FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

uluslararasi turkce yarismasi

palavra
http://www.turkceolimpiyatlari.org/

gecen yil, 84 ülkeden 355 öğrencinin katılımıyla muhteşem bir atmosferde dorduncusu yapilan uluslararasi Turkce yarismasinin besincisi ; yuz ulkenin katilimini hedefleyerek 24 mayista yapilacak.

palavra
Quote:
Bu yıl 5.si düzenlenecek olan ve dünyanın sayılı organizasyonları arasında gösterilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Ankara Kızılcahamam'da başlıyor.

100 ülkeden gelen ve Türkçe konuşan 500 öğrencinin bugün İstiklal Marşı'nı seslendirmesiyle başlayacak açılış töreninde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Olimpiyat Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam birer konuşma yapacak. Açılışta Moğol ve Moldovalı öğrenciler şiir okuyup şarkı söyleyecek, Amerikalı bir öğrenci ise ney taksimi yapacak. Öğrencilerden bir kısmının da gösterilerini sergileyecekleri açılışta 500 öğrenci, barış mesajı verecekleri bir aile fotoğrafı çektirecek. Olimpiyata katılacak öğrenciler dün Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'ne yerleşmeye başladı. Organizasyon komitesi tarafından havaalanında karşılanan öğrenci ve öğretmenler, termal tatil köyüne hayran kaldı. Asya Termal Tesisleri'nin Genel Müdürü Zeki Çiftçi '100 ülkeden gelen Türkçe konuşan öğrenci ve onları yetiştiren öğretmenleri ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını' söyledi. Tatil köyünün yemeklerini beğenen öğrenciler, tesisin sosyal imkanları sayesinde tatil yapma fırsatı da bulacak. Diğer ülkelerden gelen akranlarıyla da tanışan öğrenciler, olimpiyatın ilk arkadaşlıklarını kurdu.

Savaştan çıkan öğrenciler barış istiyor

Akılları sınavlarda olan öğrencilerden bazıları, bavullarını yerleştirmeden oturdukları yerde Türkçe bilgilerini kuvvetlendirmek için test çözmeye başladı. Endonezyalı öğrenciler yerel kıyafetleri ile dikkat çekerken Bosna Hersek'ten gelen Mirza Seferagic ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç ve savaş üzerine bir sunum hazırladığını söyledi. Seferagic sunumunda 'dünya barışı' mesajı vereceğini kaydetti. Öğretmeni Ayşe Karakaya ile yarışma öncesi son kontrollerini yapan, bir taraftan da test çözen Esma Şehoviç ise gece indikleri İstanbul'dan Ankara'ya yorucu bir yolculuk yaptıklarını, ancak olimpiyat heyecanının yorgunluğu ikinci plana ittiğini dile getirdi. Bugün başlayacak olimpiyatta, yarın şiir ve şarkı yarışmasının yarı finali gerçekleştirilecek. Yarı final, adını Türkçe Olimpiyatları için Türkçeleştiren Ankara'daki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde (Anatolia Showland) yapılacak. Final ise 2 Haziran Cumartesi günü geçen sene yine adını olimpiyatlar için Türkçeleştiren İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Yarı finalden sonra finale kalacak öğrenciler cep telefonu mesajlarıyla (SMS) halk tarafından belirlenecek.
Türkçeyi dünyada hak ettiği konuma getirmek, Türkçenin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi, UNESCO ve TİKA tarafından destekleniyor. Türkiye'deki yarışma için bir yıldır hazırlanan binlerce öğrenci arasında seçilen 500 yarışmacı, kendi ülkelerinde de bir dizi sınav ve yarışmadan geçti. 13-21 yaş arası öğrencilerin katıldığı yarışma, ülkesinde öğrenim gördüğü dilin dışında yabancı dil olarak Türkçeyi seçmiş olanlara açık. Ülkesini temsil edecek öğrencinin, önce sınıf, ardından okul, son olarak da okullar arası düzenlenen Türkçe yarışmasında ülkesinde birinciliği kazanmış olması gerekiyor. Ülkeler, tek öğrenciyle katılabildiği gibi takım halinde de yarışmaya iştirak edebiliyor. Ekim ayı itibarıyla başlayan yarışma hazırlıkları nisan-mayıs aylarında sonuçlanıyor. Yarışmacılar www.turkceolimpiyatlari.org adresi üzerinden kayıtlarını yaptırıyorlar.

