FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


bizim super bilgisayarimiz

palavra
Quote:
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde çalıştırılan Anadolu, en hızlı bilgisayarların yer aldığı 500 listesine 353. sıradan girdi. Anadolu’nun önümüzdeki dönemde iki katına çıkarılması planlanan kapasitesi ile bu uluslararası sıralamada daha üst sıralara tırmanması hedefleniyor.
İTÜ-Intel ve HP işbirliği ile hayata geçirilen proje için ülkemizi ziyaret eden Intel Kurumsal Grup Başkan Yardımcısı Kirk B. Skaugen yapılan toplantıda Türkiye’de bu denli bir bilgisayarın kullanılmasının önemine değindi. Anadolu projesinin yaratıcıları arasında yer alan Prof. Dr. Mustafa Serdar Çelebi, Anadolu’nun Türkiye’deki akademik araştırmalara destek vermesi için yaratılan bir proje olduğunu ifade etti. Çelebi, “Biz burada değişik üniversitelerde geliştirilen bilimsel projelere hem donanım hem de yazılım anlamında destek sağlamaya çalışıyoruz. Bir başka hedefimiz ise endüstriyel ürün geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerine merkez olarak destek vermek. Bu konularda bazı kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz bir tanıtım yapmamıza rağmen özel sektörden 3 boyutlu eğlence çalışmalarıyla ilgili talepler aldık. Otomotiv ve beyaz eşya sektörü bu çalışmalarımızı dikkatle takip ediyor” dedi.
Kamuya ve özel sektöre profesyonel hizmet
Profesyonel anlamda hem kamu kuruşlarına hem de özel sektör kuruluşlarına destek vereceklerini de ifade eden Çelebi, sözlerini şöyle bitirdi:
“Şu anda sistemin yüzde 90’ının Türkiye’nin iklim modellerine ayırdık. Küresel ısınmaya yönelik Türkiye’nin iklim modellemelerini yapıyoruz. Şu anda 75 bin CPU saatlik bir çalışma yapılmış durumda. Sistem şu anda www.top500.org sitesinde 353. sırada yer alıyor. Türkiye en az işlemcisi bulunan ülke ve bu rakam 560. Önümüzde Aralık ayında Intel’in 4 çekirdek desteği ile 1064 çekirdeğe çıkarak bu sıralamada daha üst seviyelere çıkacağız.”
Türkiye’nin çeşitli Ar-Ge çalışmalarına yatırım yapmaya devam edeceğini belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, “Biz de bu süreçte Intel olarak desteğimizi devam ettireceğiz. İTܒye bu çalışmasından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Çünkü üniversitelerimizin gitmesi gereken noktayı da bize göstermiş oldular. Bu ve benzeri çalışmaların devam edeceğini düşünüyorum. Bizimle projede çalışan HP’nin de desteğine teşekkür etmekte fayda var” dedi.
Türkiye’de olmaktan çok büyük bir heyecan duyduğunu belirten eden Intel Kurumsal Grup Başkan Yardımcısı Kirk B. Skaugen ise şunları söyledi:
“Bilimsel araştırmalar bizi her zaman heyecanlanmıştır. Çünkü Intel’in de kuruluşuna baktığımızda benzer bir süreç görüyoruz. Böylesine bir projede yer almak bizim adımıza da çok önemli. Bu ve benzer projelere desteğimiz artarak devam edecek.”herhalde bu turkiyede ki ilk ve tek super bilgisayar
nfsforever
Güzel bir gelişme bence, umarım devamı gelir...
ttatl
Paylaşımın için saol.İnşallah geliştirirler.
BURAK_X
palavra wrote:
herhalde bu turkiyede ki ilk ve tek super bilgisayar
Büyük bir ihtimalle
DarkJedi323
Yeni bir gelişme değil bu. Senelerdir İTÜ'de bu süper bilgisayar. Her geçen yıl geliştiriliyor.
bugra9
Bizim ilk 500 de bir bilgisayarımız var, Amerikanın 309 tane.
Yinede güzel gelişme.
cikosen
bugra9 wrote:
Bizim ilk 500 de bir bilgisayarımız var, Amerikanın 309 tane.
Yinede güzel gelişme.

işte bu tam süper olmuş..ama olsun bencede bu güzel bir gelişme türkiye için ilerde 2 olur sonra 3 derken 20 olmuş sonra 50 bide bakmışşın 100..(fazla mı uçtum acaba Very Happy )
cavbela
süper bilgisayarları teknolojiyle birlike düşünmek lazımaslnda eğer bilmem kaç bilinmeyenli bir nükleer enerji denklemini yada genlerin dizilimini çözmek gibi bi derdimiz olmaz ise süper bilgisayar yapmak gibi bir derdimizde olamaz(olsada gösterişten yaparız sonra üstünü kitler kimseyi sokmayız odaya Laughing Laughing Laughing ).. onun için önce teknoloji sonra bilgisayar (zaten ozaman en hızlısınıda yapma gibide bir hevesimiz olur.). . . .
Related topics
Super Bowl
Animal Super Bowl
Which American Football team goes to Super Bowl
How to change to a super novice???
super series cricket
New screenshots of the New Super Mario Bros. for Nintendo DS
Ever heard of this song: Super Good - Depp Hearts
super computer
PHP ve PHPNUKE kaynaklar
Super tux game and more free games
Super Bowl XL
The Super Bowl XL
Super Mario Bros Synthesizer
super computer has received
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.