FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Vista, 2 ayda 20 milyon adet sattı

dxhunter
Quote:
Micrososft'un belirttiğine göre, Windows Vista, 30 Ocak'ta duyurulmasından bu yana dünya genelinde 20 milyon adet satmış durumda. Windows XP ise, ilk 2 ayında 17 milyon lisans satmıştı. Rakamlar oldukça büyük.

Microsft'un yöneticilerinden birisi olan Bill Veghte, bu satış rakamlarını "Kullanıcılar Vista'yı çabuk benimsedi ve en hızlı adapte olan Windows sürümü oldu" şeklinde yorumluyor.

Bir süre önce avrupa birliği, Micrososft'a "Vista lisans fiyatı çok yüksek, düzenleme yapmalısın" şeklinde uyarı gönderdikten sonra Microsoft Kuzey Amerika'da bailattığı lisans alımlarındaki indirimi Avrupa'ya da kaydıracağını belirtmiş.

Microsoft'un sitesinde konuyla ilgili açıklamalar var ama halen Kuzey Amerika ülkeleri için geçerli. Eğere evinizdeki bir sistemde Vista Ultimate var ise, evdeki diğer 2(!) sistemi Home Premium'a 50$'a terfi ettirmek mümkün. Mantıklı bir kampanya olmadığı kesin. Vista Home Premium'um akademik terfi lisansı (yani ev kullanıcılarını hedefleyen bir sürüm) $65 gibi bir rakamdan satılıyor zaten.
mr.emre
bana göre iyi satmış. kimi çevreler microsuck zararda diyodu ama xpden çok satmış
thelocust
Adamlar dünyanın en zenginleri su anda. Zarar etseler ne kadar edecekler. Bill elindeki birkac adayı satar anca Very Happy
loserk
bi de "kullanıcı vistayı çabuk benimsedi" demişler pişkin pişkin... "korsan vistaya verdiğimiz çatur çutur uyarılar yüzünden kullanıcı mecburen lisans almak zorunda kaldı" deselermiş daha delikanlı olurmuş Evil or Very Mad
atomkarinca
20 milyon korkunç bi rakkam bismillah daha 4 ayda bukadar satmış.....
bill zarar etse ne yazar??? adamın kişisel serveti 45.000.000 $ Very Happy anladınız siz onu....
bişey yazmak istedim daha vista kullanmadım;en azındn tekno marketlerde 1-2 karıştırdım acayip hoşuma gitti,
ilk çıktıgı zamanlarda bi korsan lınkını bulmustum 2gb gibi bişeydi fakat nula çevirme makalesini okuduğumda indirmekten vaz geçmiştim.. Very Happy
geyikkutuphanesi
ya bunun korsanını orjinale çevirecek crack falan gibi bişey yapmadılar mı daha? Geçen bir arkadaşta gördüm orjinal vista hakketen grafikler ossun yapı itibarıyla ossun kaliteli yapmışlar. Ram konusunda sıkıntı yaşatabilir pencerelerin bile atraksiyonla açılıp kapandığını düşünürsek hiç bişey yapmadan ram in yarısını yediini gördüm. Ama velakin böle jan jan lı olmuş Very Happy kımıl kımıl...
darkeagle
geyikkutuphanesi wrote:
ya bunun korsanını orjinale çevirecek crack falan gibi bişey yapmadılar mı daha? Geçen bir arkadaşta gördüm orjinal vista hakketen grafikler ossun yapı itibarıyla ossun kaliteli yapmışlar. Ram konusunda sıkıntı yaşatabilir pencerelerin bile atraksiyonla açılıp kapandığını düşünürsek hiç bişey yapmadan ram in yarısını yediini gördüm. Ama velakin böle jan jan lı olmuş Very Happy kımıl kımıl...