9 dalda yarışacaklar

Uluslararası Dil Öğretimi Derneği tarafından düzenlenen ve 'Türkçenin 100 akları' sloganıyla yola çıkan olimpiyatta 500 öğrenci şiir, şarkı, sunum, konuşma, yazma, makale, genel kültür, özel beceriler, ülke tanıtım stantları gibi kategorilerde yarışacak. Türkçe Olimpiyatlarının ilkine 17, ikincisine 24, üçüncüsüne 41, dördüncüsüne ise 83 ülke katılmıştı. Değerlendirmeleri bilimsel jüri tarafından yapılacak yarışmada dereceye giren öğrencilere madalya ve para ödülü verilecek.

Dünya çocukları Türkçelerini yarıştıracak

Türkçe Olimpiyatı'na Amerika'dan Vietnam'a, Brezilya'dan Tanzanya'ya kadar 100 ülkeden öğrenci gelecek. Katılımcı ülkelerden bazıları şunlar: Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Bangladeş, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Burkina Faso, Brezilya, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Kazakistan, Kenya, Kongo, Kosova, Laos, Letonya, Lübnan, Macaristan, Malavi, Malezya, Mali, Meksika, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nepal, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Singapur, Srilanka, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Şili, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Tunus, Uganda, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda ve Yunanistan.
BURAK_X
Ne mutlu ülkemize
Garga
Rapci gibi çıkmış arkadaşlar ve böyle birşey olması bence çok güzel...Çünkü bazı değerler daha iyi anlaşılıyor o zaman....
cihan
Türkler zaman içinde Ortaasya'dan Moğolistan'a, Kafkas'lara, Balkan'lara, Kuzey Afrika'ya kadar olan bölgelere yayılmışlar ve buralarda çeşitli medeniyetler kurmuşlardır. Bugün buralarda farklı mediniyetler olsa da hala Türklerin yarattıkları Kültür Varlıklarını'nın izlerini görebilmekteyiz. Öte yandan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Batı Asya bölgesi'nde(Kafkas'larda) kurulan Türk Devletleri, kendi kültürel değerleri, nüfus büyüklükleri, ekonomik (yaraltı ve yerüstü doğal kaynakları) zenginlikleri açısından, gelişmiş devletlerinin dikkatini çekmektedirler. Başka bir ifadeyle, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu bölge, Dünya'nın siyasi ve ekonomik konjektürünü belirlemektedir. Bu bağlamda, bölgede konuşulan "Türkçe" dilini bilmek ve konuşmak çok önemli hale gelmiştir. Şüphesiz düzenlenecek bu etkinliklerle, Dünya'daki farklı kültürler (uluslar) birbirlerini tanıyacaklar, aralarında oluşacak sevgi, hoşgörü ve dostluklarla Dünya Barışı'na olumlu katkılar sağlayacaklardır.

Murat, 26 Mayıs 2007
siir ve sarkilardan bir kac ornek

http://www.samanyoluhaber.com/index.php?khide=1&ghide=1&sec=51&hid=51202

http://www.samanyoluhaber.com/index.php?khide=1&ghide=1&sec=11&hid=51200

http://www.samanyoluhaber.com/index.php?khide=1&ghide=1&sec=51&hid=51199

http://www.samanyoluhaber.com/index.php?khide=1&ghide=1&sec=51&hid=51184

BURAK_X
Cidden çok gurur verici. Diğer ülkeler, bizim dilimizin olimpiyatına katılıyor.
tufansaba
Haberleri izlediyseniz görmüşsünüzdür...

