FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

usb autorun?

loserk
arkadaşlar tıpkı cd yi koyunca windowsun autorun fonksiyonunun usb bellek için nasıl yapabileceğimi arıyorum.. bazı programlar buldum fakat bu programlar ile autorun ın çalışabilmesi için belleği taktığımız bilgisayarda da o programın yüklü olması gerekiyor,ben bunu istemiyorum.. ya da en azından o programı belleğe atabilelim,belleği de herhangi bir bilgisayara takınca (taktığımız bilgisayarda autorun programı yüklü olsun olmasın) usb bellek için autorun özelliği aktif hale gelebilsin... var mı böyle bi programa daha önce rastlayan?
cavbela
benim ilgimi çekti ben denemeye başlıyorum:))
insolent1
Hiç denemedim ama bios tan olabilir.
cavbela
biostan olduğunu sanmıyorum. ama biostan (eğer anakart destekliyorsa usb belleği bootable olarak kullanabiliyoruz. ben denedim usbde linux hoş oluyor Laughing Laughing Laughing

arkadaşın mesajını okuyunca aklıma autorun gelmişti onu denedim autorun sayesinde belleğe bir ikon koyabildim ama program çalışmadı burdan bu işi işletim sistemi halleder diye tembellik yaptım bi daha denemedim. . .
darkeagle
Bana usb bellek hediye edin, 2 dk da yapayım hemen Laughing
maniac_ea
otomatik acılan cdlerde kullanılan kod

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.exe
icon=simge_adi.ico

bu şekilde not defterin bunu kendine göre düzenleyip usb belleğe at ve autorun.inf olarak kaydet böyle olması gerekiyor yani en azından cdlerde böyle...
loserk
maniac_ea wrote:

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.exe
icon=simge_adi.ico

bu şekilde not defterin bunu kendine göre düzenleyip usb belleğe at ve autorun.inf olarak kaydet böyle olması gerekiyor yani en azından cdlerde böyle...

normal autorun maalesef usb belleklerde çalışmıyor.. bunu ilk denedim ve maalesef windowsun "eylem seç" penceresi çıkıyor,yine de teşekkür ederim ilgilendiğin için.. Wink
cavbela
maniac_ea wrote:

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.exe
icon=simge_adi.ico

bu şekilde ikon çalışıyor ama program çalıştıramadım bende. . .
mcc
ya bilgisayarı usb den boot olarak başlatabilmek diye bir özellik okumuştum yakın zamanlarda. Bu da özellikmiymiş dedim ve burdaki konuyu da görünce artık galiba bir özellik olduğunu anlamış oldum Very Happy
tzabaot
What's, I belive that the usb is the replacement for the cd-rom
maniac_ea
cavbela wrote:
maniac_ea wrote:

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.exe
icon=simge_adi.ico

cdnin içine .exe uzantılı dosya atmanız gerekir yada oradaki koddaki formatı değiştirip uzantıyı attıığınız dosyanın uzantısına göre yazarsınız

örnek verecek olursak

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.html
icon=simge_adi.ico

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.swf
icon=simge_adi.ico
loserk
mcc wrote:
ya bilgisayarı usb den boot olarak başlatabilmek diye bir özellik okumuştum yakın zamanlarda. Bu da özellikmiymiş dedim ve burdaki konuyu da görünce artık galiba bir özellik olduğunu anlamış oldum Very Happy

burda bahsettiğimiz usb bellek ile boot atmak değil.. windows açıkken, cdyi takınca cdnin içinde autorun.inf dosyası varsa otomatik olarak program çalışıyo ya,aynı şey usbde de oluyo mu diye tartışıyoruz Wink

@maniac_ea: dostum autorun.inf dosyası (ek bir program kullanmadığın sürece) hiç bir şekilde belleği takınca otomatik olarak çalışmıyor,simge değişiyor ama eylem seç penceresi geliyor... Wink
mcc
loserk wrote:
mcc wrote:

burda bahsettiğimiz usb bellek ile boot atmak değil.. windows açıkken, cdyi takınca cdnin içinde autorun.inf dosyası varsa otomatik olarak program çalışıyo ya,aynı şey usbde de oluyo mu diye tartışıyoruz Wink

@maniac_ea: dostum autorun.inf dosyası (ek bir program kullanmadığın sürece) hiç bir şekilde belleği takınca otomatik olarak çalışmıyor,simge değişiyor ama eylem seç penceresi geliyor... Wink

o zaman ben o duyduğum olaya fazla kaptırmışım kendimi usb ile ilgili geçen her muhabbetle ilişkilendiriyorum.. Very Happy Bildiğin gibi değil bilinç altıma işledi, rüyalarıma giriyor. Very Happy Uyanıp usb den boot olup başlıyorum yeni güne Very Happy
cavbela
maniac_ea wrote:
cavbela wrote:
maniac_ea wrote:

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.exe
icon=simge_adi.ico

cdnin içine .exe uzantılı dosya atmanız gerekir yada oradaki koddaki formatı değiştirip uzantıyı attıığınız dosyanın uzantısına göre yazarsınız

örnek verecek olursak

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.html
icon=simge_adi.ico

Code:
[autorun]
open=dosya_adi.swf
icon=simge_adi.ico

exe attım ama olmuyor. . .(ilk başta atmıştım)
cavbela
mcc wrote:
loserk wrote:
mcc wrote:

o zaman ben o duyduğum olaya fazla kaptırmışım kendimi usb ile ilgili geçen her muhabbetle ilişkilendiriyorum.. Very Happy Bildiğin gibi değil bilinç altıma işledi, rüyalarıma giriyor. Very Happy Uyanıp usb den boot olup başlıyorum yeni güne Very Happy

o olaya ben takmıştım. ama yapmıştım bu sayede rüyamda boot olmaktan kurtulmuştum:DDD
forum_krali
arkadaslar rastgeldim ve size yardım etmek istedim ilk önce soruyu soran arkadaşım o dediğin autorun da istediğin programın otomatik olarak açılmasını istiyorsan ancak cd de yaparsin usbde olmazmı olur ama sana seçenekler sunar ne yapmak istediğini seçersin... fakat usbde şöyle yapabilirsin:::

[AutoRun]
OPEN=dosyan.uzantısı açılacak dosyanın adı ve uzantısı
ICON=dosyanın ikonu için ister normal ico dosyası yazarsın ister belirlediğin yani opende gösterdiğin dosyanın adını ve uzantısını yazabilirsin o dosyanın simgesini alır ör:dosyam.exe
ACTION=burda senin işini görebilecek biseler var bura istedigin bise yaz bu autorun başlatıldığında eylem seç kısmına yerleşir ve bunu seçip ok tuşuna bastığında opende yazdığın dosyayı açar
LABEL=bu autorun dosyası silinmediği ve değiştirilmediği sürece usb nin ismini kimse değiştiremez buraya istedğin bi ismi yazabilirsin

hadi kolay gelsin... Wink
ilginch
open kısmında belirtilen dosyanın yolunun doğru olmasına dikkat edin
aligultekin34
Aman boşverin arkadaşlar napııcaksınız.Sallayın gitsin Smile