Olmaz olur mu hiç? Yaratıcı Türk Zekası denen birşey var...
coozy
Gerçekten iyi satmış görünce şaşırdım.
kriptontr
iyi. satacaini satmis.spler cikinca rcracklayip gonul rahatligiyla kullanabiliriz demekki Very Happy Cool
tufansaba
duymuşsunuzdur yeni güncellemelerinden sonra cracklenemez bilmemne yapılanamaz deniliyordu ama bir crack takımı vistayı tamamen crackleyip ne aktivasyon kodu istiyor nede güncellemelerden mahrum bırakıyordu ki bu olay tarihe geçti %100 güvenli hiç bir sistem yoktur Laughing
geyikkutuphanesi
tufansaba wrote:
duymuşsunuzdur yeni güncellemelerinden sonra cracklenemez bilmemne yapılanamaz deniliyordu ama bir crack takımı vistayı tamamen crackleyip ne aktivasyon kodu istiyor nede güncellemelerden mahrum bırakıyordu ki bu olay tarihe geçti %100 güvenli hiç bir sistem yoktur Laughing

link atsana indirelim vistayı Laughing
nfsforever
Vista çok kasıyor,XP'nin performansı daha iyi...
darkeagle
Vista yı yükledim crackledim kullanıyorum. Lisans olarak bir problem yok ama çoğu program ve sürücüleri rahatlıkla çalıştıramıyorum. Şimdilik tavsiye etmem.
Crazy_Time
nfsforever wrote:
Vista çok kasıyor,XP'nin performansı daha iyi...

Senin bilgisayarin yavassa vistanin bi sucu yok :DVista cok iyi bi isletim sistemi.Her halde yenisi 10 yil sonra cikar Sad
tufansaba
1. konuşmalarına dikkat et
2. biraz araştır oku vista yüklememek için nedenleri sonra gel pc özellikleri hakkında yorum yap yada gel kapışalım özelliklerde Razz Very Happy

hatta aramana gerek yok ben yazayım...

Quote:
Windows VISTA' ya Geçmemek İçin 15 Neden

1) Çok Pahalı

Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her Program Çalışmıyor

Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü Desteği

Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor.

4) Performansı Yerlerde

Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

5) Pahalı Donanımlar

Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

6) Güvenlik Ellere Emanet

Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı Olmayan Güvenlik

Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

Cool Değişen Arabirim

Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.

9) Güçlü Alternatifler

Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft’un Yamalı Imajı

Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

tuncadogus
ben kırılmış bir vista kursam ne olur ?

ve başlıkta bi hata var satıldı olacak...
tufansaba
bende dün indirdim vista ultimate Tr bugün kurarım diyordum sonra aklıma dvd writerımı sattığım aklıma geldi öyle kaldık Laughing Laughing

bahsedilen cracki bulabilirsen birşey olmaz kullananlar var güncelleme kurulum veya herhangi bir sorun yaşamamışlar Smile
maniac_ea
bence vistaya tamamen her türlü destek sağlandığı zaman geçilmesi en doğrusu olur sürücüler,programlar vs...
corpixx
Tufansaba( Adlı Üye)

Sen bilip bilmeden Konusuyorsun Kulaktan duyma haberlerle Konusuyorsun Ben sana vista ile xp Arasında 100 den fazla fark sölerim.Ben Vista Kullanıcısıyım. Kesinlikle Hiç bir sürücü sorunu yasamadım. İlk Çıktıgı 1 senede sürücüler uygun degildi yeni oldugu için , Artık Hiç bir sürücü sorunu yok. Koçum Ögrende gel. Güvenlik Bakımından , Güncellemeler Bakımından Performans , Tasarım , Weri Aktarım hızı , Açısından Çok daha Yüksek Xp göre %40 Daha Hızlı , Güvenlik Bakımından xp göre %60 Daha güvenli .... Xp vistadan etkilenmiş kendi sürümlerini modefiye edip. piyasaya çıkarıyor. 512 Mb ramla Vistayı Kullanıyorsanız Konusmayın. Normal Kullanabilmek için 1 gb ram olması gerekir En az olmayanlar kullanmasın Kasar biraz..
tufansaba
Sen önce adam gibi konuşmasını öğren sonra gelip yorumunu yaparsın Wink

Yazılan mesajların , konunun tarihine bak üzerinden 2 sene geçmiş !!!

Ayrıca bilip bilmediğin insanlar hakkında yazıp karalaman yakışmamış Smile
BURAK_X
tufansaba wrote:
Sen önce adam gibi konuşmasını öğren sonra gelip yorumunu yaparsın Wink

Yazılan mesajların , konunun tarihine bak üzerinden 2 sene geçmiş !!!

