FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

nevruz

palavra
nevruzu bir bayram olarak kutlayan varmi?

bizim oralarda (orta karadeniz) ayni vakitlerde bir hidirellez (hizir-ilyas) kutlamasi yapilir.

orta asyada ki butun turk boylari nevruzu milli bir bayram olarak kutluyorlar.

bildigim kadariyla osmanli zamaninda da kutlanirmis
cumhuriyet doneminde uzun yillar ihmal edildikten sonra resmi olarak kutlanmaya baslanmisti.
darkeagle
Biz sadece lastik yakıp üzerinden atlıyoruz.
kriptontr
Benim akllımda birilerinin taşkınlık yapma günü olarak kalmış.
Bir hışımda ateşin üstünden atlayan gençler.Sonra sloganlar polisler joplar taşlar....
Meğer bayrammış Very Happy
cavbela
Quote:
Bugün Newroz mitolojisi olarak bilinen ve özgürlük tutkusuyla bütünleşmiş olan Demirci Kawa efsanesi şöyledir:

Çok eski zamanlarda, henüz yeryüzünde kimsenin olmadığı dönemlerde Zervan isimli tanrının iki oğlu olur. Biri Hürmüzdür, bereket ve ışık saçandır. Diğeri ise Ehrimandır, kötülük ve kıtlık saçandır. Fırat ve Dicle’nin yaşam bulduğu, AhuraMazda’nın kutsadığı topraklarda Hürmüz iyinin ve uygarlığın geliştiricisi, Ehriman da onun düşmanıdır.

Hürmüz yeryüzünde temsilini yapması için Zerdüşt’ü gönderir ve yüreğine sevgi akıtır. Zerdüşt de oğullarını ve kızlarını Hürmüz’e verir Ehriman bu durumu kıskanır ve yıllarca iyilerle savaşır. İyilere, Zerdüşt’ün soyuna Medya coğrafyasında yaşamı zehir eder. Ehriman gökten ateşler yağdırır, fırtınalar koparır. Sonunda içindeki nefreti ve kötülük zehrini zalim Dehak’ın beynine akıtır ve onu bir bela olarak Asur ve Med halkının üzerine salar. Dehak’ın bildiği tek şey kötülük etmektir. Zalim Dehak halkın kanını emerken beynindeki zehir onu ölümcül bir hastalığın pençesine düşürür. Dehak acılar içinde kıvranıyor, hastalığına çare bulamıyordu. Dönemin hekimleri acılarının dinmesi ve yarasının kapanması için yaraya genç ve çocukların beyinlerinin sürülmesini tavsiye ederler. Böylece günlerce süren bir katliam başlar; her gün iki gencin kafası uçurulup beyinleri merhem olarak Dehak’ın yarasına sürülür. Katliam sürerken, sıra Med halkının çocuklarına gelir. Gençler öldükçe Fırat’ın, Dicle’nin, Mezrabotan’ın hali perişan ve içler acısıdır. Halk çaresiz ve güçsüz düşmüştür. Gençler katledilirken sıra bir gün Kawa adında bir demircinin en küçük oğluna gelmiştir. Daha önce de 17 oğlu bu uğurda öldürülen Kawa çaresizdir.

20 Mart’ı –21 Mart’a bağlayan gece sabaha kadar demir ocağının başında sabahlar ve oğlunu zalim Dehak’ın katlinden kurtarmak için çareler düşünür. Ve göğün yedinci katındaki iyiliğin temsilcisi, Ninowa’nın yoksul, yüreği sevgi ve umutla dolu olan demircisi Kawa’nın bileğine güç, aklına ışık verir. Ona zalimin pençesinden kurtuluşun yolunu öğretir. 21 Mart sabahı olduğunda Kawa kendi eliyle oğlunu Dehak’ın eline teslim etmek ister ve zulmün ve kötülüğün kalesine girer. Oğlunu zalim Dehak’ın huzuruna çıkarırken örsünü Dehak’ın kafasına indirir. Dehak’ın ölü bedeni Demirci Kawa’nın önüne düşünce kötülüğün alevi Ninowa’da söner. Kısa sürede bütün Ninowa ve bölge halkı isyan eder ve ateşler yakarak saraya yürürler. Zulme karşı isyanı başlatan Kawa, demir ocağında çalışırken giydiği yeşil, sarı, kırmızı önlüğünü isyanın bayrağı, ocağındaki ateşi ise özgürlük meşalesi yapar. Ninowa cayır cayır yanarken meşaleler elden ele dolaşır, dağ başlarında ateşler yakılır ve kurtuluş coşkusu günlerce devam eder. Zalim Dehak’tan kurtulan halklar 21 Mart’ı özgürlüğün, kurtuluşun ve halkların bayramı olarak kutlar. Demirci Kawa; başkaldırı kahramanı, Newroz ise; direniş ve başkaldırı günü olarak tarihe geçer.

