görülen bu şekilde, duyduğumuz bu yönde ) Vatanını savunmak için önce ortak bir çatı altında bulunmak gerekir. Milli duygularınız Azeri milleti olarak yoksa bunu yapamazsınız. Sonra da Türk milleti Türk milleti diye diye Türkiye'den medet ummanız bence yanlış bir tutum.

Hepimiz Azeri kardeşlerimize yardım etmek isteriz ama kendi ülken kendisi için bir şey yapmadıktan sonra bizden bir şeyler beklenmesi garip. Senin istediğin resmen savaşa yandaş aramak gibi bir şey.
darkeagle
Bu başlıkta konu ermeniler iken konuyu başka taraflara çekildi. Böyle ciddi bir konu varken başka konulara geçen kişiler olduğu sürece ermeni sorununa nasıl bir çözüm olabilir ki?
DarkJedi323
Konu hala Ermeniler ve Ermeniler etrafında yapılan milliyetçilik. Herkes sizi şakşaklayıcı mesaj atmak zorunda değil. Sizinle uyuşmayan fikirler çıkınca konu sapmış mı oluyor? Rolling Eyes
shamil
DarkJedi323 wrote:
Heralde kendi yazdıklarını da ben yazdım felan sanıyorsun. Bu lafı söylemek istemezdim ama dilimizi tam anlamıyla çözememişsin, çünkü dediklerimi anlamamışsın.

Çok güzel propaganda yapıyorsun, tebrikler. Başlık tamamen propaganda amaçlı, mesajların tamamen propaganda içerikli, tribünlere oynuyorsun. Çektiğin acıyı anlarım ama böyle forum forum dolaşıp Türk milletini milliyetçilik yaparak şakşaklamak nerden aklına geldi onu anlayamam.

Siz kendiniz Azeri milletine inanmadığın için olsa gerek Ermeniler topraklarınızı alırken pek de direnmediniz. ( Görülen bu şekilde, duyduğumuz bu yönde ) Vatanını savunmak için önce ortak bir çatı altında bulunmak gerekir. Milli duygularınız Azeri milleti olarak yoksa bunu yapamazsınız. Sonra da Türk milleti Türk milleti diye diye Türkiye'den medet ummanız bence yanlış bir tutum.

Hepimiz Azeri kardeşlerimize yardım etmek isteriz ama kendi ülken kendisi için bir şey yapmadıktan sonra bizden bir şeyler beklenmesi garip. Senin istediğin resmen savaşa yandaş aramak gibi bir şey.
Yazdiklarimi sen de yazsaydin ancak memnun ola bilirdim. Ben senin yazdiklarini qayet iyi anlamisim.
1. Turkceyi icine edenlerden ve ozde bir hic olanlardan saydin beni. Belki de son damla diyorsun ne fark eder son damlaya bile sebep oldumsa demek ki orda bana da hitap ediliyor.
2. Milliyetcilik yapiyorsun dedin. Yapmadigimi ve neden yapamayacagimi da acikladim.
3. Azeri milliyetciliyi degil Turk milliyetciliyi yapiyorsun dedin. Bunu da dogru soylemedin. Azeri milleti diye bisey yoktur Turk milleti vardir.

Yaptigim propaganda degil. Hakikatdir. Yoksa degilmi? Ermenilerin ne yaptigi, ve yazdiklarimda yanlislik varsa soyle.
Uzun sure sonra konuya donduyune sevindim. Topraklarimizi alinirken direnmediniz soylediniz. Bunda hakikat var. Icimizdeki bazi tahribatci kuvvelerin sayesinde bir kac rayonumuz cok az direnisle kayb edildi.
Bu yine onlarin bize yaptigi bir oyundur. Bu demek degil biz vatani sevmedik. Hatta Karabagin aliniyor oldugunu duyan vatanini seven kardeslerimiz Rusiyadan vatana gelmis savasmislardi.

Bence artik savas yapmanin zamani geldi. Konusmalardan bir sey cikmiyor. Konusmalar zamani cevabsiz kaldiklari zaman bile bir oyun oynaya biliyorlar. Aninda masayi terketip acilen tualete yada Ermenistanda bir yakinimiz oldu acilen gitmeliyiz diye bahane bile edebiliyorlar.
DarkJedi323
Otomatiğe bağladın, hep aynı şeyi söylüyorsun ya. Milliyetçilik ve propaganda kavramlarını tam olarak bilmediğin belli. Yazdıkların neye karşılık geliyor farketmiyorsun heral. Bunlardan bihaber şekilde "Yok ben milliyetçilik yapmıyorum", "Propaganda değil" diyorsun hala. Yazdıklarını baştan aşağı şöyle bir oku bakalım, milliyetçilik ve propaganda nasıl oluyormuş bir bak.