Bizlerden bile daha iyi Türkçe konuşuyorlar......
palavra
Quote:
5. Türkçe Olimpiyadı Finalistleri

ŞARKI YARIŞMASI

ABD
“Caddelerde Rüzgar”
KATHERIN ESCHALAGAL
101 yaz
3077'ye gönder

GANA
“Ah Şu Eller”
EDNA YEBOAH DARKO
102 yaz
3077'ye gönder

KAMERUN
“Samanyolu”
ARIELLE VICTORIA
103 yaz
3077'ye gönder

KIRGIZİSTAN
“Anadolu'dan Geldik”
ÇOLPON KAMÇIBEKKIZI
104 yaz
3077'ye gönder

MAKEDONYA
“Yastayım”
HAVSA MULA
105 yaz
3077'ye gönder

MOĞOLİSTAN
“Mevlam Birçok Dert Vermiş”
HISHIGT ENHBOLD
106 yaz
3077'ye gönder

PAKİSTAN
“Saygımız Vardır”
SHEESSYED
107 yaz
3077'ye gönder

PAPUA YENİ GINE
“Hayat Bayram Olsa”
VICKIJACK
108 yaz
3077'ye gönder

TÜRKMENİSTAN
“Duydum ki Unutmuşsun”
DÖVLET AMANGULIYEV
109 yaz
3077'ye gönder

VİETNAM
“Sevdan Olmasa”
LOANNGUYEN VU HONG
110 yaz
3077'ye gönder

ŞİİR YARIŞMASI

ALMANYA
“Sokak Çocuğu”
LINA BÜCHER
201 yaz
3077'ye gönder

ENDONEZYA
“Bulmak”
ZAINAL MUTTAQIM
202 yaz
3077'ye gönder

KIRGIZİSTAN
“Kepez”
AİDA RİSBEKKİZİ
203 yaz
3077'ye gönder

LITVANYA
“Bırakıp Gittiğin Kadarız”
ZUAIMANTES KASOCIUS
204 yaz
3077'ye gönder

MOĞOLİSTAN
“Deniz Feneri”
ARDAK ERBOV
205 yaz
3077'ye gönder

MOZAMBİK
“Şanlı Gelecek”
İNRANEK KALAU
206 yaz
3077'ye gönder

SUDAN
“Bırakıp Gittiğin Kadarız”
FATIH KAMAR EL DIN
207 yaz
3077'ye gönder

TÜRKMENİSTAN
“Han Duvarları”
DÖVRAN ANNASEYİDOV
208 yaz
3077'ye gönder

TÜRKMENİSTAN
“Siyah Gözlerine Beni de Götür”
AJAYIP ALLAŞOVA
209 yaz
3077'ye gönder

VIETNAM
“Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman”
HANHNGUYEN HUA DIEU
210 yaz
3077'ye gönder
Bu servisten Avea, Turkcell ve Vodafone kullanıcıları faydalanabilir.
3077
3077’ye gönderilen mesajlar Avea, Türkcell ve Vodafone faturalı hat kullanıcıları için 4 sms, Faturasız hat kullanıcıları için 8 kontordür. Avea, Turkcell ve Vodafone altyapısı kullanılmaktadır
5. Türkçe Olimpiyatları Finalini ve Ödül Törenini
2 Haziran 2007 Cumartesi Saat 14:00’dan itibaren
canlı yayında Kral TV ve Samanyolu TV’den izleyebilirsiniz.

mr.emre
Quote:
- arapça Türkiye'yi seviyorum nasıl denir?

+ iyi denir. Very Happy Very Happy Very Happy

ben bi tek bunu hatırlıyorum Very Happy
palavra
mr.emre wrote:
Quote:

yarismayi cocuklarla yapilan roportajlarina varincaya kadar dikkatle izlemen takdire deger. Exclamation
mr.emre
palavra wrote:
mr.emre wrote:
Quote:

yarismayi cocuklarla yapilan roportajlarina varincaya kadar dikkatle izlemen takdire deger. Exclamation

eyvallah
palavra
dun final programini ve odul torenini izledim
boyle guzel bir olayi bizzat yerinde gormek isterdim ama 10,000 km lik bir uzaklik buna mani oldu.
burada(kambocya) yayin yapan turk televizyonu olarak sadece Samanyolu tv var.Allahtan oda programi canli yayinladigi icin basindan sonuna kadar programi izleyebildim.