Newroz’un bir bayram olarak kutlanışı ile Demirci Kawa olayı birbirinden ayrı tutulmalıdır. Newroz Gutiler’den bu yana bir bayram olarak kutlanmakta olup 4000 yıldan daha uzun bir tarihe sahiptir. Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı kazandığı zafer ise M.Ö.612 tarihlidir. Newroz’u yüzyıllar boyunca kutlayan Kürtler ve öteki Ortadoğu halkları 21 Mart’lar da Kawa’nın zaferiyle farklı bir coşku yaşamışlardır.

bi internet sitesinden aldığım ve benim bildiğimle örtüşe mitolojisi.

ayrıca gerçek adı newroz dur. kürrçe bi kelime olup yeni gün anlamına geliyor. 21 martta günelrin uzamaya başladığı gün olduğu için onunlada ilişkisi olduğunu düşünüyorum. . ayrıca bugüne kadar bi türk olarak newrozu hiç kutlamadım kürt arkadaşlarım sayesnde öğrendim. . . yeni edindiğim bilgilere görede türklerin bazı boylarıda kutluyorlarmış. .
palavra
cavbela wrote:

ayrıca gerçek adı newroz dur. kürrçe bi kelime olup yeni gün anlamına geliyor. 21 martta günelrin uzamaya başladığı gün olduğu için onunlada ilişkisi olduğunu düşünüyorum. . ayrıca bugüne kadar bi türk olarak newrozu hiç kutlamadım kürt arkadaşlarım sayesnde öğrendim. . . yeni edindiğim bilgilere görede türklerin bazı boylarıda kutluyorlarmış. .

orta asyada hemen hemen her devlette resmi bayram olarak kutlaniyor.
kelimenin asil kaynagi farsca
kurtceye de farscadan gecmistir buyuk ihtimalle
nev =yeni(ingilizceyle farsca arasindada bir hayli ortak kelime var nev=new)
ruz=gun
yeni bir yilin-donemin ilk gunu olduguna inanildigi icin boyle denilmis.
ben tacikistandayken kutlamalara katilmistim.
onceden de dedigim gibi mana olarak bizim hidirellez (hizir in ve ilyas peygamberlerin bulustuguna ve her tarafin yesillendigine inanistan geliyor)
ile ayni gibi.
cavbela
21 amrt zaten gün dönümü olduğu için çeşitli kültürlerde çeşitli miyolojilerle kutlanması mümkün.
coozy
Umarım bu nevruz bayramı taşkınlık yapılmadan bayram havası içinde geçer. Smile
Garga
Bir olay olmadan 4 gün boyunca kutlansın başka bir şey demiyorum. Bir sürü insanı kandırıp olaylar çıkarıyorlar. Bunlarla ancak olayları çıkaran ve çıkartan kişiler zarar görür.
mr.emre
yetkim olsa nevruz bayramı olduğu günler sokağa çıkma sayağı ilan ederdim.
shamil
Novruz bayramindan neden korkdugunuzu anlayamadim. Bizde 1 hafta bayram tatili olacak.

palavra nin da soyledigi gibi novruz farscadan geldi. Ilk olarak fars kaynaklarinda gorulmustur. Yeni gun anlamina gelir. Baharin ilk gunu.
Garga
mr.emre wrote:
yetkim olsa nevruz bayramı olduğu günler sokağa çıkma sayağı ilan ederdim.