Burada boşuna konuşuyorum, bir sonraki mesajında yine geleceksin Azeri milleti yok, aslolan Türk milletidir, artık savaşmalıyız diyeceksin. Sonsuz bir döngüye girdi artık bu olay... Niyet belli yapılan belli. Kolay gelsin sana.
shamil
Millet bile ne demek bilmiyorsun milliyetcilkden agiz dolsusu yaziyorsun. Senin gibi gah milliyetcisin, hicsin, azeri milliyetciliyi degil turk milliyetciliyi yapiyorsun ve sonra da otomatiye baglandin soylemiyorum kardes. Fikirlerim sabitdir ve yazdiklarimda hep sabit kaldi.
Baska bir seyle beni suclamayacaksan donguden cikmis olacagiz.
DarkJedi323
Bizim konuştuğumuz Türkçe'den hiçbir şekilde anlamadığına kanaat getirdim son mesajından sonra. Ezberlemişsin belirli kalıpları söyleyip duruyorsun. Fikirlerin sabitse o zaman yazıya dökerken iki kere kontrol et bence, burdan öyle gözükmüyor. Millet ve milliyetçilik kavramlarını, kendi milletini kabullenmeyen ve milliyetçiliği ırkçılıkla bir tutup düşmancılık diye nitelendiren birinden öğrenecek değilim, kusura bakma.
shamil
DarkJedi323 wrote:
Bizim konuştuğumuz Türkçe'den hiçbir şekilde anlamadığına kanaat getirdim son mesajından sonra. Ezberlemişsin belirli kalıpları söyleyip duruyorsun. Fikirlerin sabitse o zaman yazıya dökerken iki kere kontrol et bence, burdan öyle gözükmüyor. Millet ve milliyetçilik kavramlarını, kendi milletini kabullenmeyen ve milliyetçiliği ırkçılıkla bir tutup düşmancılık diye nitelendiren birinden öğrenecek değilim, kusura bakma.
Anlasilan suclamalarin bitmeyecek senin. Isine gelmeyen seylerin tekrarlanmamasi icin beni Turkceyi hic bir sekilde bilmemekle suclayamazsin.
Bak simdide kendi milletini kabullenmeyen diyorsun. Kardes Turk milleti vardir. Azeri milleti diye bir sey yoktur. Git tarih hocalarina sor bilmiyorsan. Azerbaycanlilar, kazaklar, turkmenler, kirgizlar, siz hepimizin milleti turktur. Azeri, kirgiz, kazak .... turk milletinin icine girer. Azeri halki vardir.
Demek ki oyrenecek cok seyin var.
BURAK_X
DarkJedi323 wrote:

DarkJedi323, yaptığın çok ayıp birşey. Bence güzel bir Türkçe yazma çabası var. Belli kalıpları ezberlememiş. Sonuçta o da bir Türk. Azeri Türk'ü.
shamil wrote:
Anlasilan suclamalarin bitmeyecek senin. Isine gelmeyen seylerin tekrarlanmamasi icin beni Turkceyi hic bir sekilde bilmemekle suclayamazsin.
Bak simdide kendi milletini kabullenmeyen diyorsun. Kardes Turk milleti vardir. Azeri milleti diye bir sey yoktur. Git tarih hocalarina sor bilmiyorsan. Azerbaycanlilar, kazaklar, turkmenler, kirgizlar, siz hepimizin milleti turktur. Azeri, kirgiz, kazak .... turk milletinin icine girer. Azeri halki vardir.
Demek ki oyrenecek cok seyin var.
Doğru diyorsun. Sonuçta hepimiz Türk'üz Wink
DarkJedi323
Söylediklerinden ne işime gelmeyecekmiş? Makul olarak ne söyledin ki işime gelmesin? Ermenilere karşı savaşmalıyız demen mi? Cihad ister gibi Türkiye'yi yandaşlığıa çağırman mı? Türk insanını suçlu göstermen mi? Milliyetçiliği ırkçılık olarak görüp düşmancılığa sayman mı?

Azeriler kendi aralarında bir bütün oluşturamamış, toprakları elden gitmiş, sorumlusu Türkiye Türkleri ha? Sonra da Türk milleti birleşmeli lafları. Millet ne demektir? Tarihi açıklamasına ek olarak; "Bir yerde bulunan kimselerin bütünü". Siz Azeriler bu tanıma uymuyorsunuz heral? Ben Azeri milletini kabul etmiyorsun derken inkar ettiğine göre. Öncelikle kendi halkını özümseyeceksin, bir arada duracaksın, sonra genel anlamda Türk birliğinden bahsedersin.

Arkadaşın iki sayfadır basma kalıp milliyetçilik naraları atıp, düşmanlık tohumları ekmesi ayıp bir şey değil de benim söylediklerim mi ayıp? Yazdıklarıma yanıt olarak elle tutulur bir şeyler veremeyip dönüp dolaşıp aynı şeyleri söylemesi, milliyetçilik üzerine oynaması ve bunları ben yapıyormuşum gibi göstermesi de ayıp değil zaten. Bunun iki açıklaması vardır: Ya kullandığımız Türkçe'yi anlamıyor, dediğim gibi -hani ayıp olan-, ya da cevap vermek işine gelmediği için, ya da veremediği için duymazlıktan gelip aynı şeyleri tekrarlıyor.
shamil
Soyle bakalim senin hangi uydurma girisimin cevapsiz kaldi? Soyle de cevabin gelsin. Daha evvelki yazinda milletin ne oldugunu bilmeyerek kendi milletini kabullenmeyen soyluyordun. Cevabin verildimi? Daha evvel milliyetciliyi yedirtmek istedin? Cevabin verildimi? Konusurken hakikati konusamiyorsun.

Iste son yazdigini yine oku bak gor acilan konuyu ne hale salmissin.
Yaziklar olsun senini gibi turke.
selim06
Burada kimse kimsenin Türklüğünü yargılayacak yetkide ve sorumlulukta değildir.Konunun yararlı olabileceği düşünelerek Eurovision odağında mesajların atılması beklene bu konu çok farklı mecralara kaymıştır.Bu nedenle kilitlenmesi uygun görülmüştür.
-close-