Ayrıca bilip bilmediğin insanlar hakkında yazıp karalaman yakışmamış Smile

foruma yeni insanlar geldikçe eski konular hortluyor bende nostalji yapıyorum Very Happy
+ karalama olayı cidden yakışmamış
sefilim
microsoft kendi kendini batağa sürüklüyor

yakında iflası çeker
aligultekin34
tufansaba wrote:
1. konuşmalarına dikkat et
2. biraz araştır oku vista yüklememek için nedenleri sonra gel pc özellikleri hakkında yorum yap yada gel kapışalım özelliklerde Razz Very Happy

hatta aramana gerek yok ben yazayım...

Quote:
Windows VISTA' ya Geçmemek İçin 15 Neden

1) Çok Pahalı

Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her Program Çalışmıyor

Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü Desteği

Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor.

4) Performansı Yerlerde

Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

5) Pahalı Donanımlar

Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

6) Güvenlik Ellere Emanet

Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı Olmayan Güvenlik

Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

Cool Değişen Arabirim

Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.

9) Güçlü Alternatifler

Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft’un Yamalı Imajı

Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

valla alanlar kesin pişman olmuştur ne olacak herkes görünüse baktı ama cogu programın calısmadıgını görünce vistayı silip xpye geri dönüş yaptı cogu sitedede microsoft zaarda deniyor
guvencdoyun
kendi düşünceme göre pek iyi bir sürüm değil en vasatı xp daha iyi gibi
BURAK_X
benim, vistaya kanım ısndı yav
darkeagle
Crazy_Time wrote:
Her halde yenisi 10 yil sonra cikar

Yanlış tahmin Smile
tufansaba
windows sevenı denedikten sonra aklıma win me gibi tamamen hatalı bir işletim sistemi geldi.acaba kullandığımız vistada win me gibi deneme sürümümü oldu Think

bulabiliyor veya indirebiliyorsanız windows 7yi kurmanızı tavsiye ederim %99 Türkçe dil yamasıyla kullanımı daha kolay hale gelebiliyor.hız konusunda herkesin dediği gibi xpden hızlı gerçektende öyle oldu.

deneme amaçlı celeron d 2.8 1.5gb ram vs.. donanımlı kasama win7 kurdum hız harikulade. xp işletim sisteminde denediğim 720p filmler ya takıla takıla oynatırdı yada seste kayma olurdu ama bunda tık demeden tıkır tıkır oynattı.

artık vista yerine win7 diyebiliriz Very Happy
BURAK_X
yeni işletim sistemi diyince aklıma geldi; win xp çıktığında korsan cdlerden yüklüyorduk ki, 1 cd 10 tane el değiştiriyordu; "al sen yükle sonra bana geri verirsin". şimdi vistayı ve win 7 yi netten çekiyor insanlık Very Happy nereye gidiyoruz böyle...
darkeagle
BURAK_X wrote:
yeni işletim sistemi diyince aklıma geldi; win xp çıktığında korsan cdlerden yüklüyorduk ki, 1 cd 10 tane el değiştiriyordu; "al sen yükle sonra bana geri verirsin". şimdi vistayı ve win 7 yi netten çekiyor insanlık Very Happy nereye gidiyoruz böyle...

Güzel bir farketme olmuş Applause
cavbela
darkeagle wrote:
BURAK_X wrote:

tabi ozmanlar cd yazıcılarda okadar yaygın değildi. korsancı amcadan aldığımız cd ile yapıyorduk bu işi :p
BURAK_X
cavbela wrote:
darkeagle wrote:
BURAK_X wrote:

tabi ozmanlar cd yazıcılarda okadar yaygın değildi. korsancı amcadan aldığımız cd ile yapıyorduk bu işi :p

ya da babamın iş yerinden bi arkadaşı veriyodu, tüm fabrikayı dolaşıyodu cd. bi sorun çıkıncada "dur yarın bilmemkim amcandan alayımda cd yi bi format çekelim. bugünlük pcsiz idare et""idare edemem baba! Laughing "