Yasaklar hiçbir şeyi çözmez.Önemli olan beyinleri bilgilendirmek ve değiştirebilmek.Bu başarılırsa herkes istediğini yapar rahat bir hayat sürer...
palavra
nevruz butun bir dunyanin fiili bir bayrami
bahar geldigi icin butun yaratiklar,agaclar ,cicekler,hayvanlar

nese icinde,sanki yeniden hayata gelmis gibi bir canlilik sergiliyorlar
insanlarinda onlara katilmasi gayet tabi bence

en azindan 1 ocak taki yilbasi eglencesinden daha fazla manasi var.
insolent1
shamil wrote:
Novruz bayramindan neden korkdugunuzu anlayamadim. Bizde 1 hafta bayram tatili olacak.

palavra nin da soyledigi gibi novruz farscadan geldi. Ilk olarak fars kaynaklarinda gorulmustur. Yeni gun anlamina gelir. Baharin ilk gunu.

Bayramdan korktuğumuz yok, bayram baharın gelişi bayramı ama bazıları farklı anlıyor, farklı kutluyor. Taşkınlıklar yapabiliyorlar,zarar verebiliyorlar.
selim06
nevruz gerçekten ilginç bir bayram.Bizim okulda bile kutlanıyor;Ateş yakılıyor halaylar falan sonra ateş sönünce hocaları üzerlerinden atlatıyoruz.
-Yok oğlum yapamam ben;bizden geçti artık
-Hadi hocam n'olur.Siz bunun gibi 10 tane ateşten sırayla atlarsınız.
-Orası öyle aslında
-Ali hoca,Ali hoca,Ali Hoca!!!!!
-Ulan ben demedim mi sana atlayamam diye pantolonu yaktık işte!
-?
-Nereye gitti bu çocuk ya!
cavbela
bugun evrensel gazetesinde newroz-nevruz-navrız-noruz (ve ne demek isterseniz) hakkında bi yazı izisi başladı çok hoş bi yazı olnuş yarında devemı var eğer imkanınız varsa bayiden bi evrensel alıp okumanızı tavsiye ediyorum. .. ama internet sitesindede var o yazı ordanda takip edebilirsiniz.
http://evrensel.net/haber.php?haber_id=6632

giriş kısmını burda yazıyorum..

Quote:
Bütün renkleriyle Newroz - 1 -
Hazırlayan: Müge Tuzcuoğlu
Yrd. Doç. Yücel Demirer, 21 Mart için “Nevruz, Newroz, Navrız, Noruz ve benzeri pek çok biçimde yazılıp okunan bir geleneksel bayramdır” diyor
İsmi ne olursa olsun, 21 Mart bütün halkların bayramıdır
SUNU
Kürtler açısından Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı verdiği mücadeledir Newroz. 21 Mart’a denk gelen Newroz, aynı zamanda baharın da başlangıcı kabul edilir.
21 Mart, sadece Kürtler açısından değil bütün Ortadoğu ve Asya halkları için de özel bir gün... Kaynağını zalim Dehaq ile halkını özgürlüğe taşıyan Demirci Kawa arasındaki mücadeleyi anlatan Kürt efsanesinden alan Newroz’u, bazı Türk toplulukları da kendi efsane ve inanışlarına dayandırırak kutluyor. Yalnız Kürtler ve Türkler değil dünyanın dört bir yanındaki halklar, bugünü dünyanın yaratıldığı gün; kimileri Nuh Peygamber’in yere ilk ayak bastığı gün, kimileri ilk insanın yaratıldığı gün olarak kutlarken kimi topluluklar ise gece ile gündüzün eşit olduğu bu günü, baharın gelişinin müjdecisi sayıyor.
Kürtçede “yeni gün” anlamına gelen Newroz, dünyadaki çeşitli Türk topluluklarında “Noruz”, “Navrız”, “Çağan”, “Mart Dokuzu”, “Sultan Nevruz”, “Mart Bozumu” gibi adlarla anılıyor. Bugün Türkiye topraklarında Kürtlerin Newrozu, karşı bir “politik hamle” olarak gündeme getirilip ön plana çıkarılsa da Nevruz; Azerbaycan, İran, Kazakistan, Afganistan gibi ülkelerde resmi tatil ilan edilen bir ulusal bayram olarak kutlanıyor.
Halkların büyük coşku içinde kutladığı Newroz-Nevruz’u bütün renkleriyle tartışmaya çalıştık. Yasaksız bayramlar dileğiyle...
geyikkutuphanesi
Hepinizi nevruz'u kutlu olsun . Very Happy (Konuya farklı bnir açılım Razz)
darkeagle
shamil wrote:

Shocked Nerde bizde böylesi?
mr.emre
shamil wrote:
Novruz bayramindan neden korkdugunuzu anlayamadim.

biz nevruzdan korkmayız. 3-5 çapulcudan hiç korkmayız. ama eceli gelen it cami duvarına işiyor işte.
Quote:
Diyarbakır'daki Nevruz Bayramı kutlamalarında çıkan gerginlikte 3 polis memuru atılan taşlardan yaralandı.