yeri gelmisken yurtdisindaki turk okullari ve ogrencilerin turkce yeterlilikleri hakkinda bir kac sey soylemek istiyorum.

ben daha once Tacikistanda ogretmenlik yapmistim.orada bulunan cocuklar daha ilkokulda tacikce ve ruscayi ogreniyorlar.
bizim okulumuza geldiklerindede turkce ve ingilizceyi ogreniyorlardi.
yani her bir cocuk en azindan 4 dili gayet rahatlikla konusabiliyor.

bir dil ogrenmek kolay degil ,ben orada kaldigim sure zarfinda tacikceyi (iran farscasiyla %80 ayni) bir hayli guzel ogrendim.ne de olsa turkcemiz ile bir cok ortak kelime var.bildigim kadariyla gunluk hayatta kullanilan 3000 ortak kelimemiz var.Ama bir hayli gayret etmeme ragmen ruscayi ogrenemedim.Yani demek istedigim 4 dili ogrenmek pek oyle kolay bir sey degil.O okullardaki cocuklar binlerce cocuk arasindan sectigimiz kaliteli ogrencilerdi.Ogrencilerin tek derdi dil de degildi.Bizdeki Fen liseleri ayarinda kaliteli bir fen dersleri mufredati(ben de fen lisesi mezunu oldugum icin kalitenin fen liseleri ayarinda oldugunu rahatlikla soyleyebilirim. Hem de su an oldugu gibi her il ve ilcede olan fen liselerinden bahsetmiyorum.bir zamanlar -benim zamanimda- sacece 7 tane fen lisesi vardi ve yuzbinlerce ogrenci arasindan en iyileri secilirdi.)

orada ki ogrenciler le cok rahat bir sekilde turkce olarak her mevzuda sohbet edebilirsiniz.bir kac ogrencimin her hafta bir iki tane turkce roman-kitap bitirdigini hatirlarim.

pasifik ulkelerinde durum biraz degisik.Cunku cocuklarin turkceye ve turkiyeye karsi hic bir motivasyonu yok.dunya capinda meshur bir universitemiz de olmadigi icin universite egitimi icinde turkiyeyi dusunmuyorlar.imkani olanlar amerika,kanada,avustralya ,yeni zelanda veya fransayi tercih ediyorlar.

3 yildir buralardayim bos vakitlerimde sagi solu gezip insanlarla sohbet etmeyi severim.
simdiye kadar turkiyeliyim deyince istanbul,galatasaray(hakan sukur),milli takimin dunya ucunculugu ve terorist patlamalar disinda(turkiyede ne zaman boyle bir olay olsa cnn ve diger butun tvler flash haber yapiyor --sinirden olecegimi hissediyorum bazen) turkiye ile ilgili herhangi ekstra bir bilgisi olan bir kisiye rastlamadim.

turkiyenin baskentinin ankara oldugunu bilen bir kisi bile gormedim

kambocyada turk ogretmenler disinda turk olarak sadece irlandali bir tekstil firmasinin buradaki alim islerini yapan bir kari-koca var.

okulumuzda 900 kadar ogrencimiz var.her ogrenci mecburi olarak turkce dersini aliyor.gelecekleri icin 99% hic bir ise yaramayacagini bilse bile sirf bizi sevdigi icin turkce calisiyorlar ve bazilari cok ta guzel ogrendiler.bizim okulumuzdan da yarismaya 3 ogrenci katildi ama digerleri kadari iyi olmadiklari icin finallere katilamadilar.

bu ogrenciler kendi dillerini kmerce(60 kusur harfi olan ,eski hintceye yakin bir hayli zor bil dildir.) ingilizceyi ve bir cogu itibariyle fransizcayi bilirler.

