FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Oracle, SAP'yi 'Kitlesel' Hırsızlıkla Suçladı

dxhunter
Quote:
Oracle, bugün SAP'yi büyük çaplı kurumsal hırsızlıkla suçladı. Kaliforniya'daki bir mahkemede açılan davaya göre Alman yazılım şirketi Oracle'ın destek sistemlerine "sistematik kanunsuz erişim yapmakla" suçlanıyor.

Dava, Oracle'ın satın aldığı PeopleSoft ve J.D.Edwards ürünlerine destek ve bakım sağlayan ve SAP'nin alt şirketi olan TomorrowNow'un kasım-aralık 2006 ve ocak 2007'de Oracle'ın bilgilerine erişim yaptığı iddiası ile açıldı.

SAP, TomorrowNow firmasını ocak 2005'de satın almıştı.

44 sayfalık şikayette, TomorrowNow çalışanlarının Oracle'ın bilgi depolarından binlerce bilgiye eriştikleri ve bunu da eski ve yeni Oracle müşterilerinin şifrelerini kullanarak yaptıkları iddia edildi. Şikayette öyke denildi :


SAP binlerce telif hakkına tabi yazılım ve diğer gizli bilgiler çaldı. Oracle bunları kendi müşterilerine destek vermek için yaratmıştı.

Sonuç olarak, SAP, Oracle'ın telif haklı yazılım kod ve diğer malzemelerinden kanunsuz bir kütüphane oluşturdu. Oracle'ın bu çalınan fikri hakları SAP'nin Oracle yazılım kullanan müşterilere daha ucuz teknik destek vermesine, Onları Oracle platformalarını bırakarak SAP'ye geçmeleri için ikna etmelerine yardımcı olabilir.


SAP sözcüsü internetnews.com'a avukatlarının dava ile ilgili detayları inceleyene kadar herhangi bir yorum yapmayacaklarını söyledi.

Oracle, mahkemeden SAP'in süregiden haksız uygulamayı durdurmasını ve çalınmış bilgileri geri vermesi için zorlamasını da talep etti.

Oracle sözcüsü ne kadar bilginin çalınmış olabileceği ya da Oracle'nın veri tabanlarına kanunsuz berişimi ne zaman farkettiği konularındaki sorulara karşı yorum yapmadı.

Kaliforniya'da ticari sırlar ve fikri haklar konusunda çalışan Weintraub Genshlea Chediak firmasından Scott Hervet, suçlamaların doğru çıkması durumunda SAP'ye neye mal olacağını konuşmak için erken olacağını söyledi.

Hervey, Oracle'ın şikayetinde telif haklı bilginin çalındığı ve kopyalandığı şeklinde şikayet ettiği ama telif hakkı ihlali şeklinde bir şikayette bulunmadığına da dikkati çekti ve neden böyle bir şikayet yapıldığı konusunu merak ettiğini söyledi.

turk.internet
Related topics
Oracle works quietly with Mozilla
SAP Lover
Anniversaire de Bill Gates
Job that u wouldn't mind doing for the rest of your life
SAP??
Your online routine
sqlServer ou oracle
israil vahşeti
Add new one to forum list (Oracle)
Send Unicode email with Oracle
SAP, un avenir doré ?
SAP/ABAP ?
SAP formation et information
Apple’dan Samsung’a Kopyacılık Suçlaması
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.