Quote:
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Belediye Başkanı dtp'li salih yıldız, Nevruz kutlamalarında konuşmasında PKK'lı teröristleri ‘gerilla' olarak tanımladı. Yıldız, “Ben gözü yaşlı asker ailelerinin, gerilla ailelerinin anneleri ve herkes için Nevzruzun kutlu olmasını istiyorum” dedi.

Quote:
Yüksekova İlçe Stadı'ndaki Nevruz kutlamalarına katılanlar, ‘Nevruz Komitesi'nin belirlediği sloganların dışına çıkılmaması için de sık sık uyarıldı. DTP'li yöneticilerin, kalabalığı Kürtçe ‘Biji Apo' (Yaşasın Apo) sloganı atmaması için uyarması üzerine, kutlamalara katılanlar bu kez ‘Sayın Öcalan' diye bağırdı.

Quote:
Alanda üzerinde ‘Kürt Halk Önderi Öcalan' yazılı yaklaşık 3 metre ebadında bez afiş de açıldı.

Quote:
Yaklaşık bin öğrenci, kumpus alanında toplandı. Ateş yakan öğrenciler, ‘Biji serok Apo’, ‘Katil polis dışarı’ sloganları attı. Barış Anneleri ile halaylar çeken öğrenciler, yaktıkları ateşin üzerinden atladı.

ve son olarak:
cavbela
geyikkutuphanesi wrote:
Hepinizi nevruz'u kutlu olsun . Very Happy (Konuya farklı bnir açılım Razz)

güzelyaklaşım..

izmirde kutladık çok güzel geçti gerginlik falan olmadı.şimdide akşammahallede yapacağız. o daha güzel olacak gibi. .
palavra
Takip edebildigim kadariyla huzurlu bir nevruz oldu.
ins. hep boyle olur.
gerginlik cikartmaya calisanlarin hevesleri kursaklarinda kalir.
bugra9
Haberlerde duyduğum kadarıyla 5-6 şehirde gerginlik olmuş.

İngilterede bir belediye başkanımıdır ne, o da pkk yı öve öve bitrirememiş, üzerinde kürdistan yazan hediye almış ve 2009 da pkk burada gösteri yapabilir falan demiş. Artık ben bu adam hakkında yorum yapamayacağım. Bu kadarı da olmaz.
shamil
mr.emre wrote:
shamil wrote:
Novruz bayramindan neden korkdugunuzu anlayamadim.

biz nevruzdan korkmay�z. 3-5 �apulcudan hi� korkmay�z. ama eceli gelen it cami duvar�na i�iyor i�te.

iyi. bayraminiz kutlu olsun.
mr.emre
palavra wrote:
ins. hep boyle olur.

iyi takip edememişsin.
ttatl
Genelde hep istanbul da ve doğuda çıkıyor bu gerginlikler..
darkeagle
Kocaelide eylem yapma hazırlığında bulunan teroristler yakalandı...
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:
ins. hep boyle olur.

iyi takip edememişsin.

televizyon seyretme imkani yok
gazetelerdede cok bir problemden bahsedilmiyordu
mcc
palavra wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:
ins. hep boyle olur.

iyi takip edememişsin.

televizyon seyretme imkani yok
gazetelerdede cok bir problemden bahsedilmiyordu

Yine nevruz olaylı geçti Önce bayram kutlamalarıyla başlıyan enlikler sonra herzamanki gibi amacından çıkıp Terör Örğütü adına atılan sloganlara döndü v.b v.b ve nokta benzeriii.
coozy
Maalesef yine olaylı geçti ama geçen yıllara göre biraz da olsa daha az olaylıydı.
tufansaba
İSRAİL sırtımızdan vurdu !

RRSat Communication adlı İsrail yayın kuruluşu bünyesinde

13 derece Doğu da yayın yapan Hotbird'de

bölücü Newroz TV yayına başladı