burada cok cok cok ciddi yatirimlari olan cin,japonya ve kore dilleri de cok yaygindir.cocuklarin cogu ders disinda bu dillerin birinin veye ikisinin ogretildigi kurslara giderler. zaten soyledigim ulkelerin elcilikleri cok kaliteli ,ucretsiz dil kurslari duzenleyerek kendi dillerine ragbeti arttirmaya calisirlar.

bizim burada elciligimiz yok.elcilikle alakali bir isimiz oldugu zaman komsu ulke taylanda gitmemiz gerekiyor.

bunlari; ne sartlarda turkce ogretilmeye calisiliyor,bilinsin diye yazdim.
mr.emre
Quote:
Ağar, şunları söyledi: "Tabii onların arkasında elbette bu toprakların yetiştirdiği değerler var, öğretmelerimiz var, imanlı inançlı şahıs çıkarları bir kenara bırakmış ideal sahibi insanlar var ki, geçen sene söylediğim gibi Fethullah Hoca Efendi var."

al birini vur ötekine
palavra
mehmet agar kendi siyasi menfaatina oldugunu dusunup gelmis olabilir veya turkceye yapilan bu guzel hizmeti ve hizmetin arkasindakileri tesvik ve takdir etmek icin de katilmis olabilir.

vaktinde bulent ecevit te hic bir siyasi menfaati olmamasina ragmen yurtdisindaki turk okullarini tesvik etmis,gittigi bir kac ulkede ziyaretlerinde bulunmus; turkcenin ve turk kulturunun bir cok ulkede ogretitilmesinden duydugu memnuniyeti dile getirmisti.

yigidi oldur,hakkini yeme.

turkceye bundan daha guzel bir hizmet varsa yazda bizde ogrenelim.

yapilan isle ,yapan kisiyi ayirt etme olgunlugunu gostermek lazim.

"ben bu adami sevmiyorum yaptigi butun isler kotudur.
neden ben sevmiyorum
ben sevmiyorsam bu adam kotudur." gibi dusunceler bizi hic bire yere goturmez.
TurkishGamer
Vallahi cok guzeldi bu senenin yarismasi. Bu sene 5. olan uluslararasi Turkce yarismasi cok gururlandirdi beni.Siir olsun, sarki olsun, hepsi mukemmeldi.

Arincin konusmasi'da biraz uzun olmasinia karsi, cok anlamli ve guzeldi.

Nice Turkce Olimpiyatlarina.
geyikkutuphanesi
yarışmayı izleyemedim ama çocukları kabataşta gördüm hepsine boğazda gezi yaptırıyolardı.
hekimusta
palavra wrote:
mehmet agar kendi siyasi menfaatina oldugunu dusunup gelmis olabilir veya turkceye yapilan bu guzel hizmeti ve hizmetin arkasindakileri tesvik ve takdir etmek icin de katilmis olabilir.

vaktinde bulent ecevit te hic bir siyasi menfaati olmamasina ragmen yurtdisindaki turk okullarini tesvik etmis,gittigi bir kac ulkede ziyaretlerinde bulunmus; turkcenin ve turk kulturunun bir cok ulkede ogretitilmesinden duydugu memnuniyeti dile getirmisti.

yigidi oldur,hakkini yeme.

turkceye bundan daha guzel bir hizmet varsa yazda bizde ogrenelim.

yapilan isle ,yapan kisiyi ayirt etme olgunlugunu gostermek lazim.

"ben bu adami sevmiyorum yaptigi butun isler kotudur.
neden ben sevmiyorum
ben sevmiyorsam bu adam kotudur." gibi dusunceler bizi hic bire yere goturmez.

kesinlikle katılıyorum. mehmet ağar belki Fethullah Gülen in etkisinden siyasi anlamda bişeyler kazanmak için söylemiştir veya samimi olarak herhangi bir oy beklentisi olmadn soylemiştir bilemeyiz bunu ama önemli olan mehmet ağar veya şu veya bunun dedikleri degil o çocukların söyledikleri. bence bunlar cok daha önemli
Goker
Televizyonda izlemiştim gogsum kabardı