FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


İngilizce sözlükte PKK gafı

kitaksi
Quote:
İngilizce sözlükte PKK gafı

Dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan İngilizce sözlükler arasında yer alan ''Collins Thesaurus A-Z''nin Türkiye'ye ilişkin bilgilerin yer verildiği bölümünde, terör örgütü PKK, siyasi parti olarak tanımlanıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Recep Şahin Arslan, Collins Thesaurus A-Z'nin, İngilizce öğrenen öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Arslan, sözlüğün son kısmında, çeşitli ülkelerdeki siyasi partiler ve kısaltılmış adlarının yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu bölümde, Türkiye'deki siyasi partiler, Motherlan Party (ANAP), Kurdish Workers' Party (PKK), Social Democratic Popolist Party, Tnie Path Party olarak sıralanıyor. Başka bir partiye de yer verilmiyor. Siyasi partiler arasında terör örgütü PKK geçiyor. Kitabın ilk baskısı 2003 yılında yapıldı. 2005 baskısında da siyasi partiler arasında bu örgüt gösteriliyor. PKK'nın bir parti olmamasına rağmen, sadece Türkiye'de değil, dünya çapında kullanılan bir sözlükte PKK isminin kullanılması manidardır. 2005 baskısında düzeltilmemiş olmaması, sanki başka partiler yokmuş gibi gösterilmesi, büyük bir hatadır. Burada art niyet olduğunu düşünüyoruz.''

Arslan, sözlüğü şu ana kadar öğrencilere tavsiye ettiklerini, ancak bundan sonra örencilere böyle bir tavsiyede bulunmayacaklarını söyledi. Aynı bölümde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Abdul Kasım Varlı da, sözlüğün alanında büyük bir otorite olduğunu vurgulayarak, ''Böyle büyük bir kuruluşun terör örgütü PKK'yı siyasi partiler arasında koyması bana göre kasıttır. Burada iyi niyetten söz edemeyiz'' dedi.

Böyle bir hatada, sözlüğü Türkiye'de satan şirket yetkililerinin de sorumluluğu olduğunu iddia eden Varlı, şöyle devam etti:

''Bu sözlüğü araştırmadan, incelemeden, Türkiye'ye getirip satmak doğru değildir. Bütün dünya orada terör örgütü PKK'yı siyasi parti olarak görüyor. PKK bir terör örgütüdür. Bu tezatı nasıl açıklayacağız.''

Varlı, sözlükle ilgili olarak, gerek İngiltere'deki basım evine, gerekse Türkiye'deki temsilciliğe protesto yazıları göndereceklerini ve sözlüğü kullanmayacaklarını söyledi.

SÖZLÜĞÜN TÜRKİYE'DE DAĞITAN ŞİRKET

''Collins Thesaurus A-Z'nin, merkezi İstanbul'da bulunan Türkiye'deki dağıtımcısı Sev Matbaacılık ve Yayıncılık Eğitim Ticaret A.Ş yetkilileri, sözlüğün, Collins'in en çok satılan ürünleri arasında yer aldığını belirterek, şunları söylediler:

''Biz, gelen taleplere göre kitapları Türkiye'ye getirerek satışa sunuyoruz. Bu bir sözlük olduğu için yayınevi tarafından yeterince incelenmemiş olabilir. Bugüne kadar bir eleştiri de almamıştık. Gerekli inceleme yapılacaktır. Yayınevi yönetimi, inceleme sonucuna göre gerekeni yapacaktır'' diye konuştular.
Garga
Bir de Amerikan Lugatı çıktı 2 senedir orada soykırım varmış gibi gösteriliyor... Allah'ım nasıl bir iştir bu...
cavbela
zaten ismide yanlış vermiş. kürt işçi partisi değil kürdistan işçi partisi olması gerekiyor. .
darkeagle
Bütün Collins Thesaurus A-Z sözlükleri yakılsın Exclamation
ttatl
Bence de yani adamı fıtık ediolar valla.
Related topics
pkk destekli konser/cumhuriyet mitingi
Second attack on PKK bases in mountains
amerika-iran
ira/pkk
K.Irak'ta, PKK'lılarla sıcak çatışma
pkk ya gecit var basortusune yok
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Windows XP 'nin anlamını biliyormusunuz?
Justification for War in Iraq
Sık Sorulan Sorular
Frihost nedir ? Size neler sunar ?
PHP ve PHPNUKE kaynaklar
Support Danish
1999 depremi
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.